Ελβετία Ταξίδι στην Ελβετία

thanosth

Member
Μηνύματα
3.356
Likes
6.701
Επόμενο Ταξίδι
Θάσος με ιστιοπλοϊκό!
Ονειρεμένο Ταξίδι
Happy Slam, AO
Glacier express....
 

Nefeli4

Member
Μηνύματα
27
Likes
10
Επόμενο Ταξίδι
Κύπρος
Πήγαμε Ελβετια( Ζυρίχη και Λουκέρνη) τον Μαρτιο κ εχω παθει τη πλακα μου(οτι πληροφορια θελετε με ρωτατε)!!!Ξετρελάθηκα τόσο που θέλω να ξαναπάω Σεπτέμβρη.Απλως αυτή τη φορά θελουμε να πάμε κάπου πιο διαφορετικά.Θέλω να δω την εξοχή στα βουνα με τις αγελαδίτσες κτλ...,να είναι σαν παραμύθι.Καταρχας θα είναι ο καιρός ζεστός αρκετα να πάμε?Για να μπορώ να δω όλο το πράσινο.Επίσης που να πάμε?Που να βρω αυτα τα παραμυθένια μέρη να τρωω όλη μέρα τυρια κ να τρέχω στα λιβάδια????Μη με παρεξηγείσετε αλλα εχει γίνει όνειρο ζωής αλήθεια!Για 4 βράδια υπολογίζω.. θα φτάσουνε?Είδα στο ιντερνετ κατι για murren και interlanken.Να πάμε προς τα εκεί λέτε?Οι άλπεις έχουνε καμια σχέση με αυτα τα μέρη?Επίσης οι ελβετικες άλπεις τον Σεπτεμβρη θα είναι με τετοια τοπια??Ακούγομαι άσχετη αλλα πραγματικα στο διαδικτυο βρίσκω μπερδεμενες πληροφοριες που δε βγαζω άκρη.Παιδια ότι ξέρετε πείτε!!Οοοοοοοτι ξερετε,χρησιμο θα μου φανει.Ευχαριστω πολυ!
Ο πατέρας μου γύρισε την προηγούμενη εβδομάδα από την Ελβετία (πήγαν τέσσερα άτομα) και φιλοξενήθηκαν στο γραφικό χωριό Aeshi (Έσχι υψ 860μ, κάτοικοι 2.176) στην Seeblik ταβέρνα- ξενώνα της φίλης Ελβετίδας Έφης.
Ο πατέρας μου είναι ορειβάτης και τρελάθηκε από την ομορφιά των Άλπεων!!
 

nicpag

Member
Μηνύματα
81
Likes
76
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ισλανδία
Καλημέρα σε όλους :)
Στις 20 με 24 Απριλίου θα πάμε με την κοπέλα μου στη Ζυρίχη. Έχω μερικές ερωτησούλες:
  1. Θα πάμε δύο μονοήμερες με τρένο: Λουκέρνη και Maienfeld (στο χωριό της Χάιντι, μιας και τρελαίνεται η κοπέλα μου). Πρέπει να κλείσουμε από πριν εισητήρια ή θα βρούμε εκείνην την ώρα διαθέσιμα;
  2. Τι ρούχα πιστεύετε πως πρέπει να πάρουμε; Εδώ βλέπω πως θα έχει ήλιο ή λίγα σύννεφα με γύρω στους 10 με 20 βαθμούς. ( http://www.accuweather.com/el/ch/zurich/316622/april-weather/316622 ) Τι προτείνετε;
Ευχαριστώ εκ των προτέρων :):):)
 

marianna k.

Member
Μηνύματα
186
Likes
534
Επόμενο Ταξίδι
Βέλγιο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Κoύβα
Καλημέρα!
Σκοπέυω να πάω Ελβετία οδικώς από Ελλάδα με το δικό μου αυτοκίνητο. Διάβασα ότι πρέπει να προμηθευτώ βινιέτα αλλά γνωρίζει κανείς αν πωλείται σε βενζινάδικα; Επίσης, οι τιμές πάρκινγκ σε Ελβετία πώς κυμαίνονται;
Ευχαριστώ!
 

dimosf

Member
Μηνύματα
2.302
Likes
5.882
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΝΟΡΒΗΓΙΑ-ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ
Τη βινιέτα την παίρνεις στο συνορ4ιακό σταθμό. Κοστίζει περίπου 40 ΕΥΡΩ και ισχύει για όλο το υπόλοιπο του ημερολογιακού έτους (-31/12/16). Το πάρκινγκ διαφέρει από πόλη σε πόλη. Παντού πληρώνεις και κάποιες φορές πολύ ακριβά. Στις περισσότερες περιπτώσεις είναι περίπου όπως εδώ στα πάρκινγκ.
 

makisg

Member
Μηνύματα
4.714
Likes
14.782
Επόμενο Ταξίδι
Βενετία,Λουμπλιάνα,Μπλέντ
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νησιά Φίτζι
εάν οδηγείς στο επαρχιακό δίκτυο της Ελβετιας δεν χρειάζεται βινιετα .
 

sofoulic

Member
Μηνύματα
47
Likes
0
Καλησπέρα !
Ετοιμάζομαστε μία παρέα 4 άτομα για ταξίδι οδικός με αυτοκίνητο από την λίμνη κομο προς την βερνη μεσο Λουκερνηςκ επιστροφη Μιλανο!!
Θα ήθελα περισσότερο πληροφορίες για την διαδρομή αν γνωρίζει κάποιος ! Δλδ τι έχει στο ενδιάμεσο π αξίζει να σταματήσω. Το πλάνο μ είναι 2 βράδια στην λίμνη κομο (όπου θα βρω πληροφορίες από τις ιστορίες π υπάρχουν) και 2 βράδια στην βερνη όπου την πρώτη μερα λογικα θα φτάσουμε βράδι για να περάσουμε να δουμε λιγο και την λουκερνη

Ευχαριστώ
 

Kyriakosm

Member
Μηνύματα
291
Likes
830
Απο Λουκέρνη προς Βέρνη υπαρχουν δυο διαδρομές.Η γνώμη μου ειναι να ΠΑΤΕ απο την λίμνη thun για να δείτε το Interlagen καθώς και την όμορφη πόλη Thun.Aπο ΕΚΕΙ και πέρα στην λίμνη και σε πολυ κοντινή απόσταση απο το ΙΝΤΕΡΛΑΓΚΕΝ ειναι το ST.BEATUS CAVES καθώς και οι καταρράκτες του Trümmelbachfäll, Lauterbrunnen, οι οποίοι ειναι μέσα στο βουνό.Ενα παρα πολυ ωραίο θέαμα.Αυτα και καλά να περάσετε.
 

sofoulic

Member
Μηνύματα
47
Likes
0
Απο thun θα περασω οταν φευγω απο Βερνη και κατευθηνομαι προς Μιλανο!! ευχαριστω για τις πληροφοριες εκει.. οτι αλλο θυμηθειτε με ενημερωνετε !!
 

taver

Member
Μηνύματα
12.468
Likes
28.827
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iles Kerguelen
2-3 ώρες στο Lugano (ίσως να ανέβετε και στο San Salvatore) . Μετά πορεία βόρεια προς Airolo, όπου ΔΕ μπαίνετε στη σήραγγα του Sankt-Gotthard (San-Gottardo), αλλά ακολουθείτε το ομώνυμο πάσο, για την όμορφη διαδρομή και τη "γέφυρα του διαβόλου". Περνώντας έτσι στην άλλη πλευρά των Άλπεων, επόμενη στάση στη Λουκέρνη, για τις υπόλοιπες ώρες της μέρας.
 

sofoulic

Member
Μηνύματα
47
Likes
0
Ευχαριστω ! δλδ στην διαδρομη προς Λουκερνη δεν εχει κατι αλλο αξιοσημιοτο να προσεξω εκτος απο την γεφυρα του διαβολου ? και στο San Salvatore ανεβαινω με το αμαξι η με τελεφερικ ??
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.794
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom