Φολέγανδρος Φολέγανδρος

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.310
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Ακριβώς όπως τα λες είναι, μόνο με ημερήσια εκδρομή η οποία δε ξέρω κατά πόσο υπάρχει ή οχι. Δε σε βολεύει κάτι από τα υπάρχοντα, μόνο αν ψαχτείς όταν θα είσαι εκεί.
Σε κάθε περίπτωση απολαμβάνετε τη Φολέγανδρο για μια μέρα και μια νύχτα ακόμη, οπότε πιείτε κανένα ρακόμελο στην υγειά μας απο την Αστάρτη!!
 

antmar

Member
Μηνύματα
9
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Ρωμη
Ταξίδι-Όνειρο
Κουβα
Παιδιαααα αλλη ερωτηση θα παω πασχα φολεγανδρο τι εχετε να μου προτεινετε απο μερες διαμονης που να μεινω που να φαω
Ευχαριστω
 

isavella

Member
Μηνύματα
133
Likes
29
Επόμενο Ταξίδι
Φλωρεντία - Τοσκάνη
Ταξίδι-Όνειρο
ΝYC - ΠΕΡΟΥ
Γεια σας παιδιά!
Είμαστε 2 ζευγάρια 25χρονών και οι φίλοι μας πρότειναν την φολέγανδρο για διακόπές 6-7 νύχτες στον αύγουστο! Βέβαια κάτι δεν με πολυ ψήνει εμένα! Και πριν 2 χρόνια που πάλι έψαχνα το συγκεκριμένο νησί μαζί με την μήλο, κάτι με τράβηξε και τελικά καταλήξαμε σκιάθο!
Βασικά φοβάμαι μήπως βαρεθούμε Φολεγανδρο και δεν έχει ουτε πολλές παραλιές από αυτά που διαβάζω άρα τι θα κάνουμε τόσες μέρες?!?! Θα ηθελα να έχει και μερικά μπαράκια για χαλαρό ποτό το βράδυ σαν τις μαξιλάρες και το μέρλιν στη σκιάθο.
Τι λέτε; Αξίζει και κακώς τα σκέφτομαι αυτά;
Εγώ θα ήθελα να πάω πάρο πάντως που έχει περισσότερα πράγματα να κάνεις
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.310
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Γεια σας παιδιά!
Είμαστε 2 ζευγάρια 25χρονών και οι φίλοι μας πρότειναν την φολέγανδρο για διακόπές 6-7 νύχτες στον αύγουστο! Βέβαια κάτι δεν με πολυ ψήνει εμένα! Και πριν 2 χρόνια που πάλι έψαχνα το συγκεκριμένο νησί μαζί με την μήλο, κάτι με τράβηξε και τελικά καταλήξαμε σκιάθο!
Βασικά φοβάμαι μήπως βαρεθούμε Φολεγανδρο και δεν έχει ουτε πολλές παραλιές από αυτά που διαβάζω άρα τι θα κάνουμε τόσες μέρες?!?! Θα ηθελα να έχει και μερικά μπαράκια για χαλαρό ποτό το βράδυ σαν τις μαξιλάρες και το μέρλιν στη σκιάθο.
Τι λέτε; Αξίζει και κακώς τα σκέφτομαι αυτά;
Εγώ θα ήθελα να πάω πάρο πάντως που έχει περισσότερα πράγματα να κάνεις
Καλημέρα.
Ολα είναι σχετικά. Εξαρτάται το τι ψάχνεις απο τις διακοπές σου.
Αν είσαι Party animal, προφανώς και δε σου κάνει η Φολέγανδρος.
Ναι έχει για χαλαρό ποτό, έχει πολύ ποιοτικό κόσμο, είναι ένας ιδανικός προορισμός για ζευγάρια, αλλά ουτε τις καταστάσεις της Σκιάθου έχει, ούτε της Πάρου. Να ξενυχτίσεις μέχρι το πρωί λοιπόν δύσκολα.
Επίσης 7 νύχτες μου φαίνονται πολλές. Ιδανικά έως 3-4. Καλύτερα να κοιτάξεις συνδυασμό με κάτι ακόμα, αν επιλέξεις τελικά Φολέγανδρο.
Προφανώς και ση Πάρο έχει περισσότερα πράγματα να κανεις, και δικαιολογούνται τα 7 βράδια άνετα. Αλλά με διαφορετική σύσταση κόσμου και ότι αυτό συνεπάγεται.
Επιλέγεις τι είναι αυτό που θέλεις λοιπόν περισσότερο!
 

isavella

Member
Μηνύματα
133
Likes
29
Επόμενο Ταξίδι
Φλωρεντία - Τοσκάνη
Ταξίδι-Όνειρο
ΝYC - ΠΕΡΟΥ
Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου αρχικά! Party animal δεν είμαστε αλλά να μην βαρεθουμε κιόλας! Να υπάρχουν μπαραάκι για χαλαρό ποτό μεχρι τις 2 ας πούμε
Και γενικά να είναι όμορφο σαν νησάκι και γραφικό!!

150€ μεσος όρος η διαμονή την νύχτα;;;; Διάβαζα ότι είναι ακριβό νησί και ότι δεν υπάρχουν πολλά ξενοδοχεία αλλά όχι και ετσι! Γιατί και ακτοπλοικά ασχετικά ακριβά έχει, 120€ ..
Και πάνω που είχε αρχίσει να μου αρέσει η ιδιά για Φολέγανδρο....
Λέτε να το ψάξω μέσω ταξιδιωτικών πρακτορίων; Υπάρχει πιθανότητα να βρω μέχρι 70-80 το βράδύ; Ή μπαααα
 
Last edited:

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.310
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου αρχικά! Party animal δεν είμαστε αλλά να μην βαρεθουμε κιόλας! Να υπάρχουν μπαραάκι για χαλαρό ποτό μεχρι τις 2 ας πούμε
Και γενικά να είναι όμορφο σαν νησάκι και γραφικό!!

150€ μεσος όρος η διαμονή την νύχτα;;;; Διάβαζα ότι είναι ακριβό νησί και ότι δεν υπάρχουν πολλά ξενοδοχεία αλλά όχι και ετσι! Γιατί και ακτοπλοικά ασχετικά ακριβά έχει, 120€ ..
Και πάνω που είχε αρχίσει να μου αρέσει η ιδιά για Φολέγανδρο....
Λέτε να το ψάξω μέσω ταξιδιωτικών πρακτορίων; Υπάρχει πιθανότητα να βρω μέχρι 70-80 το βράδύ; Ή μπαααα
Φυσικά και υπάρχουν μαγαζια για ποτό σε νορμάλ πάντα πλαίσια. Ο πολύς ο κόσμος βέβαια μαζεύεται στη πλατεία της χώρας για ρακόμελα.
Οχι δεν είναι όμορφο νησάκι & γραφικό...
Είναι πανέμορφο, με μια χώρα στολίδι απλά.
Όσο για τη διαμονή, είναι λίγο τσιμπημένα αλλά η τιμή που ζητάς είναι σε λογικά πλαίσια και θα βρείς. Δύσκολο πλέον να βρεις μέσω booking, τα πιο πολλά έχουν κλείσει. Δε χρειάζεται να μπλέξεις με πρακτορεία.
Μπαίνεις στο : http://folegandros.gr/apartm.html# , και όποιο σ'αρέσει παίρνεις τηλέφωνο. Σύντομα όμως γιατί όπως καταλαβαίνεις δεν είναι και άπειρα.
Απαραίτητη προϋπόθεση η διαμονή στη χώρα.
Το αυτοκίνητο δε κρίνεται απαραίτητο..
 

isavella

Member
Μηνύματα
133
Likes
29
Επόμενο Ταξίδι
Φλωρεντία - Τοσκάνη
Ταξίδι-Όνειρο
ΝYC - ΠΕΡΟΥ
Last edited:

isavella

Member
Μηνύματα
133
Likes
29
Επόμενο Ταξίδι
Φλωρεντία - Τοσκάνη
Ταξίδι-Όνειρο
ΝYC - ΠΕΡΟΥ
Κλείσαμε στο odysseus τέλικα!

Παιδιά όποια επιπλέον πληροφορία για το νησί καλοδεχούμενη!!
2 πρόχειρες που έχω ειναι σχετικά με το οδικό δίκτυο και τις παραλίες. Υπάρχει ή πρέπει να ενοικιάσουμε. Και αν ναι, πρέπει να κλείσουμε από τώρα; Δεδομένου ότι η πληρότητα στο νησί είναι σχεδόν 100% ιδίως τον Αύγουστο!
Επίσης κοίταζα για ημερήσιες εκδρομές Στη σίκινο αλλά δεν έβγαλα άκρη μετα δρομολόγια. Θα ηθελα να επισκεφτω και ένα γνωστό οινοποιίο εκεί που φαίνεται πολύ ωραίο! Έχει πάει κανείς; Αξίζει; Υπάρχει κάτι αντίστοιχο με τον γύρο του νησίου όπως γίνεται στη Ζάκυνθο;
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.310
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Κλείσαμε στο odysseus τέλικα!

Παιδιά όποια επιπλέον πληροφορία για το νησί καλοδεχούμενη!!
2 πρόχειρες που έχω ειναι σχετικά με το οδικό δίκτυο και τις παραλίες. Υπάρχει ή πρέπει να ενοικιάσουμε. Και αν ναι, πρέπει να κλείσουμε από τώρα; Δεδομένου ότι η πληρότητα στο νησί είναι σχεδόν 100% ιδίως τον Αύγουστο!
Επίσης κοίταζα για ημερήσιες εκδρομές Στη σίκινο αλλά δεν έβγαλα άκρη μετα δρομολόγια. Θα ηθελα να επισκεφτω και ένα γνωστό οινοποιίο εκεί που φαίνεται πολύ ωραίο! Έχει πάει κανείς; Αξίζει; Υπάρχει κάτι αντίστοιχο με τον γύρο του νησίου όπως γίνεται στη Ζάκυνθο;
Δε θεωρώ απαραίτητο το αυτοκίνητο σε νησί όπως η Φολέγανδρος. Το οδικό δίκτυο είναι πολύ μικρό, και προσαρμόζεσαι εύκολα με τα δρομολόγια του λεωφορείου. Τώρα αν θες την ευκολία σου, και σε ενοχλεί ο περιορισμός της ώρας π.χ. στη παραλία οκ. Πρέπει να το ψάξεις και να το κλείσεις απο τώρα.
Στη Σίκινο πρέπει να βρεις κάτι που να βολέψει, δρομολόγιο δηλαδή το πρωί, κι επιστροφή απόγευμα-βράδυ. Δε ξέρω, τσέκαρε τα ακτοπλοϊκά, αν και καλό θα ήταν να προσθέσεις μια μέρα παραπάνω στην εκδρομή σου και να μείνεις και ένα βράδυ Σίκινο. Αξίζει πάρα πολύ πίστεψε με.
Αναφέρεσαι προφανώς στο οινοποιείο Μαναλή που είναι λίγο έξω απο τη χώρα της Σικινου. Καταπληκτική εμπειρία. Κρασί, πεπαλαιωμένο τσίπουρο, και φανταστική θέα με τον ήλιο να πέφτει πίσω απ τη Φολέγανδρο...
manal.jpg
Τώρα όσον αφορά τα καραβάκια, σίγουρα θα ψαχτείς στο Καραβοστάση. Αρχικά για το κάτεργο, που είναι ίσως η καλύτερη παραλία του νησιού και έχει καθημερινά δρομολόγια. Απο κει και πέρα ότι άλλο δεις και σ αρέσει ;)
 

Zeta

Member
Μηνύματα
470
Likes
121
Ήμουν πέρσι εκεί. Στην ηλικία σας είναι για 2-3 μέρες. Διαμονή στη χώρα γιατί τα λεωφορεία μετά τις 8 αρχίζουν και σταματάνε. Έχει κάποια μπαράκια άλλα πολύ χαλαρά. Το καλύτερο είναι το Bizz.
Η χώρα είναι πανέμορφη αλλά μικρή. Σε 3-4 μέρες θα σε ξέρουν όλοι οι ντόπιοι. Γενικά είναι ακριβό νησί και οι παραλίες του δεν λένε. Πέρσι δεν είχε καραβάκι να σε πάει στη Σίκινο ημερήσια. Έπρεπε να βρεις το πλοίο της γραμμής και να διανυκτερεύσεις.
Κρασιά του Μαναλή έχει και σε κάποιο εστιατόριο στη Φολέγανδρο, πραγματικά πολύ καλό.
 

isavella

Member
Μηνύματα
133
Likes
29
Επόμενο Ταξίδι
Φλωρεντία - Τοσκάνη
Ταξίδι-Όνειρο
ΝYC - ΠΕΡΟΥ
Για ακτοπλοικά για 8 με 14 του Αυγούστου πρέπει να κλείσω από τώρα;
Απότι βλέπω είναι 120 τα κανονικά και 90 τα φοιτητικά.
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Alexvovo ειπες γυρισες απο Φολεγανδρο.Φευγω Παρασκευη για εκει.Μπορεις σε παρακαλω να μου πεις εντυπωσεις απο το νησι κ αν το κτελ ειναι βολικο για τις παραλιες;
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.162
Μηνύματα
882.486
Μέλη
38.878
Νεότερο μέλος
pennykk

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom