Ρωσία, Κίνα, ή Ταιλάνδη;

Christos1902

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
Σκέφτομαι να κάνω ένα ταξίδι τον Αύγουστο. Θα μου προτείνατε
Μόσχα-Αγία Πετρούπολη,
Πεκίνο-Σαγκάη,
ή Μπανγκόκ-Πουκέτ;
 

Christos1902

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
Είμαστε 35 χρονών, ζευγάρι. Επειδή γενικώς έχουμε γυρίσει στην Ευρώπη σκεφτόμασταν κάτι διαφορετικό. Απλά δεν ξέρω τι θα μας τύχει τον Αύγουστο στην Ταιλάνδη με μουσώνες, στην Κίνα με ζέστη και νέφος. Μάλλον δεν είναι η καλύτερη εποχή για τέτοιες χώρες, αλλά τις άλλες εποχές λόγω δουλειών είναι λίγο δύσκολο.
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.371
Likes
14.273
΄Εχει σχέση και με τα ενδιαφέροντα/προτεραιότηρες που έχει ο καθένας.Προσωπικά και πέρα από ζέστη θα προτιμούσα Κίνα.
 

Serial Traveler

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
καλησπέρα,
οπως και ο ιδιος αναφέρεις απορρίπτουμε Ταϊλάνδη και Κίνα.. Μόλις έχω οργανώσει το ταξίδι μου για την Ρωσία σε είκοσι περίπου μέρες.. Η μόνη συμβουλή μου ειναι πως καλο θα ήταν ένα τέτοιο ταξίδι να το οργανωσεις μέσω ταξιδιωτικού μιας και είναι επικίνδυνο ένας ξένος να κυκλοφορεί μόνος του και στη Μόσχα και στην Αγια Πετρουπολη πέρα απο το οτι λόγω γλωσσα δεν θα μπορεις να συνεννοηθείς. Αυτα από μένα... καλή οργάνωση..
 

AERAS

Member
Μηνύματα
772
Likes
1.122
καλησπέρα,
οπως και ο ιδιος αναφέρεις απορρίπτουμε Ταϊλάνδη και Κίνα.. Μόλις έχω οργανώσει το ταξίδι μου για την Ρωσία σε είκοσι περίπου μέρες.. Η μόνη συμβουλή μου ειναι πως καλο θα ήταν ένα τέτοιο ταξίδι να το οργανωσεις μέσω ταξιδιωτικού μιας και είναι επικίνδυνο ένας ξένος να κυκλοφορεί μόνος του και στη Μόσχα και στην Αγια Πετρουπολη πέρα απο το οτι λόγω γλωσσα δεν θα μπορεις να συνεννοηθείς. Αυτα από μένα... καλή οργάνωση..
Άντε να υποθέσουμε ότι ισχύει πως "είναι επικίνδυνο ένας ξένος να κυκλοφορεί μόνος του και στη Μόσχα και στην Αγια Πετρουπολη" το ταξιδιωτικό γραφείο πως ακριβώς θα εξασφαλίσει ασφάλεια στους πελάτες του?
Επίσης όσον αφορά την γλώσσα σε πάρα πολλές χώρες του κόσμου δεν μπορείς να συνεννοηθείς με τα αγγλικά αλλά μια χαρά μπορείς να τις επισκεφτείς και να απολαύσεις την διαδικασία της γλώσσας του σώματος.
 

AERAS

Member
Μηνύματα
772
Likes
1.122
Σκέφτομαι να κάνω ένα ταξίδι τον Αύγουστο. Θα μου προτείνατε
Μόσχα-Αγία Πετρούπολη,
Πεκίνο-Σαγκάη,
ή Μπανγκόκ-Πουκέτ;
Αντίστοιχη εποχή έχω πάει Πεκίνο, ήταν μια χαρά και θα στο πρότεινα. Ο καιρός δεν είναι κατάλληλος για Πουκετ, για Μπανγκόκ δεν θα έχεις θέμα αφού δεν θα είσαι εκεί για να κάνεις μπάνια. Και οι δυο πρωτεύουσες έχουν ιστορία και μνημεία να επισκεφτείς. Το Σινικό τείχος όμως είναι από τα πλέον σημαντικά αρχαία αξιοθέατα και δυνατό χαρτί που γέρνει την πλάστιγγα προς Πεκίνο.Αν εντάξεις και την Σανγκάι στο πρόγραμμα σου τότε έλεγξε τον Πήλινο Στρατό στο Σιάν.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.477
Likes
28.937
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Αντίστοιχη εποχή έχω πάει Πεκίνο, ήταν μια χαρά και θα στο πρότεινα. Ο καιρός δεν είναι κατάλληλος για Πουκετ, για Μπανγκόκ δεν θα έχεις θέμα αφού δεν θα είσαι εκεί για να κάνεις μπάνια. Και οι δυο πρωτεύουσες έχουν ιστορία και μνημεία να επισκεφτείς. Το Σινικό τείχος όμως είναι από τα πλέον σημαντικά αρχαία αξιοθέατα και δυνατό χαρτί που γέρνει την πλάστιγγα προς Πεκίνο.Αν εντάξεις και την Σανγκάι στο πρόγραμμα σου τότε έλεγξε τον Πήλινο Στρατό στο Σιάν.
Πριν 2 χρόνια τον Αυγουστο ήμουν Πεκίνο. Μιλάμε για φρικτή ζέστη. Στο Σινικό τείχος είχε 45+ βαθμούς. Ήταν αδύνατο να περπατήσεις καν. Στο Πεκίνο όμως, επειδή όλο τον υπόλοιπο χρόνο η μόλυνση του αέρα είναι φρικτή, είναι μάλλον καλύτερη εποχή.

Πάντως μεταξύ αυτών, εγώ θα πήγαινα Μόσχα κλπ.
 

AERAS

Member
Μηνύματα
772
Likes
1.122
Πριν 2 χρόνια τον Αυγουστο ήμουν Πεκίνο. Μιλάμε για φρικτή ζέστη. Στο Σινικό τείχος είχε 45+ βαθμούς. Ήταν αδύνατο να περπατήσεις καν. Στο Πεκίνο όμως, επειδή όλο τον υπόλοιπο χρόνο η μόλυνση του αέρα είναι φρικτή, είναι μάλλον καλύτερη εποχή.

Πάντως μεταξύ αυτών, εγώ θα πήγαινα Μόσχα κλπ.
H αλήθεια είναι πως είχα πάει Ιούλιο, δεν ξέρω αν έχει τόσο μεγάλη διαφορά. Στο σινικό τείχος πήγα από την πρόσβαση στο mutianyu και είχε ζέστη αλλά ήταν υποφερτή.
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.167
Μηνύματα
882.751
Μέλη
38.880
Νεότερο μέλος
Adamamdia

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom