Γενικά Διακοπές Κυκλάδες μόνος

Joey

New Member
Μηνύματα
2
Likes
1
Καλησπέρα , νέος στο φόρουμ .Μετά απο ένα δύσκολο χειμώνα και μιας που δεν έχω πάει ποτέ κυκλάδες σκέφτομαι να πάω εκεί διακοπές τέλη ιουλίου .Το πήρα απόφαση να πάω μόνος και αυτό γιατι ο ένας φίλος δεν μπορεί , ο άλλος είναι σε σχεση , άλλος σφιχτά οικονομικά.....
Είμαι 27 και single μετά απο μια μακροχρόνια σχέση και θα ήθελα να ξεφύγω λίγο να ηρεμήσω ,αλλά και πάντα θετικός σε νέες γνωριμίες και παρέες.
Προς το παρον σκέφτομαι για σιφνο , αντιπαρο , φολέγανδρο, αμοργό ...Θα ήθελα κάποιες γνώμες γιατι δεν γνωρίζω και πολλά γενικότερα αν είναι καλά για single travelers , δεν θα ήθελα να πέσω πάνω σε νησί με οικογένειες αλλά ουτε και απο την άλλη σε νησί με πιτσιρικάδες και clubs.

Ευχαριστώ.
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.089
Likes
44.963
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Καλησπέρα.
Να και μία διαφορετική προσέγγιση...Ενδιαφέρον.
Θα εστιάσω στα νησιά που ανέφερες μόνο, και θα σου έλεγα ότι αν έκανα ταξιδάκι single θα επέλεγα την Αμοργό.
Όχι οτι τα άλλα δεν είναι στο κλίμα, απλά η Αμοργός έχει το κλικ το παραπάνω, για να δεις, να αράξεις, να κάνεις γνωριμίες, όλα όσα θέλεις.
Επίσης η Αντίπαρος σεβαστή επιλογή, δεδομένου και της έντονης νύχτας της, αλλά μικρό νησί, ιδανικό όμως αν θέλεις κάτι πιο κοντά και πιο λίγες μέρες!
 

Joey

New Member
Μηνύματα
2
Likes
1
Thanks , και εγώ για εκεί σκεφτόμουν , πριν λίγο έκλεισα εισιτήρια ...εφυγα!
 

redonto

Member
Μηνύματα
36
Likes
9
Γεια σας από έναν καινούργιο στην παρέα του φόρουμ! Θα χρειαστώ τις συμβουλές σας γιατί φέτος για πρώτη φορά θα πάω μόνος διακοπές και είμαι λίγο στα χαμένα. Θα φύγω τέλη Αυγούστου και οι επιλογές μου είναι ανάμεσα σε μικρά νησάκια (Κίμωλος, Σχοινούσα,Δονούσα, Κουφονήσια, Αμοργός) που δεν έτυχε να έχω πάει. Με ενδιαφέρει να έχει φιλόξενο κόσμο για να νιώσω όσο πιο οικεία γίνεται, να είναι παρείστικο το κλίμα και να έχει όμορφες παραλίες με άμμο κατά προτίμηση και όμορφο κυκλαδίτικο τοπίο. Για την Αμοργό έχω διαβάσει τα καλύτερα, αλλά με προβληματίζει ότι έχει πολύ πέτρα και βότσαλο στις θάλασσες, για τα Κουφονήσια απ'την άλλη ακούω ότι είναι πανάκριβα τα δωμάτεια, για Κίμωλο,Σχοινουσα,Δονούσα φοβάμαι μην είναι άδεια τέλος Αυγούστου....Κάποιος/α που έχει επισκεφθεί αυτά τα νησιά μπορεί να βοηθήσει;
 

tol_pap

Member
Μηνύματα
397
Likes
450
Επόμενο Ταξίδι
Αγγλία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Πανόραμα Β. Αμερικής!!!
Εγώ στη θέση σου θα πήγαινα Σίκινο ή Ανάφη
 

redonto

Member
Μηνύματα
36
Likes
9
Εγώ στη θέση σου θα πήγαινα Σίκινο ή Ανάφη
Επειδή διαβάζοντας τα μηνύματα σου, καταλαβαίνω ότι έχεις ταξιδέψει πολύ στις Κυκλάδες, είναι εύκολο να μου πεις περιληπτικά τους λόγους που μου προτείνεις Σίκινο ή Ανάφη? Είναι πιο όμορφα από Κίμωλο,Σχοινούσα? Το θέμα της φιλοξενίας των κατοίκων και το κλίμα στον κόσμο που πηγαίνει, με ενδιαφέρει πολύ. Να μπορείς να πιάσεις κουβέντα με κανέναν ντόπιο πίνοντας κανα τσιπουράκι
 
Μηνύματα
7
Likes
8
Γεια σας από έναν καινούργιο στην παρέα του φόρουμ! Θα χρειαστώ τις συμβουλές σας γιατί φέτος για πρώτη φορά θα πάω μόνος διακοπές και είμαι λίγο στα χαμένα. Θα φύγω τέλη Αυγούστου και οι επιλογές μου είναι ανάμεσα σε μικρά νησάκια (Κίμωλος, Σχοινούσα,Δονούσα, Κουφονήσια, Αμοργός) που δεν έτυχε να έχω πάει. Με ενδιαφέρει να έχει φιλόξενο κόσμο για να νιώσω όσο πιο οικεία γίνεται, να είναι παρείστικο το κλίμα και να έχει όμορφες παραλίες με άμμο κατά προτίμηση και όμορφο κυκλαδίτικο τοπίο. Για την Αμοργό έχω διαβάσει τα καλύτερα, αλλά με προβληματίζει ότι έχει πολύ πέτρα και βότσαλο στις θάλασσες, για τα Κουφονήσια απ'την άλλη ακούω ότι είναι πανάκριβα τα δωμάτεια, για Κίμωλο,Σχοινουσα,Δονούσα φοβάμαι μην είναι άδεια τέλος Αυγούστου....Κάποιος/α που έχει επισκεφθεί αυτά τα νησιά μπορεί να βοηθήσει;
τα νησιά πού αναφέρεις πνίγοντε τόν αύγουστο από κόσμο λόγω ιντερνετ κλπ καί δέν υπάρχει περίπτωση νά μην βρείς παρέα.εγώ θα σε συμβουλευα νά πάς νάξο υπό την προυπόθεση ότε έχεις αυτοκίνητο διότι ειναι μεγάλο νησί εχει καταπληκτικες παραλίες,και ωραια χωριά και οσο κόσμο και ναχει τον αυγουστο καποιο μερος θα βρεις κάπως ποιο ήσυχο.για αναζήτηση γυναικείας συντροφιάς νομίζω οτι η σαντορίνη υπερεχει και γενικα αρέσουν τα ηλιοβασιλέματα στίς γυναίκες και αρχες ιουλίου που την επισκέφτικα είδα πολλές μοναχικες κυρίες περισσότερο από άλλα νησιά όπως άλλωστε απο τα φοιτικα μου χρόνια που την επισκεπτόμουν.....και έτσι και έχεις και αυτοκίνητο εχεις να κανεις παρα πολλές γνωριμίες από κυρίες που κάνουν οτοστοπ......
 

tol_pap

Member
Μηνύματα
397
Likes
450
Επόμενο Ταξίδι
Αγγλία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Πανόραμα Β. Αμερικής!!!
Το θέμα της φιλοξενίας των κατοίκων και το κλίμα στον κόσμο που πηγαίνει, με ενδιαφέρει πολύ. Να μπορείς να πιάσεις κουβέντα με κανέναν ντόπιο πίνοντας κανα τσιπουράκι
Στη Σίκινο και την Ανάφη θα το έχεις αυτό σίγουρα. Στην Σίκινο με τη γυναίκα μου σε 3 ημέρες γνωρίσαμε πολύ κόσμο, μας έλεγαν ιστορίες για το χειμώνα ποσο μάλλον εσύ που θα είσαι μόνος. Μην αγχώνεσαι καθόλου.
 

alexvovo

Member
Μηνύματα
35
Likes
8
Καλησπέρα παιδιά! Γύρισα από σολο διακοπές στη Φολέγανδρο πριν καμιά βδομάδα, όπου και πέρασα τέλεια και πλέον μου φαίνεται αυτό θα κάνω από δω και πέρα :p Οπότε για το επόμενο μου ταξιδάκι σκέφτομαι Σέριφο, Σίφνο, Κίμωλο και Αμοργό..Ποιο από αυτά προτείνετε gia solo 25άρη?
Το κυριότερο που με ενδιαφέρει είναι η γραφικότητα Χώρας και οι συγκοινωνίες ΚΤΕΛ...
Ευχαριστώ εκ των προτέρων
 

djeleni

Member
Μηνύματα
162
Likes
233
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ισλανδία, Αίγυπτος
Καλησπέρα παιδιά! Γύρισα από σολο διακοπές στη Φολέγανδρο πριν καμιά βδομάδα, όπου και πέρασα τέλεια και πλέον μου φαίνεται αυτό θα κάνω από δω και πέρα :p Οπότε για το επόμενο μου ταξιδάκι σκέφτομαι Σέριφο, Σίφνο, Κίμωλο και Αμοργό..Ποιο από αυτά προτείνετε gia solo 25άρη?
Το κυριότερο που με ενδιαφέρει είναι η γραφικότητα Χώρας και οι συγκοινωνίες ΚΤΕΛ...
Ευχαριστώ εκ των προτέρων
Γραφικότητα σε μεγάλο βαθμό έχει σίγουρα η Σίφνος (Απολλωνία, Αρτεμώνας, Κάστρο), και καλή συγκοινωνία. Για τα υπόλοιπα νησιά που αναφέρεις δεν ξέρω να σου πω.
Έχει και διασκέδαση στη χώρα (Απολλωνία), μπαράκια, 2 κλαμπ κλπ. Γενικά, το συγκεκριμένο νησί απευθύνεται σε άτομα από 25 ετών και πάνω (αυτό διαπίστωσα κατά την περσινή μου επίσκεψη στο νησί), οπότε μια χαρά θα περάσεις θεωρώ.
 

alexvovo

Member
Μηνύματα
35
Likes
8
Γραφικότητα σε μεγάλο βαθμό έχει σίγουρα η Σίφνος (Απολλωνία, Αρτεμώνας, Κάστρο), και καλή συγκοινωνία. Για τα υπόλοιπα νησιά που αναφέρεις δεν ξέρω να σου πω.
Έχει και διασκέδαση στη χώρα (Απολλωνία), μπαράκια, 2 κλαμπ κλπ. Γενικά, το συγκεκριμένο νησί απευθύνεται σε άτομα από 25 ετών και πάνω (αυτό διαπίστωσα κατά την περσινή μου επίσκεψη στο νησί), οπότε μια χαρά θα περάσεις θεωρώ.
Ευχαριστώ για την απάντηση..Δηλαδή θεωρείς πχ αν μείνω στην Απολλωνία (για 4μερο λέω-5 μέρες το πολύ) με την συγκοινωνία που έχει θα μπορέσω να δω αυτά που ανέφερες? Όσον αφορά τις παραλίες τι γνωρίζεις? ποιες είναι οι must?
 

djeleni

Member
Μηνύματα
162
Likes
233
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ισλανδία, Αίγυπτος
Ευχαριστώ για την απάντηση..Δηλαδή θεωρείς πχ αν μείνω στην Απολλωνία (για 4μερο λέω-5 μέρες το πολύ) με την συγκοινωνία που έχει θα μπορέσω να δω αυτά που ανέφερες? Όσον αφορά τις παραλίες τι γνωρίζεις? ποιες είναι οι must?
Άνετα.
Στον Αρτεμώνα μπορείς να πας με τα πόδια διανύοντας ένα μονοπάτι που ξεκινά από το κέντρο της Απολλωνίας και περνά μέσα από γραφικά σοκάκια του χωριού. Μπορείς αν θες να ανεβείς μέχρι πάνω ψηλά, στους ανεμόμυλους, και να θαυμάσεις την υπέροχη θέα από εκεί. Εναλλακτικά, μπορείς να πας στο κέντρο του Αρτεμώνα με το κτελ, αλλά δεν νομίζω ότι είναι προτιμητέο, διότι χάνεις πολλές από τις ομορφιές που σου προσφέρει το περπάτημα μέσα στα σοκάκια.
Επίσης, μπορείς να ανεβείς το λεγόμενο "στενό" της Απολλωνίας (εκεί είναι συγκεντρωμένα όλα τα μαγαζιά και η νυχτερινή ζωή της Σίφνου) και να φτάσεις μέχρι την Καταβατή, ώστε να έχεις πλήρη εικόνα της χώρας.
Στο Κάστρο πηγαίνεις με το κτελ, απόσταση 10 λεπτών και αξίζει με χίλια επίσκεψη.
Όσον αφορά τις παραλίες, θα πρότεινα να επισκεφθείς τον Πλατύ Γιαλό, το Βαθύ (όμορφες παραλίες, οργανωμένες σε κάποια σημεία, με νεαρό κόσμο και οικογένειες, πρόσβαση με κτελ). Αν σου αρέσει το περπάτημα, μπορείς να πας με κτελ στον Φάρο και να περπατήσεις ένα μονοπάτι που πάει προς την Παναγία Χρυσοπηγή. Πίστευω ότι αξίζει γιατί είναι καλοφτιαγμένο, θα δεις όμορφα τοπία και θα έχεις τη χαρά της ανακάλυψης αυτών. Οι παραλίες που συναντάς ακολουθώντας το μονοπάτι είναι κατά σειρά: Φάρος, Βλυχό, Αποκοφτό, Παναγία Χρυσοπηγή. Εμένα μου άρεσε το Γλυφό (ή Βλυχό) και η Παναγία Χρυσοπηγή για μπάνιο. Αλλά τα γούστα διαφέρουν για τον καθένα...
Εδώ μπορείς να δεις τα δρομολόγια των λεωφορείων (τον Αύγουστο είναι περισσότερα)
http://www.sifnaiko-fos.gr/index.php/xrisima-sifnou/dromologia-topikon-leoforeion
Αν χρειαστείς κάποια διευκρίνιση, μη διστάσεις να με ρωτήσεις.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.116
Μηνύματα
880.708
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom