Ιταλία Ποια ριβιέρα να διαλέξω!

Joannaaa

Member
Μηνύματα
31
Likes
8
Επόμενο Ταξίδι
Μιλάνο
Ταξίδι-Όνειρο
Παντού!
Καλησπέρα αγαπητά μέλη,

Προσπαθώντας να οργανώσω κι εγώ τις καλοκαιρινές μου διακοπές, έχω υποπέσει σε ένα σοβαρό δίλημμα.

Οι επιλογές είναι τρεις:

1. Άφιξη Bologna. Pisa - Siena - Florence - Rome - Amalfi.

ή

2. Άφιξη Bologna. Genova - San Remo - Nice - Cannes - Marseille.

ή

3. Άφιξη Naples. Amalfi - Capri.


Η διάρκεια του ταξιδιού θα είναι 7 ημέρες.

Ψηφίστε παρακαλώ !

Η τεκμηρίωση της ψήφου θα εκτιμηθεί!!
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.363
Likes
9.288
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Λες για ριβιερα αρα την προσθηκη ρωμης, φλωρεντιας δεν την λαμβανω υποψη.
Η costiera ειναι παραμυθενια. Μπροστα της η Πιζα κ η Σιενα δεν..οπως κ το γαλλικο υποκαταστατο. Με το Καπρι η διαφορα αυτης της επιλογης εκτοξευεται σε δυσθεωρητα υψη. Θυμησου του αυτο οταν θα εισαι στο μπαλκονι του Αξελ.
3 δαγκωτο
 

Grerena

Member
Μηνύματα
1.303
Likes
17.244
Επόμενο Ταξίδι
Πορτογαλία
Ταξίδι-Όνειρο
Tromso, Las Vegas
Καλησπέρα αγαπητη Joannaaa.
Εγώ αντί για τα 2 πρώτα σενάρια θα σουπρότεινα το εξής ένα πιο συνοπτικό (όσον αφορά τα χλμ. αλλά πιο εκτεταμένο όσον αφορά τα happenings): Florence, Siena, Pisa, Cinque terre, Genova. Στις τρεις πρώτες πόλεις (θα συναντήσεις μεσαιωνικές φιέστες, όπως το calcio storico στη Φλωρεντία, το Gioco del Ponte στην Πίζα, το καταπληκτικό Palio στη Σιένα και πολλά άλλα) και στα cinque terre θα μπορείς να έχεις ποικιλία στις διακοπές σου γιατί συνδυάζουν θάλασσα, βουνό, κοσμοπολίτικη ζωή, αλλά και φύση. Για τα μεσαιωνικα φεστιβάλ μπορείς να ενημερωθείς απόhttp://www.festivals-of-tuscany.com/).
Καλά να περάσεις!!!
 

Amplified

Member
Μηνύματα
86
Likes
70
Επόμενο Ταξίδι
Δυτική ακτή ΗΠΑ
Ταξίδι-Όνειρο
Utopia Planitia
Το 1 φαίνεται πάρα πολύ πιεσμένο, για 7 μέρες δεν θα το συνιστούσα. Γαλλική ριβιέρα δεν έχω πάει, αλλά το 2 φαίνεται doable. Το 3 είναι πολύ καλό από άποψη ημερών. Εκείνο το κομμάτι, δεν μοιάζει με τίποτα άλλο σε όλη την Ιταλία, οπότε δικαιολογείται ένα ταξίδι μόνο για εκεί. Ποια εποχή θα πας ; Αν πας φουλ season 15/7 με 30/8 θα ταλαιπωρηθείς από άποψη κόσμου και ζέστης. Αν νοικιάσεις αμάξι, σίγουρα αυτόματο.
 

greco

Member
Μηνύματα
1.148
Likes
3.322
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Γυρος Τουρκιας
Λες για ριβιερα αρα την προσθηκη ρωμης, φλωρεντιας δεν την λαμβανω υποψη.
Η costiera ειναι παραμυθενια. Μπροστα της η Πιζα κ η Σιενα δεν..οπως κ το γαλλικο υποκαταστατο. Με το Καπρι η διαφορα αυτης της επιλογης εκτοξευεται σε δυσθεωρητα υψη. Θυμησου του αυτο οταν θα εισαι στο μπαλκονι του Αξελ.
3 δαγκωτο
DSC04454.JPG
 

Nancoula1

Member
Μηνύματα
37
Likes
25
Ταξίδι-Όνειρο
Μεξικό
Τελικά τι επιλέξατε; Εγώ τόλμησα το Νο3 σε 8 μέρες! 3 μέρες Νάπολη (κι επίσκεψη στο Σορρέντο), 2 μέρες Κάπρι και 3 Ακτή Αμάλφι και μάλιστα την πιο φουλ τουριστική περίοδο, τον Αύγουστο! Πρέπει να πω ότι μαγεύτηκα, έμεινα ταπί, κολύμπησα σε υπέροχα νερά και γύρισα πολύ πολύ χαρούμενη και πολύ πολύ φτωχή! Αν ενδιαφέρεται κάποιος μπορώ να δώσω τιπς για διαμονή κι εστιατόρια, ή να διαβάσει τις εντυπώσεις από το ταξίδι που έγραψα σ΄ένα μικρό ταξιδιωτικό blog! http://surtuka.blogspot.gr/2016/09/blog-post.html
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.184
Μηνύματα
883.335
Μέλη
38.894
Νεότερο μέλος
mikesf

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom