Ιταλία Πληροφορίες για Νάπολη

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.552
Likes
12.363
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ν. Αμερική
Γεια σε όλους. Τον Ιούλιο πετάμε για Νάπολη με easy jet και ήθελα να ρωτήσω μερικά πράγματα...
1 ) Γνωρίζει κανείς ωράρια και τιμές από λεωφορεία για μεταφορά απο αεροδρομιο στην πόλη; Επίσης να φανταστώ ότι μας αφήνει στον κεντρικό σταθμό;
2 ) Για διαμονή σε ποιο σημείο της πόλης θα μου προτείνατε; Ιστορικό κέντρο, σιδηροδρομικό σταθμό ή κάπου αλλού;
3 ) Επειδή θα έχουμε 4 βράδια στη διάθεσή μας και δεν θέλουμε να μείνουμε και τα 4 στην Νάπολη, πού θα μπορούσαμε να κάνουμε 1 ή 2 διανυκτερεύσεις; Από αυτά που διάβασα, σκεφτόμαι Σαλέρνο ή Πομπηία ή Αμαλφι.
Ευχαριστώ.
Γεια.
1 ) Δες εδώ http://www.aeroportodinapoli.it/info-and-services/transport. Από ό,τι θυμάμαι το εισιτήριο ήταν από νορμάλ έως φθηνό και η απόσταση μέχρι το κέντρο μικρή. Ναι σε αφήνει στον κεντρικό σταθμό, απέναντι.
2 ) Δεν υπάρχει λόγος να μείνεις στο σιδηροδρομικό σταθμό. Εγώ προτείνω ιστορικό κέντρο.
3 ) Αμάλφι, από αυτά που αναφέρεις.
 

greco

Member
Μηνύματα
1.144
Likes
3.315
Επόμενο Ταξίδι
???
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γυρος Τουρκιας
Mε λεωφορειο της Alibus 100 μετρα απο το terminal οπως βγαινεις αριστερα.Εχει καθε τεταρτο,το εισιτηριο ειναι 4 ευρω αν το παρεις απ τον οδηγο και 3 απο το καπνοπωλειο μεσα στο αεροδρομιο.Κανει ενα τεταρτο περιπου για το σταθμο.
 

pavlos1985

Member
Μηνύματα
412
Likes
234
Επόμενο Ταξίδι
???
Εχει κανεις προσωπική αποψη απο agropolis και castellabate;;
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.355
Likes
9.276
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
3 απο το καπνοπωλειο μεσα στο αεροδρομιο.Κανει ενα τεταρτο περιπου για το σταθμο.
Προσθετω μονο οτι ισχύει για 90' κ ολα τα ΜΜΜ, δηλ συνεχιζεις με το ιδιο τικετ σε λεωφορειο για ιστορικο κεντρο,λιμανι κλπ. Το ταξι επισης για κεντρο εχει φιξ ταριφα 16Ε.
 

ser_kav

Member
Μηνύματα
51
Likes
138
Για την ακρίβεια 16€ κοστίζει το ταξί από αεροδρόμιο προς Stazione Centrale (treni), Centro antico , 19€ προς Piazza Municipio, Molo Beverello (porto), Piazza del Plebiscito και 23€ προς Lungomare (aliscafi, alberghi),
Vomero ,Chiaia .
 

pavlos1985

Member
Μηνύματα
412
Likes
234
Επόμενο Ταξίδι
???
Ευχαριστώ για την πληροφορία της διάρκειας του εισιτηρίου των 90 λεπτών. Επομένως με 3 ευρώ το άτομο είμαστε κοντά στο ξενοδοχείο!
Σκέφτομαι να μείνω και τα 4 βράδια στην Νάπολη και να κάνω κάποιες μονοήμερες εκδρομές, γιατί δεν θέλω να ταλαιπωρηθούμε και με τα βαλιτσάκια, καθώς θα είμαστε με τρενα και λεωφορεία.
Απέρριψα τα ξενοδοχεία του κεντρικού σταθμού και ψάχνομαι ανάμεσα σε ιστορικό κέντρο και chiaia. Για 4 διανυκτερεύσεις ποια περιοχή να προτιμήσω λετε;
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.355
Likes
9.276
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Δεν υπάρχει λόγος να μείνεις στο σιδηροδρομικό σταθμό.
ο οικονομικός ίσως..Mercure με 30Ε, Starhotel με 50 δεν βρισκεις στο κεντρο.

Απέρριψα τα ξενοδοχεία του κεντρικού σταθμού και ψάχνομαι ανάμεσα σε ιστορικό κέντρο και chiaia. Για 4 διανυκτερεύσεις ποια περιοχή να προτιμήσω λετε;
οικονομικά στο σταθμό ειναι καλυτερα παντως. κ βολευει για τις εκδρομες. αν το οικονομικο δεν ειναι θεμα, Chiaia.
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.552
Likes
12.363
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ν. Αμερική
ο οικονομικός ίσως..Mercure με 30Ε, Starhotel με 50 δεν βρισκεις στο κεντρο.
Ούτε αυτές τις τιμές τις βρίσκεις σε αυτά τα ξενοδοχεία. Το Mercure έχει μετονομαστεί Ibys Styles, για όποιον το ψάχνει.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.355
Likes
9.276
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Ούτε αυτές τις τιμές τις βρίσκεις σε αυτά τα ξενοδοχεία. Το Mercure έχει μετονομαστεί Ibys Styles, για όποιον το ψάχνει.
εγω τις ειχα βρει όμως... όχι ότι εχει καποια σημασία. η ουσία είναι ότι η περιοχη του σταθμου δεν πρεπει να αφοριζεται, είναι ασφαλεστατη, κινηση ολο το 24ωρο, βολικη για εκδρομες-μετακινήσεις και σημαντικα φθηνη σχετικα με τις άλλες που αναφερθηκαν. ο καθενας από κει κ περα εχει το μπατζετ του κ τις προτεραιτοτητες του κ επιλεγει αναλογα.
 

greco

Member
Μηνύματα
1.144
Likes
3.315
Επόμενο Ταξίδι
???
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γυρος Τουρκιας
Εμεινα σε ξενοδοχειο στην περιοχη του σταθμου -στο Colombo hotel -γιατι το budget μου ηταν χαμηλο.Οπως λεει και ο @Samion η περιοχη ηταν πολυ βολικη για ολες τις κλασικες εκδρομες απο την πολη.Υπηρχαν βεβαια μεχρι αργα το βραδυ εγχρωμοι που πουλουσαν διαφορα η απλως καθονταν,παρατηρησα και καποιες ιεροδουλες που παροτι ημασταν αντροπαρεα ΠΟΤΕ δεν μας ενοχλησαν,ουτε καν μας κοιταξαν θα ελεγα.Σε καμια στιγμη δεν ενιωσα την παραμικρη ανασφαλεια.Το ιδιο ξενοδοχειο μαλιστα ειχαν επιλεξει τις μερες εκεινες και 2 Γερμανοι συναδελφοι καθηγητες που εφεραν μαθητριες τους 15-16 χρονων για εκπαιδευτικη εκδρομη.
 

pavlos1985

Member
Μηνύματα
412
Likes
234
Επόμενο Ταξίδι
???
Εμάς μας ενδιαφέρει κυρίως η εύκολη κι ασφαλής πρόσβαση το βράδυ σε μέρη για φαγητο ή ποτό. Υπό αυτό το σκεπτικό έκλεισα στην chiaia στο B&B Napoli 2, via chiaia 232, με 70 ευρώ/βράδυ και δωρεάν ακύρωση, ψάχνοντας ταυτόχρονα και για κάτι καλύτερο ή οικονομικότερο.
 

sofianaxos

Member
Μηνύματα
792
Likes
273
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
Καλησπέρα. Έχω κλείσει και εγώ για Νάπολη 8-12 Οκτωβρίου. Άφιξη βραδάκι και αναχώρηση πρωί στις 12 για Ρώμη μιας και πετάμε από εκεί. Θα μείνω όλες τις μέρες Νάπολη, απλά θέλω να ρωτήσω να κάνω καμια μονοήμερη και αν ναι που? Πομπηία ή Αμάλφι?
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.109
Μηνύματα
880.582
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom