Κορώνη ή Πύλος?

ellie87

Member
Μηνύματα
9
Likes
2
Αγαπητοί καλημέρα σας!
Θα ήθελα τη γνώμη σας για το εξής:
Θα πάμε με τον άντρα μου μέσα Ιουλίου ένα 3μερο στην δυτική Μεσσηνία και αναρωτιόμαστε πιο μέρος είναι ιδανικότερο για κατάλυμα, Κορώνη ή Πύλος?
Σημειώστε ότι διανύω τον 5ο μήνα της εγκυμοσύνης μου οπότε ψάχνουμε ευκολοπροσβάσιμες κοντινές καθαρές & ζεστές παραλίες και παράλληλα ένα μέρος που το βράδυ θα έχει λίγο περαντζάδα για καμιά βολτίτσα.
Μου πρότειναν την Κορώνη ως πιο γραφική και τις παραλίες περούλια/βουνάρια & φοινικούντα.
Έχετε να προτείνετε και καταλύματα στην ευρύτερη περιοχή (Πύλο ή Κορώνη)?

Ευχαριστώ πολύ!
 

Paris81

Member
Μηνύματα
18
Likes
5
Αγαπητοί καλημέρα σας!
Θα ήθελα τη γνώμη σας για το εξής:
Θα πάμε με τον άντρα μου μέσα Ιουλίου ένα 3μερο στην δυτική Μεσσηνία και αναρωτιόμαστε πιο μέρος είναι ιδανικότερο για κατάλυμα, Κορώνη ή Πύλος?
Σημειώστε ότι διανύω τον 5ο μήνα της εγκυμοσύνης μου οπότε ψάχνουμε ευκολοπροσβάσιμες κοντινές καθαρές & ζεστές παραλίες και παράλληλα ένα μέρος που το βράδυ θα έχει λίγο περαντζάδα για καμιά βολτίτσα.
Μου πρότειναν την Κορώνη ως πιο γραφική και τις παραλίες περούλια/βουνάρια & φοινικούντα.
Έχετε να προτείνετε και καταλύματα στην ευρύτερη περιοχή (Πύλο ή Κορώνη)?

Ευχαριστώ πολύ!
Και εμένα μου αρέσει περισσότερο η Πύλος. Το καλύτερο ξενοδοχείο είναι μακράν το Κόστα Ναυαρίνο αλλά είναι αρκετά ακριβό. Αν θέλεις μια οικονομικότερη λύση, 2 φίλοι μου είχαν πάει στο Liokrina Luxury Villas και έμειναν αρκετά ευχαριστημένοι. Προσωπικά δεν το έχω επισκεφτεί οπότε είναι με επιφύλαξη η πρότασή μου. Με το καλό να υποδεχτείς το μωράκι σου!
 

ellie87

Member
Μηνύματα
9
Likes
2
Pari ευχαριστώ για την απάντησή και τις ευχές σου.
Η αλήθεια είναι ότι ψάχνουμε ένα δωμάτιο ιδανικά γύρω στα 60 ευρώ και σίγουρα όχι πάνω από 80...Οπότε το costa navarino προς το παρόν το βλέπω στα όνειρα μου!
Άρα η Πύλος έχει περατζάδα και κανένα χαλαρό μπαράκι για νωρίς το βράδυ?
 

vickokka

Member
Μηνύματα
1.235
Likes
1.931
Ταξίδι-Όνειρο
παντου
Αγαπητοί καλημέρα σας!
Θα ήθελα τη γνώμη σας για το εξής:
Θα πάμε με τον άντρα μου μέσα Ιουλίου ένα 3μερο στην δυτική Μεσσηνία και αναρωτιόμαστε πιο μέρος είναι ιδανικότερο για κατάλυμα, Κορώνη ή Πύλος?
Σημειώστε ότι διανύω τον 5ο μήνα της εγκυμοσύνης μου οπότε ψάχνουμε ευκολοπροσβάσιμες κοντινές καθαρές & ζεστές παραλίες και παράλληλα ένα μέρος που το βράδυ θα έχει λίγο περαντζάδα για καμιά βολτίτσα.
Μου πρότειναν την Κορώνη ως πιο γραφική και τις παραλίες περούλια/βουνάρια & φοινικούντα.
Έχετε να προτείνετε και καταλύματα στην ευρύτερη περιοχή (Πύλο ή Κορώνη)?

Ευχαριστώ πολύ!
γεια σου,
λοιπον στην Κορωνη εχω παει και μου αρεσε, στην Πυλο δεν εχω παει οποτε δεν εχω αποψη.
Η κορωνη εχει ωραια περατζαδα και πολυ καλες κοντικες παραλιες, Περούλια ειναι πολυ ομορφη αλλα εχει κι αλλες κοντινες.
Εμεινα στο ξενοδοχειο Sofotel στο κεντρο, μια χαρα, καθαρο, με ωραια δωματια και κλαες τιμες, αν θελεις δεσ το.
 

Vasileti

Member
Μηνύματα
478
Likes
1.632
Πύλος.
Διαμονή σε ένα από τα παραλιακά μικρά ξενοδοχεία, μπαλκόνι, ασανσέρ και εξαιρετικές τιμές. Νίκος rooms το πιο πρόσφατο που μείναμε. Από κάτω είναι οι ταβέρνες κλπ.
Παρκιγκ κάτω από το ξενοδοχείο ή στο λιμάνι.
Εξερεύνηση και μπάνιο α) στη Γιάλοβα, β) στο Διβάρι κατά προτίμηση στο τέλος του χωματόδρομου, γ) βοιδοκοιλιά δ) απογευματινό μπάνιο κάτω από το ξενοδοχείο χαζεύοντας αυτούς που δειπνούν από πάνω. Άντε και μέχρι Ρωμανό ή Πετροχώρι για μπάνιο και φαγητό. Ήπιες και ωραίες νυχτερινές καταστάσεις στην πλατεία.
Κατά την επιστροφή, εφόσον υπάρχει το περιθώριο για κύκλο μέσω κορώνης κλπ προς Καλαμάτα, στάση για μπάνιο στα Βουνάρια, πριν από Περούλια, φαγητό στην ταβέρνα ακριβώς από πάνω (έχει ασανσέρ για την υπέροχη παραλία) και πίσω στην Αθήνα. Μόλις σου περιέγραψα το αγαπημένο μας mini roadtrip στην περιοχή, όπου συνήθως προσπαθούμε να προσθέσουμε μια διανυκτέρευση στην Κορώνη και μία στην Μεθώνη κάτω από το κάστρο. Η περιοχή είναι ανεξάντλητη σε ομορφιά και ενδιαφέροντα.
 
Last edited:

ellie87

Member
Μηνύματα
9
Likes
2
Καλημέρα σε όλους!
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας!
Τελικώς καταλήξαμε στην Κορώνη και στο sofotel, καθώς είχε όντως πολύ ελκυστική τιμή και λόγω εποχής οι επιλογές μας ήταν περιορισμένες, τα περισσότερα καταλύματα ήταν πλήρη, ειδικά στην Πύλο.
Θα επανέλθω με εντυπώσεις μετά το mini ταξιδάκι μας!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.807
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom