Ιορδανία Ιορδανία πρόγραμμα

underwater

Member
Μηνύματα
2.712
Likes
11.262
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Σας ευχαριςτω πολυ !!! Η Aqaba παει για κόψιμο ...
Η Aqaba γενικά δε λέει κάτι. Δεν έκανα snorkelling (φαντάζομαι ότι για να φημίζεται θα αξίζει), αλλά η ίδια η πόλη είναι αδιάφορη. Το highlight φαντάσου ήταν που πήγαμε με έναν Ιορδανό φίλο στα σύνορα με τη Σαουδική Αραβία! :p
Πάντως γενικά έχετε βάλει αρκετές μέρες για να απολαύσετε με την άνεσή σας όλα τα ενδιαφέροντα σημεία της χώρας!
 

Nikos Pap

Member
Μηνύματα
21
Likes
6
Επόμενο Ταξίδι
Jordan
Kαλησπέρα σας αγαπητοί φίλοι. Τον Ιούλιο σχεδιάζω να επισκεφθώ την Ιορδανία. Η βάση θα είναι το Αμμάν και θα κάνουμε μονοήμερες επισκέψεις στην Πέτρα και στην Νεκρά Θάλασσα. Κάποιος φίλος που επισκέφθηκε πρόσφατα την χώρα, ή με κάποιον τρόπο γνωρίζει, θα με βοηθούσε ανεκτίμητα αν μας ενημέρωνε για το επίπεδο ασφάλειας της χώρας αυτήν την περίοδο. Θεωρείται επικίνδυνη ως χώρα; (δεν αναφέρομαι στην εγκληματικότητα)
 

misha19

Member
Μηνύματα
359
Likes
1.274
Επόμενο Ταξίδι
Ολλανδία-Θεσσαλονίκη
Ταξίδι-Όνειρο
Round the world
Καλησπέρα Νίκο μακράν η πιο ασφαλής χώρα στην περιοχή!! Καμία ανησυχία !! Και οι Ιορδανοί είναι πάρα πολύ καλή άνθρωποι!!
 

tom123

Member
Μηνύματα
8
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Tour στην Ισπανία
Ταξίδι-Όνειρο
Νεα Ζηλανδία
Καλησπέρα σε όλους,

Τον Σεπτέμβριο σκέφτομαι να επισκεφτώ την Ιορδανία και να εκπληρώσω ένα όνειρο να δω την Πέτρα , θα ήθελα μερικές πληροφορίες.

Καταρχάς την βίζα μπορούμε να τη βγάλουμε και εδώ και στο αεροδρόμιο από ότι έχω καταλάβει. Όσοι έχετε πάει που προτείνετε και πόσο είναι το κόστος αν ξέρετε?

Καθώς η πτήση της aegean φτάνει 2:30 τα ξημερώματα πόση ώρα χρειάζεται κάποιος μέχρι να ξεμπερδέψει με την γραφειοκρατία της εισόδου στη χώρα καθώς σκεφτόμουν μήπως αξίζει να πάω απευθείας Πέτρα είτε με ταξί είτε ενοικιάζοντας αμάξι με σκοπό να το επιστρέψω μετά από μια βδομάδα πάλι στο αεροδρόμιο.
Την ενοικίαση αυτοκινήτου την σκέφτομαι σοβαρά καθώς οι ώρες των πτήσεων είναι βάρβαρες και δεν έχω διαβάσει και τα καλύτερα για τα ΜΜΜ της Ιορδανίας. Για την ενοικίαση αυτοκινήτου εκτός από το δίπλωμα οδήγησης (έχω το καινούργιο) χρειάζεται να βγάλω κάποιο άλλο χαρτί;

Όσο για το πρόγραμμα για 7 μέρες ένα πρώτο πλάνο είναι:
2-3 μέρες Πέτρα (εξαρτάτε αν θα μπει στο πρόγραμμα μια μονοήμερη για wadi rum)
1 μέρα Νεκρά θάλασσα χωρίς διανυκτέρευση.
3-4 μέρες Αμμαν (με μονοήμερη για Γεράσα και/ή Madaba).

Εάν έχετε κάτι να προσθέσετε στο πρόγραμμα , καθώς και οποιαδήποτε άλλη πληροφορία , είναι καλοδεχούμενα.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.363
Likes
9.288
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
1. την βίζα μπορούμε να τη βγάλουμε και εδώ και στο αεροδρόμιο από ότι έχω καταλάβει. Όσοι έχετε πάει που προτείνετε και πόσο είναι το κόστος αν ξέρετε? πόση ώρα χρειάζεται κάποιος μέχρι να ξεμπερδέψει με την γραφειοκρατία της εισόδου στη χώρα καθώς
2.σκεφτόμουν μήπως αξίζει να πάω απευθείας Πέτρα είτε με ταξί είτε ενοικιάζοντας αμάξι με σκοπό να το επιστρέψω μετά από μια βδομάδα πάλι στο αεροδρόμιο.
3. ενοικίαση αυτοκινήτου εκτός από το δίπλωμα οδήγησης (έχω το καινούργιο) χρειάζεται να βγάλω κάποιο άλλο χαρτί;
1. Στο αεροδρομιο 20Ε, διαδικασια πολυ γρηγορη, μερικα λεπτα.
2. Να νοικιασεις ΙΧ, δρομοι πολυ καλοι αλλα οχι κ αουτομπαν. Μην το επιχειρησεις νυχτα. Μεινε κοντα στο αεροδρομιο κ το πρωι ταξιδευεις.
3. Οχι.
 

tom123

Member
Μηνύματα
8
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Tour στην Ισπανία
Ταξίδι-Όνειρο
Νεα Ζηλανδία
αντι για βιζα δες την Jordan Pass http://jordanpass.jo/
Πολύ καλή περίπτωση φαίνεται το jordanpass, νομίζω θα το προτιμήσω καθώς η τιμή είναι όσο είναι η Πέτρα και η βίζα και σου δίνει και πολλούς χώρους ακόμα να επισκεφτείς.

1. Στο αεροδρομιο 20Ε, διαδικασια πολυ γρηγορη, μερικα λεπτα.
2. Να νοικιασεις ΙΧ, δρομοι πολυ καλοι αλλα οχι κ αουτομπαν. Μην το επιχειρησεις νυχτα. Μεινε κοντα στο αεροδρομιο κ το πρωι ταξιδευεις.
3. Οχι.
Για διαμονή κοντά στο αεροδρόμιο έχεις να προτείνεις κάτι ή πιστεύεις είναι καλύτερα να κάτσω Αμμάν πρώτα και να πάω μετά Πέτρα, αναποδογυρίζοντας το αρχικό πλάνο του προγράμματος; Για το Αμμάν δεδομένου της ώρας άφιξης στο αεροδρόμιο τι επιλογές υπάρχουν για μεταφορά προς την πόλη καθώς και αν γνωρίζεις κάποιο ενδεικτικό κόστος;

Σας ευχαριστώ και τους δύο σας για τις γρήγορες απαντήσεις σας.

Κάτι ακόμα όποιος γνωρίζει , η χρήση κάρτας πόσο διαδεδομένη είναι στην Ιορδανία καθώς λόγο capital controls δεν μπορούμε να σηκώσουμε όσα θέλουμε από το ATΜ και πιστεύω δεν πρέπει να είναι και πολύ δυσεύρετα.
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.712
Likes
11.262
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
1. Στο αεροδρομιο 20Ε, διαδικασια πολυ γρηγορη, μερικα λεπτα.
Η βίζα on arrival είναι 40 JD, δηλ. γύρω στα 50 euros.

Πολύ καλή περίπτωση φαίνεται το jordanpass, νομίζω θα το προτιμήσω καθώς η τιμή είναι όσο είναι η Πέτρα και η βίζα και σου δίνει και πολλούς χώρους ακόμα να επισκεφτείς.
Το Jordan Pass από μόνο του κοστίζει λιγότερο από ό, τι βίζα και Πέτρα μαζί, οπότε συμφέρει ούτως ή άλλως. Αλλά ναι, μπορείς να κερδίσεις αρκετά ακόμα χρήματα, ανάλογα με τον αριθμό των αξιοθεάτων που θα επισκεφτείς. Εμένα με βόλεψε πολύ.

Για το Αμμάν δεδομένου της ώρας άφιξης στο αεροδρόμιο τι επιλογές υπάρχουν για μεταφορά προς την πόλη καθώς και αν γνωρίζεις κάποιο ενδεικτικό κόστος;
Εμείς κλείσαμε τη μεταφορά στην πόλη από το ξενοδοχείο που είχαμε μείνει σε αρκετά καλή τιμή. Και στον γυρισμό (πάλι ξημερώματα) πήραμε ταξί, όπου είχαμε όμως διαπραγματευτεί από πριν το ποσό. Γενικώς οι μεταφορές στην Ιορδανία είναι οικονομικές, αν και λίγο παζάρι είναι ενδεδειγμένο!
 

tupacgr13

Member
Μηνύματα
283
Likes
597
Επόμενο Ταξίδι
Άγνωστο!
Ταξίδι-Όνειρο
Νεπάλ
Καλησπέρα και από εμένα, τον Απρίλιο θα είμαι στην Ιορδανία για 7 ημέρες οπότε θεωρώ αυτό είναι το κατάλληλο θέμα για να μπορέσω να ρωτήσω μερικά πράγματα.

Η ενοικίαση αυτοκινήτου είναι κάτι που αποφεύγω γιατί μου δημιουργεί άγχος. Νοικιάζω μόνο όταν είναι τελείως απαραίτητο οπότε και σε αυτό το ταξίδι θα το αποφύγω.

Έχω κάνει ένα πρόγραμμα που έχει ως εξής.

Δευτέρα: Φτάνω στις 12.55 το μεσημέρι και θα μείνω ολόκληρη την ημέρα στο Αμμάν.
Τρίτη: Θα ήθελα να πραγματοποιήσω μια ημερήσια εκδρομή προς Νεκρά θάλασσα, Μάνταμπα και όρος Nebo ή κάποιο από αυτά. Διανυκτέρευση πάλι Αμμάν
Τετάρτη: Θα φύγω πρωί για Wadi Musa και επίσκεψη Πέτρα(by night). Διανυκτέρευση Wadi Musa.
Πέμπτη:Πέτρα ολοήμερο και διανυκτέρευση Wadi Musa.
Παρασκευή: Πάμε για Wadi Rum και κάποιο τουρ στην έρημο με τζιπ? Διανυκτέρευση Wadi Rum.
Σάββατο: Φεύγουμε πρωί για Αμμάν και τρώμε όλη την ημέρα εκεί. Διανυκτέρευση Αμμάν.
Κυριακή: Θα ήθελα να κάνω ημερήσια προς Γέρασα και Aljun. Διανυκτέρευση Αμμάν.
Δευτέρα: Πετάω στις 13.20 οπότε ένα πρωινό στο Αμμάν και πάμε για αεροδρόμιο.

Οι ερωτήσεις έχουν ως εξής.

1. Υπάρχει κάποια πρόταση για κάποιο γραφείο που πραγματοποιεί τις ημερήσιες εκδρομές προς Νεκρά Θάλασσα και Γέρασα?
2. Από Αμμάν για Wadi Musa το rome2rio μου βγάζει λεωφορείο. Υπάρχει και κάποιος άλλος τρόπος να πάω εκεί? Για παράδειγμα κάποια υπηρεσία μίνιβαν ή τίποτα τέτοιο?
3. Wadi Musa μέχρι Πέτρα υποθέτω ότι πας περπατώντας?
4. Jordanpass βγάζω προφανώς για 2 ημέρες σύμφωνα με το ανωτέρω πρόγραμμα σωστά?
5. Οποιαδήποτε παρατήρηση στο πρόγραμμα είναι καλοδεχούμενη.

Σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων για τη βοήθεια!
 

misha19

Member
Μηνύματα
359
Likes
1.274
Επόμενο Ταξίδι
Ολλανδία-Θεσσαλονίκη
Ταξίδι-Όνειρο
Round the world
Η καλύτερη λύση είναι να νοικιάσεις αμάξι!! Θα έχεις ελευθερία να κάτσεις όσο θες όταν σου αρέσει κάποιο μέρος και να φύγεις όποτε θές. Επίσης θα σου έρθει πιο φθηνά απο τα γραφεία που κάνουν μονοήμερες. Τα λεωφορεία τους είναι ότι νανε. Πήρα λεωφορείο απο Γέρασα για να πάμε στο κάστρο του Αζλούν , μαζί με φίλο Ιορδανό και είδαμε και πάθαμε!! Αν αποφασίσετε να τα χρησιμοποιείσετε έχε υπόψιν σου ότι για να κάνει στάση χτυπάς με ενα κέρμα το τζάμι, οπότε πρέπει να ξέρεις που θες να κατέβεις. Το άλλο μέσο που χρησιμοποιούν πολύ οι Ιορδανοί αν και είναι παράνομο , λόγω της κακής εξυπηρέτησης απο τα λεωφορεία η αστυνομία κάνει τα στραβά μάτια , είναι απλοί άνθρωποι που πάνε σε άλλη πόλη με το αμάξι τους και υπάρχουν συγκεκριμένες πιάτσες ανάλογα με το που θες να πάς. Το ποσό που δίναμε ήταν αστείο 3-4 ευρώ απο Αμμάν για Γέρασα. Απο την άλλη θα είναι λίγο δύσκολο να τα βρείτε μόνη σας!! Επιμένω πως με το αμάξι είναι η καλύτερη επιλογή ! Εαν αποφασίσετε να πάρετε αμάξι μπορείτε να κάνετε στάση στη νεκρά θαλασσα καθώς πηγαίνετε προς Πέτρα. Αν θα κάτσετε Αμμάν ψάξτε λίγο για wadi mujib είναι πολύ κοντά και πιστεύω ότι αξίζει.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.486
Likes
28.952
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Καλησπέρα και από εμένα, τον Απρίλιο θα είμαι στην Ιορδανία για 7 ημέρες οπότε θεωρώ αυτό είναι το κατάλληλο θέμα για να μπορέσω να ρωτήσω μερικά πράγματα.

Η ενοικίαση αυτοκινήτου είναι κάτι που αποφεύγω γιατί μου δημιουργεί άγχος. Νοικιάζω μόνο όταν είναι τελείως απαραίτητο οπότε και σε αυτό το ταξίδι θα το αποφύγω.

Έχω κάνει ένα πρόγραμμα που έχει ως εξής.

Δευτέρα: Φτάνω στις 12.55 το μεσημέρι και θα μείνω ολόκληρη την ημέρα στο Αμμάν.
Τρίτη: Θα ήθελα να πραγματοποιήσω μια ημερήσια εκδρομή προς Νεκρά θάλασσα, Μάνταμπα και όρος Nebo ή κάποιο από αυτά. Διανυκτέρευση πάλι Αμμάν
Τετάρτη: Θα φύγω πρωί για Wadi Musa και επίσκεψη Πέτρα(by night). Διανυκτέρευση Wadi Musa.
Πέμπτη:Πέτρα ολοήμερο και διανυκτέρευση Wadi Musa.
Παρασκευή: Πάμε για Wadi Rum και κάποιο τουρ στην έρημο με τζιπ? Διανυκτέρευση Wadi Rum.
Σάββατο: Φεύγουμε πρωί για Αμμάν και τρώμε όλη την ημέρα εκεί. Διανυκτέρευση Αμμάν.
Κυριακή: Θα ήθελα να κάνω ημερήσια προς Γέρασα και Aljun. Διανυκτέρευση Αμμάν.
Δευτέρα: Πετάω στις 13.20 οπότε ένα πρωινό στο Αμμάν και πάμε για αεροδρόμιο.

Οι ερωτήσεις έχουν ως εξής.

1. Υπάρχει κάποια πρόταση για κάποιο γραφείο που πραγματοποιεί τις ημερήσιες εκδρομές προς Νεκρά Θάλασσα και Γέρασα?
2. Από Αμμάν για Wadi Musa το rome2rio μου βγάζει λεωφορείο. Υπάρχει και κάποιος άλλος τρόπος να πάω εκεί? Για παράδειγμα κάποια υπηρεσία μίνιβαν ή τίποτα τέτοιο?
3. Wadi Musa μέχρι Πέτρα υποθέτω ότι πας περπατώντας?
4. Jordanpass βγάζω προφανώς για 2 ημέρες σύμφωνα με το ανωτέρω πρόγραμμα σωστά?
5. Οποιαδήποτε παρατήρηση στο πρόγραμμα είναι καλοδεχούμενη.

Σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων για τη βοήθεια!
Πήγα το 2014, με αυτοκίνητο, οπότε απαντήσεις δεν έχω στα περισσότερα. Προτείνω κι εγώ την εννοικίαση αυτοκινήτου, υπάρχουν αρκετά ακόμα αξιοθέατα που με τα ΜΜΜ δε θα μπορέσεις να δεις (π.χ. δε θα μπορέσεις να κάνεις στάσεις στο King's Highway, να πάς στο όρος Μαχαίρα (Machaerus) κ.α. Ντάξει, δε χάνεις κάτι άχαστο, αλλά με τα μέσα και τις εκδρομές σπαταλάς και πολύ χρόνο. Αν θε θες να οδηγήσεις και μπορείς να ανταπεξέλθεις στο κόστος, δες και το σενάριο να πάρεις αυτοκίνητο ΜΕ οδηγό για κάποιες μέρες (αν και αν είσαι μόνος σου πιθανώς να μη συμφέρει).

Στο Wadi Ram δεν έχει επιλογές της προκοπής για να μείνεις, καλύτερα να πας στο παραθαλάσιο "θέρετρο" στην Aqaba εκεί δίπλα, ή πίσω στην Πέτρα.

Wadi Musa μέχρι Petra, ναι, με τα πόδια, αλλά διάλεξε ξενοδοχείο όσο πιο κοντά στην είσοδο σηκώνει η τσέπη σου (θα το εκτιμήσεις αυτό τόσο τα άγρια χαράματα που θα πας να μπεις στην Πέτρα, όσο και το βράδυ που θα γυρνάς ψόφιος).

Βάζεις πολύ χρόνο στο Αμμάν. Αν θες για χαλάρωμα και ψώνια (λέμε τώρα) καλώς, αλλιώς από αξιοθέατα δεν έχει και τόσα πολλά.
 

giannoula

Member
Μηνύματα
1.299
Likes
2.429
Επόμενο Ταξίδι
who knows???
Καλησπέρα και από εμένα, τον Απρίλιο θα είμαι στην Ιορδανία για 7 ημέρες οπότε θεωρώ αυτό είναι το κατάλληλο θέμα για να μπορέσω να ρωτήσω μερικά πράγματα.

Η ενοικίαση αυτοκινήτου είναι κάτι που αποφεύγω γιατί μου δημιουργεί άγχος. Νοικιάζω μόνο όταν είναι τελείως απαραίτητο οπότε και σε αυτό το ταξίδι θα το αποφύγω.

Έχω κάνει ένα πρόγραμμα που έχει ως εξής.

Δευτέρα: Φτάνω στις 12.55 το μεσημέρι και θα μείνω ολόκληρη την ημέρα στο Αμμάν.
Τρίτη: Θα ήθελα να πραγματοποιήσω μια ημερήσια εκδρομή προς Νεκρά θάλασσα, Μάνταμπα και όρος Nebo ή κάποιο από αυτά. Διανυκτέρευση πάλι Αμμάν
Τετάρτη: Θα φύγω πρωί για Wadi Musa και επίσκεψη Πέτρα(by night). Διανυκτέρευση Wadi Musa.
Πέμπτη:Πέτρα ολοήμερο και διανυκτέρευση Wadi Musa.
Παρασκευή: Πάμε για Wadi Rum και κάποιο τουρ στην έρημο με τζιπ? Διανυκτέρευση Wadi Rum.
Σάββατο: Φεύγουμε πρωί για Αμμάν και τρώμε όλη την ημέρα εκεί. Διανυκτέρευση Αμμάν.
Κυριακή: Θα ήθελα να κάνω ημερήσια προς Γέρασα και Aljun. Διανυκτέρευση Αμμάν.
Δευτέρα: Πετάω στις 13.20 οπότε ένα πρωινό στο Αμμάν και πάμε για αεροδρόμιο.

Οι ερωτήσεις έχουν ως εξής.

1. Υπάρχει κάποια πρόταση για κάποιο γραφείο που πραγματοποιεί τις ημερήσιες εκδρομές προς Νεκρά Θάλασσα και Γέρασα?
2. Από Αμμάν για Wadi Musa το rome2rio μου βγάζει λεωφορείο. Υπάρχει και κάποιος άλλος τρόπος να πάω εκεί? Για παράδειγμα κάποια υπηρεσία μίνιβαν ή τίποτα τέτοιο?
3. Wadi Musa μέχρι Πέτρα υποθέτω ότι πας περπατώντας?
4. Jordanpass βγάζω προφανώς για 2 ημέρες σύμφωνα με το ανωτέρω πρόγραμμα σωστά?
5. Οποιαδήποτε παρατήρηση στο πρόγραμμα είναι καλοδεχούμενη.

Σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων για τη βοήθεια!
εμείς πηραμε ταξί από Αμμάν για Νεκρά Θάλασσα με 20ε. Υπάρχει λεωφορείο από Αμμάν για Ακαμπα και για Wadi Musa. Δεν έχω τις σημειώσεις μπροστά μου αλλα με μια αναζήτηση στο Google θα το βρεις. Μπορείς να κανεις και κράτηση μέσω ίντερνετ. Έτσι κάναμε και μείς απλα πας μετά στο γκισέ και τα επικυρώνεις. Επίσης εχει λεωφορειο απο Wadi Rum προς wadi Musa και κάνει στάση μπροστά στο Visitors Center. το λεωφορείο για Wadi Musa κάνει περίπου 3 ώρες για Αμμάν και έχει δρομολόγια 2 φορες την μέρα. Εμείς μέναμε στο Tetra Tree Hotel στο Wadi Musa μια χαρά ξενοδοχείο και πηγαίναμε με τα πόδια στο κέντρα περίπου 5 λεπτά περπάτημα. Στην Πέτρα όλες τις φορες πήραμε ταξί καθότι είχε ανηφόρα μεγάλη και μας παίρναμε περίπου 2jod. Αυτά όλα το 2016 δεν ξέρω αν άλλαξε κάτι...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.181
Μηνύματα
883.248
Μέλη
38.892
Νεότερο μέλος
Petr23

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom