Νησιώτικα διλήμματα

vasilakis

Member
Μηνύματα
104
Likes
105
Επόμενο Ταξίδι
Μαδριτη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ταϊλάνδη, Νέα Υόρκη
Καλησπερα σε ολους! Νησιωτικα διλημματα ο τιτλος και μας εκφραζει απολυτα για φετος. Η μηπως (τρι)λημματα...χμμμ..Εξηγουμαι: εχουμε ενα μικρο 2 χρονων και ενδιαφερομαστε για νησι με κυρια κριτηρια τα φθηνα ακτοπλοικα και τη μικρη αποσταση με το πλοιο (για να μη μας κανει ο μικρος να το μετανοιωσουμε...:D). Και οπωσδηποτε θα παρουμε μαζι μας το αυτοκινητο. Ειμαστε μεταξυ Κυθνου και Ζακυνθου κυριως...το κοστος μεταβασης ειναι περιπου το ιδιο. Σαν αουτσαιντερ σκεφτομαι και την Αλοννησο αλλα με φοβιζει λιγο (μη γελασετε :p) το θεμα με τις μελισσες με τις οποιες ειχα δεινοπαθησει σε Σκιαθο και Σκοπελο. Γι αυτο, και λογω του οτι ειναι περισσοτερες ωρες με το πλοιο, παραμενει μαλλον εκτος συναγωνισμου. Οποιος μπορει να βοηθησει με πληροφοριες για τ αλλα δυο νησια (διαμονη κλπ) η να προτεινει ποιο θεωρειται καλυτερο για την περιπτωση μας, ειναι ευπροσδεκτος!! Αναμενω και σας ευχαριστω προκαταβολικα
 

thanos75

Member
Μηνύματα
1.356
Likes
3.397
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Παρίσι
Ονειρεμένο Ταξίδι
Καλιφόρνια-Χαβάη
Καλησπερα σε ολους! Νησιωτικα διλημματα ο τιτλος και μας εκφραζει απολυτα για φετος. Η μηπως (τρι)λημματα...χμμμ..Εξηγουμαι: εχουμε ενα μικρο 2 χρονων και ενδιαφερομαστε για νησι με κυρια κριτηρια τα φθηνα ακτοπλοικα και τη μικρη αποσταση με το πλοιο (για να μη μας κανει ο μικρος να το μετανοιωσουμε...:D). Και οπωσδηποτε θα παρουμε μαζι μας το αυτοκινητο. Ειμαστε μεταξυ Κυθνου και Ζακυνθου κυριως...το κοστος μεταβασης ειναι περιπου το ιδιο. Σαν αουτσαιντερ σκεφτομαι και την Αλοννησο αλλα με φοβιζει λιγο (μη γελασετε :p) το θεμα με τις μελισσες με τις οποιες ειχα δεινοπαθησει σε Σκιαθο και Σκοπελο. Γι αυτο, και λογω του οτι ειναι περισσοτερες ωρες με το πλοιο, παραμενει μαλλον εκτος συναγωνισμου. Οποιος μπορει να βοηθησει με πληροφοριες για τ αλλα δυο νησια (διαμονη κλπ) η να προτεινει ποιο θεωρειται καλυτερο για την περιπτωση μας, ειναι ευπροσδεκτος!! Αναμενω και σας ευχαριστω προκαταβολικα
Αν και στην Κύθνο δεν έχω πάει, γενικά πιστεύω πως η Ζάκυνθος είναι μάλλον πιο κοντά στα standards σας. Πιο πολλές εύκολες αμμουδιές για ένα δίχρονο παιδί που κάνει τις πρώτες του τσαλαβουτιές. Αλυκές, Αλικανάς, Αργάσι, Γέρακας, να αναφέρω μόνο μερικές από τις παραλίες του νησιού που και ωραίες έιναι και ρηχές για ένα παιδί. Επιπλέον εάν-κούφια πάντα η ώρα- προκύψει κάτι με θέμα υγείας, το νησί έχει και γιατρούς και ένα μικρό νοσοκομείο. Επιπλέον- και ίσως το σημαντικότερο-στη Ζάκυνθο έχεις μικρότερη εξάρτηση από το καράβι, εάν προκύψει κάτι άσχημο. Το πορθμείο με την Κυλλήνη λειτουργεί όλη μέρα σχεδόν και οποιαδήποτε στιγμή παίρνεις το αυτοκινητάκι σου και φεύγεις. Στην Κύθνο υπάρχουν 2-3 μόνο πλοία την ημέρα για Πειραιά ή Λαύριο
Και βέβαια η Ζακυνθος είναι σαφέστερα μεγαλύτερο νησί και με περισσότερα ενδιαφέροντα μέρη και αξιοθέατα για να δείτε...
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ειρηνικος ..παντου
Εννοειται Ζακυνθος. Για ολους τους λογους που ανεφερε ο Θανος παραπανω συν απο μενα οτι ειναι πιο ομορφο νησι κ πιο πρασινο. Δειτε επισης τη Λευκαδα. No ship at all.
 

Clairaki

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Καλησπερα σε ολους !! Σχεδιαζω διακοπες με το αγορι μου για 5 μερες και θα θελαμε καποια βοηθεια! Περσυ επισκεφτηκαμε την σκοπελο και μειναμε τρελα ευχαριστημενοι τοσο απο τις παραλιες οσο και απ τις αποστασεις ακομα και απ τα λεφτα που ξοδεψαμε! Οποτε θα θελαμε ενα νησι που να μην ειναι μυκονος οσον αφορα στη νυχτερινη ζωη αλλα να μην ειναι και τελειως νεκρα..κατι ενδιαμεσο! Αιγαιο , ιονιο δεν εχουμε θεμα :Ρ ! ( υπαρχει αμαξι )
 

vasilakis

Member
Μηνύματα
104
Likes
105
Επόμενο Ταξίδι
Μαδριτη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ταϊλάνδη, Νέα Υόρκη
Αν και στην Κύθνο δεν έχω πάει, γενικά πιστεύω πως η Ζάκυνθος είναι μάλλον πιο κοντά στα standards σας. Πιο πολλές εύκολες αμμουδιές για ένα δίχρονο παιδί που κάνει τις πρώτες του τσαλαβουτιές. Αλυκές, Αλικανάς, Αργάσι, Γέρακας, να αναφέρω μόνο μερικές από τις παραλίες του νησιού που και ωραίες έιναι και ρηχές για ένα παιδί. Επιπλέον εάν-κούφια πάντα η ώρα- προκύψει κάτι με θέμα υγείας, το νησί έχει και γιατρούς και ένα μικρό νοσοκομείο. Επιπλέον- και ίσως το σημαντικότερο-στη Ζάκυνθο έχεις μικρότερη εξάρτηση από το καράβι, εάν προκύψει κάτι άσχημο. Το πορθμείο με την Κυλλήνη λειτουργεί όλη μέρα σχεδόν και οποιαδήποτε στιγμή παίρνεις το αυτοκινητάκι σου και φεύγεις. Στην Κύθνο υπάρχουν 2-3 μόνο πλοία την ημέρα για Πειραιά ή Λαύριο
Και βέβαια η Ζακυνθος είναι σαφέστερα μεγαλύτερο νησί και με περισσότερα ενδιαφέροντα μέρη και αξιοθέατα για να δείτε...
Σ ευχαριστω πολυ για τις πληροφοριες...ειναι αληθει οτι αυτο το θεμα της ασφαλειας το εχω σκεφτει. Γι αυτο διαλεξα κ την Κυθνο επειδη ειναι κοντα 1 κ 1/2 ωρα απο Λαυριο. Περυσι για τον ιδιο λογο πηγαμε Τζια. Για διαμονη υπαρχει καμια προταση στη Ζακυνθο? Περιοχη αρχικα αλλα κ κανενα καταλυμα αν εχεις. Thanks!!

Εννοειται Ζακυνθος. Για ολους τους λογους που ανεφερε ο Θανος παραπανω συν απο μενα οτι ειναι πιο ομορφο νησι κ πιο πρασινο. Δειτε επισης τη Λευκαδα. No ship at all.
Το ξερω για τη Λευκαδα αλλα εχω κανει 2 φορες διακοπες εκει. Συν κατι μονοημερες απο το χωριο του συζυγου που ειναι κοντα...Οσο για το πρασινο δε με απασχολει κ πολυ...εχουμε μπολικο απ αυτο στον τοπο καταγωγης μας. Εγω ειμαι λατρης της ξεραιλας των κυκλαδων (και των κυκλαδων γενικοτερα). Αλλα αν ειναι για το καλο του μικρου...να την κανω τη θυσια.:p
 
Last edited by a moderator:

panlek30

Member
Μηνύματα
1.530
Likes
3.940
Επόμενο Ταξίδι
Ντουμπάι
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού - Βολιβία
Σ ευχαριστω πολυ για τις πληροφοριες...ειναι αληθει οτι αυτο το θεμα της ασφαλειας το εχω σκεφτει. Γι αυτο διαλεξα κ την Κυθνο επειδη ειναι κοντα 1 κ 1/2 ωρα απο Λαυριο. Περυσι για τον ιδιο λογο πηγαμε Τζια. Για διαμονη υπαρχει καμια προταση στη Ζακυνθο? Περιοχη αρχικα αλλα κ κανενα καταλυμα αν εχεις. Thanks!!
Για διαμονή στη Ζάκυνθο έχω να σου προτείνω το Elanthi Village Apartments.
http://www.elanthi.com/
Είναι στην περιοχή του Καλαμακίου και η θέση του είναι στρατηγική γιατι είναι στη μέση του νότιου νησιού και μπορεις να κινηθείς σε λίγα λέπτα στην πόλη, στο Βασιλικό και στο Κερί. Είναι νεόκτηστο και η ιδιοκτήτρια κα. Αγγελική είναι πολυ φιλόξενη. Είχαμε μείνει πέρυσι τέλη Ιουλίου με 40€ το δίκλινο. Στον κήπο του θα δείτε να κυκλοφορούν ελεύθερα κουνελάκια!!! Πιστεύω το πιτσιρικάκι σας θα τρελαθεί...
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.089
Likes
44.967
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Καλησπερα σε ολους !! Σχεδιαζω διακοπες με το αγορι μου για 5 μερες και θα θελαμε καποια βοηθεια! Περσυ επισκεφτηκαμε την σκοπελο και μειναμε τρελα ευχαριστημενοι τοσο απο τις παραλιες οσο και απ τις αποστασεις ακομα και απ τα λεφτα που ξοδεψαμε! Οποτε θα θελαμε ενα νησι που να μην ειναι μυκονος οσον αφορα στη νυχτερινη ζωη αλλα να μην ειναι και τελειως νεκρα..κατι ενδιαμεσο! Αιγαιο , ιονιο δεν εχουμε θεμα :Ρ ! ( υπαρχει αμαξι )
Καλησπέρα & καλώς ήρθες.
Απο Ιόνιο εφόσον υπάρχει αμάξι, μια καλή επιλογή είναι η Λευκάδα.
Τώρα στο Αιγαίο, μπορεις να δεις αρχικά για Μήλο που είναι δημοφιλής προορισμός, Σίφνο, Σέριφο, ακόμα κι Αμοργό. Εξίσου ψηλά και η Αστυπάλαια.
Δεδομένου ότι δε θελεις παρτυ ανιμαλ καταστάσεις, αλλά ποιοτική νύχτα, αυτά μου έρχονται πρώτα στο μυαλό. Επίσης αν θέλεις παραλίες και τοπία, η Μήλος είναι κάτι που θα σε προσελκύσει. Αν θέλεις καλή ατμόσφαιρα, γραφικές χώρες, και καλες παραλίες αλλά όχι τη πλγηθώρα της Μήλου, κοιτας τα υπόλοιπα!
 
Μηνύματα
257
Likes
685
Επόμενο Ταξίδι
Πράγα
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
Περσυ επισκεφτηκαμε την σκοπελο και μειναμε τρελα ευχαριστημενοι τοσο απο τις παραλιες οσο και απ τις αποστασεις ακομα και απ τα λεφτα που ξοδεψαμε!
Καλησπέρα! Και γιατί δεν ξαναπάτε?:)
Καλές παραλίες (πρόσεξε, δε λέω πολύ καλές), πράσινο, ήρεμη νυχτερινή ζωή, τιμές που το καλοκαίρι δεν εκτοξεύονται στα ουράνια, θα βρείτε στη Θάσο, Αλόννησο, Άνδρο, Σίφνο και Σύρο. Αυτά τα νησιά μου θύμισαν λίγο τη Σκόπελο, λίγο όμως γιατί...σαν τη Σκόπελο δεν έχει!
...και στη Λευκάδα!
 

pocahontas

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Καλησπερα! διαβασα αυτα που γραφετε για Σπετσες και Σιφνο. Θα ηθελα να παω με το αγορι μου φετος, τι απο τα δυο θεωρειτε καλυτερο οι πολυταξιδεμενοι?Διαβασα παραπονα για τις παραλιες τις Σιφνου. Οι Σπετσες εχουν καλυτερες? επισης ξερετε αν υπαρχουν φοιτητικα εισητηρια για Σπετσες?
 

vagiannie

Member
Μηνύματα
17
Likes
32
Επόμενο Ταξίδι
ΆΜΣΤΕΡΝΤΑΜ
Καλησπερα! διαβασα αυτα που γραφετε για Σπετσες και Σιφνο. Θα ηθελα να παω με το αγορι μου φετος, τι απο τα δυο θεωρειτε καλυτερο οι πολυταξιδεμενοι?Διαβασα παραπονα για τις παραλιες τις Σιφνου. Οι Σπετσες εχουν καλυτερες? επισης ξερετε αν υπαρχουν φοιτητικα εισητηρια για Σπετσες?
Γεια σου!!!!
λοιπόν έχω πάει και στα δύο νησιά και ασυζητητί θα επέλεγα την Σίφνο σε σχέση με αυτές τις 2 εναλλακτικές! ( Αλλά γιατί μόνο δύο νησιά και δεν σκέφτεστε για κάπου αλλού όπως Σέριφο, Φολέγανδρο, Αστυπάλαια ή Αντίπαρο και πολλά πολλά άλλα..) Τέλος πάντων, για εμένα οι Σπέτσες ήταν από τις χειρότερες μου διακοπές. Πανάκριβα, μέτριες παραλίες, αγενέστατοι άνθρωποι και χωρίς καμία ιδιαίτερη φυσική ομορφιά. Επομένως κατά την γνώμη μου Σίφνος.
 

alma

Member
Μηνύματα
3.717
Likes
15.013
Από καλές ως μέτριες παραλίες έχει η Σίφνος και θεωρώ καλύτερες από τις Σπέτσες. Γενικά ακόμα και στις Καμάρες στο λιμάνι, στη Σίφνο θα βρεις διάφανα καθαρά νερά και γαλάζια σημαία...Οι Σπέτσες επίσης μου αρέσουν αλλά συμφωνώ εκτός από το ότι σε σχέση με Σίφνο υστερούν σε παραλίες και επίσης ναι είναι ακριβά όπως ειπώθηκε πιο πάνω.
Σίφνο και χαλαρές βόλτες στο στενάκι της Απολλωνίας, καφέ με φοβερή θέα στις καφετέριες του Κάστρου και καλά να περάσετε.
 

thanos75

Member
Μηνύματα
1.356
Likes
3.397
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Παρίσι
Ονειρεμένο Ταξίδι
Καλιφόρνια-Χαβάη
Σ ευχαριστω πολυ για τις πληροφοριες...ειναι αληθει οτι αυτο το θεμα της ασφαλειας το εχω σκεφτει. Γι αυτο διαλεξα κ την Κυθνο επειδη ειναι κοντα 1 κ 1/2 ωρα απο Λαυριο. Περυσι για τον ιδιο λογο πηγαμε Τζια. Για διαμονη υπαρχει καμια προταση στη Ζακυνθο? Περιοχη αρχικα αλλα κ κανενα καταλυμα αν εχεις. Thanks!!



Το ξερω για τη Λευκαδα αλλα εχω κανει 2 φορες διακοπες εκει. Συν κατι μονοημερες απο το χωριο του συζυγου που ειναι κοντα...Οσο για το πρασινο δε με απασχολει κ πολυ...εχουμε μπολικο απ αυτο στον τοπο καταγωγης μας. Εγω ειμαι λατρης της ξεραιλας των κυκλαδων (και των κυκλαδων γενικοτερα). Αλλα αν ειναι για το καλο του μικρου...να την κανω τη θυσια.:p
Για να είμαι ειλικρινής στη Ζάκυνθο όταν πήγα φιλοξενηθηκα σε σπίτι...οπότε από πρώτο χέρι δεν μπορώ να σου πω κάτι. Προσπαθήστε πάντως αν είναι να μείνετε προς Αργασι η προς Τσιλιβη...και στις δύο περιοχές υπάρχουν καλές μονάδες, και δεν είναι μακριά από την πόλη. Η πόλη της Ζακύνθου είναι κάπως ζεστή το καλοκαίρι... (εδώ σε νοιώθω απόλυτα για τις Κυκλάδες κ το υπέροχο μελτέμι τους)
:clap:
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.803
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom