Μαρόκο Πληροφορίες για Μαρόκο

Kingmouf

Member
Μηνύματα
98
Likes
456
Όλα έτοιμα για Μαρόκο, θα πάμε 15-24 Μαιου , πετάμε για Ταγγέρη και από εκεί θα μετακινούμαστε μέχρι να φτάσουμε Μαρακές από όπου και επιστρέφουμε.
15-16 Ταγγέρη
17 Τετουάν
18 Σεφσαουέν
19-21 Φεζ (από εκεί αυθημερόν Βολουμπίλις, Μέκνες ίσως και Μουλάι Ιντρίς)
22-24 Μαρακές (εκεί δεν έχουμε καταλήξει ακόμα που θα πάμε, υπάρχει η Εσσαουίρα

Kingmouf εσύ ποια από τις δύο περιοχές της ερήμου θα προτιμούσες, από Φεζ ή από Μαρακές;
Για να επισκεφτείς την έρημο θα πρέπει να μείνεις εκεί. Αλλά με τόσο σφικτό πρόγραμμα που έχεις βάλει, πώς να την επισκεφτείς; Επίσης, η απόσταση τόσο από τη Φεζ όσο και από το Μαρακές για να μπεις έρημο είναι μεγάλη. Εγώ πήγα Σαχάρα από Ριζανί και μετά προς Mερζούγκα. Δε πήγα από Μαρακές (τυπικά νομίζω από Μαρακές προσεγγίζεις έρημο από Ουαρζαζάτ και μετά Ζαγορά) οπότε δε μπορώ να συγκρίνω.

Η Εσαουίρα είναι όμορφη, καλή επιλογή. Από Μαρακές αξίζει να πας και στους καταρράκτες του Ουζούντ.
 

reisender

Member
Μηνύματα
56
Likes
41
Την Τετουάν να την παραλέιψουμε σώζουμε μια μέρα. Η Μερζούγκα είναι κοντά στο Μαρακές από ότι διαβάζω, οπότε μπορώ να ψάξω όταν φτάσω μια οργανωμένη εκδρομή στην έρημο από Μαρακές. Είναι διήμερες ή τριήμερες;Βρήκα αυτό https://www.partner.viator.com/en/1...rakech-with-Camel-Ride-and-Camp/d5408-12261P5 , αν ψάξω εκεί θα βρω κάτι σε διήμερο και ενδεχομένως σε καλύτερη τιμή;
Αν βρω μια διήμερη, βάζω και άλλες δύο μέρες στο Μαρακές και είναι εντάξει..

kingmouf εσείς πόσες μέρες διέθεσες για τη Φεζ και τα πέριξ (Μέκνες, Μουλάι Ιντρίς, ρωμαϊκή πόλη- διάβασα ότι όλα αυτά πολλοί τα επισκέπτονται σε μια μεγάλη ημερήσια εκδρομή)
Ευχαριστώ :)
 

ELGEO2

Member
Μηνύματα
732
Likes
693
Επόμενο Ταξίδι
ΚΟΛΟΜΒΙΑ
Ονειρεμένο Ταξίδι
πέρασμα καρακορουμ
απο μαρακες μπορεις να πας ημερησιες εκδρομες στους καταρρακτες , σε μια κοιλαδα και 2ημερη στην ζαγκορα με περασμα απο ατλαντα , ait benhaddou και διαμονη σε ....τσαντιρι και βραδυνη -πρωινη βολτα με καμηλες .απο την φεζ πατε με petit taxi με 10 ντιρχαμ στο σταθμο του τραινου . 22 ντιρχαμ μεχρι μεκνες , νοικιαζεται taxi με 300 ντιρχαμ και πατε Μουλάι Ιντρίς, ρωμαϊκή πόλη-και τελειωνεται στην πλατεια στην μεκνες .. το απογευμα πισω στην φεζ. ζητατε να βαζουν ταξιμετρο . επαναλαμβανω σταθμος τραινου εως μπλε πυλη φεζ 9-10 ντιρχαμ .δωστε λιγο προσοχη στην φεζ στους καλοθελητες που σας προτεινουν εστιατορια με θεα σε απομερα σημεια .συνηθως πηγαινουν δυο-δυο και επιμενουν να σας εξυπηρετησουν. να μην τους ακολουθησετε .το βραδακι μην πηγαινετε εκει που δεν εχει κοσμο .
 

marstay

Member
Μηνύματα
143
Likes
223
Επόμενο Ταξίδι
Ακυρώθηκε!
Ονειρεμένο Ταξίδι
Μαδαγασκάρη
Την Τετουάν να την παραλέιψουμε σώζουμε μια μέρα. Η Μερζούγκα είναι κοντά στο Μαρακές από ότι διαβάζω, οπότε μπορώ να ψάξω όταν φτάσω μια οργανωμένη εκδρομή στην έρημο από Μαρακές. Είναι διήμερες ή τριήμερες;Βρήκα αυτό https://www.partner.viator.com/en/1...rakech-with-Camel-Ride-and-Camp/d5408-12261P5 , αν ψάξω εκεί θα βρω κάτι σε διήμερο και ενδεχομένως σε καλύτερη τιμή;
Αν βρω μια διήμερη, βάζω και άλλες δύο μέρες στο Μαρακές και είναι εντάξει..

kingmouf εσείς πόσες μέρες διέθεσες για τη Φεζ και τα πέριξ (Μέκνες, Μουλάι Ιντρίς, ρωμαϊκή πόλη- διάβασα ότι όλα αυτά πολλοί τα επισκέπτονται σε μια μεγάλη ημερήσια εκδρομή)
Ευχαριστώ :)
Για Φεζ είχα κάτσει 3 ημέρες και μέσα σε αυτές είχα κάνει και ημερήσια Μέκνες, Μουλάι Ίντρις και Βολουμπίλις. όπως έχω πει και στην ιστορία μου για Μαρόκο petite taxi για σταθμό τρένων από εκεί Μέκνες και μετά βρήσκεις επί τόπου grand taxi για να κάνεις την εκδρομή. Πολλές φορές ο ίδιος ο ταξιτζής βρήσκει και κανα δυο άτομα ακόμα και παζαρεύεις τιμή. Στα petite taxi πάντα ταξίμετρο. Εμάς όταν τελείωσαμε και μας γύρισε Μέκνες μας ζήτησε παραπάνω λεφτά από αυτά που είχαμε συμφωνήσει αλλά τον γράψαμε και φύγαμε. Αυτά...
 

Kingmouf

Member
Μηνύματα
98
Likes
456
Την Τετουάν να την παραλέιψουμε σώζουμε μια μέρα.
Δεν έχω πάει Τετουάν, οπότε δε γνωρίζω να σου πω κατά πόσο αξίζει να τη παραλείψετε ή όχι.

Η Μερζούγκα είναι κοντά στο Μαρακές από ότι διαβάζω, οπότε μπορώ να ψάξω όταν φτάσω μια οργανωμένη εκδρομή στην έρημο από Μαρακές. Είναι διήμερες ή τριήμερες;Βρήκα αυτό https://www.partner.viator.com/en/1...rakech-with-Camel-Ride-and-Camp/d5408-12261P5 , αν ψάξω εκεί θα βρω κάτι σε διήμερο και ενδεχομένως σε καλύτερη τιμή;
Αν βρω μια διήμερη, βάζω και άλλες δύο μέρες στο Μαρακές και είναι εντάξει..
Η Μερζούγκα ΔΕΝ είναι κοντά στο Μαρακές! Δες το χάρτη! Η εκδρομή που μου έστειλες ξεκινάει από Μαρακές, σε πάει Ουαρζαζάτ, φαράγγι Νταντές, Τινγκίρ, φαράγγι Todra και μετά καταλήγει στη Μερζούγκα. Αν εσύ πας από Φεζ Μαρακές και κάνεις αυτήν την εκδρομή θα κάνεις κύκλους! Επαναλαμβάνω δες το χάρτη!!

kingmouf εσείς πόσες μέρες διέθεσες για τη Φεζ και τα πέριξ (Μέκνες, Μουλάι Ιντρίς, ρωμαϊκή πόλη- διάβασα ότι όλα αυτά πολλοί τα επισκέπτονται σε μια μεγάλη ημερήσια εκδρομή)
Ευχαριστώ :)
Δύο μέρες στη Φεζ (βασικά φτάσαμε βράδυ, κοιμηθήκαμε, την επόμενη μέρα ολόκληρη στη Φεζ και τη δεύτερη μέρα μέχρι το απόγευμα Φεζ, οπότε και φύγαμε προς Μεκνές, όπου περάσαμε το απόγευμα μέχρι το βραδάκι και από εκεί πήραμε τα βουνά. Μπορείς να διαβάσεις περισσότερα εδώ: http://www.croissantstories.com/gr/travelling/incredible-morocco-part-1/ και μετά για την έρημο εδώ: http://www.croissantstories.com/gr/travelling/incredible-morocco-part-two/ ). Μουλάι Ιντρίς και ρωμαϊκή πόλη δε πήγα. :)

Πώς θα τα κάνετε όλα αυτά που έχεις προγραμματίσει; Θα έχετε αυτοκίνητο ή με συγκοινωνίες / ταξί κτλ;
 

ita-lina

New Member
Μηνύματα
1
Likes
9
Χαιρετώ την πολυταξιδευμένη παρέα σας. Είμαι η Λίνα, έχω ταξιδέψει σε 18 ευρωπαϊκές χώρες και στην Τουρκία. Πριν κανά δίμηνο, αποφάσισα επιτέλους να βγάλω διαβατήριο! Μαρόκο. Επιλογή της τελευταίας στιγμής, καθότι ήταν ότι πιο οικονομικό βρίσκαμε. Κλείσαμε εισιτήρια με ryanair μέσω Ρώμης και επιστροφή μέσω Βαρκελώνης και Μιλάνου, 120 ευρώ το άτομο, ένα μήνα πριν. Αυτή τη φορά, δεν είχαμε πολύ χρόνο και δεν οργανωθήκαμε. Διάβασα μόνο κάποιες από τις ιστορίες των μελών εδώ, γι αυτό δεν θα γράψω και εγώ τα ίδια. Θα σας γράψω μόνο αυτά που θα ήθελα να ξέρω πριν πάω Μαρόκο. Πάμε λοιπόν:

  1. Συνάλλαγμα για κανένα λόγο στο Ελευθέριος Βενιζέλος. Μόλις φτάσετε στο αεροδρόμιο του Μαρακές, κάντε εκεί. Καλύτερη ισοτιμία που βρήκαμε ήταν στην πόλη βέβαια, αλλά μικρή διαφορά με το αεροδρομίο τους. Στο Ελ. Βενιζέλο χάσαμε 40 ευρώ... Θα τα κλαίω μια ζωή!
  2. Διάβαζα παντού ότι το Μαρακές είναι κοσμοπολίτικο. Συγγνώμη, αλλά δεν θα συμφωνήσω. Μείνετε δυο μέρες. Καλά είναι. Την πρώτη βρείτε έναν οδηγό να σας πάει στα πιο σημαντικά και την δεύτερη βολτάρετε στα σουκ και στην πλατεία. Μου άρεσαν οι κήποι Μαζορέλ και το εμπορικό Μενάρα. Για να πιεις έναν καφέ, όχι για ψώνια. Παλάτια, μουσεία κτλ... τα λες απλά συμπαθητικά. Έχει και κάτι καμήλες στη Μενάρα, αλλά προσπεράστε, θα πάτε έρημο! Ο οδηγός μας στοίχισε 35 ευρώ για 5 ώρες. Πολλά μου ακούστηκαν, αλλά δεν είχαμε κουράγιο για παζάρια και ψάξιμο. Αν είστε σαν εμένα δέκα χρόνια πριν, απλά περπατήστε ή πάρτε ένα ταξάκι που είναι πάμφτηνο. Προτιμήστε ένα ριαντ κοντά στην πλατεία. Εμείς μείναμε στο Ριαντ Dar Beldia. Πεντακάθαρο, μικρά δωμάτια, καλό πρωινό, αλλά λίγο μακριά από την πλατεία. Απορώ γιατί είχε τοποθεσία 9,2! Επαγγελματίας ο ιδιοκτήτης, αλλά μέγας «φραγκοφονιάς».
  3. Η πλατεία Τζεμάλ ελ Φνα, ένα μεγάλο πανηγυράκι με «βρώμικο» και φίδια. Φάγαμε στο εστιατόριο Ομάρ και στο Αργκάνα. Τα πιάτα 10 ευρώ, αλλά άξιζαν. Μην την πατήσετε με τα τουριστικά που λένε 6,5-8,0 ευρώ. Δεν είναι καλά και σε χρεώνουν σέρβις 2,5 ευρώ. Την πατήσαμε και εμείς... Οι γενναίοι φάτε στην πλατεία!
  4. Μετά το Μαρακές... έρημος. Μαρόκο χωρίς έρημο δε γίνεται. Ή για να το πω αλλιώς, αν δεν έχετε σκοπό να πάτε έρημο, μη πάτε Μαρόκο. Μεργκούζα! Πώς φτάνεις όμως εκεί; Εμείς παρόλο που είμαστε του αμαξιού και καθόλου των γκρουπ, αυτή τη φορά κάναμε την αλλαγή. Πολλά τα χιλιόμετρα, ήμασταν πολύ κουρασμένοι και έτσι κλείσαμε εκδρομή με γκρουπ. Μας τα κανόνισε ο ιδιοκτήτης του Ριαντ. Πληρώσαμε 80 ευρώ το άτομο. Αν ψάξετε μπορείτε να βρείτε τη συγκεκριμένη εκδρομή και με 70. Για κανένα λόγο μην κλείσετε μέσω ίντερνετ, είναι πολύ πιο ακριβά. Πηγαίντε εκεί και θα τα βρείτε όλα. Συναντήσαμε στην έρημο και δυο Ελληνίδες που πλήρωσαν 60.
  5. Πριν φύγετε, προμηθευτείτε από το σούπερ μάρκετ πατατάκια και νερό, γιατί στα μαγαζάκια που θα σταματάτε παίζουν τιμές εθνικής Αθηνών – Κορίνθου, βλ. 3,5 το πατατάκι. Το πρώτο δίωρο εφιαλτικό. Χάλια ο δρόμος, πολύ στροφή. Μετά έστρωσε κάπως. Ευτυχώς κάναμε συχνά στάσεις. Στο Αιτ Μπεν Χαντού, μείναμε δυο ώρες. Μας ήρθε και ένας ξεναγός που του δώσαμε 2,5 ευρώ το άτομο (κάτι που δεν μας είπαν από πριν, αλλά δε δώσαμε σημασία). Βασικά, ψιλοπεριττός ήταν. Αν έχεις έναν καλό οδηγό μαθαίνεις ποιες ταινίες γυρίστηκαν εκεί και ποια τείχη είναι ψεύτικα. Μια γιαγιά με κάλεσε στο σπίτι της και μετά μου ζητούσε χρήματα. Εκεί αγοράσαμε και τουρμπάνι για την έρημο, 8 ευρώ, λίγο έξω από το χωριό. Μέσα κόστιζαν 15! Ότι με εκνευρίζουν τα παζάρια σας το είπα;
  6. Μετά φτάσαμε σε ένα ξενοδοχειάκι στη μέση του πουθενά, κοντά στο Ντάντες. Το λέγανε AubergePeupliers, παλιό, αλλά συμπαθητικό. Μας ετοίμασαν ένα πολύ ωραίο βραδινό. Την άλλη μέρα, φάγαμε κοντα στο Ντάντες, στο Anissa. Εκτός από εστιατόριο, είναι και ξενοδοχείο. Βρίσκεται σε πολύ ωραίο σημείο, καλό το φαγητό, το μενού 11 ευρώ.
  7. Επόμενη στάση σε χωριό Βερβέρων. DaralomoundTinghirέγραφε η πινακίδα. Τουριστικό και αυτό, αλλά ωραία ήταν. Εκεί ο ξεναγός ήταν παλικάρι! Τον αγάπησα. Επίσης, αν θέλετε να δώσετε χαρά, πάρτε κέρματα του ενός ντίρχαμ και δώστε στα παιδάκια. Τόση ευτυχία με 10 λεπτά δεν έχω, ούτε πρόκειται να ξαναδώσω ποτέ. Υπέροχα παιδάκια μου!
  8. Για την έρημο τι να πω; Εμπειρία ζωής! Να φοράτε μακριμάνικα και για κανένα λόγο σορτάκια. Ο ήλιος καίει! Μας πήγαν στο AubergeCampinglatradition και από εκεί ξεκίνησε η «καμηλάδα». Στη μια ώρα σταματήσαμε, ανεβήκαμε σε έναν πανύψηλο αμμόλοφο και είδαμε τη δύση του ήλιου. Το πώς ανεβήκαμε στον αμμόλοφο είναι μια άλλη –κουραστική- ιστορία... Μετά, άλλη μισή ωρίτσα και φτάσαμε στις σκηνές. Εγώ μια χαρά βολεύτηκα, καθότι παιδί της επαρχίας, ο Σπύρος πιάστηκε λίγο. Η τουαλέτα ήταν τελείως βρώμικη... Ούτε απέξω δεν πέρασα. Καμηλάδα 1,5 ώρα..., καλά ήταν, δεν ήθελα παραπάνω.
  9. Στα 80 περιλαμβάνονταν οι καμήλες, η σκηνή, το βραδινό και το πρωινό. Μίλησα με κάτι Ιταλούς που ήταν μαζί μας στην έρημο, αλλά είχαν έρθει μόνοι τους, και μου είπαν ότι πλήρωσαν 40 το άτομο για όλα αυτά. (Οι ίδιοι μου είπαν ότι υπάρχουν και πιο καλές σκηνές -τις είδαμε και εμείς- που κοστίζουν 120 ευρώ). Άρα: η εκδρομή με τα 80 μάλλον συμφέρει, αλλά εγώ για να είμαι ειλικρινής θα ήθελα να έχω το αμαξάκι μου και να κατεβαίνω όπου και όταν θέλω. Περνούσαμε από χωριουδάκια και ήθελα τόοοοσο να τα δω. Καλά τα τουριστικά, αλλά η αληθινή ζωή είναι στα μη τουριστικά.
  10. Εδώ προσοχή: για κανένα λόγο μη πάρετε το λεωφορείο για να πάτε από την έρημο στη Φεζ. Αχ τι ήταν αυτό! Λοιπόν, το ταξί κόστιζε 120 ευρώ και το λεωφορείο 12 το άτομο. Ρωτήσαμε για τις ώρες και μας είπαν ότι το ταξί κάνει 5 ώρες, ενώ το λεωφορείο 7. Ε, εντάξει λέμε. Αμαρτία τόσα λεφτά παραπάνω για 2 ώρες. Αμ δεν ήταν δυο ώρες.... ήταν 11 και πολύ απλά μας είπαν ψέματα. Εδώ να σημειώσω ότι φεύγουν τρια λεωφορεία όλη μέρα, εγώ αναφέρομαι στο λεωφορείο των 10 το πρωί. Ξεκίνησε με ένα εικοσάλεπτο καθυστέρηση. Έμπαιναν, έβγαιναν, φώναζαν... Ένας χαμός. Μετά από 2,5 ώρες φτάσαμε στην πόλη Errachidia. Εκεί μάθαμε ότι είχαμε άλλες 8,5 ώρες δρόμο και όπως ήμασταν κατεβήκαμε. Α! Ξέχασα να σας πω. Στο ενδιάμεσο, είχα υιοθετήσει και τον Ου, έναν Κορεάτη φοιτητή , ο οποίος ξέμεινε στην έρημο με την πιστωτική και καθόλου μετρητά, έτσι δεν μπορούσε να αγοράσει εισιτήριο για το λεωφορείο. Του το αγόρασα εγώ λοιπόν και είπαμε ότι θα μου τα έδινε στη Φεζ, όταν φτάναμε με το καλό. Στην Errachidia κατέβηκε και αυτός και ήρθε μαζί μας. Εκεί γνωρίσαμε κάτι «ανθρωπάκια» που θέλαν μίζα για να μας βρουν ταξί. Ζήσαμε μεγάλες στιγμές! Μπήκαμε σε ένα ταξί, μας ζήταγαν τα χρήματα από πριν (90 ευρώ παρακαλώ), κατεβήκαμε, τσακωθήκαμε... Ο Ου ατάραχος, φύλαγε τις βαλίτσες. Τελικά, από το πουθενά, ήρθε ένας κύριος και μας βοήθησε. Καλή του ώρα εκεί που είναι. Καλός και ο ταξιτζής, σε 5 ωρίτσες ήμασταν Φεζ.
  11. Η ταλαιπωρία συνεχίστηκε και εκεί, καθώς το στεφάνι μου είχε χάσει το χαρτί του ριαντ και πήγαμε σε ένα άλλο. Μας τσάκωσε ένας φοιτητής και σε χρόνο ρεκόρ μας πήγε στο δικό μας. Την άλλη μέρα ήταν ο οδηγός μας στον λαβύρινθο της πόλης. Γενικότερα, εκεί γίνονται πολλές κλοπές και καλό είναι να εμπιστευτείτε έναν πιστοποιημένο ξεναγό. Κάπου στα 25 ευρώ κοστίζει. Εμένα με έπιασε το ψυχοπονιαρικό μου και έδωσα στον φοιτητή 18 ευρώ, που ελπίζω να έλεγε αλήθεια ότι ήταν φοιτητής και να μην μας δούλευε. Τέλος πάντων, στις 3,5 ώρες μας παράτησε, αφού πρώτα μας πήγε να αγοράσουμε δερμάτινα, τσαγερά, χαλιά. Εσάς μην σας πιάσει το ψυχοπονιαρικό σας, πάρτε έναν επαγγελματία ή ακολουθήστε το ένστικτό σας... Το κάναμε την άλλη μέρα και ήταν πιο ωραία!
  12. Α! Αγοράστε σουβενίρ από Μαρακές. Στη Φες είναι πιο ακριβά, γιατί λένε ότι είναι καλύτερης ποιότητας. Μόνο φτηνά σκουλαρίκια είχε και βραχιόλια. Αγοράσαμε ένα τσαγερό από κατάστημα 25 ευρώ, το βρήκαμε σε τουριστικό 15. Οκ, πληρώσαμε τη βιτρίνα και τη συσκευασία. Μην την πατήσετε και εσείς. ( Ο Σπύρος βέβαια επιμένει ότι το δικό μας είναι καλύτερο...).
  13. Στη Φες πάρτε ταξάκι άφοβα. Για να πάμε στη νέα πόλη πληρώσαμε 0,80! Πείτε τους να βάλουν ταξίμετρο, αλλιώς θα σας πουν ότι κάνει 1,5 ευρώ. Έχει και ένα μεγάλο εμπορικό, καλύτερο μου φάνηκε από του Μαρακές. Εκεί απέναντι από αυτό, έχει και κάτι φτηνά μαγαζάκια για καφέ και φαγητό. Στην παλιά πόλη είναι κλασικά πιο ακριβά. Φάγαμε και μεις στο Κλοκ που πρότειναν κάποιοι. Ωραίο μαγαζάκι, πολλά τα σκαλιά, συμπαθητικό το φαγητό, αργό το σέρβις.
  14. Μείναμε στο ριαντ Dar Nejma. Πάρα πολύ ωραίο, στην παλιά πόλη. Σας το προτείνω. Καθαρό, οικονομικό, ωραίο πρωινό και μεγάλα δωμάτια. Το μόνο κακό που υπάρχει, είναι πως μετά τις 8-9 που κλείνουν τα μαγαζάκια, κάπως αγριεύει η παλιά πόλη. Καλό είναι να μη κυκλοφορείτε αργά, αν και απ΄ότι είδαμε, πλέον υπάρχουν κάμερες παντού, προφανώς για ασφάλεια. Όπως και να έχει, όλο και κάποιος θα σε πλησιάσει για να σε «βοηθήσει».
Ανακαφαλαιωτικά: δε χαθήκαμε στα σουκ, δεν νιώσαμε ότι κινδυνεύουμε, περάσαμε καλά, μας ευνόησε ο καιρός, δε καήκαμε, δε κρυώσαμε, φάγαμε καλά. Μεγάλες οι αποστάσεις, δεν προλαβαίναμε να πάμε Εσσαουίρα και μου μείνε απωθημένο. Όπως και να έχει, αν ποτέ ξαναπήγαινα, θα ήταν με αυτοκίνητο και παρέα με τα παιδάκια μου (3 ετών και 8 μηνών) που τόσο μου έλειψαν... Γιατί εκτός από ταξιδιάρα ψυχή, είμαι και μαμά... Καλά να περνάτε και ποτέ συνάλλαγμα από Ελλάδα. Χαχαχα!!!
 

reisender

Member
Μηνύματα
56
Likes
41
Άργησα πολύ να διαβάσω τα μηνύματα:haha: Kingmοuf και MArstay ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Kingmouf διάβασα την ιστορία σου, πολύ ωραία με υπέροχες φωτογραφίες! Εμείς συγκοινωνία θα χρησιμοποιησουμε, μόλις φτάσουμε θα αγοράσουμε εισιτήρια για όλες τις μετακινήσεις μας γιατί άκουσα υπάρχει πρόβλημα αλλιώς στη διαθεσιμότητα. Για την ερημο νομίζω το ευκολότερο είναι να ψάξω κάποιον οδηγό για ένα διήμερο ταξίδι από Φεζ και μετά από την έρημο να πάω στο Μαρακές, καλά κατάλαβα;
Είδα και αυτά που έλεγες για τα ριάντ, οπότε καλύτερα να συνεννούμαστε με τους ανθρώπους των ριάντ να πας πάρουν εκεί.
Κάτι τελευταίο, νομίζω στην ιστορία του marstay0 -δν είμαι σίγουρος, τη διάβασα πριν 1,5 μήνα- έλεγε πως είχε πρόβλημα με την ανάληψη χρημάτων. Επίσης δε ξέρω τι χρεώσεις έχει η τράπεζα για τις αναλήψεις. Θα μπορώ να πληρώνω με χρεωστική. για ν μη κουβαλάω πολλά μετρητά;
 

marstay

Member
Μηνύματα
143
Likes
223
Επόμενο Ταξίδι
Ακυρώθηκε!
Ονειρεμένο Ταξίδι
Μαδαγασκάρη
Άργησα πολύ να διαβάσω τα μηνύματα:haha: Kingmοuf και MArstay ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Kingmouf διάβασα την ιστορία σου, πολύ ωραία με υπέροχες φωτογραφίες! Εμείς συγκοινωνία θα χρησιμοποιησουμε, μόλις φτάσουμε θα αγοράσουμε εισιτήρια για όλες τις μετακινήσεις μας γιατί άκουσα υπάρχει πρόβλημα αλλιώς στη διαθεσιμότητα. Για την ερημο νομίζω το ευκολότερο είναι να ψάξω κάποιον οδηγό για ένα διήμερο ταξίδι από Φεζ και μετά από την έρημο να πάω στο Μαρακές, καλά κατάλαβα;
Είδα και αυτά που έλεγες για τα ριάντ, οπότε καλύτερα να συνεννούμαστε με τους ανθρώπους των ριάντ να πας πάρουν εκεί.
Κάτι τελευταίο, νομίζω στην ιστορία του marstay0 -δν είμαι σίγουρος, τη διάβασα πριν 1,5 μήνα- έλεγε πως είχε πρόβλημα με την ανάληψη χρημάτων. Επίσης δε ξέρω τι χρεώσεις έχει η τράπεζα για τις αναλήψεις. Θα μπορώ να πληρώνω με χρεωστική. για ν μη κουβαλάω πολλά μετρητά;

Είχα αντιμετωπίσει ένα θεματάκι με ένα atm στο αεροδρόμιο όπου μου κράτησε για κανένα λεπτό την κάρτα και αγχώθηκα. Τελικά την έβγαλε και πήγα σε ένα άλλο atm μέσα στο αεροδρόμιο και έβγαλα κανονικά. Αν θυμάμαι καλά χρησιμοποιούσα κάρτα της εθνικής. Επίσης χρήματα έβγαζα μετά κανονικά σε όλα τα atm. Ενδεικτικά αν θυμάμαι καλά είχε atm ακριβώς έξω από την μπαμπ μπουζλούντ (ή κάπως έτσι) έξω από την μεδίνα της Φες. Πάντως με κάρτα δεν πλήρωσα πουθενά (δεν θυμάμαι κιόλας αν χρησιμοποιούσαν κάρτες) αλλά μόνο μετρητά απλά πάνω μου δεν είχα πολλά. Είχα λίγα πάνω μου, κάποια στο δωμάτιο και δύο κάρτες.
 

Kingmouf

Member
Μηνύματα
98
Likes
456
Για την ερημο νομίζω το ευκολότερο είναι να ψάξω κάποιον οδηγό για ένα διήμερο ταξίδι από Φεζ και μετά από την έρημο να πάω στο Μαρακές, καλά κατάλαβα;
Είδα και αυτά που έλεγες για τα ριάντ, οπότε καλύτερα να συνεννούμαστε με τους ανθρώπους των ριάντ να πας πάρουν εκεί.
;)

Κάτι τελευταίο, νομίζω στην ιστορία του marstay0 -δν είμαι σίγουρος, τη διάβασα πριν 1,5 μήνα- έλεγε πως είχε πρόβλημα με την ανάληψη χρημάτων. Επίσης δε ξέρω τι χρεώσεις έχει η τράπεζα για τις αναλήψεις. Θα μπορώ να πληρώνω με χρεωστική. για ν μη κουβαλάω πολλά μετρητά;
Τώρα εμείς είχαμε πάει Απρίλιο του 2015 (προ capital control), αλλά ακολουθήσαμε παρόμοια τακτική με αυτή που γράφει ο marstay. Χρήματα άλλαξα στο αεροδρόμιο με το που φτάσαμε και μετά από ATM (γενικά το Μαρόκο δεν είναι ιδιαίτερα ακριβό, οπότε δε σου χρειάζεται να έχεις πολλά χρήματα πάνω σου). Κάρτα έχω την εντύπωση ότι και εμείς δε χρησιμοποιήσαμε πουθενά - μόνο αν θυμάμαι καλά σε κάποιο μεγάλο σούπερ μάρκετ (τύπου carrefour) όταν φεύγαμε από τη Φεζ. Γενικά πολλές φορές σου λένε να δώσεις και ευρώ αν θέλεις, αλλά πάντα είναι κλέψιμο η φάση. Μόνο αν αναγκαστείς δώσε ευρώ. Προσοχή μόνο στις προμήθειες που κρατάνε οι τράπεζες γιατί είναι εκτός EU. Η Alpha που έχω εγώ είναι πολύ χειρότερη από την Εθνική που είχε ένας φίλος που ταξιδεύαμε μαζί. Γενικά σε κάθε ανάληψη είναι κάτι του τύπου 1% επί του ποσού ανάληψης ή 4,4 ευρώ (όποιο είναι μεγαλύτερο): http://www.alpha.gr/page/default.asp?la=1&id=12632 .
 

Lydias13

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
ΚΟΥΒΑ
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περου
Καλησπερα και παλι. Εχω ακομα δυο αποριες προτου κλεισω τα ξεναδοχεια. Φτανω σαββατο πρωι Μαρακες και φευγω το επομενο σαββατο βραδυ απο Φεζ. Μετα απο πολυ ψαξιμο εχω καταληξει στις εξης επιλογες, 1η μερα Μαρακες- 2η μονοημερη στους καταρακτες-3η Μαρακες-4η περασμα Καζαμπλανκα και καταληξη στη Φεζ. Υπολογιζω τις επομενες δυο διανυκτερευσεις για ερημο Μερτζουγκα και ακομα μια στη Φεζ. Δυο βραδια δε χρειαζομαι απο Φεζ για την ερημο..? Επισης δεν εχω αποφασησει ακομα αν θα κοψω τη μια απ τις δυο μερες του Μαρακες για Εσσαουιρα. Μηπως τελικα ειναι πολυ στο τρεξιμο το προγραμμα...?
 

Kingmouf

Member
Μηνύματα
98
Likes
456
Καλησπερα και παλι. Εχω ακομα δυο αποριες προτου κλεισω τα ξεναδοχεια. Φτανω σαββατο πρωι Μαρακες και φευγω το επομενο σαββατο βραδυ απο Φεζ. Μετα απο πολυ ψαξιμο εχω καταληξει στις εξης επιλογες, 1η μερα Μαρακες- 2η μονοημερη στους καταρακτες-3η Μαρακες-4η περασμα Καζαμπλανκα και καταληξη στη Φεζ. Υπολογιζω τις επομενες δυο διανυκτερευσεις για ερημο Μερτζουγκα και ακομα μια στη Φεζ. Δυο βραδια δε χρειαζομαι απο Φεζ για την ερημο..? Επισης δεν εχω αποφασησει ακομα αν θα κοψω τη μια απ τις δυο μερες του Μαρακες για Εσσαουιρα. Μηπως τελικα ειναι πολυ στο τρεξιμο το προγραμμα...?
Τί λες να κάνεις κάτι τέτοιο?
Μαρακές
Καταρράκτες (2η μέρα)
Εσαουίρα (3η μέρα)
Καζαμπλάνκα (4η μέρα)
Φεζ
Μερζούγκα
Φεζ

Τώρα το τελευταίο το κόβω λίγο δύσκολο... Η Fez απέχει πολύ από τη Μερζούγκα... τώρα you know better...
 

doraki26

Member
Μηνύματα
131
Likes
9
Καλησπέρα παιδιά μάλλον θα πάω γαμήλιο ταξίδι στο Μαρόκο αρχές Αυγούστου?πιστεύετε είναι καλή περίοδος? Επίσης τι πρεπει να προσέξουμε, μέρη, φαγητά,ενδυμασία??
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.109
Μηνύματα
880.625
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom