Ερώτηση SOS: Πολίτες εκτός ΕΕ

dhmhtrhs1989

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
καλησπέρα σας
Έχω άδεια διαμονής δεύτερης γενιάς και θα ήθελα να ταξιδέψω στην Αγγλία για επαγγελματικους λογούς.
μπορώ να ταξιδέψω η πρέπει να βγάλω βίζα....?

ευχαριστο εκ των προτερων
 

maria1987

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Καλημέρα...γνωρίζει κάποιος/α αν κάποιος αλλοδαπός, πολίτης χώρας εκτός ΕΕ, ο οποίος μένει νόμιμα στη Ελλάδα με άδεια παραμονής δεύτερης γενιάς , χρειάζεται βίζα για να ταξιδέψει με κρουαζιέρα στη Τουρκία?
 

karfitsa

Member
Μηνύματα
4.546
Likes
8.035
Συμφωνα με τα παρακατω,οποιος πηγαινει με κρουαζιερα στην Τουρκια και για διαστημα μεχρι 72 ωρες,δεν χρειαζεται βιζα...
Do I need an e-Visa if I am on a cruise ship?
"According to the Law on Foreigners and International Protection which entered into force on 11th April 2014, those foreigners who arrive at sea ports and intend to visit the seaport city or nearby provinces for touristic purpose are exempt from visa provided that their stay does not exceed seventy two (72) hours."
http://www.mfa.gov.tr/frequently-asked-questions.en.mfa
https://www.evisa.gov.tr/en/info/
 

maria1987

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Συμφωνα με τα παρακατω,οποιος πηγαινει με κρουαζιερα στην Τουρκια και για διαστημα μεχρι 72 ωρες,δεν χρειαζεται βιζα...
Do I need an e-Visa if I am on a cruise ship?
"According to the Law on Foreigners and International Protection which entered into force on 11th April 2014, those foreigners who arrive at sea ports and intend to visit the seaport city or nearby provinces for touristic purpose are exempt from visa provided that their stay does not exceed seventy two (72) hours."
http://www.mfa.gov.tr/frequently-asked-questions.en.mfa
https://www.evisa.gov.tr/en/info/
Σας ευχαριστώ πολυ για τη βοήθεια να είστε καλα
 

Gevkarinian

Member
Μηνύματα
5
Likes
1
Καλησπέρα παιδιά θέλω την βοήθειά σας. Θέλω να ταξιδέψω στην Ιταλία με την Ryanair. Είμαι Αρμένιος με άδεια παραμονής δεύτερης γενιάς(5α ετίας).
Ξέρει κάποιος αν πρέπει να έχω visa?
Απο την Ryanair μου είπανε ότι δεν χρειάζεται αλλά καλύτερα να ρωτήσω την Ιταλική πρεσβεία. Στην Ιταλική πρεσβεία δεν ξέρουν σίγουρα. Από την άλλη η Aegean μου είπε ότι χρειάζεται visa.
Δεν ξέρω τι να κάνω τώρα. Δεν έχω κλείσει ακόμα τα εισιτήρια και προσπαθώ να βγάλω άκρη.
 
Μηνύματα
1.992
Likes
6.323
Εφόσον μένεις στην Ελλάδα νόμιμα με άδεια διαμονής, ταξιδεύεις κανονικά οπουδήποτε εντός Σένγκεν, απλά με το διαβατήριό σου και την άδεια διαμονής παραμάσχαλα.
 

merimeri

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Καλησπέρα παιδιά! Έκανα δώρο στον αρραβωνιαστικό μου 2 εισιτήρια για να πάμε μαζί τέλη Φλεβάρη στο Λονδίνο.Είμαι από την Αρμενία και έχω άδεια διαμονής ως μέλος οικογένειας Έλληνα πολίτη και αναρωτιέμαι θα χρειαστώ βίζα για να πάω?..Η άδεια είναι βάσει της μητέρας μου..Παίδες βοήθεια γιατί θα τρελαθουμε με την Σένγκεν....Ευχαριστώ!!!
 
Μηνύματα
1.992
Likes
6.323
Καλησπέρα παιδιά! Έκανα δώρο στον αρραβωνιαστικό μου 2 εισιτήρια για να πάμε μαζί τέλη Φλεβάρη στο Λονδίνο.Είμαι από την Αρμενία και έχω άδεια διαμονής ως μέλος οικογένειας Έλληνα πολίτη και αναρωτιέμαι θα χρειαστώ βίζα για να πάω?..Η άδεια είναι βάσει της μητέρας μου..Παίδες βοήθεια γιατί θα τρελαθουμε με την Σένγκεν....Ευχαριστώ!!!
Καλησπέρα φίλη :)
Δε χρειάζεται να τρελαίνεσαι.. Για να πας Λονδίνο χρειάζεσαι visa, μιας και η Αγγλία είναι εκτός Schengen. Η αίτηση γίνεται online, είναι δωρεάν για εσένα που έχεις άδεια διαμονής ως μέλος οικογένειας Έλληνα. Απλά μπες και συμπλήρωσέ την προσεκτικά, για να κλείσεις κατόπιν online ραντεβού για "συνέντευξη" στην εταιρία που έχει αναλάβει τις σχετικές διαδικασίες. Η Βρετανική πρεσβεία δεν ασχολείται με visa.
Αυτά :)
 

merimeri

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Α οκ ευχαριστώ πάρα πολύ!!! απλώς είδα ότι η Ιβανα έλεγε πως αυτό ισχύει μόνο αν ταξιδεύεις μαζί με εκείνον που βγήκε η άδεια...γιατί εμένα η μητέρα μου δεν θα είναι θα είμαι μόνο με τον αρραβωνιαστικό μου!! Για να δούμε...Μήπως ξέρεις ποιο είναι το site για την αίτηση??
 
Μηνύματα
1.992
Likes
6.323
Α οκ ευχαριστώ πάρα πολύ!!! απλώς είδα ότι η Ιβανα έλεγε πως αυτό ισχύει μόνο αν ταξιδεύεις μαζί με εκείνον που βγήκε η άδεια...γιατί εμένα η μητέρα μου δεν θα είναι θα είμαι μόνο με τον αρραβωνιαστικό μου!! Για να δούμε...Μήπως ξέρεις ποιο είναι το site για την αίτηση??
https://www.gov.uk/apply-uk-visa

Όσο γι' αυτό που είπε η Ιβάνα, δε θυμάμαι αλλά μάλλον θα ισχύει. Σ' αυτή την περίπτωση θα πληρώσεις περίπου 80 ευρώ νομίζω, δεν είναι δωρεάν. Σε κάθε περίπτωση, όλα αναφέρονται στο site ;)
 

DreamSPR

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Είμαι μόνιμος και νόμιμος κάτοικος της ελληνικής επικράτειας. Έχω αλβανική ιθαγένεια και κατέχω άδεια διαμονής δεύτερης γενιάς (Ζ2).
Μπορώ να ταξιδέψω Μεξικό? Υπό ποιες προϋποθέσεις? Χρειάζομαι Visa?
Αναφέρω προεραιτικά τον λόγο για τον οποιο θέλω να ταξιδέψω...
Είχα έρθει σε επαφή με μια Μεξικάνα και με τα πολλά με επισκέφτηκε στην Ελλάδα. Τελικά δημιουργήσαμε μια όμορφη σχέση η οποία διατηρείται και εξελίσεται θετικά μέχρι και σήμερα. Η συγκεκριμένη κοπέλα, όπως και κάθε πολίτης του Μεξικού ή οποιασδήποτε άλλης τρίτης χώρας (δε γνωρίζω ποιές εξαιρούνται!), έχουν το δικαίωμα να διαμένουν στην Ευρώπη εως 90 ημέρες! Υποχρεώνοντάς τους να γυρίσουν πίσω στη χώρα τους για τουλάχιστον 90 ημέρες και μετά να ξανά επισκεφτούν την Ευρώπη. Με λίγα λόγια η συγκεκριμένη κοπέλα έχει έρθει κατ' επανάληψη 3 φορές σε διάστημα 15 μηνών περίπου. Πρακτικά αποτελεί μεγάλες δαπάνες για τα αεροπορικά εισιτήρια... και ψυχολογικά δεν παλεύεται άλλο αυτά η κατάσταση 3 μήνες μαζί και 3 μήνες χώρια... Ότι κι αν έψαξα εώς σήμερα περί νόμιμων εγγράφων για να μπορέσει να μείνει μόνιμα εδώ... δε βρήκα καμία άκρη... ούτε στη Πρεσβεία της! Οποιαδήποτε άλλη χρήσιμη σχετική πληροφορία θα ήταν εκτιμητέα! Ευχαριστώ
 
Μηνύματα
1.992
Likes
6.323
Είμαι μόνιμος και νόμιμος κάτοικος της ελληνικής επικράτειας. Έχω αλβανική ιθαγένεια και κατέχω άδεια διαμονής δεύτερης γενιάς (Ζ2).
Μπορώ να ταξιδέψω Μεξικό? Υπό ποιες προϋποθέσεις? Χρειάζομαι Visa?
Αναφέρω προεραιτικά τον λόγο για τον οποιο θέλω να ταξιδέψω...
Είχα έρθει σε επαφή με μια Μεξικάνα και με τα πολλά με επισκέφτηκε στην Ελλάδα. Τελικά δημιουργήσαμε μια όμορφη σχέση η οποία διατηρείται και εξελίσεται θετικά μέχρι και σήμερα. Η συγκεκριμένη κοπέλα, όπως και κάθε πολίτης του Μεξικού ή οποιασδήποτε άλλης τρίτης χώρας (δε γνωρίζω ποιές εξαιρούνται!), έχουν το δικαίωμα να διαμένουν στην Ευρώπη εως 90 ημέρες! Υποχρεώνοντάς τους να γυρίσουν πίσω στη χώρα τους για τουλάχιστον 90 ημέρες και μετά να ξανά επισκεφτούν την Ευρώπη. Με λίγα λόγια η συγκεκριμένη κοπέλα έχει έρθει κατ' επανάληψη 3 φορές σε διάστημα 15 μηνών περίπου. Πρακτικά αποτελεί μεγάλες δαπάνες για τα αεροπορικά εισιτήρια... και ψυχολογικά δεν παλεύεται άλλο αυτά η κατάσταση 3 μήνες μαζί και 3 μήνες χώρια... Ότι κι αν έψαξα εώς σήμερα περί νόμιμων εγγράφων για να μπορέσει να μείνει μόνιμα εδώ... δε βρήκα καμία άκρη... ούτε στη Πρεσβεία της! Οποιαδήποτε άλλη χρήσιμη σχετική πληροφορία θα ήταν εκτιμητέα! Ευχαριστώ
https://en.m.wikipedia.org/wiki/Visa_requirements_for_Albanian_citizens Με μια γρήγορη ματιά, αυτό βρήκα. Μπορείς να μιλήσεις με την πρεσβεία της Αλβανίας να σου πούνε λεπτομέρειες, μιας και τρόπος για να έρθει η κοπέλα στην Ελλάδα για διάστημα μεγαλύτερο των 90 ημερών ανά εξάμηνο, δεν υπάρχει. Ή μάλλον υπάρχει, λέγεται γάμος ;)
Αφού είστε καλά μαζί, κοίτα να κάνεις κανένα ταξίδι εκεί, και μετά κάλεσε τους δικούς σου για γάμο αλά μεξικάνα! Καλή τύχη!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.184
Μηνύματα
883.321
Μέλη
38.894
Νεότερο μέλος
mikesf

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom