Musica Latina!

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.965
Likes
9.361
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Ένα από τα χαρακτηριστικότερα τραγούδια σε ρυθμό son cubano είναι το πασίγνωστο τραγούδι “Son de la loma” που σημαίνει είναι από τα ορεινά” – εννοώντας την ανατολική περιοχή της Κούβας όπου βρίσκονται οι οροσειρές και περικλείει τις επαρχίες Guantánamo, Granma, Holguín και Santiago de Cuba.
Το τραγούδι έγραψε (στίχους και μουσική) ο Κουβανός συνθέτης και τραγουδιστής Miguel (Miguelito) Matamoros το 1922, πριν ακόμα δημιουργήσει το παγκοσμίως γνωστό Τρίο του, το “Trío Matamoros”.
Στα 35 χρόνια της ύπαρξης του, το γκρουπ διατήρησε το μουσικό του στυλ με την ίδια φρεσκάδα και χαρά όπως την πρώτη ημέρα. Η μελωδία του ξεσήκωνε όχι μόνο τους συμπατριώτες τους αλλά όλο τον κόσμο, χαρίζοντάς τους το θαυμασμό και την παγκόσμια αναγνώριση. Ο ιδρυτής και ψυχή του Τρίο, Miguel Matamoros, πέθανε το 1971 στην πόλη που γεννήθηκε και μεγάλωσε και στην οποία πάντα επέστρεφε, στο Σαντιάγο της Κούβας. Την ημέρα της κηδείας τους, σχεδόν 1 εκ. κόσμος τον συνόδευσε στην τελευταία του κατοικία, στο κοιμητήριο της πόλης, τραγουδώντας σε όλη τη διαδρομή αυτό το τραγούδι!
Όπως έχει δηλώσει ο ίδιος ο δημιουργός του, το τραγούδι το εμπνεύστηκε και το έγραψε μέσα σε ένα βράδυ ως εξής:

''Eνα βράδυ συνοδευόμενος από τον ξάδερφό μου Alfonso del Río, ξεκινήσαμε για να παίξουμε σε μια συναυλία. Όταν τελειώσαμε, με πλησίασε μία κυρία με την μικρή της κόρη και μου είπε: “Κύριε, μπήκα εδώ μέσα γιατί η κόρη μου ξετρελάθηκε με τα τραγούδια σας και θα ήθελα να μάθω από πού είναι οι τραγουδιστές”.
Εγώ απάντησα: “Είναι από τα ορεινά (son de la loma)”. Ακούγοντας με η μικρή είπε: “Mamá, son de la loma (μαμά, είναι από τα ορεινά)”. Έτσι, από εκείνη την πρόταση πήρα τον τίτλο του τραγουδιού “Mamá, son de la loma”, που σημαίνει ότι είμαστε από το Santiago de Cuba.''
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.965
Likes
9.361
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Το γκρουπ Calle 13 από το Πουέρτο Ρίκο μας πάει μια βόλτα στον κόσμο
 

Cleon

Member
Μηνύματα
13
Likes
24
Επόμενο Ταξίδι
Βραζιλία
Ταξίδι-Όνειρο
Νοτιοανατολική Ασία
Juan Luis Guerra - Amapola (Μια Παπαρούνα)


O Juan Luis Guerra είναι ένας από τους μεγαλύτερους Δομηνικανούς τραγουδιστές.

'Εκσυγχρόνισε' τη bachata, που στο παρελθόν θεωρείτω η μουσική του 'μάγκα' και έφερε πολλές soft μπαλάντες στη δομηνικανική mainstream.
 

zmaria

Member
Μηνύματα
1.335
Likes
1.201
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη (αμήν)
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα,Περού,Ν.Αφρική
Αγαπώ Juan Luis Guerra! Από τα δικά του αγαπημένα μου είναι αυτό!

 

Cleon

Member
Μηνύματα
13
Likes
24
Επόμενο Ταξίδι
Βραζιλία
Ταξίδι-Όνειρο
Νοτιοανατολική Ασία
Εξαιρετικό το Frio Frio.

Ιδού επίσης ένα άλλο αγαπημένο (από τα ρομαντικά).

 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.965
Likes
9.361
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
O Juan Luis Guerra είναι ένας από τους μεγαλύτερους Δομηνικανούς τραγουδιστές.'Εκσυγχρόνισε' τη bachata, που στο παρελθόν θεωρείτω η μουσική του 'μάγκα' και έφερε πολλές soft μπαλάντες στη δομηνικανική mainstream.
Έχεις απόλυτο δίκιο σε αυτό που λες. Τα πρώτα χρόνια της ύπαρξής της η bachata, θεωρούμενη μετ΄επιτάσεως «παρακατιανή», «φτηνή», «κακόγουστη» και δείγμα του χειρότερου λαϊκού γούστου στην ίδια τη Δομηνικανή Δημοκρατία επιβίωνε κυριολεκτικά στο περιθώριο. Και ξαφνικά μέσα σε μια δεκαετία η bachata πέρασε από την απόλυτη απαξίωση στη διεθνή καταξίωση με τον Juan Luis Guerra να έχει βάλει το χεράκι του σε μεγάλο βαθμό.
 

alma

Member
Μηνύματα
3.721
Likes
15.074
Το έχω ξαναβάλει αλλά χωρίς το video clip...με εικόνες Κολομβίας

 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.182
Μηνύματα
883.218
Μέλη
38.891
Νεότερο μέλος
CrisPan

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom