Ερωτήσεις για διαβατήριο ή ταυτότητα

Μηνύματα
406
Likes
1.306
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΛΑΣ ΒΕΓΚΑΣ ΛΟΣ ΑΝΤΖΕΛΕΣ
με ταυτοτητα εισαι 100 % οκ γιατι ειναι ΕΕ .Αλλα προσεχε Βορεια Ιρλανδια αν θες δηλαδη να πας προς Μπελφαστ μερια προσεχε λιγο τι παιζει γιατι σαν χωρα πιανει Ηνωμενο Βασιλειο οποτε τωρα με το Brexit δεν ξερω τι παιζει.Κατα τα αλλα αν ρωτας για Ιρλανδια γενικα και Δουβλινο με την ταυτοτητουλα εισαι μια χαρα
Προσοχη ομως ειναι πολυ αυστηρη στο αεροδρομιο και κοιτα να ναι ψιλοκαινουρια και σε καλη κατασταση εμενα κοντεψαν στον ελεγχο να μην με περασουν και αν εχεις και το διπλωμα αυτοκινητου παρε το και αυτο.εμενα μου το ζητησαν
 

ThanasisU2

Member
Μηνύματα
3.469
Likes
3.433
Επόμενο Ταξίδι
Brno
Ονειρεμένο Ταξίδι
RTW
Και Βόρεια Ιρλανδια να πας, πάλι με ταυτότητα μπορείς.
 

arabickostas

Member
Μηνύματα
455
Likes
1.492
Χρύσα η Ουκρανία δεν ανήκει στην ΕΕ ούτε στην συνθήκη Σενγκεν οπότε μάλλον χρειάζεσαι διαβατήριο. Κάποιες αναφορές δε, λένε ότι υπάρχει κάποια συνεργασία όπως πχ με την Τουρκία και μπορούν Ελληνες πολίτες με νέου τύπου Αστυνομική Ταυτότητα να ταξιδέψουν. Ας δώσει απάντηση κάποιοςπου πήγε πρόσφατα ή δοκιμασε στο 210 6800230 (Πρεσβεία Ουκρανίας) να ρωτήσεις για να είσαι σίγουρη.
 

Athina18

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Καλησπέρα,
Άκουσα πρόσφατα ότι για να πάει κάποιος σε Δανία και Σουηδία χρειάζεται πλέον διαβατήριο λόγω του αυστηρού ελέγχου από τότε που αυξήθηκε η είσοδος προσφύγων εκεί.
Είχα ταξιδέψει στο παρελθόν με αστυνομική ταυτότητα μόνο και αναρωτιέμαι αν κάποιος πήγε πρόσφατα στις σκανδιναβικές χώρες με ταυτότητα και αν ζήτησαν πράγματι διαβατήριο..??
 

ThanasisU2

Member
Μηνύματα
3.469
Likes
3.433
Επόμενο Ταξίδι
Brno
Ονειρεμένο Ταξίδι
RTW
Αρκεί η ταυτότητα. Μην ακούτε όποια μπουρδα πετάει στο αέρα.
 

vzach

Member
Μηνύματα
15
Likes
5
Καλημέρα ! Τον Οκτώβρη πρόκειται να ταξιδέψω στη Βιέννη για 4 μερες και εχω προβληματιστεί γιατι η ταυτότητα μου εχει αρκετές φθορές , τα στοιχεία μου φαίνονται ολα κανονικά όμως το πλαστικό στις γωνιές εχει ξεκολλήσει ειδικά η μια γωνία ειναι σε πολυ καλη κατάσταση κι το μελανι απο μεσα εχει κανει νερά. Θα εχω πρόβλημα αν ταξιδέψω με αυτη τη ταυτότητα ;; Οταν έβγαλα τα εισητηρια δε θυμάμαι αν μου ζητήθηκε ο αριθμός ταυτότητας , και φοβάμαι οτι αν βγάλω καινούργια θα εχω πρόβλημα με τους αριθμούς . Τι πιστεύετε οτι πρεπει να γινει σ αυτη τη περίπτωση ;;
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.327
Likes
14.173
Αν δεν έβαλες τον αριθμό της παλιάς γιατί δεν βγάζεις μια καινούρια να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο;Η καλύτερα ένα διαβατήριο που μπορεί να σου χρειασθεί κάποια στιγμή.Πως να ξέρουμε αν θα έχεις πρόβλημα αν δεν έχουμε μπροστά μας την ταυτότητα;Σε κάθε περίπτωση καλύτερα να είναι σίγουρος κανείς για να μην έχει περιπέτειες και χαλάσει το ταξίδι του.
 

vzach

Member
Μηνύματα
15
Likes
5
Ναι σιγουρα δε μπορείτε να ξέρετε , διαβατήριο δε βγάζω γιατι ειναι αρκετά τα έξοδα απο όσο διάβασα για να βγει και δε ταξιδεύω κι συχνά δυστυχώς , απλα εσεις που ταξιδεύετε πιο συχνά μήπως ξέρετε αν οταν βγάζεις εισητηρια σου ζητάνε τον αριθμό ταυτότητας ;; Δε θυμάμαι καθολου αν μου ζητήθηκε ο αριθμός της ταυτότητας οι πτήσεις ειναι με Austrian και με Aegean και τα εισητηρια τα έβγαλα μονη μου απο τα site της κάθε αεροπορικής
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.073
Μηνύματα
879.669
Μέλη
38.806
Νεότερο μέλος
xeniagousia

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom