Γενικά Διακοπές Κυκλάδες μόνος

alexvovo

Member
Μηνύματα
35
Likes
8
Άνετα.
Στον Αρτεμώνα μπορείς να πας με τα πόδια διανύοντας ένα μονοπάτι που ξεκινά από το κέντρο της Απολλωνίας και περνά μέσα από γραφικά σοκάκια του χωριού. Μπορείς αν θες να ανεβείς μέχρι πάνω ψηλά, στους ανεμόμυλους, και να θαυμάσεις την υπέροχη θέα από εκεί. Εναλλακτικά, μπορείς να πας στο κέντρο του Αρτεμώνα με το κτελ, αλλά δεν νομίζω ότι είναι προτιμητέο, διότι χάνεις πολλές από τις ομορφιές που σου προσφέρει το περπάτημα μέσα στα σοκάκια.
Επίσης, μπορείς να ανεβείς το λεγόμενο "στενό" της Απολλωνίας (εκεί είναι συγκεντρωμένα όλα τα μαγαζιά και η νυχτερινή ζωή της Σίφνου) και να φτάσεις μέχρι την Καταβατή, ώστε να έχεις πλήρη εικόνα της χώρας.
Στο Κάστρο πηγαίνεις με το κτελ, απόσταση 10 λεπτών και αξίζει με χίλια επίσκεψη.
Όσον αφορά τις παραλίες, θα πρότεινα να επισκεφθείς τον Πλατύ Γιαλό, το Βαθύ (όμορφες παραλίες, οργανωμένες σε κάποια σημεία, με νεαρό κόσμο και οικογένειες, πρόσβαση με κτελ). Αν σου αρέσει το περπάτημα, μπορείς να πας με κτελ στον Φάρο και να περπατήσεις ένα μονοπάτι που πάει προς την Παναγία Χρυσοπηγή. Πίστευω ότι αξίζει γιατί είναι καλοφτιαγμένο, θα δεις όμορφα τοπία και θα έχεις τη χαρά της ανακάλυψης αυτών. Οι παραλίες που συναντάς ακολουθώντας το μονοπάτι είναι κατά σειρά: Φάρος, Βλυχό, Αποκοφτό, Παναγία Χρυσοπηγή. Εμένα μου άρεσε το Γλυφό (ή Βλυχό) και η Παναγία Χρυσοπηγή για μπάνιο. Αλλά τα γούστα διαφέρουν για τον καθένα...
Εδώ μπορείς να δεις τα δρομολόγια των λεωφορείων (τον Αύγουστο είναι περισσότερα)
http://www.sifnaiko-fos.gr/index.php/xrisima-sifnou/dromologia-topikon-leoforeion
Αν χρειαστείς κάποια διευκρίνιση, μη διστάσεις να με ρωτήσεις.
Χίλια ευχαριστώ για τις πληροφορίες!! Περιμένω να μου πει κάποιος αν γνωρίζει κάτι και για τα υπόλοιπα νησιά που προανέφερα και θα αποφασίσω ;)
 

STKF

Member
Μηνύματα
1.140
Likes
5.325
Περιμένω να μου πει κάποιος αν γνωρίζει κάτι και για τα υπόλοιπα νησιά που προανέφερα και θα αποφασίσω ;)
Από τα άλλα που αναφέρεις .εχω πάει Αμοργό. Η χώρα του νησιού είναι πολύ γραφική. Μου άρεσαν επίσης και τα χωριά Θολάρια και Λαγκάδια. Συναντάς και σε αυτά ενδιαφέροντα παραδοσιακά αρχιτεκτονικά στοιχεία Κορυφαίο το ηλιοβασίλεμα από τον οικισμό Ποταμός. Το νησί μαζεύει και αρκετό εναλλακτικό κόσμο, και θα τόνιζα ότι έχει μια πολύ χαλαρωτική ατμόσφαιρα. Η θέα από την μονή Χοζοβιώτισσας καταπληκτική.
Σε ότι αφορά την Σιφνο στα πολυ ωραία που σου έγραψε η djeleni θα προσέθετα ότι είναι πιο κυριλέ νησί. Εχει και μια υπέροχη πεζοπορική διαδρομή ( κανά τρίωρο πήγιανε-έλα) προς τον Αι Λια τον Αψηλό. Ειναι ένα καστρομονάστηρο στο ψηλότερο σημείο του νησιού. Μάθημα γεωγραφίας.
Εχε επίσης υπόψη σου σε ότι αφορά τον προγραμματισμό σου ότι Σέριφος και Σιφνος είναι γειτονικά νησιά.Πας εύκολα από το ένα στο άλλο.
 

alexvovo

Member
Μηνύματα
35
Likes
8
Από τα άλλα που αναφέρεις .εχω πάει Αμοργό. Η χώρα του νησιού είναι πολύ γραφική. Μου άρεσαν επίσης και τα χωριά Θολάρια και Λαγκάδια. Συναντάς και σε αυτά ενδιαφέροντα παραδοσιακά αρχιτεκτονικά στοιχεία Κορυφαίο το ηλιοβασίλεμα από τον οικισμό Ποταμός. Το νησί μαζεύει και αρκετό εναλλακτικό κόσμο, και θα τόνιζα ότι έχει μια πολύ χαλαρωτική ατμόσφαιρα. Η θέα από την μονή Χοζοβιώτισσας καταπληκτική.
Σε ότι αφορά την Σιφνο στα πολυ ωραία που σου έγραψε η djeleni θα προσέθετα ότι είναι πιο κυριλέ νησί. Εχει και μια υπέροχη πεζοπορική διαδρομή ( κανά τρίωρο πήγιανε-έλα) προς τον Αι Λια τον Αψηλό. Ειναι ένα καστρομονάστηρο στο ψηλότερο σημείο του νησιού. Μάθημα γεωγραφίας.
Εχε επίσης υπόψη σου σε ότι αφορά τον προγραμματισμό σου ότι Σέριφος και Σιφνος είναι γειτονικά νησιά.Πας εύκολα από το ένα στο άλλο.
Ναι στα γεωγραφικά είμαι καλός :p Α είναι κυριλέ φάση η Σίφνος? οπότε παίζει να μην μου αρέσει...Η Αμοργός ωραία μου ακούγεται...
 

vasilakis

Member
Μηνύματα
104
Likes
105
Επόμενο Ταξίδι
Μαδριτη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ταϊλάνδη, Νέα Υόρκη
Ναι στα γεωγραφικά είμαι καλός :p Α είναι κυριλέ φάση η Σίφνος? οπότε παίζει να μην μου αρέσει...Η Αμοργός ωραία μου ακούγεται...
Ωραια ακουγεται και ωραια ειναι!! Ααααχχχχ....εχω παει δυο φορες κ μολις μεγαλωσει λιγο ο μικρος θα παμε κ τριτη. Τι πληροφοριες θα ηθελες να μαθεις?
 

STKF

Member
Μηνύματα
1.140
Likes
5.325
Ναι στα γεωγραφικά είμαι καλός :p Α είναι κυριλέ φάση η Σίφνος? οπότε παίζει να μην μου αρέσει...Η Αμοργός ωραία μου ακούγεται...
Μην σε μπερδέψω. Για μένα είναι κυριλέ και η Φολέγανδρος. Η Σίφνος είναι περισσότερο γιατί σε κάποια σημεία δείχνει πιο πλούσιο νησί, χωρίς αυτό να σημαίνει ότι αν είσαι πιο χύμα τύπος σε αφήνει αδιάφορο. Παράδειγμα τα αρχοντικά του Αρτεμώνα. Πάντως αν είχα το δίλημμα Σίφνος η Αμοργός ειλικρινά δεν θα ήξερα τι να κάνω. Είναι τόσο όμορφα νησιά και τα .δύο
 

djeleni

Member
Μηνύματα
162
Likes
233
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ισλανδία, Αίγυπτος
Δεν είναι κυριλέ (η Σίφνος) με την έννοια ότι όλοι κυκλοφορούν με ακριβά ρούχα και αυτοκίνητα ή το παίζουν λεφτάδες. Απλά έχει μια αύρα μαγευτική, δεν είναι νησί που σε αφήνει αδιάφορο. Αν καταλαβαίνω σωστά τι θέλει να πει ο STKF.
 

alexvovo

Member
Μηνύματα
35
Likes
8
Ωραια ακουγεται και ωραια ειναι!! Ααααχχχχ....εχω παει δυο φορες κ μολις μεγαλωσει λιγο ο μικρος θα παμε κ τριτη. Τι πληροφοριες θα ηθελες να μαθεις?
Το κυριότερο που θα ήθελα να μάθω είναι τα δρομολόγια των ΚΤΕΛ για να κάνω αναλόγως και το πρόγραμμα μου όταν πάω!! Για τα υπόλοιπα (διαμονή,παραλίες κτλ) πήρα μια ιδέα από δω μέσα..

Μην σε μπερδέψω. Για μένα είναι κυριλέ και η Φολέγανδρος. Η Σίφνος είναι περισσότερο γιατί σε κάποια σημεία δείχνει πιο πλούσιο νησί, χωρίς αυτό να σημαίνει ότι αν είσαι πιο χύμα τύπος σε αφήνει αδιάφορο. Παράδειγμα τα αρχοντικά του Αρτεμώνα. Πάντως αν είχα το δίλημμα Σίφνος η Αμοργός ειλικρινά δεν θα ήξερα τι να κάνω. Είναι τόσο όμορφα νησιά και τα .δύο
Χμμμ κατάλαβα..οικονομικά πάντως η Αμοργός είναι καλύτερα από ότι κατάλαβα,σωστά?? :)
 
Last edited by a moderator:

vasilakis

Member
Μηνύματα
104
Likes
105
Επόμενο Ταξίδι
Μαδριτη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ταϊλάνδη, Νέα Υόρκη
Το κυριότερο που θα ήθελα να μάθω είναι τα δρομολόγια των ΚΤΕΛ για να κάνω αναλόγως και το πρόγραμμα μου όταν πάω!! Για τα υπόλοιπα (διαμονή,παραλίες κτλ) πήρα μια ιδέα από δω μέσα..
Ωχχ..επεσες στην περιπτωση. Και τις δυο φορες ειχαμε αυτοκινητο. Θεωρω οτι ειναι καλυτερα να εχεις για να δεις το νησι. Θυμαμαι σιγουρα οτι ειχε δρομολογια για Χωρα- Καταπολα- Αιγιαλη...και για Αγια Αννα νομιζω. Τωρα για τις αλλες παραλιες, δν ειμαι σιγουρη οποτε ας σε διαφωτισει καποιος που ξερει. Σιγουρα εχει καραβακια (που τα πηραμε) απο Καταπολα για τις παραλιες Πλακες- Μαλτεζι και απο Αιγιαλη για Λεβρωσσο. Τελος, και απο Αγιο Παυλο για το νησακι Νηκουρια.
 

alexvovo

Member
Μηνύματα
35
Likes
8
Ωχχ..επεσες στην περιπτωση. Και τις δυο φορες ειχαμε αυτοκινητο. Θεωρω οτι ειναι καλυτερα να εχεις για να δεις το νησι. Θυμαμαι σιγουρα οτι ειχε δρομολογια για Χωρα- Καταπολα- Αιγιαλη...και για Αγια Αννα νομιζω. Τωρα για τις αλλες παραλιες, δν ειμαι σιγουρη οποτε ας σε διαφωτισει καποιος που ξερει. Σιγουρα εχει καραβακια (που τα πηραμε) απο Καταπολα για τις παραλιες Πλακες- Μαλτεζι και απο Αιγιαλη για Λεβρωσσο. Τελος, και απο Αγιο Παυλο για το νησακι Νηκουρια.
Δυστυχώς δεν υπάρχει όχημα οπότε σε περίπτωση που πάω ας ελπίσω να βολευτώ με τα δρομολόγια..τουλάχιστον να δω τα βασικά..Χώρα,Θολάρια,Λαγκάδια,Αγία Άννα-Χοζοβιώτισσα,Μούρος..δεν με πειράζει να χρησιμοποιήσω και ταξί..Να σαι καλά για τις πληροφορίες σου!
 

vasilakis

Member
Μηνύματα
104
Likes
105
Επόμενο Ταξίδι
Μαδριτη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ταϊλάνδη, Νέα Υόρκη
Δυστυχώς δεν υπάρχει όχημα οπότε σε περίπτωση που πάω ας ελπίσω να βολευτώ με τα δρομολόγια..τουλάχιστον να δω τα βασικά..Χώρα,Θολάρια,Λαγκάδια,Αγία Άννα-Χοζοβιώτισσα,Μούρος..δεν με πειράζει να χρησιμοποιήσω και ταξί..Να σαι καλά για τις πληροφορίες σου!
Ριχνοντας μια γρηγορη ματια, βρηκα αυτο: http://amorgosbuscompany.com/ktel-amorgou/. Αρα εχει δρομολογια για περισσοτερα μερη απ οτι πιστευα και σιγουρα θα βολευτεις γι αυτα που θελεις να δεις. Οτι αλλο χρειαστεις οταν το αποφασισεις, εδω ειμαστε. Νομιζω ειμαστε πολλοι οι φαν του νησιου :)
 

STKF

Member
Μηνύματα
1.140
Likes
5.325
Δεν είναι κυριλέ (η Σίφνος) με την έννοια ότι όλοι κυκλοφορούν με ακριβά ρούχα και αυτοκίνητα ή το παίζουν λεφτάδες. Απλά έχει μια αύρα μαγευτική, δεν είναι νησί που σε αφήνει αδιάφορο. Αν καταλαβαίνω σωστά τι θέλει να πει ο STKF.
Έχει έναν κοσμοπολιτικό αέρα το νησί. Επίσης ο κυριλέ κόσμος υπερτερεί.

Χμμμ κατάλαβα..οικονομικά πάντως η Αμοργός είναι καλύτερα από ότι κατάλαβα,σωστά?? :)
Έχουν περάσει μερικά χρόνια που έχω να πάω( και στα δύο) αλλά σε φαγητό και ποτό η Αμοργός ήταν αισθητά πιο οικονομική αλλά και πιο ποιοτική.
 

alexvovo

Member
Μηνύματα
35
Likes
8
Παιδιά χίλια ευχαριστώ για τις πληροφορίες! Τείνω πλέον ξεκάθαρα προς Αμοργό..Αν όχι φέτος (επειδή πήγα ήδη Φολέγανδρο) έκλεισε από τώρα για του χρόνου..εκτός αν μπορέσω δεύτερο νησάκι φέτος! :D :D
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.108
Μηνύματα
880.498
Μέλη
38.836
Νεότερο μέλος
ipagou

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom