Γενικά Διακοπες για ζευγαρι

thanos75

Member
Μηνύματα
1.364
Likes
3.406
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Καλιφόρνια-Χαβάη
Καλώς σας βρήκα!!!
Παρακαλώ θα ήθελα να μου προτείνετε νησί. Θα σας δώσω στοιχεία που θα σας βοηθήσουν.
Ζευγάρι στα 40φεύγα...
Παπάκι ως μεταφορικό
Ζητούμενα:
Παραλίες, παραλίες, παραλίες
Relax
Δωμάτιο με θέα σε θάλασσα και να έχει δική του κουζίνα
Νησιά που ήδη έχουμε επισκεφθεί είναι: Αγκίστρι, Ανάφη, Αμοργός, Κύθνος, Τήνος

Ας αρχίσουμε με αυτά και τα υπόλοιπα θα τα βρούμε στην συζήτηση

Ευχαριστώωωωω
Για αλλαγή από τις Κυκλάδες τσεκάρετε αν θέλετε κ την περίπτωση των βορείων Σποράδων κ ειδικά τη Σκόπελο κ την Αλόννησο. Super παραλίες, πράσινο κ relax όσο δεν παίρνει...
 

november2007

Member
Μηνύματα
5
Likes
3
Καλώς ήρθες.
Ζητούμενο παραλίες, τοπία παραθαλάσια και τα σχετικά;
Μήλος. Όχι τόσο γραφικά όσο Αμοργός & Ανάφη, περισσότερο προς Τήνο φέρνει (σαν χώρα), αλλά απο τοπία & παραλίες είναι το κάτι άλλο!
Εναλλακτικά θα πρότεινα και τη Σεριφο, που έχει και πανέμορφη χώρα, πέρα από πολύ ωραίες παραλίες. Τσεκ.
Ευχαριστώ για την απάντηση

Για αλλαγή από τις Κυκλάδες τσεκάρετε αν θέλετε κ την περίπτωση των βορείων Σποράδων κ ειδικά τη Σκόπελο κ την Αλόννησο. Super παραλίες, πράσινο κ relax όσο δεν παίρνει...
Και εγώ σκέφτηκα να δω κάτι άλλο εκτός από Κυκλάδες γιατί φοβάμαι τους αγέρηδες γιατί οι διακοπές προγραμματίζονται για 16 με 31 Αυγούστου.
Το μόνο αρνητικό με τις Σποράδες είναι ότι πρέπει να πάρω αυτοκίνητο γιατί δεν φεύγει καράβι από Πειραιά ή κάνω λάθος;
 
Last edited by a moderator:

thanos75

Member
Μηνύματα
1.364
Likes
3.406
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Καλιφόρνια-Χαβάη
Και εγώ σκέφτηκα να δω κάτι άλλο εκτός από Κυκλάδες γιατί φοβάμαι τους αγέρηδες γιατί οι διακοπές προγραμματίζονται για 16 με 31 Αυγούστου.
Το μόνο αρνητικό με τις Σποράδες είναι ότι πρέπει να πάρω αυτοκίνητο γιατί δεν φεύγει καράβι από Πειραιά ή κάνω λάθος;
Όχι απαραίτητα...Μπορείς να πας με το ΚΤΕΛ Φθιώτιδος Άγιο Κων/νο...σε αφήνει ακριβώς στο λιμάνι και τα δρομολόγια είναι έτσι ρυθμισμένα ώστε να υπάρχει ανταπόκριση με τα δρομολόγια των πλοίων. Επιπλέον, εάν θελήσεις να ταξιδέψεις με το πλοίο ΠΡΩΤΕΥΣ από το Μαντούδι, η εταιρία έχει βάλει λεωφορείο που φεύγει από την πλατεία Καραισκάκη για Μαντούδι με άμεση ανταπόκριση με το δρομολόγιο του πλοίου. Κάτι παρόμοιο ισχύει και σε περίπτωση που θελήσεις να ταξιδέψεις μέσω Γλύφας Φθιώτιδος. Εκεί δραστηριοποιείται το πλοίο Σύμη ΙΙ (της ίδιας εταιρίας νομίζω) για το οποίο υπάρχει ειδικό επίσης από την πλατεία Καραισκάκη. Τσέκαρε και το site www.anes.gr. Να σημειώσω επίσης ότι ο Άγιος Κωνσταντίνος γενικά απέχει από την Αθήνα 2 ώρες περίπου.
Τέλος η Σκύρος και η Σκιάθος έχουν και αεροπορικές συνδέσεις με Αθήνα
 

EMBER

Member
Μηνύματα
122
Likes
128
Επόμενο Ταξίδι
its a surprise!
Ταξίδι-Όνειρο
ΘΙΒΕΤ
Και εγώ σκέφτηκα να δω κάτι άλλο εκτός από Κυκλάδες γιατί φοβάμαι τους αγέρηδες γιατί οι διακοπές προγραμματίζονται για 16 με 31 Αυγούστου.
Το μόνο αρνητικό με τις Σποράδες είναι ότι πρέπει να πάρω αυτοκίνητο γιατί δεν φεύγει καράβι από Πειραιά ή κάνω λάθος;
υπαρχει καραβι για Αλοννησο και απο Κυμη Ευβοια, εγω το 2014 ετσι πηγα. παντως κ η Αλοννησος και η Σιφνος με μηχανακι ειναι μια χαρα νομιζω. σιφνο πηγα περυσι, ειναι και τα 2 ηρεμα νησια χωρις τρελο κοσμο, τοσο οσο χρειαζεται.
η Αλοννησος εχει σαφως καλυτερες παραλιες (υστερει η Σιφνος πολυ) και ο συνδιασμος το καταπρασινο νησι με τα γαλαζοπρασινα νερα ειναι απλα ονειρο. ειναι ομως κ λιγο... υποαναπτυκτη. αρκετοι δρομοι με χωματοδρομο, και αρκετα ανεβασμενες τιμες σε σχεση με αυτο που προσφερει απο φαγητο εως καφε..
η σιφνος απο την αλλη πλευρα εχει... μια ιδιαιτερη αυρα! συμπαθητικες παραλιες, ειναι ομως πιο τιμια θεωρω σε σχεση τιμης/ποιοτητας. εχει κ καλο φαγητο και μου φανηκαν κ πιο φιλοξενοι οι ανθρωποι! και γενικα βγαζει μια ηρεμια, μια χαλαρωση.. σε μενα τουλαχιστον.
εγω προσωπικα αγαπησα και τα 2 νησια και θα ξαναπηγαινα ανετα και στα 2.
ελπιζω να σε βοηθησα λιγο.
 

november2007

Member
Μηνύματα
5
Likes
3
Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.
Η πορεία θα δείξει τελικά που θα καταλήξουμε. Μέχρι τον Αύγουστο έχουμε καιρό για προτάσεις και ιδές...
 

Baso ts.

Member
Μηνύματα
5
Likes
2
Καλησπέρα σε όλους! ειμαι καινουργια στο φορουμ και θελω τη βοηθεια σας :) Αποφασισαμε με το αγορι μου να παμε Μηλο τον ιουλιο για 5 μερες.Εχουμε κλεισει ηδη δωματιο στη πλακα στην χωρα της Μηλου..Θα ηθελα να μου πειτε για παραλιες(απ οτι εχω δει σε φωτογραφιες ειναι υπεροχες) μαγαζια για φαγητο,για ποτο κ εννοειται καθε πληροφορια που μπορει να φανει χρησιμη απο προσωπικες σας εμπειριες.:)Εχω διαβασει οτι σε καποιες παραλιες οπως το κλεφτικο και συκια πας με καραβακι..Επισης,μεταφορικο δεν θα παρουμε μαζι μας και σκεφτομαστε να νοικιασουμε εκει μηχανακι..Την τελευταια μερα σκεφτομαστε να την αφιερωσουμε στη κιμωλο.
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.309
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Καλησπέρα σε όλους! ειμαι καινουργια στο φορουμ και θελω τη βοηθεια σας :) Αποφασισαμε με το αγορι μου να παμε Μηλο τον ιουλιο για 5 μερες.Εχουμε κλεισει ηδη δωματιο στη πλακα στην χωρα της Μηλου..Θα ηθελα να μου πειτε για παραλιες(απ οτι εχω δει σε φωτογραφιες ειναι υπεροχες) μαγαζια για φαγητο,για ποτο κ εννοειται καθε πληροφορια που μπορει να φανει χρησιμη απο προσωπικες σας εμπειριες.:)Εχω διαβασει οτι σε καποιες παραλιες οπως το κλεφτικο και συκια πας με καραβακι..Επισης,μεταφορικο δεν θα παρουμε μαζι μας και σκεφτομαστε να νοικιασουμε εκει μηχανακι..Την τελευταια μερα σκεφτομαστε να την αφιερωσουμε στη κιμωλο.
Καλησπέρα και καλώς ήρθες.
Μου αρέσει η επιλογή σου διαμονής στη πλάκα! Το μόνο ωραίο χωριό της Μήλου.
Να ξέρεις ότι χρειάζεσαι μεταφορικό οπωσδήποτε από τη πρώτη στιγμή.
Φαγητό αρκετές επιλογές στη πλάκα, ποτό εκτός απο ενα-δυο μπαράκια ήσυχα, έχει ένα υπέροχο μαγαζί με live, με ρακόμελο και μεζέ στη πλατεία στο σχολείο.
Για τα υπόλοιπα σε παραπέμπω στα γραφόμενα μου πέρυσι μόλις γύρισα απο Μήλο:
http://www.travelstories.gr/community/threads/Μήλος-παραλίες-φαγητό-δραστηριότητες.51983/page-3

Τέλος, αν επισκεφτείς Κίμωλο, που αξίζει με το παραπάνω, βόλτα στο Χωριό (χώρα) και για μπάνιο στα Πράσα οπωσδήποτε!
 

Baso ts.

Member
Μηνύματα
5
Likes
2
Σ'ευχαριστω παρα πολυ για τις πληροφοριες σου:)Πιστευεις οτι καλυτερο θα ηταν το μηχανακι η αυτοκινητο?
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.309
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Σ'ευχαριστω παρα πολυ για τις πληροφοριες σου:)Πιστευεις οτι καλυτερο θα ηταν το μηχανακι η αυτοκινητο?
Αυτο έχει να κάνει καθαρά με τα οικονομικά σας.
Πέρυσι βρήκα αυτοκίνητο με περίπου 50€/ημέρα στη Μήλο, περίοδο 15αυγουστου.
Προσωπικά δεν εμπιστεύομαι τα μηχανάκια σε ενοικιαζόμενα στα νησιά...
 

geopap

Member
Μηνύματα
208
Likes
234
Παραλίες:
Μια μέρα στη βόρεια πλευρά του νησιού: Σαρακήνικο, αλογομαντρά, παπαφράγκας, φυλακωπή.
Πιο οργανωμένα είναι οι νότιες παραλίες: χρυση άμμος - αγία κυριακή, φυρίπλακα και στο παλιοχώρι ( όπου μπορείς να φας στη ταβέρνα πάνω στη θάλασσα μαγειρευτά ψημένα στην άμμο), και η παραλία του γέρακα.
Στη νότια πλευρά και δίπλα στη φυρίπλακα είναι το τσιγκράδο.
Επίσης μια μέρα θα πάτε μονοήμερη κρουαζιέρα. έχει πολλα να διαλέξεις από το λιμάνι.
Αν προλαβαίνεις βάλε και την κίμωλο στο πρόγραμμα
 

Baso ts.

Member
Μηνύματα
5
Likes
2
Μαλλον μηχανακι θα παρουμε γιατι 5 μερες θα μας βγουν πολλα για αυτοκινητο..Πιστευω να προλαβουμε να παμε και στην κιμωλο!!Ειναι πολυ ομορφο νησι!!:)
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Ειναι μικρες οι αποστασεις στο νησι. Μια χαρα θα ειστε με το μηχανακι. Φροντιστε να πατε Κιμωλο μια μερα που να μην φυσαει ακομα κι αν ειναι στις πρωτες μερες σας εκει γιατι οταν φυσαει πολυ το καραβακι δεν κανει δρομολογιο. Ετσι την πατησα εγω που το αφησα τις τελευταιες μερες.
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.159
Μηνύματα
882.457
Μέλη
38.877
Νεότερο μέλος
Constansimota

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom