Φολέγανδρος Φολέγανδρος

alexvovo

Member
Μηνύματα
35
Likes
8
Alexvovo ειπες γυρισες απο Φολεγανδρο.Φευγω Παρασκευη για εκει.Μπορεις σε παρακαλω να μου πεις εντυπωσεις απο το νησι κ αν το κτελ ειναι βολικο για τις παραλιες;
Καλησπέρα Κλεοπάτρα! Λοιπόν έμεινα με εξαιρετικές εντυπώσεις..Είναι βέβαια και τι ψάχνει ο καθένας από το κάθε νησί..Προσωπικά μου άρεσαν πολύ σχεδόν όλες οι παραλίες (οι οποίες είναι όλες ανοργάνωτες, κάτι που σημαίνει ότι θα πρέπει να έχεις και τα απαραίτητα μαζί σου..Επιπλέον, σε μερικές από αυτές πας με καραβάκι..πχ Κάτεργο,Λιβαδάκι). Η Χώρα ΠΑΝΕΜΟΡΦΗ..να την ξεκοκαλίσεις όλη στις βόλτες! Το ΚΤΕΛ είναι πάρα πολύ βολικό και τώρα λογικά θα έχουν βάλει ακόμα περισσότερα δρομολόγια (εγώ πήγα 10-14 Ιουνίου και ακόμα και τότε ήταν μια χαρά). Για περισσότερες διευκρινίσεις είμαι όλος αυτιά! :D :D
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.073
Likes
44.486
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
@KLEOPATRA Κι εγώ από την εμπειρία μου συμφωνώ για το ΚΤΕΛ. Νομίζω είναι τόσο-όσο, δεδομένου του χρόνου που χρειάζεσαι για να απολαύσεις το μπάνιο σου σε μία μη οργανωμένη παραλία.
Τώρα όταν μιλάμε για Φολέγανδρο, το μόνο σίγουρο είναι οτι τη χώρα θα την ερωτευτείς!
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ειρηνικος ..παντου
Καλησπέρα Κλεοπάτρα! Λοιπόν έμεινα με εξαιρετικές εντυπώσεις..Είναι βέβαια και τι ψάχνει ο καθένας από το κάθε νησί..Προσωπικά μου άρεσαν πολύ σχεδόν όλες οι παραλίες (οι οποίες είναι όλες ανοργάνωτες, κάτι που σημαίνει ότι θα πρέπει να έχεις και τα απαραίτητα μαζί σου..Επιπλέον, σε μερικές από αυτές πας με καραβάκι..πχ Κάτεργο,Λιβαδάκι). Η Χώρα ΠΑΝΕΜΟΡΦΗ..να την ξεκοκαλίσεις όλη στις βόλτες! Το ΚΤΕΛ είναι πάρα πολύ βολικό και τώρα λογικά θα έχουν βάλει ακόμα περισσότερα δρομολόγια (εγώ πήγα 10-14 Ιουνίου και ακόμα και τότε ήταν μια χαρά). Για περισσότερες διευκρινίσεις είμαι όλος αυτιά! :D :D
Επειδη δεν μπορω να κουβαλαω κ ομπρελα χωρις αμαξι, υπαρχει τουλαχιστον κανενα δεντρακι στις παραλιες η μπα;Επισης τα καραβακια ποση ωρα σε αφηνουν περιπου στις παραλιες που πανε κ ποσο στοιχιζουν αν θυμασαι;Ευχαριστω.
 

alexvovo

Member
Μηνύματα
35
Likes
8
Επειδη δεν μπορω να κουβαλαω κ ομπρελα χωρις αμαξι, υπαρχει τουλαχιστον κανενα δεντρακι στις παραλιες η μπα;Επισης τα καραβακια ποση ωρα σε αφηνουν περιπου στις παραλιες που πανε κ ποσο στοιχιζουν αν θυμασαι;Ευχαριστω.
Δεντράκια σε κάποιες παραλίες έχει, σε κάποιες άλλες όχι..πχ. στο Λιβαδάκι,στον Άγιο Νικόλαο και στα Χοχλίδια έχει..στις Λατινάκι-Βιτσέντζου-Πουντάκι έχει ψηλά βράχια οπότε κάτι μπορεί να γίνει αν βάλεις την πετσέτα στην σκιά..στο Κάτεργο που θεωρείται από τις καλύτερες δεν έχει καθόλου..Τώρα όσον αφορά το χρόνο που σε αφήνουν θα σου πω για μένα γιατί όταν πήγα δεν είχε κ πολλά δρομολόγια επειδή ήταν νωρίς..Για Κάτεργο ξεκινούσε 11 κ 15 αυτό που πήρα και γυρνούσε στις 2 περίπου..είχε κ άλλο δρομολόγιο μετά αλλά δεν θυμάμαι ώρα..Το κόστος 8 ή 9 ευρώ με επιστροφή! Για το Λιβαδάκι (που πρέπει οπωσδήποτε να επισκεφτείς) το καραβάκι έφευγε στις 11 κ 30 από Αγκάλη κ αν θυμάμαι καλά ένα δίωρο μένεις σίγουρα..κ στην επιστροφή μπορείς να κατεβείς και στον Άγιο Νικόλαο..Το κόστος 10 ευρώ με επιστροφή μέχρι το Λιβαδάκι (συμπεριλαμβάνει και τον Άγιο Νικόλαο αν θες να κατέβεις στην επιστροφή).
Τώρα που θα πας θα έχει λογικά περισσότερα δρομολόγια ..έτσι πιστεύω..αλλά και σαν αυτά που είχε όταν ήμουν εγώ πάλι βολεύεσαι οπότε μην αγχώνεσαι.. Το πρώτο πράγμα που θα κάνεις σίγουρα όταν φτάσεις είναι να πας στην αφετηρία των ΚΤΕΛ στη Χώρα και να βγάλεις φωτογραφία τα δρομολόγια που τα έχουν γραμμένα σε ένα πίνακα..έτσι θα κάνεις εύκολα το πρόγραμμα σου! Για τα καραβάκια θα τα δεις σε διαφημιστικές πινακίδες στο λιμάνι :)
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ειρηνικος ..παντου
Πολλα ευχαριστω.Ειναι γενικα ακριβο η φτηνο νησι;
 

alexvovo

Member
Μηνύματα
35
Likes
8
Πολλα ευχαριστω.Ειναι γενικα ακριβο η φτηνο νησι;
Η διαμονή είναι φωτιά, ειδικά στη high season..αλλα.εντάξει είναι ανάλογα κ το πότε πας..Τωρα για.το φαγητό δεν μπορώ να σε βοηθήσω κ πολύ μιας κ δν έφαγα σε εστιατόριο -ταβέρνα..τα 2 σουβλατζίδικα στη Χωρα πάντως είχαν νορμάλ τιμές..γύρω στα 2,5 ευρώ το πιτογυρο :p στην Άνω μεριά έφαγα στην κυρά Ειρήνη με νορμάλ τιμές..Πάντως για την Χώρα κάτι άτομα που γνώρισα που είναι από Φολέγανδρο μου είπαν ότι είναι λιγάκι τσιμπημένα όλα..
 

keltis

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
καλησπέρα στην παρέα! μετά από πολλά όμορφα σχόλια και καλή αναζήτηση Είμαι έτοιμος να κλείσω για Φολέγανδρο με την κοπελα μου..το νησί προσφέρει πιστεύω οτι αναζητουμε..Θέλω μια βοήθεια όμως! είμαστε ζευγάρι που θέλουμε το αυτοκίνητο μας,το ψυγειακι μας,ομπρελιτσα καρεκλακι κτλ..από τα σχολια όμως για τις παραλιες αυτό φαντάζει αδυνατο αφου περπατημα με μέσο όρο μια ώρα δεν παλευεται.με τα καικια μπορείς να πάρεις μαζί σου οτι θες?πχ ομπρελα? ευχαριστώ πολύ
 

rulakigo

Member
Μηνύματα
198
Likes
78
Επόμενο Ταξίδι
Vienna
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αγία Πετρούπολη,Ρωσσία
Γεια σε όλους!!
Προσανατολιζόμασταν φετος για Φολέγανδρο Σίκινο την εβδομάδα του 15Αύγουστου(δυστυχώς τότε μπορούμε μόνο). Παίρνω από το πρωί τηλέφωνα σε δωμάτια και 1ον δε βρίσκω τίποτα, 2ον γιατί τόση απάθεια και σχεδόν αγένεια θα την έλεγα από τους ιδιοκτήτες?? Μου έχει κάνει πολύ άσχημη εντύπωση. Έχει κάποιος να προτείνει κάποιο κατάλυμα?
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.073
Likes
44.486
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Καλησπέρα.
@keltis, ελπίζω να βρεις τετοια εποχή. Ναι χρειάζεσαι ομπρέλα οπωσδήποτε σε όλες τις παραλίες, απλά δε κατάλαβα, θα έχεις αμάξι; Αν ναι τότε δεν εχεις πρόβλημα, όλα είναι εύκολα. Με τα καικια φυσικά και μπορείς να πάρεις ομπρέλα και ψυγειάκι μαζί σου, και γιατί να μη μπορείς αλλωστε;

@rulakigo Σορρρυ που στο λέω, άργησες. Κι άργησες πολύ. Έχουμε πλέον Ιούλιο, και σε μικρά νησιά τέτοιου τύπου είναι πολύ δύσκολο. Ευχομαι να χεις τύχη και να πέσεις πάνω σε κάποια ακύρωση. Κοίτα και εναλλακτικούς προορισμούς καλού-κακού πάντως. Επιβεβαιώνω αυτό που λες με την απάθεια. Μου είχε κάνει κι εμένα εντύπωση!
 

Katerina ph

Member
Μηνύματα
63
Likes
14
Γεια σε όλους!!
Προσανατολιζόμασταν φετος για Φολέγανδρο Σίκινο την εβδομάδα του 15Αύγουστου(δυστυχώς τότε μπορούμε μόνο). Παίρνω από το πρωί τηλέφωνα σε δωμάτια και 1ον δε βρίσκω τίποτα, 2ον γιατί τόση απάθεια και σχεδόν αγένεια θα την έλεγα από τους ιδιοκτήτες?? Μου έχει κάνει πολύ άσχημη εντύπωση. Έχει κάποιος να προτείνει κάποιο κατάλυμα?
Φέτος θα πάω κι εγώ Φολέγανδρο οποτε δεν έχω να σου προτείνω κάτι από θεμα διαμονής που να το έχω δει από κοντά. Μπες στο folegandros.gr και πάρε σε όλα τηλεφωνο μήπως βρεις κάτι. Ενα άλλο που δεν το γράφει στο σάιτ απ' ο,τι έχω δει και το βρήκα στο Google είναι το Άρτεμις στη χωρα και το μαριανθη στην Άνω μεριά!
 

eleva

Member
Μηνύματα
211
Likes
417
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Μαγνησία ξανά
Ονειρεμένο Ταξίδι
12/10/1944
Αυτό που γράφετε για την απάθεια κ την αγένεια κι εγώ πριν 3-4 χρόνια το είδα από τηλ. που έπαιρνα για να κλείσω δωμάτιο στη Φολέγανδρο... τοπ σχόλιο άνευ λόγου κι αιτίας: "Εμείς εδώ δεν είμαστε Αθήνα, δεν χρειάζεστε κλιματιστικά!!" (!!) Κ παρ' όλα αυτά έχουν κόσμο που πάει κ τους δίνει 100 Ευρώ τον Αύγουστο για να μείνει χωρίς θέα κ χωρίς κλιματιστικό σε μια τρύπα... Εγώ εντάξει να το δεχτώ ότι το κλιματιστικό δεν χρειάζεται λόγω δροσιάς της ορεινής Χώρας αλλά 1ον δεν είναι τρόπος αυτός συμπεριφοράς προς εν δυνάμει πελάτες κ 2ον αν δεν έχουν θέα κ κλιματιστικό, όπως έγραψε κ κάποιος άλλος, ας κοστολογήσουν το "δωμάτιό" που προσφέρουν για κάνα 30άρι, το πολύ! Ήμαρτον πια, με τόσα που ζητούν πάει κανείς Σαντορίνη κ μετά καπάκι κ εξωτερικό!! Όσο όμορφα κι αν είναι, προσωπικά το αφήνω για κάνα Σεπτέμβρη ή αρχές Ιουνίου...κάποτε... Rulaki προτείνω κι εγώ να αλλάξεις νησί, κάνε μια ερώτηση κ σε Ανάφη μήπως τυχόν υπάρχει τίποτα ελεύθερο (που κ κει δύσκολα, αλλά τουλάχιστον οι κάτοικοι είναι στην πλειονότητά τους ευγενέστεροι κ επίσης οι τιμές χαμηλότερες).. το '10 είχα συνδυάσει Ανάφη με Σίκινο κ ήταν υπέροχα... αλλιώς κοίτα κ πιο μεγάλα νησιά.. Καλό καλοκαίρι σε όλους!
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ειρηνικος ..παντου
Πεστα χρυσοστομε για να μην γινω εγω η κακια.Κοροιδια η φαση.Μου ελεγε για ανεμιστηρα οροφης κ εβγαλε ενα μικρο απο το ντουλαπι.Ακουστε τωρα τι συμβαινει στη Φολ.Εχουν διακοπη ρευματος απο χτες.Και το νερο τελειωσε στο ξενοδοχειο.Δεν ξερω αν αποκατασταθηκε η βλαβη γιατι ηταν δυσκολο να σηκωσουν οι 4 γεννητριες του νησιου ολες τις αναγκες.Το πλανο ηταν να εχουν για δυο ωρες μετα οχι κλπ.Την καναμε για Ιο.Πολιτισμος.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.074
Μηνύματα
879.684
Μέλη
38.807
Νεότερο μέλος
elendim7576

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom