Ισλανδία Ισλανδία

pmaria

Member
Μηνύματα
90
Likes
44
Απαντάω φρέσκος φρέσκος από Ισλανδία! :p
μια και εισαι φρεσκος από Ισλανδία, να ρωτησω και για τον καιρο και τις θερμοκρασίες. Αν δεν κάνουμε πεζοπορεία στον παγετώνα, χρειάζεται φορμα σκι από άποψη κρύου? δηλ αν πάμε μόνο τη βαρκάδα.
 
Μηνύματα
1.990
Likes
6.322
μια και εισαι φρεσκος από Ισλανδία, να ρωτησω και για τον καιρο και τις θερμοκρασίες. Αν δεν κάνουμε πεζοπορεία στον παγετώνα, χρειάζεται φορμα σκι από άποψη κρύου? δηλ αν πάμε μόνο τη βαρκάδα.
Να απαντήσω εγώ.. θεωρητικά, όχι, δε χρειάζεσαι :haha: Διαβάζοντας βέβαια τις ιστορίες όσων πήγαμε, θα καταλάβεις ότι ο καιρός είναι απλά τρελά απρόβλεπτος. Κι αυτό έχει πλάκα :)
Σοβαρά τώρα, νομίζω ότι με καλά ισοθερμικά θα είστε οκ. Αλλά και πάλι εξαρτάται από το είδος των δραστηριοτήτων που θέλετε να κάνετε, αν μείνετε νύχτα σε βουνό σε σκηνή κτλ κτλ..
 

Kingmouf

Member
Μηνύματα
98
Likes
456
μια και εισαι φρεσκος από Ισλανδία, να ρωτησω και για τον καιρο και τις θερμοκρασίες. Αν δεν κάνουμε πεζοπορεία στον παγετώνα, χρειάζεται φορμα σκι από άποψη κρύου? δηλ αν πάμε μόνο τη βαρκάδα.
Εγώ θα έλεγα φόρμα σκι σε καμία περίπτωση. Αν κάνετε πεζοπορία σε παγετώνα, θα πεθάνετε από τη ζέστη. Η καλύτερη επιλογή είναι κάποιο παντελόνι trekking που να είναι αδιάβροχο ή water repellent. Εναλλακτικά μπορείτε να έχετε μια μεμβράνη (τύπου goretex) και από μέσα ένα απλό παντελόνι ή ισοθερμικό. Επίσης εξαιρετικά σημαντικά είναι τα παπούτσια. Ορειβατικά μποτάκια (επίσης αδιάβροχα). Αν πάτε στο παγετώνα θα σας το πουν ούτως ή άλλως. Έχω την εντύπωση ότι μπορείτε να νοικιάσετε κιόλας μποτάκια (χρειάζονται για να μπορούν να "κουμπώσουν" πάνω τα κραμπόν που θα σας δώσουν να βάλετε μόλις πιάσετε πάγο).

Γενικά πάντως για να μη ξενερώνετε στην Ισλανδία επειδή ο καιρός αλλάζει συνέχεια και σίγουρα θα φάτε βροχές - αδιάβροχα.
 

frenchman

Member
Μηνύματα
623
Likes
1.493
Επόμενο Ταξίδι
Venice
Ταξίδι-Όνειρο
Antarctica
Κοίτα εμείς είμασταν πολύ τυχεροί σε αυτό το θέμα, δεν έριξε ούτε σταγόνα! Αλλά 2-3 φορές που είχε κρύο.. είχε ΚΡΥΟ, και αυτό οφείλεται στον φοβερό αέρα!
Για μένα οπωσδήποτε αδιάβροχα, αλλά όχ φόρμες σκι.
 

skoumpi

Member
Μηνύματα
1.206
Likes
1.101
Χρειάζομαι τη γνώμη σας για μια βολτα 4 ημερων στην Ισλανδία στο τελος Οκτωβρίου. Ειναι με ενα πρακτορείο απο Λονδίνο με 450 ευρω 4 μερες σε ξενοδοχειο με πρωινό , αεροπορικά, μεταφορες αεροδρομιου, 1 νύχτα Βόρειο Σελάς, μια εκδρομη blue lagoon(χωρίς την είσοδο 50-60ευρώ), και μια 8ωρη εκδρομή Gulfoss Geysir Thinkvellir, Αν υπολογίσουμε οτι θα χρειαστώ και πάνω κάτω 200 ευρώ για Ελλάδα- Λονδίνο πιστευετε πως ειναι καλή προσφορά?? Ξέρω πως είναι λίγες μέρες αλλά το σκεφτόμαστε σαν μια απόδραση...Περιμένω τη γνώμη σας.
 
Μηνύματα
1.990
Likes
6.322
Χρειάζομαι τη γνώμη σας για μια βολτα 4 ημερων στην Ισλανδία στο τελος Οκτωβρίου. Ειναι με ενα πρακτορείο απο Λονδίνο με 450 ευρω 4 μερες σε ξενοδοχειο με πρωινό , αεροπορικά, μεταφορες αεροδρομιου, 1 νύχτα Βόρειο Σελάς, μια εκδρομη blue lagoon(χωρίς την είσοδο 50-60ευρώ), και μια 8ωρη εκδρομή Gulfoss Geysir Thinkvellir, Αν υπολογίσουμε οτι θα χρειαστώ και πάνω κάτω 200 ευρώ για Ελλάδα- Λονδίνο πιστευετε πως ειναι καλή προσφορά?? Ξέρω πως είναι λίγες μέρες αλλά το σκεφτόμαστε σαν μια απόδραση...Περιμένω τη γνώμη σας.
Αν μπορείς να διαθέσεις 700+ ευρώ, αν δε σας "λείπουν" εννοώ, γιατί όχι :) Αλλά προσωπικά δε θα το έκανα. Αυτό που καταλάβαμε τις μέρες που ήμαστε εκεί είναι ότι η Ισλανδία προσφέρεται για ενοικίαση αυτοκινήτου και εξερευνήσεις. Υπάρχουν οικονομικοί τρόποι να το κάνετε, εξαρτάται βέβαια από τα γούστα και τις προτεραιότητες του καθενός :) Ψηφίζω όχι λοιπόν..
Υ.Γ. Έχετε υπόψη φαντάζομαι ότι το Βόρειο Σέλας δεν είναι πάντα εγγυημένο αξιοθέατο, δυστυχώς για όσους το λατρεύουμε :rolleyes-80:
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.005
Likes
40.908
Χρειάζομαι τη γνώμη σας για μια βολτα 4 ημερων στην Ισλανδία στο τελος Οκτωβρίου. Ειναι με ενα πρακτορείο απο Λονδίνο με 450 ευρω 4 μερες σε ξενοδοχειο με πρωινό , αεροπορικά, μεταφορες αεροδρομιου, 1 νύχτα Βόρειο Σελάς, μια εκδρομη blue lagoon(χωρίς την είσοδο 50-60ευρώ), και μια 8ωρη εκδρομή Gulfoss Geysir Thinkvellir, Αν υπολογίσουμε οτι θα χρειαστώ και πάνω κάτω 200 ευρώ για Ελλάδα- Λονδίνο πιστευετε πως ειναι καλή προσφορά?? Ξέρω πως είναι λίγες μέρες αλλά το σκεφτόμαστε σαν μια απόδραση...Περιμένω τη γνώμη σας.
Από το να μην πατε καθόλου, να το κάνετε. Είναι τρομερά καλή τιμή και δώσε μας και το γραφείο, μήπως χρειαστεί :)
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.151
Likes
14.441
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
όπου δεν έχω πάει
Εγω ψηφιζω οχι. Η Ισλανδία δεν είναι για ξεπέτα 4 ημερών. Υπομονή και καντε το χορταστικά. Δεν ειναι ούτε δίπλα ούτε φθηνός προορισμός για να πετάγεσαι καθε τόσο.

2-1 για το όχι
 
Last edited by a moderator:

skoumpi

Member
Μηνύματα
1.206
Likes
1.101
Αυτες ακριβώς είναι και οι δικες μου σκέψεις... ναι ή όχι ????? Απο την άλλη μου φαίνεται καλή τιμή και ποτε δεν ξέρεις πως θα εξελιχθούν τα πράγματα και αν θα καταφέρουμε ποτέ να πάμε... Πολλά τα "θέλω μας" λίγες οι ευκαιρίες!!!!
 
Μηνύματα
1.990
Likes
6.322
Αυτες ακριβώς είναι και οι δικες μου σκέψεις... ναι ή όχι ????? Απο την άλλη μου φαίνεται καλή τιμή και ποτε δεν ξέρεις πως θα εξελιχθούν τα πράγματα και αν θα καταφέρουμε ποτέ να πάμε... Πολλά τα "θέλω μας" λίγες οι ευκαιρίες!!!!
Με ποια αεροπορική πετάτε; Πόσα επιπλέον χρήματα πιστεύετε ότι θα ξοδέψετε εκεί; Τι είδους διακοπές θέλετε από αυτό το μέρος;
Εγώ μπορώ να σας πω, μετά το ταξίδι μας εκεί, ότι η πρωτεύουσα μαζί με το Blue Lagoon και το Golden Circle δεν είναι ούτε το 20% της ξεχωριστής ομορφιάς αυτής της χώρας. Γι αυτό κι επιμένω στο "όχι". Αύριο μεθαύριο που τελειώνω την ιστορία και θα παραθέσω λεπτομέρειες κόστους, επιλογών κτλ,θα δεις ότι και χωρίς πολλά χρήματα μπορείς να βιώσεις τρομερές εμπειρίες στην Ισλανδία.
Αλλά και πάλι, your call ;)

Για να σου δώσω κι ένα παράδειγμα της άποψής μου, είναι σαν να πας διακοπές στην Κρήτη, να μένεις Ηράκλειο, και να επισκέπτεσαι Κνωσό και Γραμβούσα. Θεωρητικά λες ότι πήγες Κρήτη, αλλά... :)
 
Last edited by a moderator:

Samion

Member
Μηνύματα
10.360
Likes
9.285
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Από το να μην πατε καθόλου, να το κάνετε.
Θα συμφωνησω. Ο καθενας εχει τα δικα του κριτηρια και προγραμματα.
Είναι τρομερά καλή τιμή
Θα διαφωνησω..τρομερα καλη τιμη ηταν τα 220 των γερμανων μαιο-ιουνιο απο Αθηνα...νοικιαζεις το ιχ σου φθηνα και εισαι πολύ πιο κατω απο το μπατζετ που αναφέρθηκε. Θα περιμενα ενα καλο αεροπορικο. Το Α κ το Ω.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.788
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom