Γενικά Διακοπες για ζευγαρι

kill_bill

Member
Μηνύματα
183
Likes
261
Επόμενο Ταξίδι
Σικελία
Ταξίδι-Όνειρο
Αγία Πετρούπολη
Δε χρειάζεται να γυρίσεις όλη την Κρήτη, μπορείς να επικεντρωθείς στη δυτική ή μόνο στην Περιφερειακή Ενότητα Χανίων. Επίσης, δεν είναι απαραίτητο το αυτοκίνητο, αρκεί να μένεις κάπου στο κέντρο καθώς το ΚΤΕΛ βρίσκεται ακριβώς στο κέντρο της πόλης και από εκεί μπορείς με λεωφορείο να κατευθυνθείς στο Ελαφονήσι, το Μπάλο, τα Φαλάσαρνα για όμορφες μονοήμερες εκδρομές. Τα βράδια που θα ξεχύνεστε στο όμορφο ενετικό μας λιμάνι, ασφαλώς και θα νιώθετε ότι είστε σε νησί, μολονότι τα κτίρια θυμίζουν βεβαίως περισσότερο Ιταλία! Τέλος, υπάρχουν και τακτικά δρομολόγια του ΚΤΕΛ από το αεροδρόμιο. Για οποιαδήποτε απορία, προτάσεις για εκδρομές, φαγητό, κλπ εδώ είμαστε! :)
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.320
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Ναι αυτο μου ειπαν κ για αυτο επιλεξαμε Σκοπελο αντι για Αλοννησο μην τρελαθουμε κ στην ηρεμια. :p Δεν ξερω αν εχει παει κανεις σας αλλα μας προτειναν Χανια. Τελειως ασχετο το ξερω αλλα μας ειπαν ειναι μαγευτικα και μπορουμε να παμε με αεροπλανο πολυ γρηγορα. Ο μονος μου ενδιασμος ειναι οτι η Κρητη ειναι μεγαλο νησι προφανως δεν μπορεις να την γυρισεις σε λιγες μερες κ δεν θα εχουμε κ αμαξι. Εχει παει κανεις σας, καταλαβαινεις οτι βρισκεσαι σε νησι ή εχει συνωστισμο κλπ?
Ξέχαασε το! Η Κρήτη δεν είναι νησί, είναι ολόκληρη χώρα.
Χωρίς αμάξι, ειδικά το καλοκαίρι στα Χανιά είσαι καταδικασμένος.
Και αμάξι να έχεις, πάλι σε τρώνε οι δρόμοι. Θέλει και μέρες η Κρήτη.
Κράτα τη πληροφορία για την εύκολη πρόσβαση απο Θεσσαλονίκη που ισχύει, και κανόνισε κανένα τριήμερο Χανιά από τέλη Σεπτέμβρη έως τέλη Οκτώβρη. Αξίζει πολύ. Όσο για το καλοκαίρι, βρες ενα νησάκι πιο στα μέτρα σας! Η Σαμοθράκη που αναφέρθηκε είναι εξαιρετική επιλογή, και πολύ οικονομική. Εκτός αν θέλεις να κατέβεις προς Κυκλάδες. Πολύ περισσότερες επιλογές εκεί..
 

alexadrak93

Member
Μηνύματα
16
Likes
2
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Ξέχαασε το! Η Κρήτη δεν είναι νησί, είναι ολόκληρη χώρα.
Χωρίς αμάξι, ειδικά το καλοκαίρι στα Χανιά είσαι καταδικασμένος.
Και αμάξι να έχεις, πάλι σε τρώνε οι δρόμοι. Θέλει και μέρες η Κρήτη.
Κράτα τη πληροφορία για την εύκολη πρόσβαση απο Θεσσαλονίκη που ισχύει, και κανόνισε κανένα τριήμερο Χανιά από τέλη Σεπτέμβρη έως τέλη Οκτώβρη. Αξίζει πολύ. Όσο για το καλοκαίρι, βρες ενα νησάκι πιο στα μέτρα σας! Η Σαμοθράκη που αναφέρθηκε είναι εξαιρετική επιλογή, και πολύ οικονομική. Εκτός αν θέλεις να κατέβεις προς Κυκλάδες. Πολύ περισσότερες επιλογές εκεί..
Κυκλαδες θελω να παω αλλα για τα περισσοτερα φευγουμε απο πειραια κ απο θεσσαλονικη δεν ξερω ποσο θα βγει. Με διχασατε τωρα οι αποψεις διιστανται. :p Δεν εχουμε σκοπο να γυρισουμε ολη την Κρητη κ αμαξι να ειχαμε δεν θα εχουμε τοσες μερες στην διαθεση μας. Και στην Σκοπελο που πηγαμε περσι με κτελ μετακινουμασταν. Για Σαμοθρακη το κοιταξα αλλα αποτι ειδα πιο πολλοι πανε για καμπινγκ σε τετοια φαση περιπου και το αφησα. Με μπερδεψατε. χαχα

Δε χρειάζεται να γυρίσεις όλη την Κρήτη, μπορείς να επικεντρωθείς στη δυτική ή μόνο στην Περιφερειακή Ενότητα Χανίων. Επίσης, δεν είναι απαραίτητο το αυτοκίνητο, αρκεί να μένεις κάπου στο κέντρο καθώς το ΚΤΕΛ βρίσκεται ακριβώς στο κέντρο της πόλης και από εκεί μπορείς με λεωφορείο να κατευθυνθείς στο Ελαφονήσι, το Μπάλο, τα Φαλάσαρνα για όμορφες μονοήμερες εκδρομές. Τα βράδια που θα ξεχύνεστε στο όμορφο ενετικό μας λιμάνι, ασφαλώς και θα νιώθετε ότι είστε σε νησί, μολονότι τα κτίρια θυμίζουν βεβαίως περισσότερο Ιταλία! Τέλος, υπάρχουν και τακτικά δρομολόγια του ΚΤΕΛ από το αεροδρόμιο. Για οποιαδήποτε απορία, προτάσεις για εκδρομές, φαγητό, κλπ εδώ είμαστε! :)
Οφειλω να ομολογησω οτι οι ενδοιασμοι μου μειωθηκαν για την Κρητη. Με το που πατησα στο google μπαλος αγαλιασε η ψυχη μου :p Γενικα απο τιμες πως ειναι? Ενταξει σε ολα τα νησια καλοκαιρι ειναι τσιμπημενα αλλα μην μας πεσει το σαγονι οπως στην Σαντορινη για παραδειγμα :p
 
Last edited by a moderator:

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.320
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Όλα είναι σχετικα @alexadrak93 :)
Άλλο οι μετακινήσεις με Κτελ στη σκόπελο, και αλλο στη κρήτη. Τα χιλιόμετρα στη Κρήτη για να δεις πχ μια καλή παραλία, μπορεί να ναι για πλάκα 100 κι 120.
Δε ξέρω, απόψεις είναι αυτές, εγώ δε θα πήγαινα χωρίς μέσο πάντως και για λίγες ημέρες.
Πάμε τώρα στο της μετακίνησης απο Θεσσαλονίκη, επειδή έχουμε την ίδια αφετηρία.
Αφ ενός το να κατέβεις Αθήνα αεροπορικώς πλέον είναι 15-25€.
Παίρνεις και το λεοφωρείο express με άλλα 5 και είσαι Πειραιά οικονομικότατα.
Απο κει και πέρα ανάλογα το προορισμό σου ψάχνεις για προσφορές στα ακτοπλοϊκά. Παίζουν αρκετές αυτό το καιρό. Δωμάτια σε όλα τα νησιά υπάρχουν φθηνά, αρκεί να ψαχτείς καλά.
Εναλλακτικά, με πολύ χαμηλό αεροπορικό εξίσου, που έχει τουλάχιστον 1 πτήση καθημερινά, είναι το Θεσσαλονίκη-Σαντορίνη. Κατεβαίνεις εκεί γιατί πρόκειται για κομβικό λιμάνι στις Κυκλάδες, αν χρειαστεί διανυκτερεύεις, και συνεχίζεις με πλοίο την επόμενη σε όποιο άλλο νησί θέλεις.
Τέλος, για τη Σαντορίνη που αναφέρθηκες, δεν είναι τόσο ακριβά όσο θέλεις να πιστεύεις. Ναι, αν μείνεις πάνω στη καλντέρα με δωμάτιο με πριβε πισινα οκ, θα το χρυσοπληρώσεις. Αλλά μπορείς να μείνεις και περιμετρικά των Φηρών, σε δίκλινο αξιοπρεπέστατο 50-60€, και να βρεις και ένα αεροπορικό 40€ πήγαινε-έλα.
Ολα γίνονται με καλό ψάξιμο;)
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Οχι δεν πολυκαταλαβαινεις οτι εισαι σε νησι κ εχει πολυ κοσμο γιατι εχει μονιμους κατοικους συν τουριστες. Ο νομις Χανιων εχει φοβερες παραλιες αλλα θελει απαραιτητα αυτοκινητο.
 

alexadrak93

Member
Μηνύματα
16
Likes
2
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Σας ευχαριστω ολους παιδια που απαντατε πραγματικα ειχα απελπιστει με το ψαξιμο.
 

christi_pvg

Member
Μηνύματα
17
Likes
15
Επόμενο Ταξίδι
ΒΙΕΝΝΗ
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΝΔΙΑ
Καλησπέρα σ' όλους!!! Θέλω να κάνω μερικές διευκρινιστικές ερωτήσεις.. Αρχές με μέσα Ιουλίου έχω κανονίσει να πάω Σίφνο για 5 μέρες..
Κ ξεκινώ:
1. Έκανα μια κράτηση στον Αρτεμώνα στο windmill bella vista, είναι καλό; έχει μείνει κανείς;
2. Ο Αρτεμώνας σαν τόπος διαμονής είναι οκ; μ'ενδιαφέρει να είμαι κοντά σ΄ότι αφορά τη νυχτερινή ζωή (πίνεις δλδ ένα ποτό, να μη χρειαστεί να σκέφτεσαι το μακρύ δρόμο της επιστροφής).
3. Στα ποστ που διάβασα δεν παρατήρησα να μιλάει κανείς για μηχανάκι (παίζει να μην το πρόσεξα κιόλας δλδ). Ρωτάω λοιπόν αν βολεύει σαν μεταφορικό (όπως στις περισσότερες Κυκλάδες).
4. Οι παραλίες είναι οργανωμένες; Επικρατεί πανικός;
5. Από φαγητό έχει φρέσκο ψάρι;
Αυτά για την ώρα... Ότι άλλο σκεφτώ, θα σας ενοχλήσω!
Άντε και καλό μας καλοκαίρι!!!!! :minion duck::minion dancing:
 

thanos75

Member
Μηνύματα
1.369
Likes
3.420
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Καλιφόρνια-Χαβάη
Καλησπέρα σ' όλους!!! Θέλω να κάνω μερικές διευκρινιστικές ερωτήσεις.. Αρχές με μέσα Ιουλίου έχω κανονίσει να πάω Σίφνο για 5 μέρες..
Κ ξεκινώ:
1. Έκανα μια κράτηση στον Αρτεμώνα στο windmill bella vista, είναι καλό; έχει μείνει κανείς;
2. Ο Αρτεμώνας σαν τόπος διαμονής είναι οκ; μ'ενδιαφέρει να είμαι κοντά σ΄ότι αφορά τη νυχτερινή ζωή (πίνεις δλδ ένα ποτό, να μη χρειαστεί να σκέφτεσαι το μακρύ δρόμο της επιστροφής).
3. Στα ποστ που διάβασα δεν παρατήρησα να μιλάει κανείς για μηχανάκι (παίζει να μην το πρόσεξα κιόλας δλδ). Ρωτάω λοιπόν αν βολεύει σαν μεταφορικό (όπως στις περισσότερες Κυκλάδες).
4. Οι παραλίες είναι οργανωμένες; Επικρατεί πανικός;
5. Από φαγητό έχει φρέσκο ψάρι;
Αυτά για την ώρα... Ότι άλλο σκεφτώ, θα σας ενοχλήσω!
Άντε και καλό μας καλοκαίρι!!!!! :minion duck::minion dancing:
Καλησπέρα και σε σένα...αγαπημένο νησί πραγματικά η Σϊφνος και σίγουρα θα ξαναπάω. Μερικές σύντομες απαντήσεις
1) Δεν έχω μείνει στο συγκεκριμένο κατάλυμα αλλά φαίνεται καλό απ''εξω που το έχω δει και με πολύ ωραία θέα. Ίσως την ωραιότερη θέα σε κατάλυμα σε όλο το νησί
2) Ο Αρτεμώνας για μένα είναι το ωραιότερο χωριό του νησιού. Ωραια γραφικότατα στενάκια, αρχοντικά, (ο Γρυπάρης και ο Χρυσόγελος από εδώ κατάγονταν) και μερικές καφετέριες και ταβέρνες γύρω από την πλατεία, ενώ στα στενά θα βρεις και ένα υπέροχο ζαχαροπλαστείο με πεζούλες και τραπέζια (μου διαφεύγει το όνομα τώρα, αλλά θα το βρεις σίγουρα). Εάν κάτι λατρεψα στον Αρτεμώνα είναι το γεγονός ότι είναι χωριό κανονικό και όχι ένα virtual reality τουριστικό σκηνικό. Κοινώς θα δεις και πολλούς ντόπιους στα καφενεδάκια και τα παιδιά τους να παίζουν στην πλατεία. Όσο για νυχτερινή ζωή, μπορείς να πιεις το ποτάκι σου στην Απολλωνία (στο στενό) το οποίο απέχει 10 με 15 λεπτά με τα πόδια. Πας και με τα πόδια δηλαδή
3) Για μένα η καλύτερα λύση είναι το μηχανάκι και στη Σίφνο (όπως σε όλες τις Κυκλάδες)
4) Έχει οργανωμένες (Πλατύς Γιαλός, Καμάρες, Βαθύ), αλλά με εξαίρεση τον Πλατύ Γιαλό δεν είδα πουθενά αλλού τον τρελό πανικό (εξάλλου αρχές Ιουλίου είναι πάντα πιο ήρεμα)
5) Το μόνο μέρος που μπορών να σε διαβεβαιώσω ότι θα φας φρέσκο ψάρι και υπέροχα θαλασσινά είναι τα ταβερνάκια στο λιμανάκι της Χερρονήσου στο βόρειο κομμάτι του νησιού. Συνδύασέ το και με μπανάκι είτε στο λιμανάκι είτε στα κοντινά (και πανέμορφα) Βρουλίδια-προσοχή στο δρόμο). Θα υπάρχουν και αλλού πιστεύω καλά στέκια για ψάρι αλλά από πρώτο χέρι μόνο για εκεί μπορω να σου πω
Καλά να περάσεις και ΘΑ ΠΕΡΑΣΕΙΣ!
Extra tips
- Πάρε πολλά αμυγδαλωτά από το μαγαζί στην είσοδο της Απολλωνίας (ειδικά αυτά με το λεμόνι είναι γ.....τα). Τα ωραιότερα που έχω φάει ever
- Μην τολμήσεις και δεν πας ένα απόγευμα στο Κάστρο, να χαθείς στα στενά του, και να απολαύσεις τη θέα του (κατέβα και μέχρι το εκκλησάκι κάτω)
- Ο,τι άλλο χρειαστείς ρωτάς εννοείται
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.320
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Καλησπέρα σ' όλους!!! Θέλω να κάνω μερικές διευκρινιστικές ερωτήσεις.. Αρχές με μέσα Ιουλίου έχω κανονίσει να πάω Σίφνο για 5 μέρες..
Κ ξεκινώ:
1. Έκανα μια κράτηση στον Αρτεμώνα στο windmill bella vista, είναι καλό; έχει μείνει κανείς;
2. Ο Αρτεμώνας σαν τόπος διαμονής είναι οκ; μ'ενδιαφέρει να είμαι κοντά σ΄ότι αφορά τη νυχτερινή ζωή (πίνεις δλδ ένα ποτό, να μη χρειαστεί να σκέφτεσαι το μακρύ δρόμο της επιστροφής).
3. Στα ποστ που διάβασα δεν παρατήρησα να μιλάει κανείς για μηχανάκι (παίζει να μην το πρόσεξα κιόλας δλδ). Ρωτάω λοιπόν αν βολεύει σαν μεταφορικό (όπως στις περισσότερες Κυκλάδες).
4. Οι παραλίες είναι οργανωμένες; Επικρατεί πανικός;
5. Από φαγητό έχει φρέσκο ψάρι;
Αυτά για την ώρα... Ότι άλλο σκεφτώ, θα σας ενοχλήσω!
Άντε και καλό μας καλοκαίρι!!!!! :minion duck::minion dancing:
@christi_pvg Καλησπέρα. Ωραία επιλογή! Απαντάω αναλυτικά:
1. Είναι καλό, έμενα σε παραδιπλανό, έχει λίγο περπάτημα ζόρικο σε ανηφόρα αν δεν έχεις μέσο (να το προσέξεις αυτό). Απίστευτη θέα πάντως στο κάστρο!
2. Είναι δίπλα στην Απολλωνία, συγκεκριμένα απο τα πασίγνωστα σκαλάκια, περίπου 800 μέτρα απόσταση. Όμορφο & ήσυχο χωριό. Η επιστροφή περπατιέται πάντως, αν και ξαναλέω είναι λίγο θέμα με εκεί που μένεις.
3. Η Σίφνος έχει πολύ καλή συγκοινωνία. Ωστόσο επειδή είναι μεγαλου οδικού δικτύου νησί και θα θέλεις να δεις 2-3 πράγματα παραπάνω, καλό είναι να υπάρχει μεταφορικό μέσο. Να πετιέσαι π.χ. για καφέ στο κάστρο που είναι και κοντά.
4. Οι γνωστές είναι σχετικά οργανωμένες, όχι σε κακό βαθμό βέβαια. Τόσο όσο χρειάζεται. Πανικός σίγουρα δεν επικρατεί (πήγα 8 Αυγούστου).
5. Φαγητό εξαιρετικό σε όλη τη Σίφνο. Φρέσκο ψάρι μόνο σε επιλεγμένα μαγαζιά.
 

november2007

Member
Μηνύματα
5
Likes
3
Καλώς σας βρήκα!!!
Παρακαλώ θα ήθελα να μου προτείνετε νησί. Θα σας δώσω στοιχεία που θα σας βοηθήσουν.
Ζευγάρι στα 40φεύγα...
Παπάκι ως μεταφορικό
Ζητούμενα:
Παραλίες, παραλίες, παραλίες
Relax
Δωμάτιο με θέα σε θάλασσα και να έχει δική του κουζίνα
Νησιά που ήδη έχουμε επισκεφθεί είναι: Αγκίστρι, Ανάφη, Αμοργός, Κύθνος, Τήνος

Ας αρχίσουμε με αυτά και τα υπόλοιπα θα τα βρούμε στην συζήτηση

Ευχαριστώωωωω
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.320
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Καλώς σας βρήκα!!!
Παρακαλώ θα ήθελα να μου προτείνετε νησί. Θα σας δώσω στοιχεία που θα σας βοηθήσουν.
Ζευγάρι στα 40φεύγα...
Παπάκι ως μεταφορικό
Ζητούμενα:
Παραλίες, παραλίες, παραλίες
Relax
Δωμάτιο με θέα σε θάλασσα και να έχει δική του κουζίνα
Νησιά που ήδη έχουμε επισκεφθεί είναι: Αγκίστρι, Ανάφη, Αμοργός, Κύθνος, Τήνος

Ας αρχίσουμε με αυτά και τα υπόλοιπα θα τα βρούμε στην συζήτηση

Ευχαριστώωωωω
Καλώς ήρθες.
Ζητούμενο παραλίες, τοπία παραθαλάσια και τα σχετικά;
Μήλος. Όχι τόσο γραφικά όσο Αμοργός & Ανάφη, περισσότερο προς Τήνο φέρνει (σαν χώρα), αλλά απο τοπία & παραλίες είναι το κάτι άλλο!
Εναλλακτικά θα πρότεινα και τη Σεριφο, που έχει και πανέμορφη χώρα, πέρα από πολύ ωραίες παραλίες. Τσεκ.
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.184
Μηνύματα
883.286
Μέλη
38.893
Νεότερο μέλος
stefanoss

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom