Κούβα Κούβα: μόνοι ή με πρακτορείο?

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.659
Likes
50.481
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Tώρα που το λες όντως, η Αεροφλότ έχει ένα 630άρι απίθανο για Σεπτέμβριο, γιούργια όσο κρατάει.

Εμένα μου φαίνονται πολλά, με τα στάνταρ που έχω για τις διακοπές μου, τις προτεραιότητες που έχω κτλ. Γι' αυτό νομίζω πως είναι θέμα του καθενός το πόσο εύκολα κανονίζει τα έξοδά του, πόσο θέλει να "παιδευτεί", και πώς έχει στο νου του τις διακοπές του.
Ε καλά, προφανώς. Έχω φίλη Κινέζα που το μπάτζετ της στην Αβάνα ήταν 15 ευρώ/ημέρα, όλα μέσα. Έμενε στο casa de mochileros με 5cuc σε κουκέτα, έτρωγε σάντουιτς σε κουβανικά πέσος, έβγαινε μόνο με τα πόδια σε μπαρ της γειτονιάς και χόρευε και τη σάλσα της.

Εσείς μην ξεχνάτε ότι πήγατε σε άλλες εποχές... Το ευρώ πλέον είναι στο 1,05 σήμερα (!!), η ενοικίαση αυτοκινήτων ακρίβυνε κι άλλο, από Ιούνιο αναμένουμε νέες αυξήσεις σε όλα (συμπεριλαμβανομένων και των casas). Το μπάτζετ που έδωσα είναι για μέση κατάσταση, ούτε πεντάστερους ούτε backpackers, εύκολα στο βγάζω τριπλάσιο ή στο ένα τρίτο.
 
Last edited by a moderator:

Fernweh

Member
Μηνύματα
12
Likes
4
Λογικό, τα πρακτορεία προαγοράζουν το φτηνότερο ναύλο (για Κούβα τα παίρνουν γύρω στα 850 ευρώ) και η αλλαγή ημερομηνίας του έχει μεγάλο πέναλτι, τα 400 που σας είπαν όχι απλά δεν είναι εξωφρενικό, ίσα-ίσα μια χαρά είναι. Σε ορισμένες αεροπορικές είναι σημαντικά μεγαλύτερο.

Αν πάτε μόνοι σας θέλετε χοντρικά ανά άτομο:
900 εισιτήρια (μπορείτε και λίγο καλύτερα, ίσως και λίγο χειρότερα)
25 βίζα
και ημερησίως:
40 ημερησίως ενοικίαση αυτοκινήτου
15 βενζίνη
30 φαγητά (για να φάτε καλά, στην τσίπα τη βγάζετε και με τα μισά)
15 εξόδους-ποτά-εισόδους μουσείων, αν είστε εγκρατείς
15 διαμονές σε casas particulares (και είμαι και λίγο λαρτζ, στην επαρχία ολίγον λιγότερο)
10 λοιπά έξοδα (ίντερνετ, νερά, χαζομάρες, τηλέφωνα, τιπς, παρκινγκ)

Το στάνταρ σας λοιπόν είναι 925 συν τα ημερήσια επί όσες μέρες πάτε. Αν πούμε 10 μέρες τότε θέλετε 10Χ125= 1250 + 925 = 2175
Ε, δε θα χρειαστείτε αμάξι για όοολες τις μέρες, θα κάνετε και κάποια λάθη, κάπου τόσο θα βγει με λογικά κόστη, λίγο πάνω λίγο κάτω. Καλύτερα πάντως αν πάτε μόνοι σας να μείνετε 15-20 μέρες, έτσι έχει και νόημα η ενοικίαση αυτοκινήτου και βγαίνετε από το τουριστικό τριπάκι σε κάποια σημεία.
Χρηματικά δε θα έχει μεγάλη διαφορά (εκτός κι αν βρείτε κι άλλα άτομα να μοιραστείτε το κόστος του αυτοκινήτου). Το πλεονέκτημα είναι ότι θα πηγαίνετε όπου θέλετε εσείς, με όποιον θέλετε εσείς, ανάλογα με τα ενδιαφέροντά σας, θα έχετε μεγαλύτερη επικοινωνία με τους ντόπιους (όχι πάντα με τους πιο αθώους, ως τουρίστες θα προσελκύετε κατά 99% το γνωστό 1% των λαμόγιων), το μειονέκτημα ότι θα έχετε λιγότερες πληροφορίες και πιθανόν να καταλάβετε λιγότερο τη χώρα, έχει τεράστιες ιδιαιτερότητες, όσο καμία άλλη στην ήπειρο. Το ότι δε θα μένετε σε ξενοδοχεία δεν είναι μειονέκτημα, κάθε άλλο. Εσείς αποφασίζετε, τα Ισπανικά επιθυμητά είναι, αλλά όχι και απαραίτητα, με λίγες εβδομάδες Ισπανικών μην περιμένετε να καταλάβετε τίποτε από αυτά που λένε οι Κουβανοί, είναι άλλος πλανήτης τα Ισπανικά της Κούβας σε σχέση με τις χώρες της ηπειρωτικής Αμερικής.


Για κανά χρόνο ακόμη και για ολίγες αλλά μεστές εμφανίσεις...
Γιώργο είσαι ο ειδικός! Για τα αεροπορικά έχω τσεκάρει κι εγώ αυτά με αεροφλοτ που αναφέρεις πιο κάτω. Σίγουρα θα χάσουμε πολλή πληροφόρηση, αλλά οι 2 εβδομάδες με πρακτορείο θα μας κοστίσουν 1000 το άτομο. Κάτι κερδίζεις και κάτι χάνεις. Ο φόβος μας είναι μην τα κάνουμε τελείως μαντάρα και σε συνδυασμό με το ότι δεν μιλάμε ισπανικά μπορεί να κάνει τις διακοπές μας fail! Αλλά παίρνω θάρρος από τον Konstantino και λέμε να το τολμήσουμε!

Εννοώ 1000ευρώ παραπάνω από το να πάμε μόνοι.
 
Last edited by a moderator:

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.659
Likes
50.481
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Δε νομίζω να τα κάνετε μαντάρα πάντως. Νέα παιδιά είστε, διαβάστε και κανέναν οδηγό, δεν είναι και καμιά επικίνδυνη χώρα, η οδήγηση είναι εύκολη και στο κάτω-κάτω το μισό φόρουμ μόνο του έχει πάει και δεν έπαθε και τίποτε.

Τα 630 που κάνει η Aeroflot μην το πείτε σε καμιά @KIKI, θα της έρθει εγκεφαλικό με αυτά που έχει πληρώσει κατά καιρούς (ακόμη και με την Αεροφλότ το σύνηθες ήταν αρκετά παραπάνω).
 

Fernweh

Member
Μηνύματα
12
Likes
4
Δε νομίζω να τα κάνετε μαντάρα πάντως. Νέα παιδιά είστε, διαβάστε και κανέναν οδηγό, δεν είναι και καμιά επικίνδυνη χώρα, η οδήγηση είναι εύκολη και στο κάτω-κάτω το μισό φόρουμ μόνο του έχει πάει και δεν έπαθε και τίποτε.

Τα 630 που κάνει η Aeroflot μην το πείτε σε καμιά @KIKI, θα της έρθει εγκεφαλικό με αυτά που έχει πληρώσει κατά καιρούς (ακόμη και με την Αεροφλότ το σύνηθες ήταν αρκετά παραπάνω).
Βέβαια, έχουμε να ρίξουμε πολύ διάβασμα! Σήμερα λέμε να τα κλείσουμε και τον Σεπτέμβρη θα κάνουμε ταξίδι ζωής
Από ό,τι καταλαβαίνω έχετε υπάρξει κάποιοι ταξιδιώτες με αεροφλοτ και δεν έχετε να καταθέσετε κάτι τρομακτικό... εμάς θα είναι η πρώτη μας φορά.
Επίσης γιώργο διάβαζα μηνύματα και ιστορίες σου, έχω ήδη έναν κατάλογο δικό σου με μέρη να πάω, και σε ευχαριστώ πολύ!! ☺☺☺
 

ThanasisU2

Member
Μηνύματα
3.469
Likes
3.433
Επόμενο Ταξίδι
Brno
Ταξίδι-Όνειρο
RTW
Μια χαρά είναι η Αεροφλότ. Νομίζω πως στο ταξίδι προσ Αβάνα δε έχει αλκοόλ, άλλα δε είμαι σίγουρος 100%
 

karfitsa

Member
Μηνύματα
4.546
Likes
8.035
Τα 630 που κάνει η Aeroflot μην το πείτε σε καμιά @KIKI, θα της έρθει εγκεφαλικό με αυτά που έχει πληρώσει κατά καιρούς (ακόμη και με την Αεροφλότ το σύνηθες ήταν αρκετά παραπάνω).
Αφού έκανε like,σημαίνει ότι επέζησε...:D
 

Fernweh

Member
Μηνύματα
12
Likes
4
Ευ
Μια χαρά είναι η Αεροφλότ. Νομίζω πως στο ταξίδι προσ Αβάνα δε έχει αλκοόλ, άλλα δε είμαι σίγουρος 100%
ευτυχώς θανάση, γιατί ο τελευτσίος πιλότος τους που το έριξε ήταν τύφλα!

Καλώς όρισες και χαίρομαι που σου άρεσε η περιγραφή μου :)

Να πω την αλήθεια εγώ παραδόξως πήγα με πρακτορείο κυρίως λόγω της επιμονής του συνταξιδιώτη μου καθώς και λόγω του ότι δεν αφιερώσαμε χρόνο στην προετοιμασία....ήταν από τις ελάχιστες φορές που προτιμήσαμε οργανωμένα αλλά σίγουρα περάσαμε πολύ ωραία. Αν πηγαίναμε μόνοι ίσως με τα ίδια χρήματα να μέναμε περισσότερες μέρες βέβαια.
Ότι κι αν επιλέξεις καλά να περάσεις και να δεις την Κούβα όσο γρηγορότερα γίνεται γιατί χάνει την μοναδικότητα της όσο περνάει ο καιρός...
Ευχαριστώ alma! Με το πρακτορείο κυρίως αυτό πληρώνεις, την οργάνωση και την ξεκούρασή σου!
 
Last edited by a moderator:

gatath

Member
Μηνύματα
108
Likes
62
Ταξίδι-Όνειρο
Ο γύρος του κόσμου
900 euro εισητήρια; Ω παναγία μου!
Μια γρήγορη ματιά, Αθήνα - Αβάνα - Αθήνα (μέσω Μόσχας) 635 ευρώ, Ρώμη/Μιλάνο - Αβάνα - Ρώμη/Μιλάνο 450 ευρώ

1100 euro μου βγήκε όλο το ταξίδι στο Περού, 2 βδομάδες (αεροπορικά, φαί, σουβενίρ, είσοδοι κτλ)
Να υποθέσω πως για να βρίσκει κανείς τέτοιες τιμές πρέπει να είναι ευέλικτος στις ημερομηνίες και να έχει τη δυνατότητα να κλείσει αρκετά νωρίτερα; Γιατί εγώ μονίμως βλέπω προσφορές και όταν μπορώ τελικά να πάω ταξίδι (που το μαθαίνω σχεδόν τελευταία στιγμή) δεν πετυχαίνω καθόλου καλές τιμές :(
Επειδή έχω στο μυαλό μου φέτος να πάω Κούβα, μάλλον Αύγουστο, θα προλάβω έχοντας περιθώριο 1 μήνα (στην καλύτερη περίπτωση) να κανονίσω το ταξίδι μόνη μου ή σ'αυτή την περίπτωση συμφέρει το πρακτορείο;
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.764
Μέλη
38.882
Νεότερο μέλος
aggelostzava

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom