Ιταλία Κλήση τροχαίας από Ιταλία

Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

evi01

Member
Μηνύματα
1.083
Likes
1.644
Ονειρεμένο Ταξίδι
Η γη ολάκερη!
Δε νομίζω ότι καμία εταιρεία ενοικίασης να μπορεί να σου χρεώσει την πιστωτική χωρίς την έγκρισή σου.
Στους όρους της ενοικίασης δεν υπάρχει αναφορά σε πρόστιμα;
Σε κάποιο προηγούμενο ποστ διάβασα ότι χρεώθηκε κατευθείαν το ποσό στην πιστωτική κάρτα.
 

cheesed

Member
Μηνύματα
11
Likes
5
Επόμενο Ταξίδι
ΕΛΒΕΤΙΚΕΣ ΑΛΠΕΙΣ
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΜΑΛΔΙΒΕΣ
Να καταθέσω μια "χαζή" σκέψη;
Η εταιρεία ενοικίασης αυτοκινήτου έχει τα στοιχεία σου (απ´όπου τα παίρνει και η τροχαία της εκάστοτε χώρας) και σε χρεώνει το πρόστιμο στην πιστωτική κάρτα. Κάνω λάθος ; Οπότε γιατί συζητάμε για μη καταβολή του προστίμου;
Τώρα υπάρχει και η άλλη λύση, επιστρέφοντας πίσω, αν υποψιάζεσαι ότι έχεις παρανομήσει να ακυρώσεις την πιστωτική. Τότε λογικά δεν υπάρχει τροπος να σε χρεώσουν...
Οχι, δεν μου έχουν χρεώσει την πιστωτική μου, και δεν ξέρω γιατί. Σε παρόμοια περίπτωση στη Γερμανία, όπως την περιέγραψα σε άλλο ποστ, η εταιρεία εκεί χρέωσε την πιστωτική μου κάρτα χωρίς να με ρωτήσει, γιατί έχω την εντύπωση ότι στο συμβόλαιο ενοικίασης αναφέρει ρητά ότι σε περίπτωση παράβασης από τον οδηγό έχουν αυτό το δικαίωμα.

Δε νομίζω ότι καμία εταιρεία ενοικίασης να μπορεί να σου χρεώσει την πιστωτική χωρίς την έγκρισή σου.
Μπορεί, στην Γερμανία μου το κάνανε, στην Ιταλία πάλι όχι!

Στη Γερμανία δεν υπάρχει "πνεύμα του νόμου", υπάρχει νόμος και εφαρμόζεται.

Σ' αυτό που αναφέρεις, η άποψή μου είναι ότι και στα ταξίδια γίνονται πράγματα που δεν λέγονται και λέγονται πράγματα που δεν γίνονται.
Για τη Γερμανία συμφωνώ, άλλο όμως εννοούσα...Δε νομιζω οτι το "Dura lex sed lex" είναι απόλυτα σωστό...
 
Last edited by a moderator:

chrisbd

Member
Μηνύματα
2.674
Likes
16.382
Προσέξτε γενικά όμως μη σας κυνηγήσει αυτός τελικά και σας βάλει και χειροπέδες..

 

chrgkoutz

Member
Μηνύματα
358
Likes
1.182
Ονειρεμένο Ταξίδι
Δάση Βόρειου Καναδά
Να βαλω και μια ακομη αποψη στην συζητηση;
Γιατι σκεφτομαστε μονο ελληνικα;
Πως θα γλυτωσω το προστιμο,πως θα τους ξεγελασω κλπ,κλπ.
ΓΙΑΤΙ;
Αν παρανομησες εισαι παραβατης και πρεπει να πληρωσεις, ετσι κανουν ολοι εκει στην Ευρωπη.Ετσι εμαθαν,γι'αυτο ΦΟΒΟΥΝΤΑΙ & σεβονται τους νομους.
Ολες τις αλλες ελληνικες πατεντες ξεχαστε τες,γιατι δεν ειναι παντου Ελλαδα, ουτε θα σας καλυψει καποια συμβουλη μας,οταν κι αν σας αντιμετωπισουν νομικα.
 
Μηνύματα
257
Likes
685
Επόμενο Ταξίδι
Πράγα
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
Δε νομιζω οτι το "Dura lex sed lex" είναι απόλυτα σωστό...
Απόλυτα σωστό, η επίκληση ενός νόμου πρέπει να επιφέρει αυτόματη συμμόρφωση για όλους και όχι μάλλον έκπληξη, χλευασμό ή αναζήτηση μεθόδων παράκαμψης.
Προσέξτε γενικά όμως μη σας κυνηγήσει αυτός τελικά και σας βάλει και χειροπέδες..
Αυτός και αν είναι Dura:)
Ετσι εμαθαν,γι'αυτο ΦΟΒΟΥΝΤΑΙ & σεβονται τους νομους.
Συμφωνώ με τα μπούνια. Φυλή ανόμων ερημωθήσεται.
 

cheesed

Member
Μηνύματα
11
Likes
5
Επόμενο Ταξίδι
ΕΛΒΕΤΙΚΕΣ ΑΛΠΕΙΣ
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΜΑΛΔΙΒΕΣ
Απόλυτα σωστό, η επίκληση ενός νόμου πρέπει να επιφέρει αυτόματη συμμόρφωση για όλους και όχι μάλλον έκπληξη, χλευασμό ή αναζήτηση μεθόδων παράκαμψης.

Εξακολουθώ να διαφωνώ, κάποτε και η δουλεία ήταν νόμιμη, άρα έπρεπε να συμμορφωθείς παρόλο που μπορεί να διαφωνούσες με το νόμο. Και για να μην το πάω τόσο μακριά, έχω ζήσει πρόσφατα σε χώρα που οι νόμοι της, κυρίως για τις γυναίκες είναι απάνθρωποι! Μήπως και εκεί λοιπόν η επίκληση ενός νόμου πρέπει να επιφέρει αυτόματη συμμόρφωση? Διαφωνώ λοιπόν με την προσέγγισή σου, κάθε τι νόμιμο δεν είναι απαραίτητα και ηθικό.
 
Μηνύματα
257
Likes
685
Επόμενο Ταξίδι
Πράγα
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
Νομίζω μπερδεύεις πολλές έννοιες. Εγώ μιλάω για σεβασμό στη νομιμότητα και αποδοχή των συνεπειών, εάν ένας νόμος είναι άδικος, απάνθρωπος ή ανήθικος παλεύω για να αλλάξει ακόμα και ο νομοθέτης που τον έφτιαξε, όσο όμως ισχύει τον σέβομαι Και έννοιες όπως δίκαιος ή απάνθρωπος νόμος είναι και λίγο κατά το δοκούν, π.χ. Στο κέντρο της Φλωρεντίας απαγορεύεται σχεδόν παντού το παρκάρισμα και οι κλήσεις πέφτουν βροχή. Άδικο και απάνθρωπο για τους τουρίστες. Οι μόνιμοι κάτοικοι και οι εργαζόμενοι στο κέντρο έχουν την ίδια άποψη άραγε?
και με το παράδειγμα είμαι ίσως και λίγο ον τόπικ!:)
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.355
Likes
9.276
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Στο κέντρο της Φλωρεντίας απαγορεύεται σχεδόν παντού το παρκάρισμα και οι κλήσεις πέφτουν βροχή. Άδικο και απάνθρωπο για τους τουρίστες. Οι μόνιμοι κάτοικοι και οι εργαζόμενοι στο κέντρο έχουν την ίδια άποψη άραγε?
Οχι οι μονιμοι κατοικοι θελουν πιο αυστηρα μετρα. Οπως να εξορισουν και τα ταξι. "άδικο και απανθρωπο"? Μα τι λες τωρα? Αδικο που θελουν το κεντρο τους χώρο για πεζους, ποδηλατα? Οι κλησεις αφορουν οσους δεν μπορουν να το αποδεχτουν. Σεβαστειτε το και δεν θα υπαρχει καμια κληση κ κανενα προβλημα. Σε πολεις με ιστορικο κεντρο δεν μπαινουμε με ΙΧ, τοσο απλα. Εκτος απο το χωρο κατω απο το αγαλμα του Michelangelo υπαρχουν και παρκιν.
Στην Ταορμινα εχουν ενα τεράστιο παρκιν εκτος πολης, 10' με το λεωφορειο. Δεν μπαινεις. Τελος.
 
Last edited:
  • Like
Reactions: GTS

Eftichia

Member
Μηνύματα
858
Likes
1.285
Επόμενο Ταξίδι
τοσκανη
Ονειρεμένο Ταξίδι
καραιβικη
Σημερα, 2.5 χρονια μετα παρελαβα ταχυδρομικως μια απλη επιστολη απο τις αρχες της βερονα οτι επειδη δεν κατεστη δυνατο-Επεστρεψε πισω στη ιταλια- να μου παραδωσουν στις 19/11/2014 την κληση οπως χαρακτηριστικα αναφερει ,θα κινησουν διαδικασιες εναντιον μου.Δεν εχω παραλαβει την κληση φυσικα, δεν ξερω καν ποιο ειναι το ποσο ,το μονο που αναφερει η επιστολη ειναι καποιο site και καποια στοιχεια για πληρωμη απο οτι καταλαβαινω.
Τι προτεινετε να κανω? Φοβαμαι μηπως μπω στο site και δω κανενα αστρονομικο νουμερο 3 χρονια μετα....

επισης αναφερει οτι δεν παιζει ρολο το γεγονος οτι δεν παραδοθηκε λογω της απουσιας μου η λογω της αρνησης μου να την παραλαβω(Κατι που δεν ισχυει βεβαια)

Καποιος παθων βρε παιδια? Εχω αγχωθει πολυ.... @Samion καμμια συμβουλη?
και οι επιστολές συνεχίζονται....πριν μερικές μέρες ήρθε κι άλλη απλή επιστολή ,αυτή την φορά αναφέρει το ποσό, είναι 299 ευρώ μετα τις προσαυξήσεις 4 χρόνια μετά
 

stavkostakis

Member
Μηνύματα
37
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
Ισπανια
Ονειρεμένο Ταξίδι
Καναδας
Παιδιά καλημέρα. Ύστερα από ένα ταξίδι το Μάιο στην Ιταλία, μου ηρθε χτες μια επιστολή από AVIS, είχα νοικιάσει αμάξι, πως με χρεώνουν 42,7 ευρώ επειδή έδωσαν τα στοιχεία μου στη δημοτική αστυνομία για κάποια παράβαση που έχω κάνει και για την οποία θα μου στείλει το πρόστιμο η αστυνομία τους!!! Για διαβολική σύμπτωση η επιστολή ήρθε την ίδια μέρα που έγινε κι χρέωση, 14 μέρες αφού την έστειλαν.
Επειδή δε μου αναφέρουν καμία άλλη πληροφορία για την παράβαση παρά μόνο το τηλ της δημοτικής αστυνομίας της Μπολώνια να κάνω αμφισβήτηση συναλλαγής στην τράπεζα και να περιμένω όταν και αν έρθει το πρόστιμο από την αστυνομία;;;
 

vickokka

Member
Μηνύματα
1.235
Likes
1.931
Ονειρεμένο Ταξίδι
παντου
Παιδιά καλημέρα. Ύστερα από ένα ταξίδι το Μάιο στην Ιταλία, μου ηρθε χτες μια επιστολή από AVIS, είχα νοικιάσει αμάξι, πως με χρεώνουν 42,7 ευρώ επειδή έδωσαν τα στοιχεία μου στη δημοτική αστυνομία για κάποια παράβαση που έχω κάνει και για την οποία θα μου στείλει το πρόστιμο η αστυνομία τους!!! Για διαβολική σύμπτωση η επιστολή ήρθε την ίδια μέρα που έγινε κι χρέωση, 14 μέρες αφού την έστειλαν.
Επειδή δε μου αναφέρουν καμία άλλη πληροφορία για την παράβαση παρά μόνο το τηλ της δημοτικής αστυνομίας της Μπολώνια να κάνω αμφισβήτηση συναλλαγής στην τράπεζα και να περιμένω όταν και αν έρθει το πρόστιμο από την αστυνομία;;;
Κι εμείς πήραμε κλήση τον Μάρτιο στην Ιταλία και μας ειδοποιησε η εταιρεία ενοικιάσεων. Ζητήσαμε λεπτομέρειες και μας εστειλαν mail με την ώρα και τον τόπο που έγινε η παράβαση κι όντως θημηθήκαμε το σημείο κι ότι είχε οθόνη στην άκρη του δρόμου με την ταχύτητα, κι όταν περάσαμε μας έδειξε την ταχύτητα και -3 πόντους. Μας κράτησαν αυτό το ποσό και περιμένουμε να έρθει απο την τροχαία η κλήση. Τηλεφώνησα στην τοπική αρχή και μου είπαν ότι μέσα σε 1 χρόνο θα πρέπει να έρθει, αλλιώς αν δεν παραλάβουμε τη συστημένη επιστολή μέχρι τότε, δεν έχουμε υποχρέωση να πληρώσουμε. Οπότε περιμένετε.
 
Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.812
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom