Ιταλία Ρώμη - Αξιοθέατα, Διαμονή, Μετακινήσεις, Φαγητό

ΣΟΦΙΑ26

Member
Μηνύματα
5
Likes
0
katkats ευχαριστώ για τα link :)... Γιατί λες με σιγουριά να ξεχάσω αυτό στο Pigneto, από άποψη περιοχής ή μετακίνησης;;
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.355
Likes
9.276
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
katkats ευχαριστώ για τα link :)... Γιατί λες με σιγουριά να ξεχάσω αυτό στο Pigneto, από άποψη περιοχής ή μετακίνησης;;
Εγω λεω να ξεχασεις το αλλο. Ασυζητητι Pigneto, μακραν καλυτερη τοποθεσια. Δυο βηματα απο το San Lorenzo όπου γινεται χαμος. Διπλα στην porta Maggiore δηλ πας τερμινι κλπ με μετρο, τραμ, τραινο, λεωφορεια. Αψογα, ενω το αλλο ειναι σε περιοχη ύπνου. Αν ειστε βεβαια ανω των 60 κ κοιμαστε με τις ορνιθες το αλλο. Και στα δυο θα χρειαστεις ΜΜΜ παντως.
 

ΣΟΦΙΑ26

Member
Μηνύματα
5
Likes
0
Τελικά κλείσαμε στο Pigneto.. Χαίρομαι που λες Samion πως έχει ζωή, γιατί λέμε να το εκμεταλλευτούμε για βράδυ, μετά από τις περιηγήσεις στο κέντρο.. Επίσης σκεφτόμασταν ν΄αφιερώσουμε και ένα πρωινό ή απόγευμα στην περιοχή trastevere, καθώς έχω ακούσει αρκετά καλά σχόλια..
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.355
Likes
9.276
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Τελικά κλείσαμε στο Pigneto.. Χαίρομαι που λες Samion πως έχει ζωή, γιατί λέμε να το εκμεταλλευτούμε για βράδυ, μετά από τις περιηγήσεις στο κέντρο.. Επίσης σκεφτόμασταν ν΄αφιερώσουμε και ένα πρωινό ή απόγευμα στην περιοχή trastevere, καθώς έχω ακούσει αρκετά καλά σχόλια..
Αν το νουμερο του νικ σου εχει σχεση με την ηλικια σου θα ειστε στο στοιχειο σας. Δες τις προτάσεις που εχουν γραφει για φαγητο στην περιοχη (tram tram, marcello κλπ) και περιηγηθειτε στα δεκαδες μπαρ της περιοχης. Φοιτητικη ζωνη με φτηνες τιμες το San Lorenzo αλλα κ το Pigneto. Trastevere ok, πολυ τουριστικο αλλα αξιζει.
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.552
Likes
12.363
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ν. Αμερική
katkats ευχαριστώ για τα link :)... Γιατί λες με σιγουριά να ξεχάσω αυτό στο Pigneto, από άποψη περιοχής ή μετακίνησης;;
Τελικά κλείσαμε στο Pigneto.. Χαίρομαι που λες Samion πως έχει ζωή, γιατί λέμε να το εκμεταλλευτούμε για βράδυ, μετά από τις περιηγήσεις στο κέντρο.. Επίσης σκεφτόμασταν ν΄αφιερώσουμε και ένα πρωινό ή απόγευμα στην περιοχή trastevere, καθώς έχω ακούσει αρκετά καλά σχόλια..
Η γειτονική περιοχή του San Lorentzo όντως έχεις νυχτερινή ζωή (μόνο) και το Pigneto υποτίθεται πως είναι το next hot thing. Στο Pigneto φαίνεται ότι έχει γίνει πολύ μεγάλη προσπάθεια για αναμόρφωση της περιοχής: έχουν αναπαλαιώσει κάποια κτίρια, έχουν κάνει έναν πεζόδρομο, ανοίγει και σταθμός μετρό, αλλά η περιοχή είναι αδιάφορη. Επίσης, εμένα δεν μου ανέπνευσε ιδιαίτερη ασφάλεια ο πεζόδρομος που προανέφερα (via de Pigneto) ή ας πούμε ότι η βόλτα από εκεί δεν ήταν και πολύ ευχάριστη. Επειδή το ξενοδοχείο είναι δίπλα, εμένα δεν θα μου άρεσε να μένω εκεί. Να πάτε οπωσδήποτε στο bar Necci.
Από την άλλη το άλλο ξενοδοχείο είναι δίπλα στο κέντρο και δίπλα στο Trastevere, σε περιοχή που πάλι δεν θα έμενα, άλλα έδωσες μόνο δυο επιλογές.
 
Last edited:

ΣΟΦΙΑ26

Member
Μηνύματα
5
Likes
0
Ευχαριστώ και τους δυο για τις χρήσιμες πληροφορίες. Όντως το 26 είναι η ηλικία, οπότε πιστεύω θα χαρούμε την περιοχή και το βράδυ. Θα είμαστε δυο άτομα και πιστεύω πως δε θα είναι επικίνδυνο να κυκλοφορούμε βράδυ στη γειτονιά. Ήταν οι δυο πιο οικονομικές προτάσεις στις οποίες κατέληξα, γι' αυτό παρέθεσα αυτά τα δύο μόνο....
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.355
Likes
9.276
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
δίπλα στο κέντρο και δίπλα στο Trastevere, σε περιοχή που πάλι δεν θα έμενα, άλλα έδωσε μόνο δυο επιλογές.
Για το Τραστεβερε 2,5-3 χιλιομετρα που το βγαζει ο γκουγκλ δεν το λες κ διπλα..δεν ειναι κεντρικο σημειο σαν το αλλο.
 

ΣΟΦΙΑ26

Member
Μηνύματα
5
Likes
0
Και μια άσχετη ερώτηση με το θέμα της διαμονής... Δυστυχώς δε θα είμαστε στη Ρώμη την Κυριακή που απ΄ότι είδα γίνεται στο Τραστέβερε η μεγάλη υπαιθρια αγορά του Πόρτε Πόρτέζε... Υπάρχουν άλλες παρόμοιου τύπου αγορές κατά τη διάρκεια της βδομάδας;; Το bar Necci το προτείνετε για πρωινό, φαγητό ή ποτό;;;
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.355
Likes
9.276
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Και μια άσχετη ερώτηση με το θέμα της διαμονής... Δυστυχώς δε θα είμαστε στη Ρώμη την Κυριακή που απ΄ότι είδα γίνεται στο Τραστέβερε η μεγάλη υπαιθρια αγορά του Πόρτε Πόρτέζε... Υπάρχουν άλλες παρόμοιου τύπου αγορές κατά τη διάρκεια της βδομάδας;; Το bar Necci το προτείνετε για πρωινό, φαγητό ή ποτό;;;
Η πορτα πορτεζε δεν βρισκω οτι έχει ενδιαφερον για τουριστες. Ενα κυριακατικο Μοναστηράκι κ τπτ παραπερα. Καμμια αγορα τετοιου τυπου δεν αξιζει το χρονο σου. Πηγαινε πρωι στο campo de fiori που ειναι γραφικά κ αφιερωστε το χρονο σας σε αξιοθεατα.
 

agathi25

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Εγώ πήγα για ποτό.

Καλησπέρα Θα ειμαι στη Ρωμη απο 21/8 me 27/8 Θέλω τη βοήθεια σας. Έχω τις εξής επιλόγες:
το ενα το ξενοδοχειο ειναι αυτοhttp://www.booking.com/hotel/it/cic...2902d0a0dbff7807e2d3f935X1;type=total;ucfs=1&
και το αλλο αυτόhttp://www.booking.com/hotel/it/ang...0c9cbe54259e1a9a39c41971X1;type=total;ucfs=1&

ομως σας παρακαλω θα ηθελα ακομη μια γνωμη και για ενα πιο οικονομικο ξενοδοχειο . θα ειμαι στη Ρωμη απο 21/8 me 27/8 περιμενω τη γνωμη σας
 
Last edited by a moderator:

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.552
Likes
12.363
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ν. Αμερική
Τελικά κλείσαμε στο Pigneto.. Χαίρομαι που λες Samion πως έχει ζωή, γιατί λέμε να το εκμεταλλευτούμε για βράδυ, μετά από τις περιηγήσεις στο κέντρο.. Επίσης σκεφτόμασταν ν΄αφιερώσουμε και ένα πρωινό ή απόγευμα στην περιοχή trastevere, καθώς έχω ακούσει αρκετά καλά σχόλια..
Να μας γράψεις εντυπώσεις από την περιοχή, όταν επιστρέψεις. Να περάσετε καλά.
 
Last edited:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.108
Μηνύματα
880.497
Μέλη
38.836
Νεότερο μέλος
ipagou

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom