Λευκάδα Πληροφορίες για Λευκάδα

filippia

Member
Μηνύματα
356
Likes
372
Επόμενο Ταξίδι
Μπρατισλάβα-Βιέννη-Τσεχία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Καλημέρα και καλή εβδομάδα.
@evhamoni ο Μικρός Γυαλός είναι ένας κόλπος-παραλία στη νότια Λευκάδα. Για να είμαι ειλικρινής έχω να πάω απ'το δημοτικό οπότε δεν ξέρω αν έχει ταβέρνες κλπ. Εγώ είμαι απ'το βόρειο κομμάτι. Θα είσαι κοντά σε Νυδρί, Βασιλική και θα πας στο Πόρτο Κατσίκι από τη νότια πλευρά. Είσαι όμως μακριά από Κάθισμα, Άγιο Νικήτα και πόλη αν θες να βγεις το βράδυ. Εγώ δεν θα επέλεγα να μείνω τόσο νότια αλλά εγώ τα βλέπω από άλλη σκοπιά. Όταν είσαι διακοπές και γυρνάς όλη μέρα νομίζω ότι τη βρίσκεις την άκρη.
Τώρα για τη Λυγιά, είναι ένα παραθαλάσσιο χωριό, με όλα τα κομφόρ (σούπερ μάρκετ, ταβέρνες, δωμάτια κλπ), στη μέση από πόλη και Νυδρί, γενικά τη θεωρώ καλή επιλογή για να μείνεις. Αλλά η θ'αλασσσα δε λέει πολλά και δεν έχει καμία σχέση μ αυτό που έχεις στο μυαλό ως Λευκάδα (τιρκουάζ νερά κλπ). Βέβαια οι ωραίες παραλίες είναι και βαθειές και δεν τις λες ιδανικές για παιδιά. Αλλά όπως λέω σε όλους, τα παδιά στη Λευκάδα που κάνουν μπάνιο; Ρηχή θάλασσα γενικά στη Λευκάδα δεν έχει. Έχει κάποιες παραλίες που είναι στην ανατολική πλευρά και είναι ήρεμες. Δυτικά αν έχει κύμα δεν μπαίνεις, παίζεις μόνο με τα κύματα. Α και υπόψιν στους Εγκρεμνούς που αναφέρθηκαν παραπάνω (ελπίζω μόνο φέτος) δεν μπορείς να πας από ξηρά. Για τα καραβάκια δεν ξέρω ακόμα. Αν ξέρει κάποιος ας ενημερώσει.
 

buffon85

Member
Μηνύματα
594
Likes
1.559
Επόμενο Ταξίδι
Κολομβία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Χιλή, Ιαπωνία, Αμερική
οι ωραιες παραλιες στην λευκαδα ειναι βαθιες και μαλλον ακαταλληλες για παιδια. βασιλικη οπως ειπωθηκε ειναι ρηχη και οικογενειακη, αλλα ναι καμια σχεση με αυτο που καποιος περιμενει στην λευκαδα. μια μετρια παραλια. μικρος γυαλος τα ιδια. ενας αδιαφορος κολπισκος. δεν εχω παει σε αλλες τετοιου τυπου, το εμαθα το μαθημα μου.
 

Tsegis

Member
Μηνύματα
20
Likes
67
Μιας και ήμουν την προηγούμενη εβδομάδα στο νησί να ενημερώσω όσον αφορά τα δρομολόγια για τους εγκρεμνούς που ρωτούν οι περισσότεροι ότι έχει δρομολόγια από Νυδρί (15 ευρώ ξεκινάει καραβάκι από τις 9 το πρωί και επιστρέφει στις 5 το απόγευμα αφού πάει και σε άλλες παραλίες) και από Βασιλική (πάει εγκρεμνούς, πόρτο κατσίκι και αγιοφύλλι), όχι όμως κάθε μέρα οπότε καλό είναι να ρωτήσετε. Όσον αφορά τη διαμονή εγώ θα πρότεινα είτε Άγιο Νικήτα λόγω του ότι είναι και το πιο γραφικό είτε Λυγιά λόγω τοποθεσίας και χαμηλών τιμών.
 
Μηνύματα
10
Likes
7
Γεια σας και από εμένα!

Τέλη Ιουλίου σκεφτόμαστε με την παρέα μου να επισκεφτούμε τη Λευκάδα. Θα επιθυμούσαμε να μείνουμε στο κέντρο της πόλης, ώστε να μην χρειαζόμαστε μεταφορικό μέσο για τις μετακινήσεις μας το βράδυ.

Έχει να μου προτείνει κάποιος κάποια καλά και οικονομικά δωμάτια για διαμονή;

Όλες οι προτάσεις ευπρόσδεκτες. Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
 

Thanos92

Member
Μηνύματα
1.961
Likes
6.412
Επόμενο Ταξίδι
Βαλτική
Εμεις παντως ειχαμε μείνει στην Βασιλικη στον Αγιο Πετρο ετσι λεγετε το χωριο και ηταν τελεια..Βεβαια επεσε πολυ οδήγηση.
 
Μηνύματα
10
Likes
7
Εμεις παντως ειχαμε μείνει στην Βασιλικη στον Αγιο Πετρο ετσι λεγετε το χωριο και ηταν τελεια..Βεβαια επεσε πολυ οδήγηση.
Ευχαριστώ για την απάντηση! Θα κοιτάξουμε όλες τις εναλλακτικές!

Ενδείκνυται η Βασιλική για νυχτερινές εξόδους; Ή μήπως είναι προτιμότερο να προσανατολιστούμε αποκλειστικά στην πόλη της Λευκάδας το βράδυ;
 

Thanos92

Member
Μηνύματα
1.961
Likes
6.412
Επόμενο Ταξίδι
Βαλτική
Ευχαριστώ για την απάντηση! Θα κοιτάξουμε όλες τις εναλλακτικές!

Ενδείκνυται η Βασιλική για νυχτερινές εξόδους; Ή μήπως είναι προτιμότερο να προσανατολιστούμε αποκλειστικά στην πόλη της Λευκάδας το βράδυ;
Οταν εννοεις εξοδο εννοεις να βγεις να τα σπασεις ? Αν εννοεις αυτο οχι.Αλλα γενικα και φυσικα μπορεις να βγεις το βραδυ στο λιμανακι της που γινετε και πανικος μαλιστα.

Γενικα στην Λευκαδα εχει παρα πολυ ωραιο φαγητο..Εμεις ας πουμε ήπιαμε πολυ ωραια ποτα στον Συβοτα.Ενα απιστευτο λιμανακι μεσα στο πρασσινο θαμενο...Βεβαια αξιζει να φας κιολας εκει..
 

1kostas1973

New Member
Μηνύματα
2
Likes
2
Τα Συβοτα ειναι ενα ωραιο γραφικο ψαροχωρι με ομορφες ταβερνες που αξιζει να κατσεις για φαγητο εκει . Παραλια για μπανιο δεν εχει , ειναι μονο λιμανι. Η βασιλικη εχει πολυ ρηχη παραλια με αμμο που ειναι μονο για οσους εχουν μικρα παιδια.
Εμεις πηγαμε για μπανιο πορτο κατσικι και μετα περασμα απο Βασιλικη μονο για να την δουμε και φαγητο στα Συβοτα.
Φευγοντας απο το Πορτο Κατσικι φτανεις στο χωριο Δραγανο οπου ακριβως πριν την ταβερνα Σεσουλα στριβεις δεξια στο δρομο που υπαρχει ( δεν εχει πινακιδα) και μετα απο μια σχετικα συντομη ομορφη διαδρομη μεσα σε δασος με κυπαρισσια βγαινεις στον κυριο δρομο που πηγαινει απο Λευκαδα σε Βασιλικη.
Ετσι κοβεις δρομο και δεν κανεις ολο τον κυκλο για να πας απο Κατσικι Βασιλικη.

Επισης καλη επιλογη για φαγητο ειναι η ταβερνα Σαπφω στον Αγιο Νικητα. Στο τελος του πεζοδρομου στο δεξι σου χερι πανω στην παραλια. Οι τιμες ειναι λογικες και οι μεριδες αρκετα μεγαλες οποτε προσοχη μην παραγγειλετε πολλα οπως εμεις για δεν θα μπορεσετε να τα φατε!!!

Επισης η πολη της Λευκαδας εχει μια ωραια πλατεια κρυμμενη απο την παραλια καπου στη μεση της πολης με μεγαλους πεζοδρομους με μαγαζια καθε ειδους και πολυ κοσμο . Ρωτηστε καποιον στο λιμανι για να σας καθοδηγησει να πατε.
 
Last edited by a moderator:
Μηνύματα
10
Likes
7
1. Οχι
2. Στο Νυδρι
Οταν εννοεις εξοδο εννοεις να βγεις να τα σπασεις ? Αν εννοεις αυτο οχι.Αλλα γενικα και φυσικα μπορεις να βγεις το βραδυ στο λιμανακι της που γινετε και πανικος μαλιστα.

Γενικα στην Λευκαδα εχει παρα πολυ ωραιο φαγητο..Εμεις ας πουμε ήπιαμε πολυ ωραια ποτα στον Συβοτα.Ενα απιστευτο λιμανακι μεσα στο πρασσινο θαμενο...Βεβαια αξιζει να φας κιολας εκει..
Τα Συβοτα ειναι ενα ωραιο γραφικο ψαροχωρι με ομορφες ταβερνες που αξιζει να κατσεις για φαγητο εκει . Παραλια για μπανιο δεν εχει , ειναι μονο λιμανι. Η βασιλικη εχει πολυ ρηχη παραλια με αμμο που ειναι μονο για οσους εχουν μικρα παιδια.
Εμεις πηγαμε για μπανιο πορτο κατσικι και μετα περασμα απο Βασιλικη μονο για να την δουμε και φαγητο στα Συβοτα.
Φευγοντας απο το Πορτο Κατσικι φτανεις στο χωριο Δραγανο οπου ακριβως πριν την ταβερνα Σεσουλα στριβεις δεξια στο δρομο που υπαρχει ( δεν εχει πινακιδα) και μετα απο μια σχετικα συντομη ομορφη διαδρομη μεσα σε δασος με κυπαρισσια βγαινεις στον κυριο δρομο που πηγαινει απο Λευκαδα σε Βασιλικη.
Ετσι κοβεις δρομο και δεν κανεις ολο τον κυκλο για να πας απο Κατσικι Βασιλικη.

Επισης καλη επιλογη για φαγητο ειναι η ταβερνα Σαπφω στον Αγιο Νικητα. Στο τελος του πεζοδρομου στο δεξι σου χερι πανω στην παραλια. Οι τιμες ειναι λογικες και οι μεριδες αρκετα μεγαλες οποτε προσοχη μην παραγγειλετε πολλα οπως εμεις για δεν θα μπορεσετε να τα φατε!!!

Επισης η πολη της Λευκαδας εχει μια ωραια πλατεια κρυμμενη απο την παραλια καπου στη μεση της πολης με μεγαλους πεζοδρομους με μαγαζια καθε ειδους και πολυ κοσμο . Ρωτηστε καποιον στο λιμανι για να σας καθοδηγησει να πατε.
Σας ευχαριστώ όλους για τις χρήσιμες πληροφορίες!!

Υπάρχει κάτι άλλο πέρα από τα κλασικά που δεν θα πρέπει να παραλείψουμε να δούμε στο νησί;
 

EIRHNH2

Member
Μηνύματα
1.276
Likes
1.343
Επόμενο Ταξίδι
???
Ονειρεμένο Ταξίδι
ο κόσμος ΟΛΟΣ!!!!
http://www.lefkadaislandinfo.gr/lefkadatouristikosodigos/lefkadakatarraktes/index.html

http://www.lefkadaslowguide.gr/pages/sightseeing/page.php?id=4&page=2

Μπορειτε να δειτε και το μεγανησι.... http://www.meganisi.gr/ σαν ημερησια εκδρομη, εχει δρομολογια απο νυδρι. Ειναι ωραιο αλλα αρκετα ηρεμο!Εξαρταται τα γουστα σας.

Παντως να μεινετε κοντα στη Λευκαδα... Για να ειστε κοντα στα μπαρακια και τα τσιπουραδικα. Αν δεν βρισκετε εκει ή ειναι ακριβα δειτε μεχρι και Λυγια (απο τη Δεξια μερια) ή Μεχρι και Φρυνι (απο τα αριστερα).
Οι καλες παραλιες ειναι απο τα αριστερα, αν και εχουν πολλες φορες κυματακι... Αναλογως με τον καιρο θα πηγαινετε ειτε αριστερα ειτε δεξια (π.χ. Νανάκια ). Ωραιο beach bar ειναι το NV και με καφεδακι μονο 2,5 ευρω με ξαπλωστρα!
 
Last edited by a moderator:
Μηνύματα
10
Likes
7
http://www.lefkadaislandinfo.gr/lefkadatouristikosodigos/lefkadakatarraktes/index.html

http://www.lefkadaslowguide.gr/pages/sightseeing/page.php?id=4&page=2

Μπορειτε να δειτε και το μεγανησι.... http://www.meganisi.gr/ σαν ημερησια εκδρομη, εχει δρομολογια απο νυδρι. Ειναι ωραιο αλλα αρκετα ηρεμο!Εξαρταται τα γουστα σας.

Παντως να μεινετε κοντα στη Λευκαδα... Για να ειστε κοντα στα μπαρακια και τα τσιπουραδικα. Αν δεν βρισκετε εκει ή ειναι ακριβα δειτε μεχρι και Λυγια (απο τη Δεξια μερια) ή Μεχρι και Φρυνι (απο τα αριστερα).
Οι καλες παραλιες ειναι απο τα αριστερα, αν και εχουν πολλες φορες κυματακι... Αναλογως με τον καιρο θα πηγαινετε ειτε αριστερα ειτε δεξια (π.χ. Νανάκια ). Ωραιο beach bar ειναι το NV και με καφεδακι μονο 2,5 ευρω με ξαπλωστρα!
Ευχαριστώ Ειρήνη! Κλείσαμε ήδη στην πόλη της Λευκάδας, σε κεντρικό σημείο και με καλή τιμή!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.658
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom