Ιταλία Τοσκάνη φύση

happy_dreamer

Member
Μηνύματα
159
Likes
141
Ταξίδι-Όνειρο
Κίνα
ευχαριστώ πολύ για την πληροφόρηση. θα περιμένω περισσότερες πληροφορίες.
Ναι φυσικά! Δεν ξέρω αν σκοπεύεις να πας τόσο νότια αλλά ένα επίσης πολύ ωραίο αγροτουριστικό λίγο έξω από την πόλη του Ορβιέτο είναι αυτό : B&B Casa Selita. Το πιο πιθανό είναι ότι δε σε βολεύει αφού θες κάτι σαν βάση στην κεντρική Τοσκάνη αφού αυτό είναι πολύ νότια και πιάνεται Ούμπρια αλλά το αναφέρω γτ αξίζει πραγματικά αν τυχόν κατηφορίσεις καθόλου προς Sorano, Pitigliano, Orvieto κτλ..
 

makisg

Member
Μηνύματα
4.721
Likes
14.823
Επόμενο Ταξίδι
Κοιλάδα μέσου Ρήνου.
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Φίτζι
μείνατε σαυτο ή απλά το αναφέρεις?? νοικιασατε αμάξι?? από Πίζα?
 

happy_dreamer

Member
Μηνύματα
159
Likes
141
Ταξίδι-Όνειρο
Κίνα
μείνατε σαυτο ή απλά το αναφέρεις?? νοικιασατε αμάξι?? από Πίζα?
Μείναμε κ ήταν η πιο ωραία διαμονή απ' όλες! Πρωινό σε έναν πανέμορφο κήπο και πολύ όμορφο δωμάτιο! Επίσης πολύ ζεστοί οι ιδιοκτήτες, σου λένε δυο κουβέντες σε βοηθάνε και με τα αξιοθέτα τις πόλης.. Έχουν φτιάξει κ ένα μονοπάτι από τον ξενώνα προς την πόλη του Orvieto που κόβεις δρόμο και έχει ελιές τριγύρω.
Νοικιάσαμε αμάξι από Ρώμη και ανεβήκαμε προς τα πάνω.
 

makisg

Member
Μηνύματα
4.721
Likes
14.823
Επόμενο Ταξίδι
Κοιλάδα μέσου Ρήνου.
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Φίτζι
κατεβήκατε και τόσο νότια?? τα προλάβατε όλα σε μια εβδομάδα??
όταν θα έχεις χρόνο κάνε μου ένα πλάνο το που κινηθήκατε,τι άξιζε ή που χασατε άσκοπα τον χρόνο σας, για δώ πως θα μπορέσω και εγώ να κατανήμω όσο γίνετε καλύτερα τον δικό μας χρόνο.
 

happy_dreamer

Member
Μηνύματα
159
Likes
141
Ταξίδι-Όνειρο
Κίνα
κατεβήκατε και τόσο νότια?? τα προλάβατε όλα σε μια εβδομάδα??
όταν θα έχεις χρόνο κάνε μου ένα πλάνο το που κινηθήκατε,τι άξιζε ή που χασατε άσκοπα τον χρόνο σας, για δώ πως θα μπορέσω και εγώ να κατανήμω όσο γίνετε καλύτερα τον δικό μας χρόνο.
@makisg Δεν έχω προλάβει να γράψω ιστορία, πέσαμε με τα μούτρα στη δουλεία μόλις επιστρέψαμε. Θα στα πω λίγο εν συντομία κ ότι θες με ρωτάς! Δεν κατεβήκαμε νότια. Ξεκινήσαμε από Ρώμη και αρχίσαμε να ανεβαίνουμε! Η πιο μεγαλύτερη συμβούλη που είχα διαβάσει απο εδώ μέσα κ ήταν πέρα για πέρα αλήθεια είναι ότι χάνεις χρόνο από πράγματα που δεν μπορείς να υπολογίσεις. Υπήρξαν μέρες που παρέκαμψα χωριά και πολύ στεναχωρήθηκα αλλά σου τρώει πολύ χρόνο σε κάθε χωριό το parking και το περπάτημα από το parking προς το κέντρο. Ειδικά σε τόσο δημοφιλείς προορισμούς όπως το San Gimignano δε το συζητώ... Δεν βρίσκεις καν θέση αν αργήσεις κ ας έχει τουλαχιστον 6 χώρους στάθμευσης.
Τώρα για το που θα πας... πραγματικά πιστεύω ότι δεν υπάρχει τόση ανάγκη να το σχεδιάσεις όλα από εδώ. Μπορείς να κάνεις ένα πλάνο και θα το δεις κ στην πράξη πως θα πάει. Δεν υπάρχει για μένα κανένα μέρος στην Τοσκάνη όπου θα χάσεις τον χρόνο σου.. Είναι παντού πανέμορφα! Εξάλλου για να είμαστε απόλυτα ειλικρινής όλα τα χωριουδάκια είναι παρόμοια μεταξύ τους! Είτε πας σε 5 είτε σε 35 θα περάσεις πανέμορφα! Εννοείται πως Σιένα και Σαν Τζιμινιάνο δε θα έπρεπε να λείπουν από κανένα πρόγραμμα.. Κατά τα άλλα κάνε ένα mix & match..Όσο Τοσκάνη και να δεις σου εγγυώμαι ότι δεν πρόκειται χορτάσεις! Μια βδομάδα είναι αρκετή πάντως για να δεις σχεδόν τα πάντα..Εμείς σε μια βδομάδα πήγαμε κ λίγο Ούμπρια - Περούτζια & Ασίζη - πολύ όμορφες και οι δυο.

Και κάτι άλλο πολύ σημαντικό , που ισχύει βέβαια παντού αλλά ας το πω, αν θες να επισκεφθείς μεγάλους καθεδρικούς όπως της Σιένα ή της Φλωρεντίας, μουσεία (Ουφίτσι, Βέκιο, ή Πύργους (πχ. Πίζα) μην διανοηθείς κ δε τα έχεις κλεισμένα από το ίντερνετ γιατί εκεί θα χάσετε πολύυυυυ χρόνο και θα ταλαιπωρηθείτε.
 
Last edited by a moderator:

makisg

Member
Μηνύματα
4.721
Likes
14.823
Επόμενο Ταξίδι
Κοιλάδα μέσου Ρήνου.
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Φίτζι
ευχαριστώ πολύ για τις πολύτυμες πληροφορίες. κάπως έτσι σκευτόμαστε και εμείς να κινηθούμε, θα κάνω από εδώ ένα πρόγραμμα με τα βασικά χωριουδάκια που βρίσκονται κοντά στους τρείς τόπους διαμονής μας ( Κορτόνα-- Monteriggioni--Λούκα) και όπου προλάβουμε, δεν έχω κανένα ανχος μήπως και δεν δω κάτι. όσο για μουσεία και καθεδρικούς μας ενδιαφέρουν αλλά μόνο από......έξω.
αν νομίζεις ότι υπάρχει κάτι που σου άρεσε πάρα πολύ ή κάτι που θεώρησες χάσιμο χρόνου θα με ενδιέφερε να το ακούσω.
και κάτι ακόμα, όταν λες αν αργήσεις να πας στο Σαν Τζιμινιάνο δεν βρήσκεις να παρκάρεις από ποιά ώρα και μετά εννοείς ??
 

happy_dreamer

Member
Μηνύματα
159
Likes
141
Ταξίδι-Όνειρο
Κίνα
ευχαριστώ πολύ για τις πολύτυμες πληροφορίες. κάπως έτσι σκευτόμαστε και εμείς να κινηθούμε, θα κάνω από εδώ ένα πρόγραμμα με τα βασικά χωριουδάκια που βρίσκονται κοντά στους τρείς τόπους διαμονής μας ( Κορτόνα-- Monteriggioni--Λούκα) και όπου προλάβουμε, δεν έχω κανένα ανχος μήπως και δεν δω κάτι. όσο για μουσεία και καθεδρικούς μας ενδιαφέρουν αλλά μόνο από......έξω.
αν νομίζεις ότι υπάρχει κάτι που σου άρεσε πάρα πολύ ή κάτι που θεώρησες χάσιμο χρόνου θα με ενδιέφερε να το ακούσω.
και κάτι ακόμα, όταν λες αν αργήσεις να πας στο Σαν Τζιμινιάνο δεν βρήσκεις να παρκάρεις από ποιά ώρα και μετά εννοείς ??
Εμείς πήγαμε κατά τις 10:30 κ γινόταν ήδη χαμός.. Φαντάζομαι ότι ηρεμεί ξανά αργά το απόγευμα..
Η Σιένα ήταν πανέμορφη από ψηλά από τον πύργο που βρίσκεται στην Piazza del Campo. Έχει βέβαια κ εκεί την κλασσική τεράστια ουρά οπότε κ εκεί πρωι πρέπει να πας. Όλα τα άλλα θα το βρεις περπατώντας στα όμορφα στενάκια ...
Πιες πολύ κρασί κ φάε τα τέλεια φαγητάκια τους!!! :D:D
Να περάσεις όμροφα!!
 

Eftichia

Member
Μηνύματα
858
Likes
1.285
Επόμενο Ταξίδι
τοσκανη
Ταξίδι-Όνειρο
καραιβικη
στο San Gimignano θα σου έλεγα να μείνεις μέχρι αργά το απόγευμα για να το απολαύσεις μαζί με το υπέροχο ηλιοβασίλεμα και μην αμελήσεις να δοκιμάσεις το περίφημο λευκό κρασί Vernaccia di San Gimignano!
 

DESPOINA _!

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Καλημέρα :)

Θα ηθελα την πολύτιμη βοηθεία σας .Ετοιμάζω ταξίδι με αμάξι στην Τοσκανη .
Η αφετηρία μας θα είναι το αεροδρόμιο της Μπολόνια την οποία δεν θα επισκεφτώ (εχω παει ).Θα εχουμε στην διαθεση μας 3 ημέρες. Ποια χωριά προτείνετε και απο που να ξεκινήσουμε πρώτα ?
Το ξενοδοχείο μας βρίσκεται στην Σιένα και σκέφτηκα πριν παω εκεί να επισκεφτω την Luca αλλα μου φανηκε πολύ μακρια.Πιζα αποφασισαμε να μην επισκεφτούμε .
Τι θα συμβουλευατε ότι αξίζει να δουμε στην διαδρομή μας απο την Μπολόνια πριν φθασουμε στην Σιενα ?
(εκτος από την Φλωρεντία ).


Ευχαριστώ πάρα πολύ
 
Μηνύματα
4
Likes
1
Γεια χαρα.Νεο μελος στην παρεα σας,καλως σας βρηκα λοιπον!Ηθελα να μαθω πληροφοριες για ενα ταξιδι που θα παμε μονοι με τον αντρα μου!Το ταξιδι ξεκιναει απο Μπολονια, που φθανω στις 29 Ιοιυνιου.Λεμε να νοικιασουμε αυτοκινητο απ το αεροδρομιο και να μεινουμε 3 μερες Φλωρεντια και 2 βραδια στη Σιεννα που θα πετυχουμε και το π'αλιο που ειναι 2 Ιουλιου.Θελουμε να επισκεφτουμε Λουκα,Σαν Τζιμινιανο,Πιζα και την περιοχη Κιαντι,αν το λεω σωστα.Επισης σκεφτομασταν και Cinque Terre.Τι λετε εσεις που εχετε παει?Που αλλου πρεπει να παω?Λογω του αυτοκινητου θα εχουμε ευελιξια,μην ταξιδευουμε ομως κ ολη μερα! :cry:
 

happy_dreamer

Member
Μηνύματα
159
Likes
141
Ταξίδι-Όνειρο
Κίνα
Καλημέρα :)

Θα ηθελα την πολύτιμη βοηθεία σας .Ετοιμάζω ταξίδι με αμάξι στην Τοσκανη .
Η αφετηρία μας θα είναι το αεροδρόμιο της Μπολόνια την οποία δεν θα επισκεφτώ (εχω παει ).Θα εχουμε στην διαθεση μας 3 ημέρες. Ποια χωριά προτείνετε και απο που να ξεκινήσουμε πρώτα ?
Το ξενοδοχείο μας βρίσκεται στην Σιένα και σκέφτηκα πριν παω εκεί να επισκεφτω την Luca αλλα μου φανηκε πολύ μακρια.Πιζα αποφασισαμε να μην επισκεφτούμε .
Τι θα συμβουλευατε ότι αξίζει να δουμε στην διαδρομή μας απο την Μπολόνια πριν φθασουμε στην Σιενα ?
(εκτος από την Φλωρεντία ).


Ευχαριστώ πάρα πολύ
Επειδή είναι ήδη πολύ λίγες οι 3 μέρες που έχετε στην διάθεση σας θα πρότεινα να πάτε κατευθείαν στην Σιένα αφού εκεί είναι κ το ξενοδοχείο σας. Μπορείτε να περάσετε μια μέρα στην Σίενα να την χαρείτε και άλλη μια οπωσδήποτε να κάνετε των γύρο τον χωριών Κιάντι . Luca δεν την συνιστώ για τόσες λίγες μέρες παρόλου που είναι πανέμορφη.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.182
Μηνύματα
883.218
Μέλη
38.891
Νεότερο μέλος
CrisPan

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom