Ηνωμένο Βασίλειο Λονδίνο αυθημερόν

Μηνύματα
10
Likes
3
Γειά σας παιδιά! Θα πάω μέσα Νοεμβρίου στο παρισι για 5 μέρες ! Έχω βγάλει ήδη το πρόγραμμα μου αλλά θέλω να μάθω αν αξίζει μια αυθημερόν εκδρομουλα στο Λονδίνο! Απο όσο το έψαξα, είναι κάνα 2ωρο χοντρικά η απόσταση!
Υ.Γ. Αν αξίζει, τα εισητηρια για το τρένο να τα βγάλω εκεί? Η καλύτερα διαδικτυακά? Ευχαριστώ :p
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.365
Likes
14.259
Γειά σας παιδιά! Θα πάω μέσα Νοεμβρίου στο παρισι για 5 μέρες ! Έχω βγάλει ήδη το πρόγραμμα μου αλλά θέλω να μάθω αν αξίζει μια αυθημερόν εκδρομουλα στο Λονδίνο! Απο όσο το έψαξα, είναι κάνα 2ωρο χοντρικά η απόσταση!
Υ.Γ. Αν αξίζει, τα εισητηρια για το τρένο να τα βγάλω εκεί? Η καλύτερα διαδικτυακά? Ευχαριστώ :p

Και πρώτη φορά να μήν πηγαίνεις ατο Παρίσι εγω για 5 μέρες δεν θα το βαριόμουν για να τρέχω μονοήμερη στο Λονδίνο.Σε κάθε περίπτωση βγάλε τα εισιτήρια απο το internet.
 
Μηνύματα
10
Likes
3
Και πρώτη φορά να μήν πηγαίνεις ατο Παρίσι εγω για 5 μέρες δεν θα το βαριόμουν για να τρέχω μονοήμερη στο Λονδίνο.Σε κάθε περίπτωση βγάλε τα εισιτήρια απο το internet.
Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση! Η αλήθεια είναι ότι θα πάω για πρώτη φορά! Σκεφτόμουν όμως μήπως υπάρχει η ευκαιρία να το συνδυάσω! Συνολικά οι μέρες που θα πάω είναι 6, έκανα λάθος στις 5!
Δεν ξέρω όμως αν για αυθημερόν προλαβαίνω να δω 2-3 βασικά αξιοθέατα η μουσεία...
 

kill_bill

Member
Μηνύματα
183
Likes
261
Επόμενο Ταξίδι
Σικελία
Ταξίδι-Όνειρο
Αγία Πετρούπολη
Καλώς ήρθες Παπαδοπουλέιρος (ωραίο όνομα!)! :bleh:

Η δική μου άποψη είναι ότι εάν γενικά δεν πας ένα ταξίδι τα δέκα χρόνια (εάν θέλεις ή μπορείς φυσικά γιατί εννοείται πως οι καιροί είναι ζόρικοι), απόλαυσε το υπέροχο Παρίσι κι επισκέψου όσο μπορείς πιο πολλά από τα σημεία του. Διότι όσο να είναι, δεν προλαβαίνεις να δεις μέσα σε ελάχιστες ώρες και πολλά πράγματα από το Λονδίνο, το οποίο παραμένει μία τεράστια πόλη (νυχτώνει και νωρίς). Δηλαδή εάν το έχεις στο μυαλό σου και είναι αρκετά πιθανό να πας τα επόμενα χρόνια, αφιέρωσε του ένα δικό του ταξίδι αποκλειστικά!

Εάν παρά ταύτα, αποφασίσεις να την πας την βόλτα σου, εδώ είμαστε να σου προτείνουμε που να πρωτοπάς! ;)
 
Μηνύματα
10
Likes
3
Καλώς ήρθες Παπαδοπουλέιρος (ωραίο όνομα!)! :bleh:

Η δική μου άποψη είναι ότι εάν γενικά δεν πας ένα ταξίδι τα δέκα χρόνια (εάν θέλεις ή μπορείς φυσικά γιατί εννοείται πως οι καιροί είναι ζόρικοι), απόλαυσε το υπέροχο Παρίσι κι επισκέψου όσο μπορείς πιο πολλά από τα σημεία του. Διότι όσο να είναι, δεν προλαβαίνεις να δεις μέσα σε ελάχιστες ώρες και πολλά πράγματα από το Λονδίνο, το οποίο παραμένει μία τεράστια πόλη (νυχτώνει και νωρίς). Δηλαδή εάν το έχεις στο μυαλό σου και είναι αρκετά πιθανό να πας τα επόμενα χρόνια, αφιέρωσε του ένα δικό του ταξίδι αποκλειστικά!

Εάν παρά ταύτα, αποφασίσεις να την πας την βόλτα σου, εδώ είμαστε να σου προτείνουμε που να πρωτοπάς! ;)
Ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια! Ότι χρειαστώ θα σας ενοχλήσω ξανά! :xalara::bleh:
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.365
Likes
14.259
Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση! Η αλήθεια είναι ότι θα πάω για πρώτη φορά! Σκεφτόμουν όμως μήπως υπάρχει η ευκαιρία να το συνδυάσω! Συνολικά οι μέρες που θα πάω είναι 6, έκανα λάθος στις 5!
Δεν ξέρω όμως αν για αυθημερόν προλαβαίνω να δω 2-3 βασικά αξιοθέατα η μουσεία...
Και 10 μέρες να ήταν εγώ θα καθόμουν Παρίσι παρά να τρέχω με την ψυχή στο στόμα για να δώ 2-3 πράγματα στο Λονδίνο.Βέβαια γούστα είναι αυτά και περί ορέξεως...
 

coco

Member
Μηνύματα
1.301
Likes
2.280
Επόμενο Ταξίδι
ιταλια παλι
Ταξίδι-Όνειρο
ρωσια
Το Γιουροσταρ κανει 2.2ο και οι τιμες διαφερουν πολυ.Αν αποφασισεις κλεισε οσο πιο συντομα μπορεις και τις μερες που θα βρεις πιο φτηνα.Φυσικα σε μια μερα,μια γυρα θα κανεις,ειναι μεγαλη πολη και χρειαζεται μμ για να πας καπου,αρκετα χρονοβορο..ασε που οι μερες για παρισι ειναι ισα που..
 
Μηνύματα
10
Likes
3
Το Γιουροσταρ κανει 2.2ο και οι τιμες διαφερουν πολυ.Αν αποφασισεις κλεισε οσο πιο συντομα μπορεις και τις μερες που θα βρεις πιο φτηνα.Φυσικα σε μια μερα,μια γυρα θα κανεις,ειναι μεγαλη πολη και χρειαζεται μμ για να πας καπου,αρκετα χρονοβορο..ασε που οι μερες για παρισι ειναι ισα που..
Ευχαριστώ για τις πληροφορίες!☺☺
 

greg_thess

Member
Μηνύματα
993
Likes
547
Επειδή κάπου το έψαξα,το τελευταίο τρένο για πίσω Παρίσι είναι κάπου στις 8 το απόγευμα.Χοντρικά έχεις περίπου 9 ώρες καθαρές.Για 100+ ευρώ που μου το έβγαζε δεν αξίζει για μένα..
 
Μηνύματα
10
Likes
3
Επειδή κάπου το έψαξα,το τελευταίο τρένο για πίσω Παρίσι είναι κάπου στις 8 το απόγευμα.Χοντρικά έχεις περίπου 9 ώρες καθαρές.Για 100+ ευρώ που μου το έβγαζε δεν αξίζει για μένα..
Έχεις δίκιο το κοίταξα και γω...δε συμφέρει..εκτός αν πάω για περισσότερες μέρες..Μόνο έτσι! Σε ευχαριστώ! :)
 

upperLeedEl

Member
Μηνύματα
15
Likes
1
Γεια σας!

Την Τετάρτη θα είμαστε στο Λονδίνο για 7 γεμάτες ώρες.
Μένουμε Αγγλία και θα φτάσουμε με το τραίνο στο Kings Kross 12 το μεσημέρι και το απόγευμα κατά της 8 επιστρέφουμε..
Ο SO έχει ξανάπαει στο Βρετανικό μουσείο και στο science όπως δεν έχει πρόβλημα να τα ξαναδεί.
Να δούμε μουσείο προλαβαίνουμε; το Hyde Park ; βόλτα στον Τάμεση ; Τι λέτε ;
Σκέφτηκα μήπως πάρουμε και μετρό για κάποιες αποστάσεις.
 

Fanula

Member
Μηνύματα
89
Likes
28
Επόμενο Ταξίδι
NYC
Ταξίδι-Όνειρο
USA roadtrip
Καλησπερα ταξιδιωτες!
Θα βρισκομαι παλι Παρισι αυτο το Νοεμβρη και επειδη ειναι η 4η φορα ειπα να πεταχτω αυθημερον Λονδινο. Ξερω οτι υπαρχουν απειρες πληροφοριες και ιστοριες εδω μεσα αλλα δυστυχως θα βρισκομαι μεχρι και αρχες Νοεμβρη για δουλεια στη Σαντορινη και δεν εχω ουτε χρονο, ουτε ιντερνετ για να ευχαριστηθω την αναζητηση :p Λοιπον... Θα βρισκομαι εκει για περιπου 10 ωρες.
Θελω γενικα να μου προτεινετε μια "διαδρομη" που πρεπει να ακολουθησω, μια σειρα συγκεκριμενων πραγματων (2-3 φανταζομαι, δε νομιζω να χωρεσουν παραπανω :p ) που πρεπει οπωσδηποτε να δουμε, καποιο φαγητο που πρεπει οπωσδηποτε να φαμε, ενα μερος για πρωινο/τσαι/lunch κτλ. ΞΕΡΩ οτι ουσιαστικα δεν προλαβαινουμε να δουμε τιποτα αλλα η eurostar δεν κανει επιστροφες χρηματων, οποτε... :p
Ευχαριστω προκαταβολικα! :)
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.159
Μηνύματα
882.458
Μέλη
38.877
Νεότερο μέλος
Constansimota

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom