Δανία Πληροφορίες για Κοπενχάγη

Vegerazaros

Member
Μηνύματα
1.464
Likes
2.061
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ελβετία ξανά
χαχα:DΜια Βιέννη-Μπρατισλάβα θα την χτυπήσω σε ένα μήνα!

4 μέρες έχεις κιε σύ Κοπεγχάγη ε? Ένα Malmo ναι δεν θα ήταν κι άσχημα;)
Εχω 3...αλλα φτανω αεροδρομιο 6.50 πρωι οποτε απο εκε τρενο ..να περασουμε κ τη γεφυρα...Μαλμο και απογευμα επιστροφη..νυχτωνει και 9 η ωρα...εχω χρονο.... μια χαρα Βιενη Μπρατισλαβα δεν εχω παει...μπορω λοιπον να το κοιτω ...
 

Stefania94

Member
Μηνύματα
9
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Ιρλανδία
Ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες παιδιά! Μπορώ να σας ότι ιδέα για Malmo με ενθουσιάζει! Χρειάζομαι όμως κάποιες σημαντικές διευκρινήσεις. Θα πρέπει να αγοράσω το εισιτήριο online για να το βρω φθηνότερο ή δεν είναι απαραίτητο ή τιμή είναι στάνταρ ? Από που θα πρέπει να πάρω το τρένο ή το λεωφορείο για να πάω στο Malmo. Ο σταθμό στο Malmo είναι μακριά από το κέντρο??
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.726
Επόμενο Ταξίδι
?
Ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες παιδιά! Μπορώ να σας ότι ιδέα για Malmo με ενθουσιάζει! Χρειάζομαι όμως κάποιες σημαντικές διευκρινήσεις. Θα πρέπει να αγοράσω το εισιτήριο online για να το βρω φθηνότερο ή δεν είναι απαραίτητο ή τιμή είναι στάνταρ ? Από που θα πρέπει να πάρω το τρένο ή το λεωφορείο για να πάω στο Malmo. Ο σταθμό στο Malmo είναι μακριά από το κέντρο??
Mε μια ματιά στον χάρτη δεν είναι δύσκολο να καταλάβεις. Για να μη μπερδευτείς πάρε το τρένο από τον κεντρικό σιδηροδρομικό σταθμό København H στο κέντρο (οδός Bernstorffsgade). Δρομολόγια για Malmo έχει σχεδόν ανά 10-15 λεπτά, διαρκεί 1 ώρα και δεν μπορείς να κάνεις κράτηση on line.
http://www.rejseplanen.dk/

Για κράτηση μόνο από το site των Σουηδικών σιδηροδρόμων
http://www.sj.se/?l=en και η τιμή απ' ότι βλέπω είναι στα 24€ μετ'επιστροφής ο χαμηλός ναύλος.

Το τέρμα είναι ο σταθμός Malmö C και βρίσκεται στο κεντρικό σημείο της πόλης.
 

vasnorth

Member
Μηνύματα
594
Likes
1.812
Ο σταθμό στο Malmo είναι μακριά από το κέντρο??
Να συμπληρώσω κι εγώ σε αυτά που πολύ σωστά σου γράφει ο @giannismits, ότι ο σταθμός του Malmö είναι σχεδόν δίπλα στο κέντρο της πόλης, μία γραφική γέφυρα θα χρειαστεί να περάσετε και αμέσως φτάνετε κοντά στο ιστορικό κέντρο της πόλης.
Το είχαμε κάνει ημερήσια εκδρομή από την Κοπεγχάγη και μπορώ να πω ότι σαν εκδρομή άξιζε πολύ. Εισιτήρια δεν χρειάζεται να κλείσετε από νωρίς, εξάλλου η διάρκεια του ταξιδιού είναι μικρή. Το μόνο που ίσως μας απογοήτευσε ήταν ότι περνώντας με το τραίνο τη γέφυρα του Øresund δεν είδαμε τίποτα από τη θάλασσα γιατί η θέα είναι περιορισμένη.
Σου επισυνάπτω και το κεφάλαιο από την ιστορία που είχα γράψει (είναι το 10) και ελπίζω να σε βοηθήσει να πάρεις κάποια ιδέα.
http://www.travelstories.gr/community/threads/Στοκχόλμη-και-Κοπεγχάγη-εντυπώσεις-αναμνήσεις-και-όλη-η-ζωή-ένα-ποδήλατο.52151/?chapter=10
 

Stefania94

Member
Μηνύματα
9
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Ιρλανδία
Σας ευχαριστώ πολύ πολύ ! Νομίζω τώρα είμαι έτοιμη να φύγω !:)
 

pmaria

Member
Μηνύματα
90
Likes
44
Γεια και απο εμένα. Εχω κλασσική ερώτηση, αν μπορώ να πληρώνω παντού (στα περισσότερα μέρη) με χρεωστική κάρτα, ή πρέπει να κάνω αρκρετό συνάλλαγμα?
 

evi01

Member
Μηνύματα
1.083
Likes
1.644
Ονειρεμένο Ταξίδι
Η γη ολάκερη!
Γεια και απο εμένα. Εχω κλασσική ερώτηση, αν μπορώ να πληρώνω παντού (στα περισσότερα μέρη) με χρεωστική κάρτα, ή πρέπει να κάνω αρκρετό συνάλλαγμα?
Παντού πληρώνεις με πιστωτική κάρτα. Δε χρειάζεσαι συνάλλαγμα.
 

vasnorth

Member
Μηνύματα
594
Likes
1.812
Παντού πληρώνεις με πιστωτική κάρτα. Δε χρειάζεσαι συνάλλαγμα.
Το μόνο ίσως αρνητικό είναι ότι στις περισσότερες συναλλαγές με πιστωτική κάρτα χρεώνουν προμήθεια 3% έως 7% επειδή χρησιμοποιείς ξένη κάρτα , αλλά και στα ανταλλακτήρια συναλλάγματος κρατούν προμήθεια γύρω στα 11%.
 

thanos75

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
3.395
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Παρίσι
Ονειρεμένο Ταξίδι
Καλιφόρνια-Χαβάη
Ακριβώς...και στην Κοπεγχάγη και στο Μάλμε οι προμήθεις στα ανταλλακτήρια είναι μάλλον ουρανοξυστικές. Και αυτό γίνεται ακόμα φανερότερο όταν πας από την Κοπεγχάγη στο Μάλμε και θέλεις να μετατρέψες δανέζικες κορώνες σε σουηδικές. Ίσως τελικά καλύτερο είναι να γίνεται κάποιο επαρκές συνάλλαγμα από Ελλάδα. Πάντως σε πολλά μαγαζιά δέχονται και ευρώ
Να αναφέρω επίσης για το Μάλμε πως το ιστορικό κέντρο είναι σχεδόν δίπλα στον κεντρικό σιδηροδρομικό στρατό (όπως είπε και ένας φίλος πιο πάνω απλά περνάς τη γέφυρα και έφτασες). Επιπλέον στο Μάλμε αξίζει τον κόπο να κάνεις ένα boat tour μέσα από το κανάλια της πόλης. Τα καραβάκια περνούν μέσα από το πανέμορφο πάρκο της πόλης σε μια άκρως γαλήνια διαδρομή και δίπλα σχεδόν από το παλιό κάστρο της πόλης (Malmohus). Τέλος ως προς το φαγητό αξίζει κανείς να εκμεταλλευτεί τις μεσημεριανές προσφορές για buffet menu που κάνουν πολλά μαγαζιά. Σε μια πλατεία του ιστορικού κέντρου, τη Lilla Torg (είναι πολύ κοντά-σχεδόν δίπλα- στην κεντρική πλατεία την stortoget) έφαγα σε πολύ καλή τιμή καταπληκτικό ινδικό φαγητό. Τέλος να αναφέρω πως ένα από τα landmarks της πόλης είναι ο εντυπωσιακός στριφογυριστός ουρανοξύστης του Καλατράβα (το ψηλότερο κτίριο στη Σκανδιναβία). Πάντως για να είμαι ειλικρινής αν και εντυπωσιακός ο συγκεκριμένος πύργος μου φάνηκε μάλλον παράταιρος με την υπόλοιπη αρχιτεκτονική της πόλης. Να αναφέρω επίσης πως οι τιμές στην πόλη μου φάνηκαν γενικά λίγο χαμηλότερες από τις αντίστοιχες της Κοπεγχάγης (η οποία είναι πανάκριβη). Γενικά πιστεύω πως αξίζει απόλυτα μια επίσκεψη από την Κοπεγχάγη στο Μάλμε (μισή ώρα εξάλλου ειναι με το τρένο από τη κεντρικό σιδηροδρομικό σταθμό της Κοπεγχάγης). Τέλος -ειδικά για τους κυρίους- να αναφέρω πως το Μάλμε είναι και η πατρίδα του μεγάλου ποδοσφαιριστή Ζλάταν Ιμπραιμοβιτς , κάτι που ίσως καταδεικνύει και την παράδοση που έχει η πόλη και στον αθλητισμό, αλλά και το γεγονός ότι είναι μια άκρως πολυπολιτισμική πόλη (η πλέον πολυπολιτισμική της Σουηδίας ίσως) κυρίως λόγω και των πολλών μεταναστών που έφτασαν στην πόλη στην ακμή της βιομηχανικής ανάπτυξης. Για πολλές δεκαετίες το Μάλμε ήταν η πιο βιομηχανική πόλη της Σουηδίας. Τώρα πια έχει περάσει στο στάδιο της μεταβιομηχανικής εποχής!
 

duty_free

Member
Μηνύματα
892
Likes
3.079
καλησπερα
εχω βρε εισιτηρια που σε στελνουν κοπεγχαγη πεμπτη στις 4 παρα το απογευμα.
Αναχωρηση κυριακη στις 11
συνεπως , δυο γεματες μερες και κατι ψιλα
ειναι πολυ λιγο για εκει;
 

ThanasisU2

Member
Μηνύματα
3.469
Likes
3.433
Επόμενο Ταξίδι
Brno
Ονειρεμένο Ταξίδι
RTW
Μια χαρά είναι. Με καλό πρόγραμμα θα δεις όλα τα βασικα
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.115
Μηνύματα
880.691
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom