Ryanair Ποιά η γνώμη σας για τη Ryanair;

arabickostas

Member
Μηνύματα
467
Likes
1.520
Αν πετάς για εξωτερικό με Ryanair και εν γένει με low cost εταιρεία και χρειαστεί να κάνει αναγκαστική προσγείωση σε καποιο ενδιάμεσο αεροδρόμιο λόγω κακοκαιρίας και η πτήση συνεχιστεί την επόμενη μέρα θα σου καλύψει διαμονή σε ξενοδοχείο για ένα βράδυ ή θα την επιβαρυνθείς εσύ;
Φίλε Γιάννη οπως ανέφερε και ο άλλος φίλος , οι κανονισμοί ειναι συγκεκριμένοι ανα περίπτωση (ευθύνη εταιρίας ή τρίτων , χρονική διάρκεια κτλ ) . Εγω ηθελα απλά να θίξω το οτι κακή προσγείωση δεν σημαίνει απαραίτητα κακή ( και κυρίως ΜΗ ασφαλή ) αεροπορική εταιρια ..
 
Μηνύματα
9
Likes
5
Ευχαριστώ παιδιά για τις απαντήσεις σας. Τουλάχιστον να γνωρίζουμε εκ των προτέρων τι ισχύει σ αυτό το θέμα.

Φίλε Γιάννη οπως ανέφερε και ο άλλος φίλος , οι κανονισμοί ειναι συγκεκριμένοι ανα περίπτωση (ευθύνη εταιρίας ή τρίτων , χρονική διάρκεια κτλ ) . Εγω ηθελα απλά να θίξω το οτι κακή προσγείωση δεν σημαίνει απαραίτητα κακή ( και κυρίως ΜΗ ασφαλή ) αεροπορική εταιρια ..
Σ αυτό δεν έχεις απόλυτα άδικο. Είναι μην τύχει η κακιά στιγμή ή μη βρεθείς στο λάθος αεροπλάνο τη λάθος ώρα.
 
Last edited by a moderator:

arabickostas

Member
Μηνύματα
467
Likes
1.520
Σ αυτό δεν έχεις απόλυτα άδικο. Είναι μην τύχει η κακιά στιγμή ή μη βρεθείς στο λάθος αεροπλάνο τη λάθος ώρα.
Το ίδιο πράγμα λέμε ακριβώς . Οτι μπορεί να συμβεί οπουδήποτε με οποιαδήποτε εταιρια !!
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.360
Likes
9.285
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Το ίδιο πράγμα λέμε ακριβώς . Οτι μπορεί να συμβεί οπουδήποτε με οποιαδήποτε εταιρια !!
Ολοι συμφωνουμε. Αν συμβει ομως η καθυστερηση περαν των νομικων υποχρεωσεων που χει καθε εταιρεια, υπαρχουν χαωδεις διαφορες μεταξυ τους. Και λογικο ειναι. Δεν ειναι δυνατον να πληρωνεις 9,99 για Ρωμη και να εχεις απαιτηση να σε κοιμισουν στο Sofitel αν αναβληθει η πτηση σου...καλη η ραιαν, ουαι κι αλιμονο ομως αν σου τύχει μεγαλη καθυστερηση η αναβληθει η πτηση σου.
 
Μηνύματα
9
Likes
5
Ουσιαστικά το βασικότερο για μένα πρόβλημα είναι το θέμα που έθιξα εχθές: της μη ύπαρξης απευθείας πτήσης από Αθήνα ή έστω της πτήσης με ανταπόκριση σε ενιαίο εισιτήριο για εκεί που πηγαίνω. Πρόσφατα έμαθα ότι εισήγαγε το leisure plus όπου χρεώνει με ενιαίο οικονομικότερο πακέτο την 20κιλη αποσκευή και την επιλογή θέσης. Θετικό αυτό το βήμα.

Ολοι συμφωνουμε. Αν συμβει ομως η καθυστερηση περαν των νομικων υποχρεωσεων που χει καθε εταιρεια, υπαρχουν χαωδεις διαφορες μεταξυ τους. Και λογικο ειναι. Δεν ειναι δυνατον να πληρωνεις 9,99 για Ρωμη και να εχεις απαιτηση να σε κοιμισουν στο Sofitel αν αναβληθει η πτηση σου...καλη η ραιαν, ουαι κι αλιμονο ομως αν σου τύχει μεγαλη καθυστερηση η αναβληθει η πτηση σου.
Βρε σε ένα οποιοδήποτε αξιοπρεπές ξενοδοχείο. Εννοείται ότι δε γίνεται να απαιτείς με 10 ευρώ. Ότι δίνεις παίρνεις. Γι αυτό και όσο μπορώ οικονομικά για εξωτερικό προτιμώ τις κανονικού κόστους εταιρείες
 
Last edited by a moderator:

frenchman

Member
Μηνύματα
623
Likes
1.493
Επόμενο Ταξίδι
Venice
Ταξίδι-Όνειρο
Antarctica
Πρώτο ταξίδι με Ryanair και για μένα, όλα καλά σε γενικές γραμμές (ήμουν προετοιμασμένος από το φορουμ). Το μόνο απαράδεκτο ήταν η αναμονή εξωτερικά στον αεροδιάδρομο μέχρι να αδειάσει το αεροπλάνο και να επιβιβαστούμε εμείς για 10-15 λεπτά μέσα στο ψύχος..



 

Samion

Member
Μηνύματα
10.360
Likes
9.285
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Το μόνο απαράδεκτο ήταν η αναμονή εξωτερικά στον αεροδιάδρομο μέχρι να αδειάσει το αεροπλάνο και να επιβιβαστούμε εμείς για 10-15 λεπτά μέσα στο ψύχος.
Αυτο εχει σχεση με την εταιρεια?οι αλλες δηλ εχουν αλλο τροπο?
 

frenchman

Member
Μηνύματα
623
Likes
1.493
Επόμενο Ταξίδι
Venice
Ταξίδι-Όνειρο
Antarctica
Δεν το έχω συναντήσει σε καμία άλλη εταιρία αυτό. Πάντα επιβιβαζόμασταν ή με φυσσούνα ή με λεωφορείο. Εκτός αν είναι τακτική του ciampino
 

frenchman

Member
Μηνύματα
623
Likes
1.493
Επόμενο Ταξίδι
Venice
Ταξίδι-Όνειρο
Antarctica
Καλά μην μας πάρεις και το κεφάλι. Επίσης να πω ότι στην επιβίβαση στο ciampino δεχόντουσαν και boarding passes από κινητό. Κάπου είχα διαβάσει το αντίθετο
 

coco_

Member
Μηνύματα
1.324
Likes
1.798
Επόμενο Ταξίδι
on the beach!
Ταξίδι-Όνειρο
Guatemala
Αν κ εγώ προσωπικά, όταν πάω με ryanair δεδομένης της τιμής που πληρώνω δεν περιμένω καμιά αναμονή σε VIP lounge & επίσης αν κ έχω ταξιδέψει στο ciampino με ryanair δεν θυμαμαι τι ίσχυε για ryanair k τι για τις αλλες...στην Βουδαπέστη όμως είμαι σίγουρη ότι η αίθουσα αναμονής των low cost πριν την επιβίβαση ήταν άθλια κ δεν είχε σχέση με τις αίθουσες των υπόλοιπων αεροπορικών. Επί της ουσίας έβγαινες από το κυρίως αεροδρόμιο κ έμπαινες σε ένα χώρο σαν μεγαλο container
 

taver

Member
Μηνύματα
12.477
Likes
28.937
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Α μπραβο. Πρωτα λοιπον βεβαιωσε οτι φταιει η εταιρεια κ μετα ανεφερε το στα αρνητικα.
Φταίει επειδή το να πετάει στο Ciampino είναι επιλογή της.
Και φταίει επειδή ξεκίνησε το boarding πρωτού είναι έτοιμο το αεροπλάνο να δεχθεί επιβάτες.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.784
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom