Ιταλία Ρώμη - Αξιοθέατα, Διαμονή, Μετακινήσεις, Φαγητό

Vee

Member
Μηνύματα
11
Likes
4
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη
Ταξίδι-Όνειρο
Όλη την Ιταλία!
Ε καλά αν είναι και στα Αγγλικά πάω πάσο τότε. ;)

Συστηματικές καρκινογενέσεις έχουμε απο δεκάδες πράγματα γύρω μας πλέον. Το κάπνισμα συγκεκριμένα είναι προσωπικη υπόθεση του καθενός Samion. Ευχαριστώ πάντως.
 

STKF

Member
Μηνύματα
1.147
Likes
5.364
Το κάθομαι για καφεδάκι/τσιγαράκι που ισχύει στα Ελληνικά καφέ, ισχύει και στα καφέ της Ρώμης; Και εγώ η καημένη που δεν πίνω καφέ;
Ισχύει αλλά μόνο όταν ο καιρός είναι καλός διότι απαγορεύεται το κάπνισμα στους εσωτερικούς χώρους.( η απαγόρευση εφαρμόζεται).
Υπάρχει όμως και κάτι άλλο. Μπορείς να πιείς γρήγορο καφέ στο μπαρ και σε τιμή χαμηλότερη από το να κάτσεις σε τραπέζι.
Αν τώρα ο ένας θέλει να αράξει για καφέ και ο άλος όχι, μπορεί ο δεύτερος να πεταχτεί για μα βόλτα στα πέριξ. Όλο και κάποιο αξιοθέατο η και κατάστημα θα υπάρχει εκεί κοντά! Η στην χειρότερη περίπτωση ένα γραφικό σοκάκι.
 
  • Like
Reactions: Vee

Vasmantz

Member
Μηνύματα
10
Likes
1
Καλησπέρα! Πρόκειται να ταξιδέψω σύντομα στη Ρώμη. Ήθελα να ρωτήσω η περιοχή του Termini είναι καλή; Βρίσκεται κοντά στο κέντρο; Υπάρχει κάποιο λεωφορείο από το αεροδρόμιο Ciampino για το Termini; Εκτός από τα γνωστά αξιοθέατα της Ρώμης τι άλλο αξίζει να επισκεφτώ; Και τέλος που μπορώ να βρω έναν καλό χάρτη με τις διαδρομές μετρό και λεωφορείων;
Ευχαριστώ πολύ!
 

sangouini

Member
Μηνύματα
26
Likes
12
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη, Ιταλία
Καλησπέρα! Πρόκειται να ταξιδέψω σύντομα στη Ρώμη. Ήθελα να ρωτήσω η περιοχή του Termini είναι καλή; Βρίσκεται κοντά στο κέντρο; Υπάρχει κάποιο λεωφορείο από το αεροδρόμιο Ciampino για το Termini; Εκτός από τα γνωστά αξιοθέατα της Ρώμης τι άλλο αξίζει να επισκεφτώ; Και τέλος που μπορώ να βρω έναν καλό χάρτη με τις διαδρομές μετρό και λεωφορείων;
Ευχαριστώ πολύ!

Καλησπερα. Εγώ φεύγω την Δευτερα. Απο την έρευνα που εχω κανει εδω και γενικότερα στο ιντερνετ, εχω να σου πω τα εξής:

Το Τερμινι βρίσκεται στο κεντρο της Ρώμης και απο το αεροδρόμιο Ciampino υπάρχει σύνδεση μέσω λεωφορείων. Το κόστος ανέρχεται γυρω στα 4 ευρω. Περα απο τα κλασικα αξιοθέατα εχω κανονισει να δουμε και την περιοχή που βρίσκεται η Villa Borghese με το πανέμορφο πάρκο, την περιοχή Trastevere κοντα στον Τιβερη, καθώς και το Campo de Fiori. Υπαρχουν και στο ιντερνετ χάρτες. Μπορεις να κανεις μια αναζήτησή. Ειμαι απο κινητο κ δεν μπορω να σου βάλω link.
 

Vasmantz

Member
Μηνύματα
10
Likes
1
Καλησπέρα! Θα επισκεφτώ τον Αύγουστο την Ρώμη. Έχω ακούσει για ένα εισιτήριο το οποίο κοστίζει γύρω στα 25 ευρώ και εξασφαλίζει δωρεάν είσοδο στα περισσότερα μουσεία! Υπάρχει κάποιος που να γνωρίζει κάτι σχετικό; Επίσης πέρα από τα γνωστά αξιοθέατα τι άλλο αξίζει να επισκεφτώ; Δεδομένου ότι είναι η πρώτη φορά που ταξιδεύω στο εξωτερικό υπάρχει κάτι που πρέπει να προσέξω; Τέλος, γνωρίζει κάποιος που μπορώ να προμηθευτώ έναν καλό χάρτη;
Ευχαριστώ πολύ!!!!!!! :)
 

Viaggi

Member
Μηνύματα
1.248
Likes
7.002
Καλησπέρα! Θα επισκεφτώ τον Αύγουστο την Ρώμη. Έχω ακούσει για ένα εισιτήριο το οποίο κοστίζει γύρω στα 25 ευρώ και εξασφαλίζει δωρεάν είσοδο στα περισσότερα μουσεία! Υπάρχει κάποιος που να γνωρίζει κάτι σχετικό; Επίσης πέρα από τα γνωστά αξιοθέατα τι άλλο αξίζει να επισκεφτώ; Δεδομένου ότι είναι η πρώτη φορά που ταξιδεύω στο εξωτερικό υπάρχει κάτι που πρέπει να προσέξω; Τέλος, γνωρίζει κάποιος που μπορώ να προμηθευτώ έναν καλό χάρτη;
Ευχαριστώ πολύ!!!!!!! :)
-Roma pass είναι αυτό που ψάχνεις
http://www.romapass.it/acquista.aspx?l=en&t=acquisto
-Πέρα από τα γνωστά, αξίζει μια βόλτα στη Τραστέβερε (ίσως η πιο ενδιαφέρουσα συνοικία της Ρώμης)
-Να αποφύγεις θα σου έλεγα να κάτσεις για φαγητό στα τουριστικά μέρη.
-Σε όλα τα ξενοδοχεία υπάρχουν χάρτες δωρεάν, μπορείς να κατεβάσεις και offline χάρτες στο κινητό
 
Last edited:

karfitsa

Member
Μηνύματα
4.546
Likes
8.034
.. γνωρίζει κάποιος που μπορώ να προμηθευτώ έναν καλό χάρτη;
Αν είσαι Αθήνα,στα μεγάλα βιβλιοπωλεία και στο Travel bookstore,Σόλωνος 71...Στην Ρώμη,εκτός απο τα ξενοδοχεία,μπορείς να βρείς στο αεροδρόμιο και σε information center(κάνε google για τοποθεσία)που πάντα πηγαίνω σε πόλεις του εξωτερικού,γιατί πάντα υπάρχει κάτι ενδιαφέρον....
 

Vasmantz

Member
Μηνύματα
10
Likes
1
Ευχαριστώ πάρα πολύ για την πολύτιμη βοήθεια σας! Κάτι τελευταίο. Απαιτείται για κάποιο αξιοθέατο συγκεκριμένη ένδυση; Π.χ. σε κάποια εκκλησία ή μουσείο αν απαγορεύονται τα σορτσάκια ή τα κοντά φορέματα; Γνωρίζει κάποιος κάτι;
 

Viaggi

Member
Μηνύματα
1.248
Likes
7.002
Ευχαριστώ πάρα πολύ για την πολύτιμη βοήθεια σας! Κάτι τελευταίο. Απαιτείται για κάποιο αξιοθέατο συγκεκριμένη ένδυση; Π.χ. σε κάποια εκκλησία ή μουσείο αν απαγορεύονται τα σορτσάκια ή τα κοντά φορέματα; Γνωρίζει κάποιος κάτι;
Στην Βασιλική του Αγίου Πέτρου στο Βατικανό, όχι μίνι φούστες, σορτσάκια και αμάνικα
 
Last edited:

M.Bini

Member
Μηνύματα
9
Likes
2
Ταξίδι-Όνειρο
Σε όλο τον κόσμο!!!
Καλησπέρα σε όλους!
Θα πάμε Ιούλιο στη Ρώμη για 2 μέρες! Η ώρα άφιξης μας στο αεροδρόμιο είναι 9:05 μμ μέχρι να φτάσουμε στο ξενοδοχείο θα παει 10 και θα μείνουμε στο κέντρο λέμε! Θα ήθελα να μου πείτε κάποιο μέρος για φαγητό κάπου σχετικά κοντά!
Ευχαριστώ πολύ!
 

ΣΟΦΙΑ26

Member
Μηνύματα
5
Likes
0
Παιδιά γεια σας :). Είναι η πρώτη μου ανάρτηση. Μόλις έκλεισα αεροπορικά για Ρώμη το Σεπτέμβριο και τώρα ψάχνω για διαμονή.. Απ΄ότι είδα συμφέρει να μένεις σε κεντρικό σημείο αλλά το buget μας είναι χαμηλό. Από μια γρήγορη έρευνα που έκανα κατέληξα σ΄αυτά τα δυο ξενοδοχεία
http://hotels.eurocheapo.com/hotel/...1=A,A;homd=1;atlas_src=hp_iw_title#map_closed

http://hotels.eurocheapo.com/hotel/...5a832806e54fd9651cf0163dcacX8;highlight_room=
Κλείνω περισσότερο προς το πρώτο γιατί γράφει πως είναι δίπλα στο βατικανό και φαντάζομαι πως θα μπορούμε να κινηθούμε με τα πόδια μέχρι το κέντρο. Δε μας ενδιαφέρει ιδιαίτερα το ξενοδοχείο από άποψη αισθητικής απλά θέλουμε να βολεύει για τη μετακίνηση, αφού δε σκοπεύουμε να περάσουμε πολύ χρόνο εκεί.

Επίσης, θα θελα να ρωτήσω, αν γνωρίζει κανείς αν υπάρχει πρόσβαση στο αεροδρόμιο του τσιαμπίνο πολύ πρωινές ώρες καθώς πετάμε πριν τις 7, οπότε προβληματίζομαι για το αν πρέπει να πάρουμε ταξί απαραίητα ή αν μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε λεωφορείο...
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.599
Likes
12.420
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Καλημέρα και καλώς ήρθες. Από τα δυο ξενοδοχεία που δίνεις, ξέχασε αυτό στο Pigneto (δεύτερο). Καλύτερα στο πρώτο.
Για μετακίνηση από/προς Ciampino κάνε τον κόπο και διάβασε εδώ (άρχισε από τις τελευταίες σελίδες)
http://www.travelstories.gr/communi...-σταθμό-μετρό-της-Ρώμης-και-αντίστροφα.30110/
και από το επίσημο site του αεροδρομίου
http://www.adr.it/web/aeroporti-di-roma-en-/pax-fco-to-and-from
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.162
Μηνύματα
882.492
Μέλη
38.878
Νεότερο μέλος
pennykk

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom