Ισπανία Βόρεια Ισπανία και λεπτομέρειες

Fairydust

Member
Μηνύματα
176
Likes
77
Επόμενο Ταξίδι
Ιρλανδία
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Γυρισαμεεεεεεε!!!!! Ο ενας βεβαια γυρισε χωρις πορτοφολι, ταυτοτητα, φωτογραφικη μηχανη και τσαντακι (που περιειχε ολα τα προηγούμενα!) αλλα τι σημασια εχει?? Νομίζω πως ειδαμε από τα πιο όμορφα μερη της Ισπανιας και ηταν τοσο μα τοσο διαφορετικα μεταξυ τους! Από καταπράσινα δάση και βουνά, θάλασσα κάτω ακριβώς από τα βουνά, απόκρημνους βράχους να πέφτουν στη θάλασσα μέχρι τεράστιες, απέρνατες εκτάσεις με κοκκινόχωμα, ερημιά και αγελάδες να βοσκούν ελεύθερες! Τρομερές εικόνες! Θέλω να γράψω ιστορία να σας τα πω όλα αλλά θα πρέπει να γραφω για κανένα μήνα!!
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.606
Likes
12.424
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Θέλω να γράψω ιστορία να σας τα πω όλα αλλά θα πρέπει να γραφω για κανένα μήνα!!
Τόσο το καλύτερο για εμάς! Είμαστε άλλωστε πολύ υπομονετικοί :rolleyes: Περιμένουμε ιστορία...
 

tou dromou

Member
Μηνύματα
141
Likes
19
Επόμενο Ταξίδι
ΠΟΛΩΝΙΑ
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ
θελω να σας ρωτησω το εξης¨. στην διαδρομη μας απο Παμπολονα για Ζαραγοσα
αξιζει μια παρακαμψη να δουμε Les Bardenas ? ειναι ευκολη η οδηγηση? και ποσα
χιλ/ρα αξιζει να κανει κανεις για να δει κατι εντυπωσιακο? για 17/9 λεμε.. ευχαριστω!
 

nena

Member
Μηνύματα
867
Likes
470
Ταξίδι-Όνειρο
greenland-φεροε-svalbard
πες μας περισσότερα σε παρακαλώ και καλώς ήρθες έστω και κλεμμένη-αν κατάλαβα σωστα!!!
τουλάχιστον επιγραμματικα τη διαδρομή που ακολουθήσατε από που νοικιάσατε κ αμαξι τι σας άρεσε περισσότερο, τι προτείνεις για 7 μέρες στην περιοχή.
ε δε ζητησα και τιποτα!θα σου ημουν ευγνωμων όμως! ε καποτε μπορει να βρεθεις στην αναγκη μου μπορει να σε προλάβω και να παω περου!:clap:
 

nena

Member
Μηνύματα
867
Likes
470
Ταξίδι-Όνειρο
greenland-φεροε-svalbard
Καλημέρα!
@panpan και οποιος γνωρίζει..ξεκινωντας από Χιρονα ποια διαδρομή μπορουν να ακολουθησουν για να δουν τα βασικα τύπου κατεβαινω βγαζω φωτογραφιες καμια ωρα στο χωριο κ παμε παρακατω;
αμαξι μαλλον θα εχουν για 2 μερες.
 

nena

Member
Μηνύματα
867
Likes
470
Ταξίδι-Όνειρο
greenland-φεροε-svalbard
ξεθάβω το θεμα μιας κ το ταξιδι δεν εγινε ακομη και ενδιαφέρομαι κ γω τελικα!
εχουμε γνωμη για Σαλαμανκα, Λεον, zamora, valladolid, burgos, bilbao, santander?
ποια είναι τα not to miss?
Μιλαμε για ένα περασμα μισης μερας με μια!
αν γνωριζει καποιος ας πει κ αν παω κ γω τελικα υπόσχομαι ιστορια αν κ ανατριχιάζω στην ιδεα :icon_redface:
 

kourkoumbini

Member
Μηνύματα
140
Likes
35
Επόμενο Ταξίδι
Lisboa :)
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος Λατινικής Αμερικής
Aχ είναι πολύ λίγος ο χρόνος! :( Μισή μέρα μόνο;;
Ας είναι! Εγώ με τη σειρά θα σου λεγα Μπιλμπάο-->Σαλαμάνκα-->Σανταντέρ-->Θαμόρα, Λεόν, Βαγιαδολίδ, Μπούργος.
Αν μπορέσετε αφιερώστε χρόνο στο Μπιλμπάο, είναι υπέροχο! Η Σαλαμάνκα, στριμωχτά χωράει σε μια μέρα, ίσως και το Σανταντέρ. Θαμόρα μικρή, αλλά εμένα μου άρεσε πολύ, τη βρήκα πολύ γραφική για μια βόλτα. Λεόν, ωραίος καθεδρικός -όπως και το Μπούργος. Βαγιαδόλιδ, σχεδόν αδιάφορο, αλλά αγαπημένο. Γενικά, Βαγιαδολίδ, Θαμόρα, Λεόν, Μπούργος τα βλέπεις άνετα σε μισή μέρα (όχι όλα μαζί εννοείται :p ) Σε ζηλεύω απίστευτα! :'( :'(
 

nena

Member
Μηνύματα
867
Likes
470
Ταξίδι-Όνειρο
greenland-φεροε-svalbard
ευχαριστω @kourkoumbini εισαι από τα αγαπημένα μου γλυκά!!:xalara:
πολύ καλη η καθοδηγηση σου είναι αυτό που χρειαζομασταν!!!
δε ξερω τι θα πρωτοχωρεσουμε σε λιγες μερούλες!
αρα να παω κ γω λες :cool:
 

kourkoumbini

Member
Μηνύματα
140
Likes
35
Επόμενο Ταξίδι
Lisboa :)
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος Λατινικής Αμερικής
Nα πας, εννοείται, η Ισπανία είναι έρωτας αγιάτρευτος!
Ο,τι προλάβεις καλό είναι! Τα υπόλοιπα την επόμενη φορά ;)
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.666
Likes
50.513
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
ξεθάβω το θεμα μιας κ το ταξιδι δεν εγινε ακομη και ενδιαφέρομαι κ γω τελικα!
εχουμε γνωμη για Σαλαμανκα, Λεον, zamora, valladolid, burgos, bilbao, santander?
ποια είναι τα not to miss?
Μιλαμε για ένα περασμα μισης μερας με μια!
αν γνωριζει καποιος ας πει κ αν παω κ γω τελικα υπόσχομαι ιστορια αν κ ανατριχιάζω στην ιδεα :icon_redface:
Καμία από τις προαναφερόμενες δεν μπαίνει στο τοπ-10 ισπανικών μου πόλεων αλλά ας πούμε ότι:
1. Η Σαλαμάνκα έχει ένα πολύ όμορφο αλλά υπερβολικά μικρό και γεμάτο αγγλόφωνους φοιτητές ιστορικό κέντρο
2. Ωραίος ναός. Τελεία. Για μια ώρα καλή είναι.
3. Θαμόρα-Βαγιαδολίδ: τίποτε το τρομερό
4. Μπούργος: Φοβερός καθεδρικός, λίγα πράγματα κατά τ' άλλα
5. Μπιλμπάο: Πολλά πράγματα να δεις (και στα περίχωρα) ωραία νυχτερινή ζωή, πολλή ατμόσφαιρα, αξιόλογη πόλη
6. Σανταντέρ: Χωρίς να σκίζει η αρχιτεκτονική της, μου αρέσει λόγω παραλίας καια ντιτουριστικότητας, πολύ καλό φαγητό, αξίζει για ένα πέρασμα .
 

alexialeg

Member
Μηνύματα
9
Likes
0
Φέτος θέλουμε να κάνουμε τον γύρο της βορειας Ισπανίας. Αφετηρια η Βαρκελώνη.
Μέρη σαραγοσα, παμπλονα, σαν σεμπαστιαν, μπιλμπαο, μπούργιος, Σαλαμανκα, Μαδρίτη.
Οι μετακινήσεις μας με μμμ. Γνωρίζει κάποιος πόσες μέρες χρειάζεται η κάθε πόλη? 9μερες και σκεφτόμαστε 1 μερα στη Μαδρίτη για καμία ημερήσια στη σεγοβια
Ευχαριστω
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.188
Μηνύματα
883.371
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom