Newbie: online check in ή οχι ?

EIRHNH2

Member
Μηνύματα
1.279
Likes
1.348
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
ο κόσμος ΟΛΟΣ!!!!
Λιγο ασχετη η ερωτηση μου αλλα ειναι τραβηγμένο να φτασει κανεις 1 ωρα χωρις τσεκ ιν και με βαλιτσες; Ειχαμε καθυστερησει μια φορα κατα λαθος και η υπαλληλος ειχε ψιλο-αγχωθει και μας ειπε οτι ημαστε τελευταιοι και να κανουμε γρηγορα.... Τοσο υπερβολικο ειναι να παει κανεις 1 ωρα πιο πριν; Το αεροπλανο ποτε υπαρχει περιπτωση να το χασεις;
 

ThanasisU2

Member
Μηνύματα
3.469
Likes
3.433
Επόμενο Ταξίδι
Brno
Ταξίδι-Όνειρο
RTW
άμα πας 44 λεπτά και λιγότερο στο τσεκ ιν, ή 29 λεπτά και λιγότερο στο gate
 

Astrachan

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Γεια σας,

Έχω κλείσει οικονομική θέση με την Aegean και έχω κάνει online check-in. Όταν θα πάω στο αεροδρόμιο με το εκτυπωμένο boarding pass και με την χειραποσκευή θα πρέπει να πάω πρώτα για έλεγχο της χειραποσκευής κάπου ή πάω κατευθείαν στο boarding desk; Και κάτι ακόμα. Τα μίλια στο πρόγραμμα miles and bonus της Aegean καταγράφονται αυτόματα ή πρέπει να απευθυνθώ στο προσωπικό του αεροδρομίου;
 

James

Member
Μηνύματα
1.001
Likes
5.328
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Αν έχεις κάνει όλα αυτά δεν χρειάζεσαι τίποτα άλλο. Πας κατευθείαν προς την πύλη επιβίβασης.
Τώρα για τα μίλια, μπορείς όταν γυρίσεις από το ταξίδι, να μπεις στο site της aegean και να δώσεις τα στοιχεία της πτήσης σου. Εντός 1-2 ημερών νομίζω πιστώνονται.
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.599
Likes
12.420
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
θα πρέπει να πάω πρώτα για έλεγχο της χειραποσκευής κάπου ή πάω κατευθείαν στο boarding desk;
Όπως σου τα είπε ο @James. Πριν την πύλη επιβίβασης θα σου κάνουν έλεγχο. Και σε σένα και σε ό,τι κουβαλάς (και στην χειραποσκευή εννοείται).
 

George001

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Κάπου στην Ευρώπη
Ταξίδι-Όνειρο
ΗΠΑ και Αυστραλία
Γεια χαρά σε όλους!!!
Θέλω να κάνω μία ερώτηση (ως πρωτάρης και εγώ).
Έχω κάνει κράτηση με την Aegean για έναν φίλο που ταξιδεύει σε 5 μέρες από Αθήνα για Σαντορίνη. Το πρόβλημα όμως είναι πως έρχεται από εξωτερικό την ίδια μέρα (για την ακρίβεια φτάνει Αθήνα περίπου 2,5 ώρες πριν την αναχώρηση της πτήσης για Σαντορίνη) και εγώ δεν γνωρίζω ακόμα τι αποσκευές θα έχει μαζί του για να τις αγοράσω online.

Και εδώ έρχεται η ερώτηση μου: Αν εγώ του κάνω online check-in (για να του κλείσω θέση, μην βρεθεί προ εκπλήξεως ο άνθρωπος μετά από 10+ ώρες ταξίδι), μπορεί μετά αυτός από το αεροδρόμιο να αγοράσει αποσκευή όταν θα πάει για να την παραδώσει ή πρέπει οπωσδήποτε να κάνει το check-in αυτός την ώρα που θα παραδώσει τις αποσκευές του;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
 
Last edited:

arabickostas

Member
Μηνύματα
464
Likes
1.514
Γεια χαρά σε όλους!!!
Θέλω να κάνω μία ερώτηση (ως πρωτάρης και εγώ).
Έχω κάνει κράτηση με την Aegean για έναν φίλο που ταξιδεύει σε 5 μέρες από Αθήνα για Σαντορίνη. Το πρόβλημα όμως είναι πως έρχεται από εξωτερικό την ίδια μέρα (για την ακρίβεια φτάνει Αθήνα περίπου 2,5 ώρες πριν την αναχώρηση της πτήσης για Σαντορίνη) και εγώ δεν γνωρίζω ακόμα τι αποσκευές θα έχει μαζί του για να τις αγοράσω online.

Και εδώ έρχεται η ερώτηση μου: Αν εγώ του κάνω online check-in (για να του κλείσω θέση, μην βρεθεί προ εκπλήξεως ο άνθρωπος μετά από 10+ ώρες ταξίδι), μπορεί μετά αυτός από το αεροδρόμιο να αγοράσει αποσκευή όταν θα πάει για να την παραδώσει ή πρέπει οπωσδήποτε να κάνει το check-in αυτός την ώρα που θα παραδώσει τις αποσκευές του;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
Γεια σου Γιώργο. Εφόσον σιγουρα θα ταξιδέψετε για Σαντορίνη κάνε κράτηση και για τους δύο σας τωρα που βρισκεις φτηνά εισητήρια. Απο κει και πέρα στην Διαχείρηση της κράτησης στο site της Αegean μπορείς ανα πάσα στιγμή να προσθέσεις αποσκευές. Οπότε μόλις μάθεις πόσες έχει ο φίλος σου μπαινεις ένα λεπτό ον λαιν και αγοράζεις. Στο αεροδρόμιο αν δεν κανω λάθος κοστίζουν ελαφρώς πιο πολύ αλλα δε το έχω κάνει ποτέ. Κάτι τέτοιο θυμάμαι ομως. Ελπιζω να βοήθησα.
 

George001

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Κάπου στην Ευρώπη
Ταξίδι-Όνειρο
ΗΠΑ και Αυστραλία
@arabickostas σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Το γνωρίζω αυτό για την διαχείριση. Το θέμα είναι πως ο φίλος μου έρχεται για γαμήλιο ταξίδι (και όχι για διακοπές μαζί μου όπως ίσως φάνηκε από το προηγούμενο μου post) στην Ελλάδα από Αμερική οπότε καταλαβαίνεις πως εκείνες τις μέρες θα έχει τρέξιμο και δεν θέλω να τον ζαλίζω και εγώ. Αν δε βάλεις και την διαφορά ώρας, βράστα... Τώρα όσον αφορά την διαφορά της τιμής, η αγορά αποσκευής στο αεροδρόμιο είναι διπλάσια. Από το site της aegean βρήκα πως η τιμή για αγορά αποσκευής online στην go light θέση είναι 18€ ενώ στο αεροδρόμιο 35€.

@galoz Το σκέφτηκα και εγώ και τελικά μάλλον αυτό θα κάνω.
 
Last edited:

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.159
Μηνύματα
882.456
Μέλη
38.877
Νεότερο μέλος
Constansimota

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom