Ιταλία Φλωρεντία - Αξιοθέατα, Διαμονή, Μετακινήσεις, Φαγητό

mourohavlos

Member
Μηνύματα
2.424
Likes
4.409
Η Flixbus περίπου 10€ πήγαινε-έλα, περίπου 3,5 ώρες η κάθε διαδρομή.
Η Megabus περίπου τις ίδιες ώρες με μεγαλύτερη διακύμανση στις τιμές (όντως υπάρχουν ορισμένα εισιτήρια του 1€ κυρίως ξημερώματα).
Γνώμη μου ότι δεν αξίζει να κάνεις 7 ώρες ταξίδι για μονοήμερη, καλύτερα βάλε μια διανυκτέρευση αν σε παίρνει...
 

Zorz59

Member
Μηνύματα
233
Likes
1.639
το τρενο κανει 1.30 ωρα... καλα ειναι, το βρηκα στα 45 ευρω πήγαινε ελα και αυτα καλα είναι.

για Φλωρεντια για μονοημερη δε βρηκα κανα τοπικ ακομα για πληροφοριες οπως και κανα tip για φαγητο, αλλα θα το ψαξω. thnx
 

Niki1991

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ματσου Πιτσου
Καλημερα, θα παω Ρωμη για αλλη μια φορα τον Ιουλιο και λεω αυτην την φορα να κανω και μια μονοημερη στην Φλωρεντια.
Για την μετακινηση εχω βρει τα τρενα της Trenitalia.... http://www.trenitalia.com/
Υπαρχει κατι αλλο?

Θα ηθελα επισης τη βοηθεια απο τους γνωστες τι ειναι Must στη Φλωρεντια για μια μερα?
Μερη για φαγητο? ειδικοτερα σε καλο street food ή pizza,
μερος για καλο καφεδακι και για καλο παγωτο.

Ευχαριστω
Καλησπέρα Zorz59,

Ακριβώς το ίδιο έχω σκοπό να κάνω και εγω τον Σεπτέμβριο αν και ταξιδεύω πρωτη φορά για Ρώμη. Ψαχνω και εγω μερη για φαγητο και γενικως τι αξιζει να δεις σε μια μέρα στη Φλωρεντία αλλά ακόμα μου φαίνονται όλα βουνό. Έχεις βρει κάτι μέχρι στιγμής; Και εγώ στο ψάξιμο ειμαι..

Σε ευχαριστώ..
 

hlhjac

Member
Μηνύματα
417
Likes
556
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αιγυπτος
Καλησπέρα. Αν θέλετε έτοιμο ημερήσιο προγράμμα επισκεφθείτε την σελίδα stay.com επιλέξτε την Φλωρεντια κ το 1 day guide κ θα σας δώσει τα highlights
Για φαγητό προτείνω tripadvisor η καλύτερα four square. Όλα τα παραπάνω αν δεν υπάρχει χρόνος μελέτης στο travel stories, αλλιώς διαβάζοντας ιστορίες μελών συλλέγεις πολύ σημαντικότερες πληροφορίες από τις ιστοσελίδες
Καλά να περασετε
 

alexialeg

Member
Μηνύματα
9
Likes
0
Προσωπικά θεωρώ ότι δεν αρκεί 1 μέρα και μάλιστα αυθημερον στη Φλωρεντία.
Το έκανα κι εγώ και δεν πρόλαβα να δω πόσο όμορφη είναι!
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.355
Likes
9.276
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Για φαγητό προτείνω tripadvisor η καλύτερα four square. Όλα τα παραπάνω αν δεν υπάρχει χρόνος μελέτης στο travel stories, αλλιώς
Θα το παιξω γκρινιαρης και θα σας μαλωσω.
Εσυ προτεινεις τετοια σαιτ εδω? Εγω τα λεω σκουπιδια μπροστα στο φορουμ που διαβαζεις. Θα εμπιστευτεις τη Τζεην απο το Μαντσεστερ η το Τζο απο το Νασβιλ για να φας στη Φλωρεντια?! Ελεος. Εδω γραφουν αξιόλογα ατομα, υπαρκτα καταρχην και συμπολίτες σου δε. Αντε διαβαστε κ μην τεμπελιαζετε.
Προσωπικά θεωρώ ότι δεν αρκεί 1 μέρα και μάλιστα αυθημερον στη Φλωρεντία.
Το έκανα κι εγώ και δεν πρόλαβα να δω πόσο όμορφη είναι!
Ρωτησε κανεις αν αρκει? Ουτε ένας μηνας δεν αρκει. Αν ρωτησει καποιος αν αξιζει θα του πω κι εγω να μην παει αλλα αν ρωτα οπως εδω τι να κανω σε μια μερα που θα παω, προσπαθω να βοηθησω.
Παγωτο στη τζελατερια με το πονηρο ονομα για ιταλομαθεις..gelateria della passera..
 
Last edited:

Zorz59

Member
Μηνύματα
233
Likes
1.639
το ξερω οτι δεν αρκει μια μερα, αλλα ειναι ωραιο να παιρνεις μυρωδθα απο πολλα μερη μαζι.... εχοντας κανει αρκετα roadtrip μου αρεσει αυτη η φαση να πηγαινω σε ενα μερος για καποιες ωρες ή μια δυο μερες και μετα στο επομενο.

τωρα εδω, εχοντας ξαναπαει Ρωμη, δεν ψηνομαι να κατσω ολες τις μερες εκει, οποτε μια γευση απο Φλωρεντια δεν ειναι κακο.

ΠΑγωτακι καταγραφηκε... thnx...
 

katiapol

Member
Μηνύματα
9
Likes
0
Παιδιά καλησπέρα.. Γνωρίζει κανείς αν στα τρένα έχουν έκπτωση οι φοιτητές που έχουν την ISIC και EYCA?? Ευχαριστώ
 

gnene

Member
Μηνύματα
74
Likes
355
Επόμενο Ταξίδι
Άμστερνταμ
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ
Παιδιά καλησπέρα θα επισκεφτώ την αγαπημένη Ιταλία για 6η φορά τα Χριστούγεννα!!Φτάνω 15:30 στις 26/12 Ρώμη και από εκεί τρένο για Φλωρεντία!!Θα μείνω Φλωρεντία 26,27,28,29 ..30 επιστρέφω Ρώμη μια μέρα μένω εκεί και 31 επιστρέφω Ελλάδα από Ρώμη πετώντας στις 11 το πρωί!!Μήπως στις 30 να πάω Σιένα ολοήμερη το βράδυ επιστροφή Φλωρεντία και πρωί πρωί 31 τρένο για Ρώμη η θα είναι σκότωμα??
 

STKF

Member
Μηνύματα
1.140
Likes
5.325
Ακούγεται σκότωμα αλλά είστε νέα παιδιά...:lol:
Γιατί να μην μείνεις το βράδυ Σιέννα η να συνεχίσεις για Ρώμη?( δηλαδή ένα επιπλέον βράδυ στην Ρώμη)
θα επισκεφτώ την αγαπημένη Ιταλία για 6η φορά τα Χριστούγεννα!!
Μπράβο αγόρι μου!
 

gnene

Member
Μηνύματα
74
Likes
355
Επόμενο Ταξίδι
Άμστερνταμ
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ
Νέα παιδιά ναι:) αλλά...κλείσαμε αεροπορικά για 26-31!!!Απλά προτιμώ να μείνω στην Ρώμη γιατί από εκεί πετάω...μην γίνει κάτι περίεργο με τα τρένα και τρέχουμε!!!
 

gnene

Member
Μηνύματα
74
Likes
355
Επόμενο Ταξίδι
Άμστερνταμ
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ
Ακούγεται σκότωμα αλλά είστε νέα παιδιά...:lol:
Γιατί να μην μείνεις το βράδυ Σιέννα η να συνεχίσεις για Ρώμη?( δηλαδή ένα επιπλέον βράδυ στην Ρώμη)

Μπράβο αγόρι μου!
Τώρα κατάλαβα........έχεις δίκιο κάτι τέτοιο θα κάνουμε!!!Ευχαριστώ!!!!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.687
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom