Γαμήλιο Ιταλία μόνοι ή με γκρουπ;

Vally

Member
Μηνύματα
98
Likes
25
Επόμενο Ταξίδι
Λονδίνο (;)
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΥ,Καραϊβική, Μαρόκο
Καλησπέρα! Οργανώνουμε το γάμο μας και παράλληλα σκεφτόμαστε και το γαμήλιο ταξίδι, περίπου 8 μέρες, τέλη Αυγούστου/αρχές Σεπτέμβρη. Μιλάμε λοιπόν για Φλωρεντία - Βενετία (με 2 μονοήμερες εκδρομές): Βενετία 3 μέρες, Βερόνα 1, Φλωρεντία 1, Σαν Τζιμινιάνο/ Σιένα 1, ξανά Φλωρεντία 2 νύχτες και επιστροφή.Το πρόβλημα είναι όμως το εξής:
Ο γαμπρός δεν έχει πάει ποτέ στο εξωτερικό και νιώθει ανασφάλεια να το οργανώσουμε μόνοι μας. Επιπλέον, υπολογίζοντας με χαρτί και με μολύβι τα μεταφορικά και τις μισές διανυκτερεύσεις φτάνουμε στα ίδια χρήματα με αυτά ενός οργανωμένου γκρουπ.
ΟΜΩΣ τα ομαδικά ταξίδια που βρίσκουμε περιλαμβάνουν ένα ανελέητο πήγαινε-έλα, χωρίς καμία ελεύθερη μέρα (και δεν το θέλω αυτό για το γαμήλιό μου).
Όσοι έχετε πάει τί μας συμβουλεύετε;
Έχω απογοητευτεί τόσο που δε θέλω να πάω πουθενά.....
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.360
Likes
9.285
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Όσοι έχετε πάει τί μας συμβουλεύετε;.
Μονοι σας φυσικά! Με ελαχιστες μετακινησεις! Μονο Φλωρεντια κ Βενετια και τιποτε αλλο. Κλείστε 2 ωραια χοτελ και χαρειτε τις πολεις, και το γεγονος..χωρις καμμια μετακινηση εξω απο αυτες. Μην υποβαλλεστε σε ταλαιπωριες..
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.370
Likes
14.270
Μην απογοητεύεσαι έτσι εύκολα...

Πόσο είναι το κόστος για τις υπόλοιπες μισές διανυκτερεύσεις που πρέπει να πληρώσετε αν πάτε μόνοι σας;Αν μπορείτε να το αντέξετε νομίζω ότι αξίζει να το αντιμετωπίσεις για να έχετε ελευθερία στις κινήσεις σας.
 

doraf

Member
Μηνύματα
193
Likes
146
Επόμενο Ταξίδι
Βαρκελώνη
Ταξίδι-Όνειρο
Ισλανδία
Κατά τη γνώμη μου καλύτερα να οργανώσετε το ταξίδι μόνοι σας, ακριβώς όπως το θέλετε εσείς..Το ίδιο κάνω κι εγώ για όλα μου τα ταξίδια..αρκεί να υπάρχει όρεξη και στο forum υπάρχουν άπειρες πληροφορίες..
Εγώ πάντα ξεκινάω διαβάζοντας τις ιστορίες για τις πόλεις που ενδιαφέρομαι κ έχοντας το Google earth ανοιχτό καρφιτσώνω τα μέρη που προτινονται..και σιγά σιγά βγάζω το πρόγραμμα..δε νομίζω να έχετε κάποιο πρόβλημα ..άλλωστε είμαστε όλοι εδώ για να βοηθήσουμε!!
 

greco

Member
Μηνύματα
1.147
Likes
3.320
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Γυρος Τουρκιας
Οπως ακριβως τα γραφει ο @Samion .Ο σκοπος του ταξιδιου σας δεν...επιτρεπει πολλες μετακινησεις.Η ωρα η καλη!
 

Vally

Member
Μηνύματα
98
Likes
25
Επόμενο Ταξίδι
Λονδίνο (;)
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΥ,Καραϊβική, Μαρόκο
Σας ευχαριστώ πάρα πολύ για την άμεση ανταπόκριση!!! Η αλήθεια είναι Samion ότι περίμενα τη δική σου απάντηση. ;)
Δεν είναι κρίμα λες να πάω ως εκεί και να μην δω Βερόνα ή Σιένα;;;
Ο αρραβωνιαστικός προ ολίγου είπε να κλείσουμε Βενετία κι από κει βλέποντας και κάνοντας πάμε Φλωρεντία... :haha:
 

Vally

Member
Μηνύματα
98
Likes
25
Επόμενο Ταξίδι
Λονδίνο (;)
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΥ,Καραϊβική, Μαρόκο
άλλωστε είμαστε όλοι εδώ για να βοηθήσουμε!!
Μπορώ να πω ότι με συγκινείς, καθότι περίμενα βρίσιμο, μια και το ζήτημα Βενετίας κλπ έχει τεθεί ουκ ολίγες φορές στο φόρουμ......
 

KIKI

Member
Μηνύματα
2.696
Likes
6.673
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρική Ναμιμπια
Πηγαινε σε ενα καλό ταξιδιωτικο γραφειο που δουλευει με Ιταλια , δωσε το προγραμμα σου και ζητα να στα κλεισουν αυτοι .
Ξενοδοχεια , μεταφορες και καλιτερα στην αφιξη να σας περιμενει καποιος απο το εκει γραφειο στο αεροδρομιο να σας μεταφερει στο ξενοδοχειο και να σας βοηθησει .
Ετσι και μόνοι σας θα πάτε αλλά και οργανωμενοι για να μην αγχωνεται ο γαμπρος .
 

Vally

Member
Μηνύματα
98
Likes
25
Επόμενο Ταξίδι
Λονδίνο (;)
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΥ,Καραϊβική, Μαρόκο
Πηγαινε σε ενα καλό ταξιδιωτικο γραφειο που δουλευει με Ιταλια , δωσε το προγραμμα σου και ζητα να στα κλεισουν αυτοι .
Έχεις κανένα κατά νου; Αυτό θα ήταν σωτήριο!!!
 

KIKI

Member
Μηνύματα
2.696
Likes
6.673
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρική Ναμιμπια
Έχεις κανένα κατά νου; Αυτό θα ήταν σωτήριο!!!
Αυτοι που βρηκες να κανουν με γκρουπ κανουν και κρατησεις για μεμονωμενους . Εχουν συνεργατες στην Ιταλία .
Απο αύριο ξεκίνα τα τηλεφωνα ή αν ζεις Αθήνα καλιτερα πηγαινε επιτοπου .
 

Viaggi

Member
Μηνύματα
1.248
Likes
7.002
Ο γαμπρός δεν έχει πάει ποτέ στο εξωτερικό και νιώθει ανασφάλεια να το οργανώσουμε μόνοι μας.
Δεν θα είστε οι πρώτοι που θα το κάνουν αυτό και δεν είναι καθόλου δύσκολο. Ένας πολύ καλός τουριστικός οδηγός είναι το travelstories και ξεκινήστε από αυτή τη στιγμή την οργάνωση του ταξιδιού. Προτείνω άφιξη στη Βενετία, μετά Φλωρεντία και τέλος Ρώμη απ'όπου και αναχώρηση για επαναπατρισμό!
 

Vally

Member
Μηνύματα
98
Likes
25
Επόμενο Ταξίδι
Λονδίνο (;)
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΥ,Καραϊβική, Μαρόκο
Προτείνω άφιξη στη Βενετία, μετά Φλωρεντία και τέλος Ρώμη απ'όπου και αναχώρηση για επαναπατρισμό!
Στο μυαλό μας είσαι!!! Όσο περιμένω απαντήσεις σας, συζητάμε με τον αρραβωνιαστικό και λέγαμε ακριβώς το ίδιο.
Το μόνο που μένει είναι το αν θα κάνουμε εκδρομή Σαν Τζιμινιάνο ή Σιένα. Θα σκάσω αν δεν πάω σε κάποιο από τα 2, αλλά διαβάζω ότι η Σιένα απαιτεί διανυκτέρευση και είναι ένα μπρος-πίσω επιπλέον....
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.167
Μηνύματα
882.723
Μέλη
38.879
Νεότερο μέλος
fanisfanisfanis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom