Σίφνος Σίφνος

Elen_aki

New Member
Μηνύματα
2
Likes
1
Καλως ήρθες. Θα βρείς πολύ χρήσιμες πληροφορίες στο συγκεκριμένο τόπικ για τη Σίφνο, οπότε ξεκίνα διάβασμα.:)
Στο ερώτημα σου, με ένα μηχανάκι νορμαλ κυβικών είστε μια χαρα.
Γενικώς δουλεύει το μηχανάκι στο νησί!
Σε ευχαριστώ για την άμεση απάντηση!
 

demimp82

Member
Μηνύματα
7
Likes
2
Καλησπέρα.
Μετά από ψάξιμο, η Σίφνος θα είναι ο φετινός καλοκαιρινός προορισμός μας!
Θα ήθελα να ρωτήσω αν ξέρει κάποιος...βρήκαμε δωμάτιο στο "πλώρη", βρίσκεται στην Αγία Μαρίνα στις Καμάρες!Τρελαθήκαμε από την θέα του δωματίου...πραγματικά σα να είσαι σε πλώρη πλοίου... με μια πρόσβαση ακριβώς μπορστά σε ένα άνοιγμα βραχώδες μεν αλλα σαν φυσικό λιμανάκι αλλά δεν μπορώ να καταλάβω πόσο μακρυά μπορεί να είναι από την παραλία και από το κέντρο.Αμάξι δεν έχουμε και έχω απορία....πόσο περπάτημα θα ρίξουμε!!!;):(:rolleyes-80:
 

manasta

Member
Μηνύματα
49
Likes
287
Σε 3 λεπτά με τα πόδια είσαι στη παραλία, σε 6-7 λεπτά στις Καμάρες. Για το κέντρο του νησιού (Απολλωνία και Αρτεμώνα), το must see Κάστρο και τις άλλες παραλίες, η Σίφνος διαθέτει πολύ οργανωμένη και τακτική συγκοινωνία.
 

demimp82

Member
Μηνύματα
7
Likes
2
Σε ευχαριστώ πάρα πολύ!!!Με καθησύχασες!Έχω ξετραλαθεί από φωτογραφίες που έχω δει και ανυπομονώ!!!:)
 

thanos75

Member
Μηνύματα
1.364
Likes
3.408
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Καλιφόρνια-Χαβάη
Καλησπέρα.
Μετά από ψάξιμο, η Σίφνος θα είναι ο φετινός καλοκαιρινός προορισμός μας!
Θα ήθελα να ρωτήσω αν ξέρει κάποιος...βρήκαμε δωμάτιο στο "πλώρη", βρίσκεται στην Αγία Μαρίνα στις Καμάρες!Τρελαθήκαμε από την θέα του δωματίου...πραγματικά σα να είσαι σε πλώρη πλοίου... με μια πρόσβαση ακριβώς μπορστά σε ένα άνοιγμα βραχώδες μεν αλλα σαν φυσικό λιμανάκι αλλά δεν μπορώ να καταλάβω πόσο μακρυά μπορεί να είναι από την παραλία και από το κέντρο.Αμάξι δεν έχουμε και έχω απορία....πόσο περπάτημα θα ρίξουμε!!!;):(:rolleyes-80:
Μια χαρά είναι το σημείο. Με ωραία παραλία και ωραίο ηλιοβασίλεμα. Επισκεφθείτε και το εκκλησάκι της Αγίας Μαρίνας στο υψωματάκι να απολαύσετε τη θέα! Ακόμα καλύτερα εάν έχετε μεταφορικό (ή νοικιάσετε) ανεβείτε στο εκκλησάκι του Αγίου Συμεών πάνω στο βουνό για να απολαύσετε πραγματικά ένα από τα ωραιότερα ηλιοβασιλέματα στο Αιγαίο και μια άκρως συγκλονιστική θέα. Υπάρχει επίσης στην Αγία Μαρίνα και ένα πολύ ωραίο bar-restaurant (νομίζω λέγεται Ύσσαλος) το οποίο είναι ακριβώς πάνω από τη θάλασσα...γενικά πάντως το μέρος έχει αρκετές καλές επιλογές για χαλαρό ποτάκι και φαγητό
 

Tartoufos

Member
Μηνύματα
34
Likes
8
Καλησπέρα παιδια!!Είμαι καινούργιος στην παρέα σας, λόγω καλοκαιριού θα χρειαστώ την πολύτιμη βοήθεια σας...Έκλεισα να πάω Σίφνο φέτος με την κοπέλα μου και θα ήθελα να ρωτήσω εάν γνωρίζει κάποιος από εσάς τι παίζει από παραλίες(δεν θέλω οργανωμένες αλλά χαλαρές σε ωραία μέρη).Ευχαριστώ πολύ!!
 

djeleni

Member
Μηνύματα
162
Likes
234
Ταξίδι-Όνειρο
Ισλανδία, Αίγυπτος
Καλησπέρα παιδια!!Είμαι καινούργιος στην παρέα σας, λόγω καλοκαιριού θα χρειαστώ την πολύτιμη βοήθεια σας...Έκλεισα να πάω Σίφνο φέτος με την κοπέλα μου και θα ήθελα να ρωτήσω εάν γνωρίζει κάποιος από εσάς τι παίζει από παραλίες(δεν θέλω οργανωμένες αλλά χαλαρές σε ωραία μέρη).Ευχαριστώ πολύ!!
Καλησπέρα και καλώς ήρθες στην παρέα μας!
Ωραία παραλία με καθαρά νερά, όχι πλήρως οργανωμένη σε ωραίο μέρος είναι το Βαθύ. Ειδικά αν την δεις από ψηλά, είναι υπέροχη η εναλλαγή χρωμάτων της θάλασσας! Άλλη καλή παραλία μη οργανωμένη, μικρή σε έκταση είναι τα Βρουλίδια, αλλά μπορείς να έχεις πρόσβαση μόνο με αυτοκίνητο και ο δρόμος είναι δύσκολος. Επίσης, θα πρότεινα την "παραλία" στην Παναγία Χρυσοπηγή. Δεν έχει ακτή, πηδάς από τα βράχια στη θάλασσα, στα οποία μπορείς να ξαπλώσεις και για ηλιοθεραπεία. Η μεγαλύτερη σε έκταση παραλία της Σίφνου είναι ο Πλατύς Γυαλός. Βρίσκεται σε όμορφη τοποθεσία και είναι καθαρή. Είναι οργανωμένη αλλά όχι σε όλη την έκτασή της και το απόγευμα δεν έχει πολύ κόσμο. Γενικά στη Σίφνο δεν θα δεις τον χαμό της Μυκόνου και της Πάρου.
 

Tartoufos

Member
Μηνύματα
34
Likes
8
Καλησπέρα και καλώς ήρθες στην παρέα μας!
Ωραία παραλία με καθαρά νερά, όχι πλήρως οργανωμένη σε ωραίο μέρος είναι το Βαθύ. Ειδικά αν την δεις από ψηλά, είναι υπέροχη η εναλλαγή χρωμάτων της θάλασσας! Άλλη καλή παραλία μη οργανωμένη, μικρή σε έκταση είναι τα Βρουλίδια, αλλά μπορείς να έχεις πρόσβαση μόνο με αυτοκίνητο και ο δρόμος είναι δύσκολος. Επίσης, θα πρότεινα την "παραλία" στην Παναγία Χρυσοπηγή. Δεν έχει ακτή, πηδάς από τα βράχια στη θάλασσα, στα οποία μπορείς να ξαπλώσεις και για ηλιοθεραπεία. Η μεγαλύτερη σε έκταση παραλία της Σίφνου είναι ο Πλατύς Γυαλός. Βρίσκεται σε όμορφη τοποθεσία και είναι καθαρή. Είναι οργανωμένη αλλά όχι σε όλη την έκτασή της και το απόγευμα δεν έχει πολύ κόσμο. Γενικά στη Σίφνο δεν θα δεις τον χαμό της Μυκόνου και της Πάρου.
Ευχαριστώ πάρα πολύ!!Θα προσπαθήσω να πάω οπωσδήποτε σε αυτές τις παραλίες!
Και τώρα που σας βρήκα να ρωτήσω επειδή θα έχω 4 μέρες μόνο θέλω να προσπαθήσω να πάω σε πολλά μέρη-χωριά εκει που θα μου προτείνατε ;;Νυχτερινή ζωή τι παίζει;
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.310
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Ευχαριστώ πάρα πολύ!!Θα προσπαθήσω να πάω οπωσδήποτε σε αυτές τις παραλίες!
Και τώρα που σας βρήκα να ρωτήσω επειδή θα έχω 4 μέρες μόνο θέλω να προσπαθήσω να πάω σε πολλά μέρη-χωριά εκει που θα μου προτείνατε ;;Νυχτερινή ζωή τι παίζει;
To κέντρο της νυχτερινής ζωής είναι στην Απολλωνία, και κυριότερα στο λεγόμενο στενό. Εφόσον θέλεις να το ξημερώσεις, υπάρχουν και δυο κλαμπ που κρατάνε μέχρι πρωί. Για πιο χαλαρά πράγματα, Αρτεμώνας και μετά Κάστρο. Ελπίζω η επιλογή της διαμονής σου να είναι εκεί κοντά.
 

djeleni

Member
Μηνύματα
162
Likes
234
Ταξίδι-Όνειρο
Ισλανδία, Αίγυπτος
Ευχαριστώ πάρα πολύ!!Θα προσπαθήσω να πάω οπωσδήποτε σε αυτές τις παραλίες!
Και τώρα που σας βρήκα να ρωτήσω επειδή θα έχω 4 μέρες μόνο θέλω να προσπαθήσω να πάω σε πολλά μέρη-χωριά εκει που θα μου προτείνατε ;;Νυχτερινή ζωή τι παίζει;
Μίλα μου στον ενικό, δεν είμαι μεγάλη σε ηλικία :p
Δεν ξέρω πού θα μείνετε, οπότε προτείνω να επισκεφθείτε την Απολλωνία (χώρα), τον Αρτεμώνα (ήσυχο και γραφικό χωριό), το Κάστρο (επίσης ήρεμος και γραφικός συνοικισμός σε υπέροχη τοποθεσία) και τις Καμάρες.
Έχω γράψει λεπτομέριες εδώ http://www.travelstories.gr/communi...-τη-μαγεία-της-πλανεύτρας-των-Κυκλάδων.52403/

και εδώ (όγδοη δημοσίευση)
http://www.travelstories.gr/community/threads/Σίφνο.29551/page-7#post-596533
 

Tartoufos

Member
Μηνύματα
34
Likes
8
Μίλα μου στον ενικό, δεν είμαι μεγάλη σε ηλικία :p
Δεν ξέρω πού θα μείνετε, οπότε προτείνω να επισκεφθείτε την Απολλωνία (χώρα), τον Αρτεμώνα (ήσυχο και γραφικό χωριό), το Κάστρο (επίσης ήρεμος και γραφικός συνοικισμός σε υπέροχη τοποθεσία) και τις Καμάρες.
Έχω γράψει λεπτομέριες εδώ http://www.travelstories.gr/community/threads/Σίφνος-Αναζητώντας-τη-μαγεία-της-πλανεύτρας-των-Κυκλάδων.52403/

και εδώ (όγδοη δημοσίευση)
http://www.travelstories.gr/community/threads/Σίφνο.29551/page-7#post-596533
Τέλεια ευχαριστώ πάρα πολύ...θα το μελετήσω καλά και θα βγάλω το πλάνο χαχα!!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.164
Μηνύματα
882.615
Μέλη
38.879
Νεότερο μέλος
Τonia

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom