Κούβα Κούβα: μόνοι ή με πρακτορείο?

Fernweh

Member
Μηνύματα
12
Likes
4
Να υποθέσω πως για να βρίσκει κανείς τέτοιες τιμές πρέπει να είναι ευέλικτος στις ημερομηνίες και να έχει τη δυνατότητα να κλείσει αρκετά νωρίτερα; Γιατί εγώ μονίμως βλέπω προσφορές και όταν μπορώ τελικά να πάω ταξίδι (που το μαθαίνω σχεδόν τελευταία στιγμή) δεν πετυχαίνω καθόλου καλές τιμές :(
Επειδή έχω στο μυαλό μου φέτος να πάω Κούβα, μάλλον Αύγουστο, θα προλάβω έχοντας περιθώριο 1 μήνα (στην καλύτερη περίπτωση) να κανονίσω το ταξίδι μόνη μου ή σ'αυτή την περίπτωση συμφέρει το πρακτορείο;
Πάντως τα εισιτήρια αυτά για τον σεπτέμβρη είναι καθηλωμένα στα 600κάτι ευρώ πολλούς μήνες. Εγώ τα έκλεισα πριν 3 βδομάδες τελικά και το σάββατο έκλεισε κι άλλος φίλος μας στην ίδια τιμή. Σίγουρα όσο πιο νωρίς τόσο το καλύτερο, αλλά είναι κι άλλοι παράγοντες που διαμορφώνουν τις τιμές.
 

Fernweh

Member
Μηνύματα
12
Likes
4
Δε νομίζω να τα κάνετε μαντάρα πάντως. Νέα παιδιά είστε, διαβάστε και κανέναν οδηγό, δεν είναι και καμιά επικίνδυνη χώρα, η οδήγηση είναι εύκολη και στο κάτω-κάτω το μισό φόρουμ μόνο του έχει πάει και δεν έπαθε και τίποτε.

Τα 630 που κάνει η Aeroflot μην το πείτε σε καμιά @KIKI, θα της έρθει εγκεφαλικό με αυτά που έχει πληρώσει κατά καιρούς (ακόμη και με την Αεροφλότ το σύνηθες ήταν αρκετά παραπάνω).
Γιώργο καλησπέρα!! Μήπως έχεις υπόψιν σου κάποιο συγκεκριμένο γραφείο ενοικιάσεως αυτοκινήτου? Βρίσκω για παράδειγμα το carrental in cuba στο google, έχεις κάποια άποψη? Και έχουν αρκετά κάτω από 80ευρώ τα economy cars, ίσως βέβαια δεν περιλαμβάνουν ασφάλεια. Αλλά τους ρώτησα και περιμένω απάντηση για αυτό! @KonstantinosAlena θυμάστε από πού νοικιάσατε?
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.628
Likes
50.315
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Δεν το έχω με την ενοικίαση αυτοκινήτου, δυστυχώς δεν έχω ασχοληθεί ποτέ. Αλλά από πελάτες ξέρω ότι πολλές φορές τα 20 ημερησίως της υποχρεωτικής ασφάλειας δεν περιλαμβάνονται ακόμη κι αν αναγράφεται το αντίθετο, οπότε ρώτησέ το επισταμένως.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.628
Likes
50.315
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
http://havanautos.com/homecars2.aspx

58$/day το φτηνότερο για μέσα Ιουλίου, η ασφάλεια είναι ξεκάθαρα μέσα.

Για Νοέμβριο που κοίταξα, ακόμη φτηνότερα. Τέτοιες τιμές εντός Κούβας δεν παίζουν, εχτές ρώτησα για Ιούνιο και κάτω από 75 δε γίνεται, χώρια που δνε υπάρχει καμία διαθεσιμότητα.

Πάντα για τιμές για το φτηνότερο κινέζικο, αν πας σε κανένα picanto ανεβαίνει επικίνδυνα, για peugeot 301 μιλάμε για τα διπλάσια σχεδόν.
 
Last edited:

Fernweh

Member
Μηνύματα
12
Likes
4
http://havanautos.com/homecars2.aspx

58$/day το φτηνότερο για μέσα Ιουλίου, η ασφάλεια είναι ξεκάθαρα μέσα.

Για Νοέμβριο που κοίταξα, ακόμη φτηνότερα. Τέτοιες τιμές εντός Κούβας δεν παίζουν, εχτές ρώτησα για Ιούνιο και κάτω από 75 δε γίνεται, χώρια που δνε υπάρχει καμία διαθεσιμότητα.

Πάντα για τιμές για το φτηνότερο κινέζικο, αν πας σε κανένα picanto ανεβαίνει επικίνδυνα, για peugeot 301 μιλάμε για τα διπλάσια σχεδόν.
Είχες δίκιο, το τσέκαρα κι εγώ για Σεπτέμβρη. Εμείς πάμε για μεγάλη κούρσα γιατί θα είμαστε 3 άτομα, ίσως και 4, με μπαγκάζια. ☺
 

Fernweh

Member
Μηνύματα
12
Likes
4
Havanautos, με 45 ευρώ τη μέρα, συν την ασφάλεια νομίζω. Επανέρχομαι το βράδυ με λεπτομέρειες, έχει Πήλιο τώρα :)
Κωνσταντίνε μήπως θυμάσαι αν η ασφάλεια που είχε το αυτοκίνητο ήταν μεικτή ή πληρώσατε εκεί κάτι έξτρα? Κι εμείς λέμε να κλείσουμε από το συγκεκριμένο σάιτ και τους έχω στείλει μήνυμα να μου το διευκρινίσουν αλλά τίποτα...
 
Μηνύματα
1.990
Likes
6.322
Κωνσταντίνε μήπως θυμάσαι αν η ασφάλεια που είχε το αυτοκίνητο ήταν μεικτή ή πληρώσατε εκεί κάτι έξτρα? Κι εμείς λέμε να κλείσουμε από το συγκεκριμένο σάιτ και τους έχω στείλει μήνυμα να μου το διευκρινίσουν αλλά τίποτα...
Τι εννοείς μικτή, να έχεις πλήρη απαλλαγή, ό,τι κι αν γίνει; Προσωπικά δεν το έψαξα καν αυτό, η επιπλέον ασφάλεια πληρώθηκε εκεί, 10 ευρώ τη μέρα περίπου νομίζω και ήταν η ελάχιστη που θα μπορούσαμε να έχουμε. Ειλικρινά, δε θυμάμαι αν μπορούσαμε να έχουμε αυτό που λέμε μικτή εδώ πέρα, δε νομίζω κιόλας. Εφόσον ήμουν καλυμμένος για τα βασικά, και δε θα πλήρωνα αν δεν προκαλούσα εγώ ατύχημα, απλά εμπιστεύτηκα τον εαυτό μου, δε θα έδινα κι άλλα έτσι κι αλλιώς. Ίσως ο @Yorgos να ξέρει κάτι παραπάνω, δε θυμάμαι να σου πω. Το σίγουρο είναι ότι την ασφάλεια την πληρώσαμε εκεί, το επίσης σίγουρο ότι η επικοινωνία μαζί τους πριν πάμε ήταν προβληματική, και το εντελώς σίγουρο ότι έχει ουρές και οι υπάλληλοι δουλεύουν τόσο χαλαρά που η λέξη θα έχανε το νόημά της εδώ στη Θεσσαλονίκη :D
Σε κάθε περίπτωση, μου τόνισαν πώς οτιδήποτε γίνει στο αμάξι χωρίς να έχουμε ευθύνη εμείς, πρέπει να καλέσουμε την αστυνομία για καταγραφή, αλλιώς θα τα πληρώσουμε, ευνόητο νομίζω.
 

Gambino

Member
Μηνύματα
56
Likes
43
Είχες δίκιο, το τσέκαρα κι εγώ για Σεπτέμβρη. Εμείς πάμε για μεγάλη κούρσα γιατί θα είμαστε 3 άτομα, ίσως και 4, με μπαγκάζια. ☺
Για αμαξι εχω κλεισει απο εδω 3 φορες και δεν υπηρχε κανενα προβλημα http://www.carrentalcuba.com/cienfuegos/cienfuegos_car_hire.asp
Μια φορα στο Σιενφουεγκος πηγα και δεν ειχε Geely που ειχα κανει κρατηση και μου εδωσε ενα KIA RIO το οποιο ηταν αρκετα πιο ακριβο χωρις να μου χρεωσει τιποτα.
Νομιζω οτι σου το διευκρινιζει οταν πληρωνεις οτι η ασφαλεια δεν ειναι μεσα.Σου προτεινω να νοικιασετε Geely το μικρο (εχει και μεγαλυτερο που ειναι σαν λιμουζινα,για μενα πεταμενα λεφτα)γιατι ειναι το πιο οικονομικο(???)με ικανοποιητικους χωρους.
Λοιπον οταν παραλαβεις το αμαξι(Geely)θα πληρωσεις 15 δολαρια την ημερα ασφαλεια+ 150 δολαρια εγγυηση τα οποια τα παιρνεις πισω οταν αφησεις το αμαξι και ειναι στην κατασταση που το παρελαβες.
Γι'αυτο οταν παρεις το αμαξι και θα το κανετε ελεγχο με τον υπαλληλο και θα σημειωνει χτυπηματα-παραλειψεις να εισαι προσεχτικος,εγω δεν ειχα προβλημα ουτε φιλοι μου που εχουν ερθει αλλα δεν τους εχω καμια εμπιστοσυνη.
Να ξερεις οτι πολυ πιθανο να πληρωσεις και την βενζινη 90 δολαρια περιπου αν το παραλαβεις γεματο(Συνηθως ετσι γινεται)
Το Σεπτεβριο που θα πατε πεφτουν και οι τιμες αλλα και παλι το 60αρι δεν βλεπω να το γλυτωνετε.
 

Fernweh

Member
Μηνύματα
12
Likes
4
Για αμαξι εχω κλεισει απο εδω 3 φορες και δεν υπηρχε κανενα προβλημα http://www.carrentalcuba.com/cienfuegos/cienfuegos_car_hire.asp
Μια φορα στο Σιενφουεγκος πηγα και δεν ειχε Geely που ειχα κανει κρατηση και μου εδωσε ενα KIA RIO το οποιο ηταν αρκετα πιο ακριβο χωρις να μου χρεωσει τιποτα.
Νομιζω οτι σου το διευκρινιζει οταν πληρωνεις οτι η ασφαλεια δεν ειναι μεσα.Σου προτεινω να νοικιασετε Geely το μικρο (εχει και μεγαλυτερο που ειναι σαν λιμουζινα,για μενα πεταμενα λεφτα)γιατι ειναι το πιο οικονομικο(???)με ικανοποιητικους χωρους.
Λοιπον οταν παραλαβεις το αμαξι(Geely)θα πληρωσεις 15 δολαρια την ημερα ασφαλεια+ 150 δολαρια εγγυηση τα οποια τα παιρνεις πισω οταν αφησεις το αμαξι και ειναι στην κατασταση που το παρελαβες.
Γι'αυτο οταν παρεις το αμαξι και θα το κανετε ελεγχο με τον υπαλληλο και θα σημειωνει χτυπηματα-παραλειψεις να εισαι προσεχτικος,εγω δεν ειχα προβλημα ουτε φιλοι μου που εχουν ερθει αλλα δεν τους εχω καμια εμπιστοσυνη.
Να ξερεις οτι πολυ πιθανο να πληρωσεις και την βενζινη 90 δολαρια περιπου αν το παραλαβεις γεματο(Συνηθως ετσι γινεται)
Το Σεπτεβριο που θα πατε πεφτουν και οι τιμες αλλα και παλι το 60αρι δεν βλεπω να το γλυτωνετε.
Έχεις δίκιο, το σάιτ που μου έστειλες δίνει ξεχωριστά τις τιμές της ασφάλειας. Για τις μέρες που θέλω με ξεκίνησε από morris garage mg5 και 600 ευρώ το 9ήμερο χωρίς ασφάλεια!!!! Τελικά ίσως πάμε με το δικό μας αυτοκίνητο από αθήνα, βγαίνει ελαφρώς οικονομικότερο!
 

Gambino

Member
Μηνύματα
56
Likes
43
Ειπαμε οτι το αμαξι στην Κουβα ειναι πονεμενη ιστορια...:eek:
Δες και αυτο http://www.bookallcuba.com/cubacarrental.htm
Θυμαμαι παντως πριν μια τετραετια τον Ιουνιο οι φιλοι μου ειχαν νοικιασει αμαξι με 50 δολαρια,εγω πηγα 2 Ιουλιου και μου λενε οτι ηρθε εντολη απο τα κεντρικα να γινει ολος ο Ιουλιος peak season και μας βγηκε ενα 80αρι περιπου την ημερα το Geely...:haha:
2 αλλοι φιλοι μου που ειχαν ερθει τον Νοεμβριο ηθελαν να νοικιασουν Geely απο το Σιενφουεγκος και να το αφησουν στην Αβανα,το ενα γραφειο δεν ειχε προβλημα να το αφησουν στην Αβανα αλλα ειχε μονο πιο ακριβα αυτοκινητα,ενα αλλο ειχε Geely αλλα δεν δεχοταν να επιστραφει το αυτοκινητο στην Αβανα.Τελικα τα παιδια πηγαν στο Βαραδερο και νοικιασαν απο εκει.
Δες μηπως βρεις Geely σε καποια απο τις πολεις που θες να επισκεφθεις.εχουν γινει λιγο δυσευρετα αν και τα περισσοτερα εχουν σαραβαλιαστει απο τα πολλα χιλιομετρα...:D
 

Despoinitsa

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
Tώρα που το λες όντως, η Αεροφλότ έχει ένα 630άρι απίθανο για Σεπτέμβριο, γιούργια όσο κρατάει.


Ε καλά, προφανώς. Έχω φίλη Κινέζα που το μπάτζετ της στην Αβάνα ήταν 15 ευρώ/ημέρα, όλα μέσα. Έμενε στο casa de mochileros με 5cuc σε κουκέτα, έτρωγε σάντουιτς σε κουβανικά πέσος, έβγαινε μόνο με τα πόδια σε μπαρ της γειτονιάς και χόρευε και τη σάλσα της.

Εσείς μην ξεχνάτε ότι πήγατε σε άλλες εποχές... Το ευρώ πλέον είναι στο 1,05 σήμερα (!!), η ενοικίαση αυτοκινήτων ακρίβυνε κι άλλο, από Ιούνιο αναμένουμε νέες αυξήσεις σε όλα (συμπεριλαμβανομένων και των casas). Το μπάτζετ που έδωσα είναι για μέση κατάσταση, ούτε πεντάστερους ούτε backpackers, εύκολα στο βγάζω τριπλάσιο ή στο ένα τρίτο.

Γιώργο σωτήρα!

Χρειάζομαι μια μικρή διευκρίνηση: Μπορούμε ως τουρίστρες να πληρώνουμε σε κουβανικά πέσος; Δεν υποχρεούμαστε σε δοσοληψίες σε CUC? Σ' ευχαριστώ πάρα πολύ για την απάντηση!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.753
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom