Τανζανία βοήθεια για Τανζανία!

LULLU

Member
Μηνύματα
3.500
Likes
7.691
Επόμενο Ταξίδι
το ψαχνω....
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νιγηρας-Μαλι
Αξιοποίησα αρκετές από τις πληροφορίες που μου έδωσες cathy-κι, και ομολογώ κατάφερα πολλά!!!!
Κάτι τελευταίο, επειδή πολλά ακούγονται για τα εμβόλια εντός, εκτός κι επί τ'αυτά, αν και ο καθένας οργανισμός από εμάς είναι διαφορετικός. Σαφώς υπάρχουν κάποια που οφείλουμε όλοι να τα έχουμε κάνει και κάποια υποχρεωτικά ή προτεινόμενα για ένα τέτοιο ταξίδι. Μάλλον πρέπει να απευθυνθούμε στο τμήμα ταξιδιών εξωτερικού του υγειονομικού να μας καθοδηγήσει..... τα οποία θα πρέπει και εκεί να γίνουν???Σου ζητάνε κάποια χαρτιά με τα εμβόλια κατά την είσοδο στη χώρα???
Ή ας πούμε μπορείς και να τα κάνεις σε ένα δικό σου γιατρό παθολόγο ????
Thanx a lot
πχ το εμβολιο κιτρινου πυρετου εχει μια καρτα κιτρινη που τη χορηγει το υγειονομικο.. μεσα αναγραφετει η ημερομηνια εμβολιασμου και η υπογραφη με τη σφραγιδα του γιατρου η της υγειονομικης υπηρεσιας..
 

cathy-κι

Member
Μηνύματα
156
Likes
163
Επόμενο Ταξίδι
Τανζανία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ξέμεινα από όνειρο??
πχ το εμβολιο κιτρινου πυρετου εχει μια καρτα κιτρινη που τη χορηγει το υγειονομικο.. μεσα αναγραφετει η ημερομηνια εμβολιασμου και η υπογραφη με τη σφραγιδα του γιατρου η της υγειονομικης υπηρεσιας..
Σωστά!! Κι εμείς του κίτρινου πυρετού το κάναμε στο υγειονομικό και πήραμε το κίτρινο καρτάκι μας όταν πήγαμε Βενεζουέλα γιατί εκεί ήταν όντως απαραίτητο για να μπεις στη χώρα. Στην Τανζανία τώρα βάσει CDC
http://wwwnc.cdc.gov/travel/destinations/traveler/none/tanzania
δεν είναι κάτι υποχρεωτικό. Επιπλέον, για Ηπατίτιδα Α για παράδειγμα που είχαμε ρωτήσει κάποια στιγμή δεν το κάνει το υγειονομικό αλλά πρέπει έτσι κι αλλιώς να πας στον παθολόγο σου.. ωστόσο η δική μας μας απέτρεψε.. δεν είναι υπέρ του συγκεκριμένου εμβολίου.

Μήπως να αρκεστείτε στα χάπια τα Malarone? Πάρε και ένα τηλ στο υγειονομικό να δεις τι σε συμβουλεύουν και το βλέπεις!!
 

skoumpi

Member
Μηνύματα
1.206
Likes
1.100
Αχ τι ωραία.... να ρωτήσω και εγώ κάτι έτσι για να υπολογίζουμε σε σωστά μεγέθη, πόσο θα κοστίσει αυτό το ταξίδι?
*Για την ηπατίτιδα Α επειδή όλοι της γενιάς μας δεν έχουμε αντισώματα αφού λόγω κάλου βιοτικού επίπεδου δεν έχουμε ερθει σε επαφή με τον ιό, και φυσικά λόγω της οξείας μορφής με την οποία μπορεί να εκδηλωθεί η ασθένεια εγω δεν θα ημουν τοσο αρνητική στο εμβόλιο....(προσωπική άποψη)
 

LULLU

Member
Μηνύματα
3.500
Likes
7.691
Επόμενο Ταξίδι
το ψαχνω....
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νιγηρας-Μαλι
Σωστά!! Κι εμείς του κίτρινου πυρετού το κάναμε στο υγειονομικό και πήραμε το κίτρινο καρτάκι μας όταν πήγαμε Βενεζουέλα γιατί εκεί ήταν όντως απαραίτητο για να μπεις στη χώρα. Στην Τανζανία τώρα βάσει CDC
http://wwwnc.cdc.gov/travel/destinations/traveler/none/tanzania
δεν είναι κάτι υποχρεωτικό. Επιπλέον, για Ηπατίτιδα Α για παράδειγμα που είχαμε ρωτήσει κάποια στιγμή δεν το κάνει το υγειονομικό αλλά πρέπει έτσι κι αλλιώς να πας στον παθολόγο σου.. ωστόσο η δική μας μας απέτρεψε.. δεν είναι υπέρ του συγκεκριμένου εμβολίου.

Μήπως να αρκεστείτε στα χάπια τα Malarone? Πάρε και ένα τηλ στο υγειονομικό να δεις τι σε συμβουλεύουν και το βλέπεις!!
..
να προσεξεις αν πετας και εχεις stop over σε χωρα που υπαρχει κιτρινος πυρετος μπορει να σου ζητηθει το χαρτι εμβολιασμου στη χωρα προορισμου..πχ εμενα ζητηθηκε στη Μονζαμβικη γιατι νομιζαν πως ερχομουνα απο Αιγυπτο ενω ερχομουν απο Τουρκια....
 

skoumpi

Member
Μηνύματα
1.206
Likes
1.100
Δηλαδή εισαι εκει και ψαχνεις παρεα απο Ελλάδα?
* Δεν βρισκεις εκεί ανθρώπους που ενδιαφερονται για σαφαρι??
 

kate.th

Member
Μηνύματα
26
Likes
27
Επόμενο Ταξίδι
???
Ονειρεμένο Ταξίδι
"Ο ΓΥΡΟΣ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ"
Γεια σας ταξιδιάρες ψυχές!!! Μόλις επιτέλους έγινα και επίσιμα μέλος σε αυτό το πολύ αξιόλογο forum.
Σας ευχαριστώ πάρα πολύ όλους εσάς για τις πολύτιμες πληροφορίες που έχω λάβει.
Θα ζητήσω και πάλι την βοήθειά σας. Προσπαθούμε να προγραμματίσουμε ένα ταξίδι στην Τανζανία. Τα εισιτήρια κόπηκαν. Μένει ο σχεδιασμός....
6 με 23 Αυγούστου Θεσσαλονίκη - Dar es Salaam. Η μία εβδομάδα σκεφτόμαστε να είναι Ζανζιβάρη. Όσον αφορά για τις υπόλοιπες ημέρες ποιες πόλεις πιστεύετε ότι πρέπει να επισκεφτούμε; Τα σαφάρι είναι πολύ ακριβά; Μπορεί κάποιος να μας πει τιμές; Δεν θα θέλαμε πολυήμερα σαφάρι, αλλά 2 με 3 ημέρες το πολύ.. Έχουμε ακούσει για το Ngorongoro. Αξίζει; Γενικά η οποιοδήποτε πληροφορία σας θα μας φανεί πολύτιμη και χρήσιμη... Σας ευχαριστώ όλους εκ των προτέρων...
 

konstantinos1982

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
Καλησπέρα σε όλους τους συνταξιδιώτες! ετοιμάζομαι κι εγώ για το ταξίδι σε Τανζανία και Ζανζιβάρη σε 3 βδομάδες από σήμερα,όλα (ΣΧΕΔΟΝ) έτοιμα και κλεισμένα!

Οι τιμές που βρήκα από πρακτορεία εδώ στη Αθήνα για ένα τέτοιο ταξίδι ήταν ανάμεσα σε 3500 και 4000 ευρώ το άτομο.Μετά από αρκετό ψάξιμο και κόπο κατάφερα και έκλεισα αυτό το ταξίδι από πρακτορείο κάτω στην Τανζανία,με μια τιμή περίπου 2800 το άτομο. Θέλει καλό ψάξιμο όμως και αξιόπιστες επιλογές!!

Όσον αφορά τα εμβόλια έχω να πω ότι ο καθένας μας είναι διαφορετικός και εξαρτάται και την περίοδο που θα κάνει το ταξίδι. Τώρα το δικό μου πρόβλημα είναι το εξής: Πήγα στη νομαρχία και μας ενημέρωσαν ότι αυτήν την περίοδο δε χρειάζεται να κάνουμε τα εμβόλια κίτρινου και τυφοειδούς πυρετού, παρά μόνο τα κλασσικά (τύπου Ηπατίτιδας,Τετάνου κλπ,κλπ) τα οποία και κάναμε.Μιλώντας με το πρακτορείο στην Τανζανία μας είπαν ότι ΠΡΕΠΕΙ να κάνουμε το εμβόλιο του κίτρινου πυρετού, αλλιώς δε θα μας επιτραπεί η είσοδος στη χώρα από το αεροδρόμιο ή θα μας το κάνουν εκεί.... έχω ακούσει ή διαβάσει ότι αυτά είναι και τερτίπια του κράτους για να κάνεις το εμβόλιο ή ακόμα και ότι έχουν πληρώσει έναντι αδράς αμοιβής για να το γλιτώσουν το εμβόλιο!
Έχεις κάποιος συνταξιδιώτης να μας αναφέρει εμπειρία εισόδου στη χώρα? θα μας επιβάλουν να κάνουμε κατά την είσοδο το εμβόλιο?
Καλά ταξίδια και είμαστε ανοιχτοί σε οποιαδήποτε ερώτηση ή παρατήρηση!
 

kate.th

Member
Μηνύματα
26
Likes
27
Επόμενο Ταξίδι
???
Ονειρεμένο Ταξίδι
"Ο ΓΥΡΟΣ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ"
Καλησπέρα σε όλους τους συνταξιδιώτες! ετοιμάζομαι κι εγώ για το ταξίδι σε Τανζανία και Ζανζιβάρη σε 3 βδομάδες από σήμερα,όλα (ΣΧΕΔΟΝ) έτοιμα και κλεισμένα!

Οι τιμές που βρήκα από πρακτορεία εδώ στη Αθήνα για ένα τέτοιο ταξίδι ήταν ανάμεσα σε 3500 και 4000 ευρώ το άτομο.Μετά από αρκετό ψάξιμο και κόπο κατάφερα και έκλεισα αυτό το ταξίδι από πρακτορείο κάτω στην Τανζανία,με μια τιμή περίπου 2800 το άτομο. Θέλει καλό ψάξιμο όμως και αξιόπιστες επιλογές!!

Όσον αφορά τα εμβόλια έχω να πω ότι ο καθένας μας είναι διαφορετικός και εξαρτάται και την περίοδο που θα κάνει το ταξίδι. Τώρα το δικό μου πρόβλημα είναι το εξής: Πήγα στη νομαρχία και μας ενημέρωσαν ότι αυτήν την περίοδο δε χρειάζεται να κάνουμε τα εμβόλια κίτρινου και τυφοειδούς πυρετού, παρά μόνο τα κλασσικά (τύπου Ηπατίτιδας,Τετάνου κλπ,κλπ) τα οποία και κάναμε.Μιλώντας με το πρακτορείο στην Τανζανία μας είπαν ότι ΠΡΕΠΕΙ να κάνουμε το εμβόλιο του κίτρινου πυρετού, αλλιώς δε θα μας επιτραπεί η είσοδος στη χώρα από το αεροδρόμιο ή θα μας το κάνουν εκεί.... έχω ακούσει ή διαβάσει ότι αυτά είναι και τερτίπια του κράτους για να κάνεις το εμβόλιο ή ακόμα και ότι έχουν πληρώσει έναντι αδράς αμοιβής για να το γλιτώσουν το εμβόλιο!
Έχεις κάποιος συνταξιδιώτης να μας αναφέρει εμπειρία εισόδου στη χώρα? θα μας επιβάλουν να κάνουμε κατά την είσοδο το εμβόλιο?
Καλά ταξίδια και είμαστε ανοιχτοί σε οποιαδήποτε ερώτηση ή παρατήρηση!
Καλησπέρα!!!
Μόλις γυρίσαμε από Τανζανία και Ζανζιβάρη! Hakuna Matata!!!
Όσον αφορά το εμβόλιο του κύτρινου πυρετού είναι υποχρεωτικό να το έχεις κάνει για να μπεις στην χώρα. Όταν το κάναμε το εμβόλιο μας έδωσαν μία κίτρινη κάρτα που αναφέρει ότι το έχεις κάνει. Αυτή την κάρτα πρέπει να την έχεις μαζί σου κατά την είσοδό σου στη χώρα. Βέβαια ποτέ δεν μας ζητήθηκε προς επίδειξη αυτή η κάρτα. Αλλά ποτέ δεν ξέρεις, μπορεί και να στη ζητήσουν. Άλλα περαιτέρω εμβόλια δεν χρειάζονται.
Αν χρειαστείς οποιαδήποτε πληροφορία εδώ είμαστε να σε ενημερώσουμε!!!!
Καλό ταξίδι και καλά να περάσεις!!!! Jumbo!!!!
 

tzo

Member
Μηνύματα
63
Likes
20
Επόμενο Ταξίδι
θιβετ???
Ονειρεμένο Ταξίδι
γυρος του κοσμου
παιδιά, γνωρίζει κανείς, αν πάρω το λεοφωρείο απο το αεροδρόμιο στο Ναϊρόμπι για Αρούσα, θα πρεπει να βγάλω βίζα Κένυας?
 

kate.th

Member
Μηνύματα
26
Likes
27
Επόμενο Ταξίδι
???
Ονειρεμένο Ταξίδι
"Ο ΓΥΡΟΣ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ"
Από τη στιγμή που βγαίνεις από το αεροδρόμιο χρειάζεται οπωσδήποτε βίζα.
 
  • Like
Reactions: tzo

Αposto

Member
Μηνύματα
10
Likes
0
Να ρωτήσω κάτι σκέφτομαι για σαφάρι με μια ελληνίδα που διοργανώνει στην τανζανια ειναι αξιόπιστη
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.688
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom