Ryanair Ποιά η γνώμη σας για τη Ryanair;

STKF

Member
Μηνύματα
1.147
Likes
5.364
Καλησπέρα σας. Παρόλο που για πτήσεις εξωτερικού προτιμώ τις κανονικές και όχι τις low cost αεροπορικές εταιρείες, για την Παραμονή της Πρωτοχρονιάς του παρελθόντος έτους είχα αποφασίσει να ταξιδέψω με τη Ryanair για Düsseldorf (Weeze). Ως κάτοικος Αθήνας πρέπει να μεταβώ στη Θεσσαλονίκη και από εκεί να πάρω άλλο αεροπλάνο με ξεχωριστό εισιτήριο. Το αεροπλάνο από Θεσσαλονίκη για Weeze αναχωρούσε στις 16:00 μμ. Από Αθήνα για Θεσσαλονίκη με την ίδια εταιρεία είχα κλείσει για τις 13:00. Στο Αεροδρόμιο Ελ. Βενιζέλος είχα φτάσει στις 11:00πμ. Κατά την άφιξή μου μας ανακοίνωσαν πως όλες οι πτήσεις της Ryanair για Θεσσαλονίκη θα καθυστερήσουν λόγω τεχνικής βλάβης. Μου κόπηκαν τα ύπατα. Θα χανα την πτήση από Θεσσαλονίκη. Αναγκάστηκα να πάω επί τόπου στην Aegean να κλείσω εισιτήριο για Θεσσαλονίκη και πιάνοντάς με στην ανάγκη πλήρωσα 167 ευρώ μιας και θα φευγε σε μία ώρα. Έτσι πρόλαβα την πτήση από Θεσσαλονίκη για Weeze. Όπως πληροφορήθηκα εκ των υστέρων η πτήση που είχα προγραμματίσει μέσω Ryanair από Αθήνα για Θεσσαλονίκη πραγματοποιήθηκε στις 16:00, ώρα που πέταξα εγώ από Θεσσαλονίκη για Weeze Χώρια που το αεροπλάνο της Aegean ήταν πιο άνετο και ο πιλότος απογειώθηκε και προσγειώθηκε πολύ καλύτερα. Θύμωσα τόσο πολύ που από τότε πετάω μόνο με Aegean για Düsseldorf για να χω το κεφάλι μου ήσυχο να μη μου ξανασυμβεί. Και ας είναι πιο ακριβό.
Πολύ λογικό να είσαι δυσαρεστημένος από την εταιρεία.
Από την άλλη πλευρά έχω πετάξει με Ryanair πέντε φορές τα τελευταία τρία χρόνια, σε απευθείας πτήσει,ς και δεν είχε καμία καθυστέρηση.
 
Μηνύματα
1.992
Likes
6.323
Νομίζω πως είναι αρκετά ξεκάθαρα τα δεδομένα, το γράφουν ακόμη και σε ανακοινώσεις στα αεροδρόμια ότι ΔΕΝ εκτελούν πτήσεις με ανταπόκριση, κατά συνέπεια δεν μπορείς να τσεκάρεις αποσκευές για τον τελικό προορισμό σαν να πήγαινες ανταπόκριση, και ΔΕΝ ευθύνονται αν χάσεις πτήση τους εξαιτίας αυτού. Τίμιο νομίζω. Από εκεί και πέρα, είναι θέμα του καθενός πόσο ρισκάρει, με τι άνεση θέλει να πετάει, πόσο την κοστολογεί την άνεση, πόσα ταξίδια έχει τη δυνατότητα να κάνει και τι γούστο έχει. :) Προσωπικά, όσες φορές έκλεισα διπλή πτήση με τη συγκεκριμένη εταιρεία, το έκανα με "ανταπόκριση" μιας μέρας τουλάχιστον στο ενδιάμεσο. Σχεδόν πάντα βέβαια μπορώ να κανονίζω ανάλογα την άδειά μου. Αν δεν μπορείς, ή πληρώνεις παραπάνω, ή ρισκάρεις. Πάντως το Βερολίνο δε θα το έβλεπα φέτος αν δεν υπήρχε η Ryan να με πάει με 10 ευρώ, από αυτή την άποψη είμαι οκ.
 

koker

Member
Μηνύματα
252
Likes
490
Ταξίδι-Όνειρο
μαυρικιος
Πριν 2 βδομάδες κατέβηκα αυθημερόν Αθήνα με ryan. Πρώτη φορά έκανα πτήση εσωτερικού με ryan ενώ έχω ταξιδέψει πολλές φορές εξωτερικό με την εταιρεία και ήμουν ικανοποιημένη γι΄αυτό που πληρώνεις και με άριστη πτήση χωρίς καθυστερήσεις . Και στις δύο πτήσεις πάνε έλα στην Αθήνα υπήρχαν καθυστερήσεις 10-15 λεπτών βέβαια αλλά και οι προσγειώσεις ήταν απαίσιες.. σε σημείο να φοβάσαι.. θα σταματήσει, δεν θα σταματήσει και με απίστευτο τράνταγμα σαν να πρόσκρουσε στο έδαφος και όχι να ακούμπησε ...σε αντίθεση με το πλήρωμα καμπίνας που ήταν απίστευτα φιλικό και εξυπηρετικό.
 
Μηνύματα
9
Likes
5
Νομίζω πως είναι αρκετά ξεκάθαρα τα δεδομένα, το γράφουν ακόμη και σε ανακοινώσεις στα αεροδρόμια ότι ΔΕΝ εκτελούν πτήσεις με ανταπόκριση, κατά συνέπεια δεν μπορείς να τσεκάρεις αποσκευές για τον τελικό προορισμό σαν να πήγαινες ανταπόκριση, και ΔΕΝ ευθύνονται αν χάσεις πτήση τους εξαιτίας αυτού. Τίμιο νομίζω. Από εκεί και πέρα, είναι θέμα του καθενός πόσο ρισκάρει, με τι άνεση θέλει να πετάει, πόσο την κοστολογεί την άνεση, πόσα ταξίδια έχει τη δυνατότητα να κάνει και τι γούστο έχει. :) Προσωπικά, όσες φορές έκλεισα διπλή πτήση με τη συγκεκριμένη εταιρεία, το έκανα με "ανταπόκριση" μιας μέρας τουλάχιστον στο ενδιάμεσο. Σχεδόν πάντα βέβαια μπορώ να κανονίζω ανάλογα την άδειά μου. Αν δεν μπορείς, ή πληρώνεις παραπάνω, ή ρισκάρεις. Πάντως το Βερολίνο δε θα το έβλεπα φέτος αν δεν υπήρχε η Ryan να με πάει με 10 ευρώ, από αυτή την άποψη είμαι οκ.
Γι αυτό και δεν θα την ξαναεπιλέξω για DÜSSELDORF
 

dimitrak

Member
Μηνύματα
1.301
Likes
500
Επόμενο Ταξίδι
????
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Εγω θα θυμωνα με την aegean που μου πουλησε το εισητηριο 167 ευρω.
Εσενα depy τελευταια στιγμη ποσο νομιζεις θα στο πουλουσε η ryan το εισιτηριο?δωρεαν?νομιζεις οτι ειναι κανα ιδρυμα η καθε αεροπορικη?
 
Μηνύματα
1.992
Likes
6.323
Γι αυτό και δεν θα την ξαναεπιλέξω για DÜSSELDORF
Και πολύ καλά θα κάνεις, εννοείται ;) Είπαμε, ο καθένας, ανάλογα με τις ανάγκες του, πού πετάει, τι χρόνο έχει, κτλ, κτλ, επιλέγει ανάλογα. Προφανώς δε συμφέρει για το συγκεκριμένο δρομολόγιο όπως το έθεσες :)
 
Μηνύματα
9
Likes
5
Εσενα depy τελευταια στιγμη ποσο νομιζεις θα στο πουλουσε η ryan το εισιτηριο?δωρεαν?νομιζεις οτι ειναι κανα ιδρυμα η καθε αεροπορικη?
Μη σου πω τελευταία στιγμή έχω βρει πιο ακριβά με ryanair

Φυσικό είναι, αφού δεν πετάει Dusseldorf αλλα στο Weeze που απέχει πολύ από το Dusseldorf, αλλά ψιλοβολεύει για Ολλανδία.
90 χλμ από το Düsseldorf. Τι να το κάνω αφού ειναι από μένα ξεχωριστά εισιτήρια.

Και πολύ καλά θα κάνεις, εννοείται ;) Είπαμε, ο καθένας, ανάλογα με τις ανάγκες του, πού πετάει, τι χρόνο έχει, κτλ, κτλ, επιλέγει ανάλογα. Προφανώς δε συμφέρει για το συγκεκριμένο δρομολόγιο όπως το έθεσες :)
Για μένα οι low cost εταιρείες βολεύουν περισσότερο για ολιγοήμερες πτήσεις εσωτερικού όπου δεν χρειάζεται να πάρεις πολλά πράγματα. Για το εξωτερικό πρέπει να κοιτάμε περισσότερα κριτήρια από ένα απλό φθηνό εισιτήριο.
 
Last edited by a moderator:

arabickostas

Member
Μηνύματα
467
Likes
1.532
οι προσγειώσεις ήταν απαίσιες.. σε σημείο να φοβάσαι.. θα σταματήσει, δεν θα σταματήσει και με απίστευτο τράνταγμα σαν να πρόσκρουσε στο έδαφος και όχι να ακούμπησε ...σε αντίθεση με το πλήρωμα καμπίνας που ήταν απίστευτα φιλικό και εξυπηρετικό.
Παιδιά καλό είναι να αναφερόμαστε σε πράγματα που έχουν να κάνουν αποκλειστικά με την εκάστοτε εταιρία και όχι με εξωτερικούς παράγοντες που είναι προφανώς διαφορετικοί σχεδόν σε κάθε πτήση. Η προσγείωση του αεροσκάφους εμπεριέχει προφανώς ικανότητα και εμπειρία, ανα περίπτωση, των χειριστών του, αλλά ορισμένες φορές υπάρχουν παράγοντες που επηρρεάζουν καταλυτικά μια καλή ή κακή προσγείωση, πχ τα wind strems στο low final, ριπές ανέμων από διάφορες κατευθύνσεις κτλ. Ακόμα και υπόστεγα συντήρησης όταν κατασκευαστούν σε λάθος σημείο γεωγραφικά σε ένα αεροδρόμιο δύναται να επηρρεάζουν την προσγείωση. Τα επίπεδα ασφαλείας για τις αεροπορικές εταιρίες στην Ευρώπη έχουν συγκεκριμένα όρια που προφανώς η συγκεκριμένη εταιρία κατέχει. Τέλος θα ήθελα να αναφέρω οτι 1) Η στατιστικη λέει ότι το αεροπλάνο είναι μακραν το ασφαλέστερο μέσο μεταφοράς 2) Ας ρίξουμε μια ματιά στα στατιστικά της κάθε εταιρίας να δούμε πόσα δρομολόγια και τι όγκο επιβατών έχει εξυπηρετήσει (πχ η Ραιν δεν έχει μείζον αεροπορικό ατύχημα με εκατομμύρια επιβάτες ως τώρα, όταν η regular AF τα τελευταια 15 χρόνια έχει δύο) 3) Καλό είναι να επιλέγουμε τι ανέσεις επιθυμούμε σε μια πτήση και ανάλογα να επιλέγουμε αερομεταφορέα, με αυτό σαν γνώμονα και 4) Όποιος δεν νιώθει άνετα πριν από ένα αεροπορικό ταξίδι, όπως εγώ ας πούμε, ας επισκεφτεί σελίδες με ζωντανή καλυψη πτήσεων ανα τον πλανήτη για να νιώσει ότι το αεροπλάνο του/της δεν είναι το μονο στον αέρα τη δεδομένη χρονική στιγμή. Καλές Προσγειώσεις σε όλους / όλες !!!
 
Μηνύματα
9
Likes
5
Παιδιά καλό είναι να αναφερόμαστε σε πράγματα που έχουν να κάνουν αποκλειστικά με την εκάστοτε εταιρία και όχι με εξωτερικούς παράγοντες που είναι προφανώς διαφορετικοί σχεδόν σε κάθε πτήση. Η προσγείωση του αεροσκάφους εμπεριέχει προφανώς ικανότητα και εμπειρία, ανα περίπτωση, των χειριστών του, αλλά ορισμένες φορές υπάρχουν παράγοντες που επηρρεάζουν καταλυτικά μια καλή ή κακή προσγείωση, πχ τα wind strems στο low final, ριπές ανέμων από διάφορες κατευθύνσεις κτλ. Ακόμα και υπόστεγα συντήρησης όταν κατασκευαστούν σε λάθος σημείο γεωγραφικά σε ένα αεροδρόμιο δύναται να επηρρεάζουν την προσγείωση. Τα επίπεδα ασφαλείας για τις αεροπορικές εταιρίες στην Ευρώπη έχουν συγκεκριμένα όρια που προφανώς η συγκεκριμένη εταιρία κατέχει. Τέλος θα ήθελα να αναφέρω οτι 1) Η στατιστικη λέει ότι το αεροπλάνο είναι μακραν το ασφαλέστερο μέσο μεταφοράς 2) Ας ρίξουμε μια ματιά στα στατιστικά της κάθε εταιρίας να δούμε πόσα δρομολόγια και τι όγκο επιβατών έχει εξυπηρετήσει (πχ η Ραιν δεν έχει μείζον αεροπορικό ατύχημα με εκατομμύρια επιβάτες ως τώρα, όταν η regular AF τα τελευταια 15 χρόνια έχει δύο) 3) Καλό είναι να επιλέγουμε τι ανέσεις επιθυμούμε σε μια πτήση και ανάλογα να επιλέγουμε αερομεταφορέα, με αυτό σαν γνώμονα και 4) Όποιος δεν νιώθει άνετα πριν από ένα αεροπορικό ταξίδι, όπως εγώ ας πούμε, ας επισκεφτεί σελίδες με ζωντανή καλυψη πτήσεων ανα τον πλανήτη για να νιώσει ότι το αεροπλάνο του/της δεν είναι το μονο στον αέρα τη δεδομένη χρονική στιγμή. Καλές Προσγειώσεις σε όλους / όλες !!!
Αν πετάς για εξωτερικό με Ryanair και εν γένει με low cost εταιρεία και χρειαστεί να κάνει αναγκαστική προσγείωση σε καποιο ενδιάμεσο αεροδρόμιο λόγω κακοκαιρίας και η πτήση συνεχιστεί την επόμενη μέρα θα σου καλύψει διαμονή σε ξενοδοχείο για ένα βράδυ ή θα την επιβαρυνθείς εσύ;
 

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.700
Αν πετάς για εξωτερικό με Ryanair και εν γένει με low cost εταιρεία και χρειαστεί να κάνει αναγκαστική προσγείωση σε καποιο ενδιάμεσο αεροδρόμιο λόγω κακοκαιρίας και η πτήση συνεχιστεί την επόμενη μέρα θα σου καλύψει διαμονή σε ξενοδοχείο για ένα βράδυ ή θα την επιβαρυνθείς εσύ;
Οι κανονισμοί είναι συγκεκριμένοι και δεν είναι στο χέρι καμιάς εταιρίας να τους παραβεί, τόσο απλό.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

No members online now.

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.182
Μηνύματα
883.218
Μέλη
38.891
Νεότερο μέλος
CrisPan

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom