Νησιώτικα διλήμματα

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.605
Likes
12.424
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Καλησπέρα. Βοήθησε μας δίνοντας περισσότερες πληροφορίες: πόσες μέρες, από που ξεκινάτε, ύπαρξη οχήματος, budget, ενδιαφέροντα, σε ποια νησιά έχετε πάει ήδη κτλ
 

mr.mojorisin

Member
Μηνύματα
6
Likes
0
Καλησπέρα. Βοήθησε μας δίνοντας περισσότερες πληροφορίες: πόσες μέρες, από που ξεκινάτε, ύπαρξη οχήματος, budget, ενδιαφέροντα, σε ποια νησιά έχετε πάει ήδη κτλ
Χαίρεται. Γενικά ψάχνουμε για ένα νησί όχι τόσο μεγάλο, αν είναι δυνατόν να μη χρειαστεί ενοικίαση αυτοκινήτου, αντε κανένα μηχανάκι. Σκεφτόμαστε να ξεκινήσουμε από Πειραιά. Θα θέλαμε ένα νησί στο οποίο να μη χρειαστεί να ξοδεψουμε πολλά λεφτά αλλά να το απολαύσουμε με ωραίες παραλίες και καλό φαγητό. Στα δημοφιλή νησιά, Μύκονο, Σαντορίνη κτλ, πήγαμε, οπότε ψάχνουμε για κάτι άλλο. Οποιαδήποτε εισήγηση ευπρόσδεκτη. Μια σκέψη που κάναμε είναι για φουρνους, ή Ικαρία.
Ευχαριστώ
 

dik-7

Member
Μηνύματα
1.527
Likes
2.044
Επόμενο Ταξίδι
Θα δειξει!
Ταξίδι-Όνειρο
Νησια μπορα μπορα
Καλημέρα σε όλη την παρέα...Ηρθε η ώρα να γράψω και εγώ το δικό μου δίλημμα. Μ ε το αγόρι μου βασικά δεν ξέρουμε που να πάμε.. Απο νησιά του Ιονίου είμαστε αναμεσα Κεφαλλονιά και Ζάκυνθο. Κατα τ'αλλα είμαστε νοιχτοι σε κάθε πρόταση. Δεν μας πειραζει το θεμα κόσμου,ησυχίας κτλ φτάνει να μην είναι ερημιά.Ευχαριστώ!!!
Αναμεσα σε Ζάκυνθο και Κεφαλονιά για νεα ζευγαρια θα έλεγα Ζάκυνθο.
Σημείωση Κεφαλονιά χωρις αυτοκίνητο ΔΕΝ.
Την Λευκάδα που από επτάνησα είνα η καλύτερη λύση (ιδίως αν αποφύγεται το χαμό της high season) την εχετε αποκλείσει;

Αν πάμε σε Αιγαιο οι επιλογές πληθαίνουν, όπως Σκιάθος, Μήλος κλπ
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.319
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Καλησπέρα παιδιά.
Σκεφτόμαστε με τη κοπέλα μου να πάμε σε κάποιο νησί το Σεπτέμβρη.
Θα ήθελα να μου προτείνετε με βάση τις δικές σας εμπειρίες κάποιο νησί για να πάμε.
Από νησιά άλλο τίποτα. :)
Δώσε όμως λίγο το στίγμα, τι περίπου ψάχνεις για τις διακοπές σου;
Το μόνο σίγουρο είναι ότι ο Σεπτέμβρης είναι ίσως ο πιο ποιοτικός μήνας, ο μήνας με το καλύτερο καιρό, και ο μήνας ο οποίος οι τιμές βρίσκονται σε ελεύθερη πτώση.
Βασιζόμενος σε αυτά, μπορείς να επιλλέξεις και προορισμούς οι οποίοι ήταν απαγορευτικοί κατά τον Αύγουστο.;)
 

mr.mojorisin

Member
Μηνύματα
6
Likes
0
Από νησιά άλλο τίποτα. :)
Δώσε όμως λίγο το στίγμα, τι περίπου ψάχνεις για τις διακοπές σου;
Το μόνο σίγουρο είναι ότι ο Σεπτέμβρης είναι ίσως ο πιο ποιοτικός μήνας, ο μήνας με το καλύτερο καιρό, και ο μήνας ο οποίος οι τιμές βρίσκονται σε ελεύθερη πτώση.
Βασιζόμενος σε αυτά, μπορείς να επιλλέξεις και προορισμούς οι οποίοι ήταν απαγορευτικοί κατά τον Αύγουστο.;)
ψάχνω για ένα όμορφο νησί, εύκολα προσβάσιμο, ήσυχες παραλίες με ωραία τοπία, καλές ταβέρνες, χωρίς πολλά πολλά. Από νυχτερινή ζωή δε μας απασχολεί και ιδιαίτερα. επίσης σημαντικό να είναι είτε μικρό νησί είτε να είναι καλές οι συγκοινωνίες.
 

mr.mojorisin

Member
Μηνύματα
6
Likes
0
Αναμεσα σε Ζάκυνθο και Κεφαλονιά για νεα ζευγαρια θα έλεγα Ζάκυνθο.
Σημείωση Κεφαλονιά χωρις αυτοκίνητο ΔΕΝ.
Την Λευκάδα που από επτάνησα είνα η καλύτερη λύση (ιδίως αν αποφύγεται το χαμό της high season) την εχετε αποκλείσει;

Αν πάμε σε Αιγαιο οι επιλογές πληθαίνουν, όπως Σκιάθος, Μήλος κλπ
Λευκάδα έχουμε πάει πέρσι, Σκιάθο πριν 2 χρόνια.
Από Μήλο τι εντυπώσεις έχεις;
 

Zoi24

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Καλησπερα!! Προσπαθουμε να κλεισουμε διακοπες για αυγουστο και ειμαστε μεταξυ Μηλου και Αλοννησου. Εχετε καμια ιδεα για καποιο απ τα 2 ; ή και τα 2; το θεμα μας ειναι κυριως οτι λογικα θα μαστε χωρις αμαξι...ομως οποιαδηποτε πληροφορια ευπροσδεκτη
 

giannis4fot

Member
Μηνύματα
17
Likes
14
Επόμενο Ταξίδι
Άγνωστο δυστυχώς
Ταξίδι-Όνειρο
Σκανδιναβία
Καλησπερα!! Προσπαθουμε να κλεισουμε διακοπες για αυγουστο και ειμαστε μεταξυ Μηλου και Αλοννησου. Εχετε καμια ιδεα για καποιο απ τα 2 ; ή και τα 2; το θεμα μας ειναι κυριως οτι λογικα θα μαστε χωρις αμαξι...ομως οποιαδηποτε πληροφορια ευπροσδεκτη
Εχω πάει Αλόνησο και μπορώ να πω ότι είναι υπέροχη (όπως τα περισσότερα μέρη της Ελλάδας άλλωστε)... Για χωρίς αμάξι νομίζω θα ήταν καλύτερα από ότι η Μήλος, που χωρίς να έχω πάει, ξέρω πως έχει πάρα πάρα πολλές παραλίες και θα ήταν πιο χρήσιμο εκεί το μεταφορικό μέσο.
 

Zoi24

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Εχω πάει Αλόνησο και μπορώ να πω ότι είναι υπέροχη (όπως τα περισσότερα μέρη της Ελλάδας άλλωστε)... Για χωρίς αμάξι νομίζω θα ήταν καλύτερα από ότι η Μήλος, που χωρίς να έχω πάει, ξέρω πως έχει πάρα πάρα πολλές παραλίες και θα ήταν πιο χρήσιμο εκεί το μεταφορικό μέσο.
Εχω πάει Αλόνησο και μπορώ να πω ότι είναι υπέροχη (όπως τα περισσότερα μέρη της Ελλάδας άλλωστε)... Για χωρίς αμάξι νομίζω θα ήταν καλύτερα από ότι η Μήλος, που χωρίς να έχω πάει, ξέρω πως έχει πάρα πάρα πολλές παραλίες και θα ήταν πιο χρήσιμο εκεί το μεταφορικό μέσο.
Στην Αλοννησο την παλευεις χωρις αμαξι ;; Υπαρχουν ωραιες παραλιες που θα μπορουμε να επισκεφτουμε με τα μεσα τα τοπικα ;
 

giannis4fot

Member
Μηνύματα
17
Likes
14
Επόμενο Ταξίδι
Άγνωστο δυστυχώς
Ταξίδι-Όνειρο
Σκανδιναβία
Στην Αλοννησο την παλευεις χωρις αμαξι ;; Υπαρχουν ωραιες παραλιες που θα μπορουμε να επισκεφτουμε με τα μεσα τα τοπικα ;
Οι παραλίες της Αλοννήσου είναι αρκετές και υπέροχες σχεδόν όλες. Έχει ΚΤΕΛ που πάει από το λιμάνι έως την παλιά Αλόννησο (Χώρα του νησιού) και μέχρι την Στενή Βάλα (οπότε περνάει από κάποιες παραλίες). Κάνεις και βαρκάδες όμως αν θες, από το λιμάνι προς διάφορες παραλίες.
Σίγουρα η Μήλος -αν και δεν το ξέρω- θα έχει και αυτή πολλά δρομολόγια. Άλλωστε έχει εκατό παραλίες.
 

Zoi24

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Οι παραλίες της Αλοννήσου είναι αρκετές και υπέροχες σχεδόν όλες. Έχει ΚΤΕΛ που πάει από το λιμάνι έως την παλιά Αλόννησο (Χώρα του νησιού) και μέχρι την Στενή Βάλα (οπότε περνάει από κάποιες παραλίες). Κάνεις και βαρκάδες όμως αν θες, από το λιμάνι προς διάφορες παραλίες.
Σίγουρα η Μήλος -αν και δεν το ξέρω- θα έχει και αυτή πολλά δρομολόγια. Άλλωστε έχει εκατό παραλίες.
Καμια προτιμηση σε ονοματα παραλιων Αλοννησου ; (αν δεν σ εχω πριξει πολυ )
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.319
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
ψάχνω για ένα όμορφο νησί, εύκολα προσβάσιμο, ήσυχες παραλίες με ωραία τοπία, καλές ταβέρνες, χωρίς πολλά πολλά. Από νυχτερινή ζωή δε μας απασχολεί και ιδιαίτερα. επίσης σημαντικό να είναι είτε μικρό νησί είτε να είναι καλές οι συγκοινωνίες.
Αρκετά στα υπόψιν.
Για μένα μια καλή επιλογή είναι η Φολέγανδρος. Όλα όσα ζητάς.
Επίσης για λίγο μεγαλύτερο νησί θα έλεγα τη Σίφνο, με πολύ καλές συγκοινωνίες.
Τέλος αν υπάρχει μέσο, έστω και μηχανάκι, θα πρότεινα Σέριφο ή Αστυπάλαια.
Είπαμε η εποχή είναι καλή, και οι επιλογές άπειρες!
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.181
Μηνύματα
883.240
Μέλη
38.891
Νεότερο μέλος
CrisPan

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom