Νησιώτικα διλήμματα

thanos75

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
3.395
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Παρίσι
Ονειρεμένο Ταξίδι
Καλιφόρνια-Χαβάη
Γεια σου!!!!
λοιπόν έχω πάει και στα δύο νησιά και ασυζητητί θα επέλεγα την Σίφνο σε σχέση με αυτές τις 2 εναλλακτικές! ( Αλλά γιατί μόνο δύο νησιά και δεν σκέφτεστε για κάπου αλλού όπως Σέριφο, Φολέγανδρο, Αστυπάλαια ή Αντίπαρο και πολλά πολλά άλλα..) Τέλος πάντων, για εμένα οι Σπέτσες ήταν από τις χειρότερες μου διακοπές. Πανάκριβα, μέτριες παραλίες, αγενέστατοι άνθρωποι και χωρίς καμία ιδιαίτερη φυσική ομορφιά. Επομένως κατά την γνώμη μου Σίφνος.
Plus 1 κ από εμένα για Σιφνο
 

Fil

Member
Μηνύματα
79
Likes
14
Επόμενο Ταξίδι
ΝΑΞΟΣ
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ο γύρος της Πελοποννήσου
+ 1 και από εμένα για την μοναδική Σίφνο :)
 

Clairaki

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Καλησπέρα! Και γιατί δεν ξαναπάτε?:)
Καλές παραλίες (πρόσεξε, δε λέω πολύ καλές), πράσινο, ήρεμη νυχτερινή ζωή, τιμές που το καλοκαίρι δεν εκτοξεύονται στα ουράνια, θα βρείτε στη Θάσο, Αλόννησο, Άνδρο, Σίφνο και Σύρο. Αυτά τα νησιά μου θύμισαν λίγο τη Σκόπελο, λίγο όμως γιατί...σαν τη Σκόπελο δεν έχει!
...και στη Λευκάδα!
Η αλήθεια ειναι οτι η Θασος αποτελει μια επιλογη γιατι πανω απ ολα μας βολευει (απο θεσσαλονικη ειμαστε), εχω ξαναπαει
και την βρισκω πολυ ωραια !! Σημερα
εψαξα αρκετα και βρηκα μια ακομα επιλογη.. την σκυρο ! Any ideas ?
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ειρηνικος ..παντου
Ειναι πολυ συμπαθητικο νησι η Σκυρος. Η Χωρα της ειναι πανεμορφη απο παραλιες μετριες με καποιες καλες, δεν ειναι πανακριβο κ το βορειο νησι ειναι πρασινο ενω το νοτιο πιο ξερο κ με καποιες παραλιες αποκλεισμενες ως προς την προσβαση διοτι ανηκουν στο ναυτικο. Πας μεσω Ευβοιας μεχρι την Κυμη με αυτοκινητο κ μετα ειναι δυο ωρες με το καραβι.
 

vasilakis

Member
Μηνύματα
104
Likes
105
Επόμενο Ταξίδι
Μαδριτη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ταϊλάνδη, Νέα Υόρκη
Η Κίμωλος θα κοστίσει παραπάνω και λόγω της απόστασης, σιγουρα θα ξοδέψετε περισσότερα να φτάσετε.
Για Κύθνο αν θέλεις πληροφορίες εχω να σου δώσω και για καταλύματα, παραλιες, φαγητο κλπ.
Χρειάζεσαι αυτοκίνητο για να γυρισετε παραλίες που έει πολλες και τα χωριά, νοικιάζουν στο λιμάνι, δεν ξερω αν ποτε θελετε να πατε, αλλά είναι κοντά, και απο Πειραια και απο Λαυριο.

αν χρειαστείτε οτιδήποτε, μου λες.
Θα ηθελα κι εγω πληροφοριες για την Κυθνο αν μπορεις. Ειναι μια απο τις δυο επιλογες μας και μ' ενδιαφερουν οι γνώσεις σου. Ευχαριστω :)

Καλησπερα σε ολους! Νησιωτικα διλημματα ο τιτλος και μας εκφραζει απολυτα για φετος. Η μηπως (τρι)λημματα...χμμμ..Εξηγουμαι: εχουμε ενα μικρο 2 χρονων και ενδιαφερομαστε για νησι με κυρια κριτηρια τα φθηνα ακτοπλοικα και τη μικρη αποσταση με το πλοιο (για να μη μας κανει ο μικρος να το μετανοιωσουμε...:D). Και οπωσδηποτε θα παρουμε μαζι μας το αυτοκινητο. Ειμαστε μεταξυ Κυθνου και Ζακυνθου κυριως...το κοστος μεταβασης ειναι περιπου το ιδιο. Σαν αουτσαιντερ σκεφτομαι και την Αλοννησο αλλα με φοβιζει λιγο (μη γελασετε :p) το θεμα με τις μελισσες με τις οποιες ειχα δεινοπαθησει σε Σκιαθο και Σκοπελο. Γι αυτο, και λογω του οτι ειναι περισσοτερες ωρες με το πλοιο, παραμενει μαλλον εκτος συναγωνισμου. Οποιος μπορει να βοηθησει με πληροφοριες για τ αλλα δυο νησια (διαμονη κλπ) η να προτεινει ποιο θεωρειται καλυτερο για την περιπτωση μας, ειναι ευπροσδεκτος!! Αναμενω και σας ευχαριστω προκαταβολικα
Μετα απο δυο "ψηφους" υπερ της Ζακυνθου...η απολυτη σιωπη!! Κανεις βρε παιδια? Να εχει παει Κυθνο και να καταθεσει την εμπειρια του... ή αλλες γνωμες για Ζακυνθο? Ευχαριστω :rolleyes::).
 
Last edited by a moderator:

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ειρηνικος ..παντου
Ειναι δυο πολυ διαφορετικα νησια. Το ενα καταξερο κ το αλλο καταπρασινο. Η Ζακυνθος εχει πολυ καλυτερες παραλιες καλα ιδιως αν πας στο Ναυαγιο θα παθεις ζημια. Ενα μειον της για μενα ειναι οτι ειναι προσανατολισμενη προς τους Αγγλους τουριστες. Εμενα δεν μου αρεσε δηλ οτι τα περισσοτερα μαγαζια ηταν τυπου αγγλοπαμπ οπου αλλοι ετρωγαν, αλλοι τραγουδουσαν καραοκε, αλλοι εβλεπαν αγωνες κ αλλοι μεθοκοπουσαν. Περαν τουτου ειναι πανεμορφο νησι. Η Κυθνος δε μου αρεσε εκατσα κ την ειδα στο 60 λεπτα Ελλαδα κ δεν μου αρεσε καθολου.Και να φανταστεις ειμαι περισσοτερο φαν των Κυκλαδων παρα του Ιονιου. Η Δρυοπιδα στην Κυθνο ηταν ομορφη, τα λοιπα μετρια κατ εμε.
 

koker

Member
Μηνύματα
252
Likes
490
Ονειρεμένο Ταξίδι
μαυρικιος
Ζάκυνθο δεν έχω πάει. Κύθνο όμως έχω πάει, είμασταν παρέα 6 άτομα και ένα θα σου πώ : σε κανέναν μας δεν άρεσε. Πήγαμε το 2003, έχουν περάσει 13 χρόνια βέβαια από τότε και δεν ξέρω αν έχει αλλάξει κάτι προς το καλύτερο, αν και από ότι είδα στο 60' Ελλάδα δεν βρήκα αλλαγές. Από παραλίες δεν θυμάμαι πολλά, η Κολώνα ήταν η καλύτερη και αυτήν θυμόμαστε όλοι της παρέας αλλά το κυριότερο που θυμόμαστε από το νησί ήταν ότι δεν είχε καλό φαγητό και γι΄αυτό ίσως δεν μας άρεσε... καταλάβατε βέβαια ότι στην παρέα μας το πρώτο που μετράει στις διακοπές είναι το καλό φαγητό τα τσίπουρα και οι μεζέδες στα ταβερνάκια δίπλα στη θάλασσα ... και στην Κύθνο τότε δεν τα είχε αυτά.
 

djeleni

Member
Μηνύματα
162
Likes
233
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ισλανδία, Αίγυπτος
Κι εγώ ψηφίζω Ζάκυνθο (αν και δεν έχω επισκεφθεί την Κύθνο), την έχω ερωτευτεί! Νησί με όμορφες παραλίες (το Ναυάγιο είναι ο κατ'εξοχήν λόγος να την επισκεφθείς), αρκετό πράσινο. Η πόλη της Ζακύνθου δεν θα έλεγα ότι είναι γραφική, αλλά βρίσκεται όμως σε πολύ όμορφη τοποθεσία! Αν κάνετε τον γύρο του νησιού με καραβάκι, θα έχετε την ευκαιρία να κολυμπήσετε στις Γαλάζιες Σπηλιές, σε δυσπρόσιτες από την ξηρά παραλίες, να δείτε τις χελώνες Καρέτα-Καρέτα :rolleyes: Διασκέδαση έχει στον Λαγανά και είναι όπως την περιγράφει η Κλεοπάτρα.
 

STKF

Member
Μηνύματα
1.140
Likes
5.325
Μετα απο δυο "ψηφους" υπερ της Ζακυνθου...η απολυτη σιωπη!! Κανεις βρε παιδια? Να εχει παει Κυθνο και να καταθεσει την εμπειρια του...
Δωσ΄μου δύο ημέρες διορία και θα σου γράψω τις εντυπώσεις μου από την Κύθνο, την οποία επισκέφθηκα πέρυσι, λίγες ημέρες μετά τα capital control.
Προσωπικά, το νησί μου άρεσε αρκετά.......
 

emouli

Member
Μηνύματα
1.239
Likes
3.531
Ονειρεμένο Ταξίδι
Καταρράκτες Βικτώρια, ε;
@koker Μου έκανες την καρδιά περιβόλι με αυτά που έγραψες για την Κύθνο... Ευελπιστώ πως μέσα σ' αυτά τα 13 χρόνια θα 'χουν αλλάξει προς το καλύτερο τα πράγματα (ειδικά σε σχέση με το φαγητό). Θα περιμένω και την άποψη του @STKF που απ' ότι κατάλαβα θα έχει θετικό πρόσημο μπας και ισορροπήσει λίγο η διάθεση.
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.089
Likes
44.965
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
@emouli , προσωπικά έχω διαφορετική άποψη για Κύθνο.
Το εξήγησα και σε προηγούμενο ποστ, περίεργο νησί γενικώς. Λίγο τα χρώματα του, λίγο ότι έμεινε πίσω σε ανάπτυξη σε σχέση με τις υπόλοιπες κυκλάδες, χωρίς να είναι πάντα κακό αυτό ;)
Αναφορικά με τις παραλίες, και οι ντόπιοι αλλά και αυτοί που έχουν πάει περισσότερες απο μια φορές, δηλώνουν ότι η πασίγνωστη κολώνα είναι η τριτο-τέταρτη του νησιού. Υπάρχουν πολύ πιο όμορφες όπως πχ του σκύλου.
Όσο για το φααγητό, έφαγα πολύ καλά στη χώρα 2 φορές, στο πασίγνωστο που γίνεται προσκύνημα (θα θυμηθώ όνομα και θα το γράψω), αλλά και ικανοποιητικά σε φάση πρόχειρο φαγητό στο Μέριχα.
 

vasilakis

Member
Μηνύματα
104
Likes
105
Επόμενο Ταξίδι
Μαδριτη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ταϊλάνδη, Νέα Υόρκη
Δωσ΄μου δύο ημέρες διορία και θα σου γράψω τις εντυπώσεις μου από την Κύθνο, την οποία επισκέφθηκα πέρυσι, λίγες ημέρες μετά τα capital control.
Προσωπικά, το νησί μου άρεσε αρκετά.......
Εννοειται πως σου δινω...:). Ετσι κ αλλιως περιμενω ημερομηνιες αδειας για να αρχισω ερευνα. Αρκει που ειχες θετικη εμπειρια:p

@koker Μου έκανες την καρδιά περιβόλι με αυτά που έγραψες για την Κύθνο... Ευελπιστώ πως μέσα σ' αυτά τα 13 χρόνια θα 'χουν αλλάξει προς το καλύτερο τα πράγματα (ειδικά σε σχέση με το φαγητό). Θα περιμένω και την άποψη του @STKF που απ' ότι κατάλαβα θα έχει θετικό πρόσημο μπας και ισορροπήσει λίγο η διάθεση.
Κι εγω εχω αρχισει να απογοητευομαι, αλλα θα περιμενω κ αυτη την εμπειρια που ειναι κ πιο προσφατη και θα αποφασισω κατοπιν ωριμου σκεψεως :p. Οσοι πιστοι προσελθετε, περιμενουμε!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.794
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom