Κούβα Χρειάζομαι βοήθεια για Κούβα...

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.626
Likes
50.298
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Το θεμα ειναι να κλεισω απο ελλαδα?
Nαι, όταν θα φτάσεις Κούβα το πιθανότερο είναι να μην υπάρχει τίποτε διαθέσιμο, κανονικά πρέπει να κλείνεις πολλές εβδομάδες πριν.
Κ θελω να επισκεφτω κ cayo coco πηγαινω οδικος η παω με αεροπλανο?
Έχεις απάντηση στο αντίστοιχο ποστ. Οδικώς, αλλά μάλλον δεν αξίζει αν το συγκρίνεις με το Βαραδέρο.
Κ τελευταιο ερωτημα .μου ειπαν οτι τα αυθεντικα πουρα στοιχιζουν 150 € ισχυει?
Εξαρτάται τη μάρκα, το μέγεθος, τον τύπο. Είναι σα να ρωτάει κάποιος αν ισχύει ότι τα αυτοκίνητα κάνουν 7.000 ευρώ στην Ελλάδα. Ποια αυτοκίνητα; Ποια πούρα; Ποια Άμστελ;
Κ οτι μπορω να αγορασω απο πλανοδιους αυθεντικα με 20 πεσος
Εντελώς καμία πιθανότητα.
, κ το καταλαβαινω απ την σφραγιδα που εχουν πανω. Ειναι ετσι ?
Οι σφραγίδες των πλανόδιων είναι τόσο ψεύτικες που κάνουν μπαμ. Απόψε κάνεις μπαμ που λένε.
 

gatath

Member
Μηνύματα
108
Likes
62
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ο γύρος του κόσμου
Καλησπέρα! Εχω κι εγώ κάποιες απορίες αν μπορείτε να με βοηθήσετε. Γράψατε σε προηγούμενο post για μια sim κάρτα για εισερχόμενες κλήσεις και ιντερνετ. Ξέρετε τι κόστος περίπου θα έχουν οι κλήσεις γι αυτούς που θα μας καλούν απο Ελλάδα; Οι εξερχόμενες κλήσεις προς Ελλάδα πόσο κοστίζουν;
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.626
Likes
50.298
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Καλησπέρα! Εχω κι εγώ κάποιες απορίες αν μπορείτε να με βοηθήσετε. Γράψατε σε προηγούμενο post για μια sim κάρτα για εισερχόμενες κλήσεις και ιντερνετ. Ξέρετε τι κόστος περίπου θα έχουν οι κλήσεις γι αυτούς που θα μας καλούν απο Ελλάδα; Οι εξερχόμενες κλήσεις προς Ελλάδα πόσο κοστίζουν;
Είναι δύο διαφορετικά πράγματα. Η μία είναι η planet sim card (που υπάρχουν κι άλλες σε αυτό το στιλ), όπου ο τιμοκατάλογός της ειναι εδώ
http://roaming.gr/rates/planetsim_rates.pdf και την οποία αγοράζεις στην Ελλάδα. Είναι καλή περίπτωση για να κάνεις κλήσεις από την Κούβα προς την Ελλάδα. Ίντερνετ από κινητό (data) απ' όσο ξέρω δεν υπάρχει.

Το άλλο είναι μια sim που αγοράζεις στην Κούβα από τη μονοπωλιακή cubacel, την πουλάνε στο αεροδρόμιο. Το κόστος είναι 3cuc/μέρα ακόμη κι αν δεν κάνεις καμία κλήση, συν 0,60 για κάθε sms προς Ελλάδα και 1,80 για κάθε λεπτό κλήσης προς Ελλάδα. Το θετικό είναι πως δεν πληρώνεις για εισερχόμενες κλήσεις.

ΞΑνά, για ίντερνετ χρειάζεσαι ΑΛΛΗ κάρτα, όχι sim, που σου παρέχει ένα κωδικό που σου δίνει πρόσβαση για μία ώρα ίντερνετ για 2cuc. Δεν είναι data, κάρτα για wifi πρόσβαση σε συγκεκριμένα σημεία είναι.

Μάλλον δεν τα είπα πολύ καθαρά, ό,τι δεν είναι σαφές, ρωτήστε.
 

gatath

Member
Μηνύματα
108
Likes
62
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ο γύρος του κόσμου
Ευχαριστώ πάρα πολύ Yorgos. Ήσουν σαφής και πολύ κατατοπιστικός. Το ίντερνετ δεν μ'απασχολεί ιδιαίτερα. Ευκαιρία για αποτοξίνωση :) Τα τηλέφωνα δυστυχώς τα χρειαζόμαστε. Και οι δύο επιλογές που ανέφερες φαίνονται καλές.
 

Gambino

Member
Μηνύματα
56
Likes
43
Να πουμε οτι μπορεις ν'αγορασεις δικια σου sim Κουβανεζικη με 30 δολαρια + τις καρτες ανανεωσης που θα χρειαστεις.Οι χρεωσεις μαλλον θα ειναι ιδιες με αυτες που λεει ο Γιωργος.(Κικη μας ελεγαν ψεμματα,ως συνηθως....χα-χα....:D)
Ο φιλος μου αγορασε κανονικα καρτα sim απο το αεροδρομιο.
Το καρτοκινητο της vodafone οταν ειμαι Κουβα χρεωνει για Ελλαδα 0,49 το μηνυμα και 1,49 το λεπτο τις εισερχομενες κλησεις,εγω το εχω μονο για μηνυματα,οποιος θελει να με παρει απο Ελλαδα του δινω το Κουβανεζικο νουμερο που εχω.Τωρα τι πληρωνει αυτος που καλει απο Ελλαδα δεν ξερω.Ο κωδικος για να σε παρουν ειναι 0053.
 

gatath

Member
Μηνύματα
108
Likes
62
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ο γύρος του κόσμου
Ευχαριστώ Gambino. Οι εισερχόμενες ας πούμε πως τρώγονται λίγο, αλλά οι εξερχόμενες απο ελληνικό κινητό απ όσο είδα είναι 6 ευρώ το λεπτό!!!!! Ελεος!!
 

fiesta

Member
Μηνύματα
20
Likes
8
Επόμενο Ταξίδι
Peru
Ονειρεμένο Ταξίδι
Mars
Είναι δύο διαφορετικά πράγματα. Η μία είναι η planet sim card (που υπάρχουν κι άλλες σε αυτό το στιλ), όπου ο τιμοκατάλογός της ειναι εδώ
http://roaming.gr/rates/planetsim_rates.pdf και την οποία αγοράζεις στην Ελλάδα. Είναι καλή περίπτωση για να κάνεις κλήσεις από την Κούβα προς την Ελλάδα. Ίντερνετ από κινητό (data) απ' όσο ξέρω δεν υπάρχει.

Το άλλο είναι μια sim που αγοράζεις στην Κούβα από τη μονοπωλιακή cubacel, την πουλάνε στο αεροδρόμιο. Το κόστος είναι 3cuc/μέρα ακόμη κι αν δεν κάνεις καμία κλήση, συν 0,60 για κάθε sms προς Ελλάδα και 1,80 για κάθε λεπτό κλήσης προς Ελλάδα. Το θετικό είναι πως δεν πληρώνεις για εισερχόμενες κλήσεις.

ΞΑνά, για ίντερνετ χρειάζεσαι ΑΛΛΗ κάρτα, όχι sim, που σου παρέχει ένα κωδικό που σου δίνει πρόσβαση για μία ώρα ίντερνετ για 2cuc. Δεν είναι data, κάρτα για wifi πρόσβαση σε συγκεκριμένα σημεία είναι.

Μάλλον δεν τα είπα πολύ καθαρά, ό,τι δεν είναι σαφές, ρωτήστε.
Γιώργο θα βρίσκεσαι Κούβα το διάστημα 27 Ιουλίου έως 23 Αυγούστου?
Ευχαριστώ
 

Gambino

Member
Μηνύματα
56
Likes
43
Γενικα να προσεχεις με το Ελληνικο κινητο αν εχεις συνδεση γιατι οταν γυρισεις και ερθουν οι λογαριασμοι θα καταλαβεις οτι σου βγηκε ο κουκος αηδονι...:D
Και Κουβανεζικη sim να παρεις θα δεις οτι οι κλησεις ακομη και αναμεσα σε Κουβανεζικους αριθμους ειναι πολυ ακριβες(αν και εχουν πεσει καπως οι τιμες)μια καρτα 10cuc φευγει για πλακα.
Το νουμερο ενα προβλημα παντως για καποιον που θελει να παει και να γυρισει λιγο το νησι ειναι το αυτοκινητο,εκει κυριολεκτικα σου βγαινει ο κουκος πολλα αηδονια....:eek:
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.626
Likes
50.298
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Να πουμε οτι μπορεις ν'αγορασεις δικια σου sim Κουβανεζικη με 30 δολαρια + τις καρτες ανανεωσης που θα χρειαστεις.Οι χρεωσεις μαλλον θα ειναι ιδιες με αυτες που λεει ο Γιωργος.(Κικη μας ελεγαν ψεμματα,ως συνηθως....χα-χα....:D)
Δεν μπορεί ένας ξένος να πάρει δική του sim γενικώς με 30 πέσος, το ξαναρώτησα και δεν έχει αλλάξει κάτι, ισχύει αυτό που ίσχυε πάντα:.
Ένας τουρίστας μπορεί να πάρει κουβανική sim καταβάλλοντας 3cuc/μέρα συν ό,τι χρεώσεις κάνει, όπως ήταν πάντα. Ο φίλος σου μάλλον ήρθε για 10 μέρες και πλήρωσε 10Χ3, αλλά η ιδέα ότι κάποιος θα έρθει και με 30cuc θα έχει μια κάρτα για όσες μέρες θέλει, δεν ισχύει, ούτε μπορεί να γυρίσει μετά από κάποιες μέρες/εβδομάδες/μήνες στην Κούβα και να την ξαναχρησιμοποιήσει, εκτός κι αν πληρώνει αιωνίως τα 3cuc ημερησίως.

Και Κουβανεζικη sim να παρεις θα δεις οτι οι κλησεις ακομη και αναμεσα σε Κουβανεζικους αριθμους ειναι πολυ ακριβες
Δεν είναι φτηνές αλλά δεν είναι και πανάκριβες.
Για να πάρεις σε κουβανικό αριθμό πληρώνεις 0,35/λεπτό
Για να δεχθείς από σταθερό πληρώνεις τα ίδια, από κινητό δεν πληρώνεις τίποτε.
Για αποστολή sms είναι 0,09cuc, η λήψη δωρεάν.
Και ανάμεσα στις 11 το βράδυ και τις 7 το πρωί οι κλήσεις στοιχίζουν 0,10/λεπτό.
Για εξωτερικό, πληρώνεις 1,80/λεπτό προς Ελλάδα και δέχεσαι δωρεάν.
Επίσης μια φορά το μήνα υπάρχει προσφορά online όπου υπερδιπλασιάζονται οι μονάδες σου.

Συμφέρει η sim, αρκεί να μη μείνεις πολλές ημέρες, γιατί το τριάρι/μέρα δεν το γλιτώνεις. Αν κάποιος έρθει για ένα μήνα δηλαδή, σκάει ένα ενενηντάρι μόνο και μόνο για να έχει τη sim. Για μια εβδομάδα μια χαρά το βρίσκω,δ εδομένων των επιλογών. To viber πάντως λειτουργεί μια χαρά όπου έχει wifi.
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.767
Likes
18.143
wifi πού βρίσκουμε γενικά ρε Ζωρζ? (Αβάνα-Βινιάλες (καλά κλάιν)-Τρινιδάδ)
 

gatath

Member
Μηνύματα
108
Likes
62
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ο γύρος του κόσμου
Σκέφτομαι να πάρω την planet sim card που ανέφερε ο Yorgos. Όταν επιστρέψω, μέσα Αυγούστου, θα σας πω αν βόλεψε.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.659
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom