Χανιά... ολιγοημερες διακοπές

LULLU

Member
Μηνύματα
3.500
Likes
7.691
Επόμενο Ταξίδι
το ψαχνω....
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νιγηρας-Μαλι
ολα καλα αυτα που επελεξες . Η ταβερνες στο ελαφονησι ειναι καλες δεν ειναι ακριβως ελεφονησι αλλα λιγο πολυ λιγο πριν.. τωρα ζωντανη μοουσικη θα βρεις στα περισσοτερα μαγαζια στη παλια πολη και στο λιμανι κυριως καθε ΠΣΚ για κρητικη μουσικη κοιτας οπως ολοι που γινονται πανυγηρια στα χωρια και πας....
 

Iasonas1983

Member
Μηνύματα
5
Likes
0
Eυχαριστω και τις δυο (απολογουμαι αν δεν ειστε γυναικες και οι δυο). Η θερισος καταχωρηθηκε στη λιστα :) Νοτια αξιζει να παμε εκδρομη και καμια παραλια; Οι υπολοιποι της παρεας δεν τρελαινονται για ωρες οδηγησης γι'αυτο το σκεφτομαι. Το οδικο δικτυο ειναι καλο; Οδηγησα πολλες φορες Ελλαδα αλλα μονο θεσσαλονικη και χαλκιδικη.
 

Triplover

Member
Μηνύματα
1.184
Likes
4.034
Eυχαριστω και τις δυο (απολογουμαι αν δεν ειστε γυναικες και οι δυο). Η θερισος καταχωρηθηκε στη λιστα :) Νοτια αξιζει να παμε εκδρομη και καμια παραλια; Οι υπολοιποι της παρεας δεν τρελαινονται για ωρες οδηγησης γι'αυτο το σκεφτομαι. Το οδικο δικτυο ειναι καλο; Οδηγησα πολλες φορες Ελλαδα αλλα μονο θεσσαλονικη και χαλκιδικη.
To οδικό δίκτυο είναι μαύρο χάλι με στροφές, περάσματα από χωριά κτλ. Φυσικά και οι παραλίες των νοτίων χανίων είναι πανέμορφες. Αν ήταν να διαλέξω μία εκτός του Ελαφονησίου τότε θα ήταν μια ημερήσια στα Σφακιά με μια μικρή πεζοπορία έως τον Ίλιγγα και τα Γλυκά Νερά.
 

Despinadmk

Member
Μηνύματα
288
Likes
1.122
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αλασκα... <3
Καλησπερα Ιάσωνα...
Αρκετα καλες οι επιλογές σου...προσωπικα θα εβγαζα απο την λιστα του φαγητου το Παλλας και το Ταμαμ. Το Παλλας εχει πολυ ωραιο φαγητο αλλα ακριβο..ειναι πολυ καλο για ποτο με ποικιλία κοκτέιλ. Το Ταμαμ, το γνωριζω χρονια και εχω παρατηρησει μια αλλαγη στην ποιότητα φαγητου. Ειναι οντως αρκετα γνωστο αλλα για εμας που το γνωρισαμε μερικα χρονια πριν και κανουμε την συγκριση με το τωρα...υπαρχει διαφορα. Για την ζωντανη Κρητικη μουσικη, σιγουρα θα βρειτε στην πολη αλλα για το χωριο που ενδιαφερεσαι συγκεκριμένα καλυτερα να ρωτησετε οταν φτασετε Χανια αν υπαρχει κατι. Εξαρταται την περιοδο που θα ρθειτε ίσως πετυχετε καποιο καλο πανηγυρι. Νοτια θεωρω ειναι πανεμορφα, αλλα αν θυμαμαι καλα ειπες οτι θα εχετε και μικρα παιδια? Καλη επιλογή για οικογενειες με ευκολη προσβαση ειναι η Παλαιοχωρα. Αν εχετε χρονο και δεν φοβαστε την κουραση προτεινω επισης το Λουτρο. (εχει ταλαιπωρία. Αρκετη διαδρομη με στροφες ως την Χωρα Σφακιων-καραβακι μεχρι το Λουτρο).
Ωραίες ταβερνες κοντα στο Ελαφονησι ειναι στο χωριο Ελος. Τουριστικα μεν...αλλα καλο φαγητο. Συνηθως, μετα το Ελαφονησι προτιμω ο γυρισμός να είναι απο το Σφηναρι. Ο λογος ο Καπεταν Φειδιας. Που εχει ολοφρεσκα θαλασσινα. (εχω βεβαια να τον επισκεφτω δυο χρονακια). Θα ηταν μεγαλη παραλειψη να μην αναφερω οτι μετα τα Φαλασσαρνα η καλυτερη επιλογη φαγητού ειναι στο χωριο Καλυβιανη στην ταβερνα Γραμπουσα. Για οποιαδήποτε αλλη πληροφορια εδω ειμαστε!

Και μια φωτογραφια για να παρεις μια καλη γευση!! :)
 

Attachments

Last edited by a moderator:

Iasonas1983

Member
Μηνύματα
5
Likes
0
Σας ευχαριστώ όλους για τις γρήγορες και πολύ χρήσιμες απαντήσεις.

Λόγω παιδιού (2 χρονών) και γυναικάς που δεν της αρέσει η ταλαιπωρία και η πολύωρη οδήγηση (ειδικά με στροφές) ο νότος εγκαταλείπεται. Μόνο μια μονοήμερη εκδρομή για ελαφονήσι λοιπόν προς τα νότια. Τώρα μένει να αποφασίσω φαγητό για την επιστροφή από ελαφόνησι. Διάβασα για Γλυκερία και η Δέσποινα πρότεινε Καπετάν Φειδία. Αν κατάλαβα καλά η Γλυκερία είναι ταβέρνα ενώ ο Φειδίας Ψαροταβέρνα. Αν ναι θα προτιμήσω την ψαροταβέρνα νομίζω γιατί λέω να συνδιασω οπως είπε και η Δέσποινα, Φαλασαρνα με Γραμπουσα που είναι επίσης κρεατοταβερνα. Οσον αφορα τα Φαλάσαρνα διάβασα για κύματα. Για τη μικρή που θα είναι τα πρώτα της μπάνια λέτε να είναι πρόβλημα; Από την πρόγνωση καιρού που είδα αναμένονται κυρίως Βορειοδυτικοί-βόρειοι άνεμοι αρά λογικά θα σηκώνει κύμα. Αλλά απο τη άλλη ποια παραλία δεν θα έχει κύμα στη βόρεια πλευρά με βοριάδες. Τέλος πάντων, μια εκδρομη-δοκιμη θα μας πείσει.

Για το Παλλάς, κυρίως για ποτάκι το σκεφτόμουνα. Τώρα για το Ταμάμ με προβλημάτισες Δέσποινα γιατί μου πρότειναν πολλοί. Ίσως επειδή δεν έχω να συγκρίνω με το πως ήταν προηγουμένως να μου αρέσει :)

Έχουμε και λέμε:

1. Ελαφονήσι μετά μονή Χρυσοσκαλιτισσα και μετά Σφηναρί για φαγητό.

2. Φαλασαρνα και μετα Γραμπουσα για φαγητό.

Φαντάζομαι μια ολόκληρη μέρα για το καθένα.

3. Θερισο και οποιαδήποτε ταβέρνα για φαγητό. Καλύτερα μεσημέρι η βράδυ;

4. Αγία Μαρίνα, Αγιοι απόστολοι, Χρυση Ακτή για θάλασσα (καλές επιλογές;)

5. Χρυσόστομος, Γλοσσιτσες, Ταμάμ :), Αποστόλης, για φαγητό στο κέντρο.

6. Κουκουβαγια, Delizia Gelato Italiano, Ιορδάνης, Παλλάς για καφε-γλυκό-ποτό.


Προσθέστε η αφαιρέστε ελεύθερα. Πολύτιμη η βοήθεια σας.

Η μοναδική φορά που επισκέφτηκα τα Χανιά ήταν πριν 20-25 χρόνια όταν ήμουνα εγώ μικρός. Θυμάμαι μόνο αμυδρά ένα απίστευτο πανηγύρι που βρήκαμε τυχαία σε ένα χωριό, με άφθονο φαγητό-ποτό, μουσική και χορό, το ελαφονήσι, και ένα waterpark (δεν ξέρω αν υπάρχει ακόμα)
 

Despinadmk

Member
Μηνύματα
288
Likes
1.122
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αλασκα... <3
Μια χαρα ειναι το προγραμμα σου.
Στα φαλασσαρνα δεν εχει απαραιτητα κυμα...πιανει φυσικα συχνα αερας και καλυτερα πριν πατε να το τσεκαρετε... Γιατι σε αυτη την περιπτωση δεν θα επρεπε να σας προβληματίζει το κυμα αλλα...η "αμμοβολη"! :p
Θερισσο μεσημερι...μεσημερι...μεσημερι!!! Ο δρομος ειναι αποτομος...περναει απο φαράγγι και δεν υπαρχουν φωτα συν του οτι εχει ωραιο περιβαλλον, ωραια φυση που θα την δειτε καλυτερα με το φως της ημερας.
Το waterpark μαλλον εννοεις την λιμνουπολη, οπου φυσικα και υπαρχει ακομα.
Κοιταξε για φαγητο το θαλασσινο αγερι (που επισης με το περασμα των χρονων μου φαινεται λιγο διαφορετικο-ειμαι παραξενη με το φαγητο τι να κανω???) αλλα η τοποθεσια ειναι μαγικη ειδικα απο με την δυση του ηλιου.
 

ΝΑΝΣΥ

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
KAΛΗΣΠΕΡΑ ΣΤΗΝ ΟΜΟΡΦΗ ΠΑΡΕΑ ΣΑΣ!!!!
Σαν νέο μέλος και εγώ θα ήθελα την βοήθεια σας. ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ θα επισκεφθώ την όμορφη Κρητη σας... 4-5 μέρες θα μείνω στα Χανιά και έχω άλλες 3 μερούλες ελεύθερες. Που μου προτείνετε να μείνω?? Και θα ήθελα να μου πείτε που έχει ωραίο φαγητό σε χωριά, με ωραίους μεζέδες έτσι κάτι πιο ''ψαγμένο'' που χωρίς την πληροφορία σας δεν θα το βρίσκαμε ποτέ.
Σας ευχαριστώ πολύ πολύ!!!
 

Iasonas1983

Member
Μηνύματα
5
Likes
0
Μια χαρα ειναι το προγραμμα σου.
Στα φαλασσαρνα δεν εχει απαραιτητα κυμα...πιανει φυσικα συχνα αερας και καλυτερα πριν πατε να το τσεκαρετε... Γιατι σε αυτη την περιπτωση δεν θα επρεπε να σας προβληματίζει το κυμα αλλα...η "αμμοβολη"! :p
Θερισσο μεσημερι...μεσημερι...μεσημερι!!! Ο δρομος ειναι αποτομος...περναει απο φαράγγι και δεν υπαρχουν φωτα συν του οτι εχει ωραιο περιβαλλον, ωραια φυση που θα την δειτε καλυτερα με το φως της ημερας.
Το waterpark μαλλον εννοεις την λιμνουπολη, οπου φυσικα και υπαρχει ακομα.
Κοιταξε για φαγητο το θαλασσινο αγερι (που επισης με το περασμα των χρονων μου φαινεται λιγο διαφορετικο-ειμαι παραξενη με το φαγητο τι να κανω???) αλλα η τοποθεσια ειναι μαγικη ειδικα απο με την δυση του ηλιου.
Και εμείς παράξενοι είμαστε με το φαγητό, μην το σκέφτεσαι :)
Αύριο ερχόμαστε, ελπίζω να είναι καλός ο καιρός όσον αφορά τον άνεμο γιατί κατά άλλα από ότι είδα λιακάδα όλην την βδομάδα.
 

soudianos

Member
Μηνύματα
3.695
Likes
6.289
Ονειρεμένο Ταξίδι
Βερακρούζ
4 ώρες ·
The 1st n history direct flight Beirut - Chania, landed at Chania International Airport at 10:00 today Tuesday July the 5th!
(αναδημοσίευση από φίλο)
 

meniaaa

Member
Μηνύματα
81
Likes
14
Καλησπέρα σας,

Καθώς έχω πάει τόσες φορές Κρήτη , επέλεξα και φέτος να πάω διακόπες στα πανέμορφα Χανιά.
Θα κάτσουμε 5 μέρες αλλά δυστυχώς δε θα έχουμε αμάξι. Μήπως θα μπορούσατε να μου προτείνετε μέρη για ωραίο και οικονομικό φαγητό, καθώς επίσης και παραλίες που αξίζει να επισκεφτώ αλλά θα γίνεται με το κτελ;

Σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων
 

Elena ioannou

Member
Μηνύματα
6
Likes
0
Εγω θα ηθελα καποιος αν γνωριζει να μου πει..ψαχνουμε μια ταβερνα που να ειναι ανοικτη στις 31 του Δεκεμβρη για ρεβεγιον..ειμαστε απο Κυπρο και θα μεινουμε Χανια για 3 μερες και δεν καταφεραμε ακομα να βρουμε μια ταβερνα για φαγητο στις 31..μας ειπαν οτι ολοι περνουν οικογενειακα εκεινο το βραδυ και ειναι ολα κλειστα :( μπορει καποιος να βοηθησει αν γνωριζει κατι?
 

BeUnique

Member
Μηνύματα
9
Likes
19
Καλησπέρα Έλενα!Είμαι από Χανιά και ζω εδώ..Δεν ξέρω να σου πω για ταβέρνες που θα είναι ανοιχτά..σίγουρα μαγαζά βραδινα που έχουν και φαγητό θα έχουν μενού(π.χ Pallas,Nama,raki & roll)..Αλλα κάποιες βδομάδες πριν όλοι ανακοινωνουν αν θα είναι ανοιχτα,ποιες μέρες,το μενού στα χανιώτικα νέα(τοπική εφημερίδα),Μπορείς να την διαβάσειςonline!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.115
Μηνύματα
880.692
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom