Ενοικίαση Αυτοκινούμενου (camper)

lefterismega

Member
Μηνύματα
237
Likes
323
Ταξίδι-Όνειρο
Καταράκτες Ιγκουασού
Καλημέρα στην παρέα ...
Όπως λέει ο τίτλος μου'ρθε η τρελή αυτή ιδέα...
...είναι η πρώτη φορά που το σκέφτομαι σοβαρά ! αλλά έχω και τις επιφυλάξεις μου ...
Οπότε η βοήθειά σας ή οι αντιρρήσεις σας θα είναι καταλυτικές για μένα ...
Συνήθως στα ταξίδια μου έκλεινα ξενοδοχεία και έκανα τις εξερευνήσεις μου με νοικιασμένο Ι.Χ.

Τον Σεπτέμβρη λοιπόν για καμιά 15ριά μέρες θα αλωνίσω Νορμανδία και πέριξ ... (πρώτα ο Θεός βέβαια γιατί δεν ξέρουμε τι μας ξημερώνει)
1) Συμφέρει συγκριτικά ξενοδοχείο+Ι.Χ. με έξοδα για Αυτοκινούμενο ?
2) Που πρέπει να παρκάρω/διανυκτερεύω ? (διάβασα σε σχετική ενότητα ότι υπάρχουν πολλές ευκολίες στη Γαλλία)
3) Πρόκειται για 1 ζευγάρι (εμένα και την συζυγάτα μου) ποιο είναι το ιδανικό μήκος ? (είμαστε ολιγαρκείς)
4) Τελικά πόσο κοστίζουν την ημέρα στη Γαλλία με πλήρη εξοπλισμό ?
5) Τι απαιτήσεις ισχύουν για την ενοικίαση όσο αφορά το κόστος ? (δέσμευση ποσού με πιστωτική κλπ)
6) Γνωρίζει κάποιος κάποια "καλή" εταιρία ενοικίασης στη Γαλλία ?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων ...
 

gtok34

Member
Μηνύματα
24
Likes
12
καλησπέρα....καπου εδω μέσα βρήκα αυτην την εταιρεία ενοικίασης απο Βουλγαρία απο Βαρνα ... επειδή ειδα οτι εχει καλές τιμές ενοικίασης....και μένω Κομοτηνή λέω να κανω την κίνηση να παω να παρω ενα και να επιστρεψω Ελλάδα για καμια 7 μέρες περιπου....Τι λετε ??? Εχει παρει κανενας απο αυτή την εταιρεία αυτοκινούμενο ???Ειναι αξιόπιστη? Παντως στις τιμές ειναι μισές και ποιο κατω απο οτι στην Ελλάδα. Τι να προσέξω???Γιατι δεν εχω ξανασχοληθει με το αντικείμενο....
 

Bigagelos

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Είμαι από Καβάλα και θέλω να ταξιδεψω με camper.Ξερει κανείς κάποια εταιρεία στη Θεσσαλονικη που να ενοικιάζει; Επίσης ακουσα για καλές τιμές από Βουλγαρια
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.373
Likes
14.280
Επιτρέπεται να πάρεις αυτοκινούμενο από μια χώρα και να το πάς σε άλλη χώρα;
Στα απλά αυτοκίνητα δύσκολα ισχύει αυτό ή έχει αρκετές επιβαρύνσεις.
 

fisherman

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
Καλησπέρα!

Έχει πέσει στο τραπέζι η ιδέα να γίνει ενοικίαση camper με παρέα για ταξίδι στην Ελλάδα, μάλλον για λίγες μέρες αρχικά (μένουμε Αθήνα όλοι). Έχει δοκιμάσει κάποιος κάτι παρόμοιο; Με μια αναζήτηση που έκανα στο google μάλλον δεν είναι και τόσο ευχάριστα τα πράγματα, βρήκα ελάχιστους που να ασχολούνται με την ενοικίαση αυτοκινούμενων. Υπάρχει κάποιος που έχει δοκιμάσει κάτι παρόμοιο, σχετικά πρόσφατα;
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.373
Likes
14.280
Καλησπέρα!

Έχει πέσει στο τραπέζι η ιδέα να γίνει ενοικίαση camper με παρέα για ταξίδι στην Ελλάδα, μάλλον για λίγες μέρες αρχικά (μένουμε Αθήνα όλοι). Έχει δοκιμάσει κάποιος κάτι παρόμοιο; Με μια αναζήτηση που έκανα στο google μάλλον δεν είναι και τόσο ευχάριστα τα πράγματα, βρήκα ελάχιστους που να ασχολούνται με την ενοικίαση αυτοκινούμενων. Υπάρχει κάποιος που έχει δοκιμάσει κάτι παρόμοιο, σχετικά πρόσφατα;
Κάπου είχα διαβάσει ότι οι τιμές αυξήθηκαν πολύ και δεν ασχολήθηκα;Τι τιμές βρίσκεις;
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.139
Likes
20.421
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Με μια αναζήτηση που έκανα στο google μάλλον δεν είναι και τόσο ευχάριστα τα πράγματα, βρήκα ελάχιστους που να ασχολούνται με την ενοικίαση αυτοκινούμενων.
Στην Ελλάδα, τα περισσότερα οργανωμένα κάμπινγκ διαθέτουν τροχόσπιτα προς ενοικίαση, και γενικά χώρους διαμονής, οπότε αρκεί η απλή ενοικίαση αυτοκινήτου για τις μετακινήσεις ή η χρήση των ιδιόκτητων ΙΧ. Επίσης οι περισσότεροι Έλληνες που επιλέγουν αυτοκινούμενα δεν κάνουν οδικά, αλλά αρκούνται στο "παρκάρισμα" σε ένα χώρο που νοικιάζουν σε κάποιο κάμπινγκ ή στα λυόμενα εξοχικά τους. Τα αυτοκινούμενα που βλέπουμε να κινούνται στο Ελληνικό οδικό δίκτυο είναι επι το πλείστον ξένων τουριστών. Είναι ελάχιστοι οι Έλληνες που νοικιάζουν camper στην Ελλάδα.
 

fisherman

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
Κάπου είχα διαβάσει ότι οι τιμές αυξήθηκαν πολύ και δεν ασχολήθηκα;Τι τιμές βρίσκεις;
Μέχρι τώρα οι τιμές που έχω βρει είναι α) 120€/μέρα αλλά με ελάχιστη μίσθωση 10 μέρες με άλλα 120€ εφάπαξ για καθαρισμό του οχήματος και β) οι τιμές που γράφουν εδώ, αν και αναφέρονται στο 2012, οπότε δεν ξέρω αν ισχύει. Τις τιμές δεν τις έχω ακόμα επιβεβαιώσει τηλεφωνικά.
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.373
Likes
14.280
Μέχρι τώρα οι τιμές που έχω βρει είναι α) 120€/μέρα αλλά με ελάχιστη μίσθωση 10 μέρες με άλλα 120€ εφάπαξ για καθαρισμό του οχήματος και β) οι τιμές που γράφουν εδώ, αν και αναφέρονται στο 2012, οπότε δεν ξέρω αν ισχύει. Τις τιμές δεν τις έχω ακόμα επιβεβαιώσει τηλεφωνικά.
+150 ευρώ/ημέρα είχα διαβάσει κάπου και το άφησα.
 

lefterismega

Member
Μηνύματα
237
Likes
323
Ταξίδι-Όνειρο
Καταράκτες Ιγκουασού
Σωστά ... γιαυτό δεν έχω κάνει ακόμα καμία κίνηση για ενοικίαση απο Ελλάδα ...
Αν είναι για 10 μέρες να σκάσεις 1500€ σε τέτοιες εποχές ,,, άστο καλύτερα ... (αν προσθέσεις καύσιμα και "διαβίωση" πας στο 3χίλιαρο) ...
Στο εξωτερικό σίγουρα είναι φθηνότερα αλλά υπάρχουν πολλοί περιορισμοί στη χρήση του ...

Όταν στο εξωτερικο με 2000€ για 2 άτομα για 13-14 μέρες με αεροπορικά, ενοικίαση αυτοκινήτου, διαμονή και φαγητό περνάς φίνα ... το αυτοκινούμενο δεν είναι και η πρώτη επιλογή παρόλο που εμένα μου αρέσει πολύ ...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.186
Μηνύματα
883.275
Μέλη
38.893
Νεότερο μέλος
stefanoss

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom