Γερμανία Πάω Βερολίνο.Τι μου προτείνετε?

euapap

Member
Μηνύματα
99
Likes
7
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού, Βιετνάμ, Ιράν
Μαστ για εμένα, οι φυλακές τις Στάζι Hohenschönhausen αξίζουν με το παραπάνω. Πόσο μάλλον που οι ξεναγοί είναι μερικές φορές πρώην κρατούμενοι.
Αρκετά καλό είναι και το μνημείο Sachsenhausen, το Gedenkstätte Berliner Mauer δλδ το πραγματικό τείχος του Βερολίνου και όχι αυτό που βλέπουμε στο East Side Galery.
To Tränenpalast μου άρεσε αρκετά, και εφόσον κάποιος έχει δει την ταινία Bridge of Spies με τον Τομ Χανκς, αποτελεί μαστ.
πού ήσουν 4 μήνες που σχεδιάζω το ταξιδάκι αυτό;;
Δεν πειράζει να'σαι καλά!
Εχασα τα καλύτερα ;) next time!
 

ThanasisU2

Member
Μηνύματα
3.469
Likes
3.433
Επόμενο Ταξίδι
Brno
Ονειρεμένο Ταξίδι
RTW

EIRHNH2

Member
Μηνύματα
1.275
Likes
1.341
Επόμενο Ταξίδι
???
Ονειρεμένο Ταξίδι
ο κόσμος ΟΛΟΣ!!!!
Το μουσειο της Περγαμου αξιζει τωρα που τα Ελληνικα ειναι κλειστα; Τελικα τι συμφερει για 6 μερες; Καρτα εβδομαδιαια μονο ή και κατι αλλο οπως εισοδος σε 5 μουσεια ; Αυτο http://berliner-unterwelten.de/maps.355.1.html αξιζει; Το Χρειαζεται να κλεισω κατι απο πριν να γλυτωσω ουρες; Λεει ημερήσια πότσνταμ; Εισιτηριο να βγαλω εξτρα για εκει; ή να κανω την ημερησια για C ζωνη; Το Σαρλοτενμπουργκ αξιζει μεσα; Καμια καλη ιστορια ; Διαβασα της Φενιας και του Varg83!
 

STKF

Member
Μηνύματα
1.139
Likes
5.321
Το μουσειο της Περγαμου αξιζει τωρα που τα Ελληνικα ειναι κλειστα;
Αν σου αρέσουν τέτοιου είδους αξιοθέατα, τότε προτείνεται ανεπιφύλακτα.
Η ρωμαική πύλη της αγοράς της Μιλήτου, η πύλη της Ιστάρ και η πρόσοψη της Mshatta, είναι καταπληκτικά δημιουργήματα.

Χρειαζεται να κλεισω κατι απο πριν να γλυτωσω ουρες;
Πριν τρείς ημέρες ήμουν στο νησί των μουσείων. Το Altes δεν είχε ουρά. Το Neues είχε αναμονή τρία λεπτά. Της Περγάμου είχε ουρά. Για την ακρίβεια είχε...δύο. Μία στα εκδοτήρια εισητηρίων και μία στην είσοδο.Όταν οι υπεύθυνοι υπολογίσουν ότι το μουσείο είναι γεμάτο, σταματούν την προσέλευση. Οπότε πρέπει να φύγουν κάποιοι για να μπουν οι επόμενοι. Εμείς κάναμε το εξής. Αγοράσαμε την κάρτα των μουσείων από το Altes που δεν είχε ουρά. Εναλλακτικά αν κάποιος ενδιαφέρεται μόνο για τα μουσεία του νησιού, υπάρχει φθηνότερο συνδυαστικό εισητήριο μόνο για αυτά.Με αυτό τον τρόπο γλιτώσαμε την ουρά των εκδοτηρίων. Παρόλο που πήγαμε στης Περγάμου μόνο μιάμιση ώρα πριν κλείσει, είχαμε αναμονή, ένα τέταρτο.

DSCN6920.JPG
 
Last edited by a moderator:

STKF

Member
Μηνύματα
1.139
Likes
5.321
Ποιο? Το Βερολινο? Για πες για πες..
Τι να σου πρωτοπώ? Από εμπορικά κέντρα(πολλά όμως) μέχρι μικρά μαγαζάκια με διάφορα προιόντα αlλά και εξειδικευμένα καταστήματα. Είδαμε μαγαζί που στην βιτρίνα είχε μόνο πτυσσόμενα ποδήλατα. Μαγαζί με γυναικεία ρούχα μόνο one piece.
Πετύχαμε υπαίθρια αγορά σε εμπορικό κέντρο με είδη από Ινδονησία.
Προσωπικά χάζεψα όταν είδα το μέγεθος του περίφημου outdoor καταστήματος Globetrotter.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.343
Likes
9.257
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Τι να σου πρωτοπώ?
Προσωπικά χάζεψα όταν είδα το μέγεθος του περίφημου outdoor καταστήματος Globetrotter.
Να πεις κανα κεντρο που να αξιζει για επισκεπτη απο Ελλαδα. Δηλ αουτλετ με μεγαλες διαφορες απο εδω. Προσωπικά θα με ενδιεφεραν μαγαζια με αθλητικα αν εχεις υποψη σου.
 

XristinaK

Member
Μηνύματα
624
Likes
1.296
Ονειρεμένο Ταξίδι
Όπου "χορεύει" το Β.Σέλας
Να πεις κανα κεντρο που να αξιζει για επισκεπτη απο Ελλαδα. Δηλ αουτλετ με μεγαλες διαφορες απο εδω. Προσωπικά θα με ενδιεφεραν μαγαζια με αθλητικα αν εχεις υποψη σου.
Για το Karstadt τι γνώμη έχετε; Μια χαρά προσφορές είχα βρει..Ρακέτα που είχα βρει στην Ελλάδα 300 ευρώ την πήρα 100 από Βερολίνο...και άλλα τενιστικά μια χαρά οικονομικά τα είχα βρει θυμάμαι..
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.861
Likes
26.605
Προσωπικά θα με ενδιεφεραν μαγαζια με αθλητικα αν εχεις υποψη σου.
Εξαρτάτε τι αθλητικά θέλεις,πχ για χειμερινά σπορ τα πολυκαταστήματα
ανάλογα την εποχή που θα πας βρίσκεις ξεφτίλα τιμές.
Kaufhaus,Mall of Berlin,είναι δύο μεγάλα πολυκαταστήματα που ίσως σε καλύψουν.
Σταματάω γιατί είμαστε λίγο οφ.
 

STKF

Member
Μηνύματα
1.139
Likes
5.321
Να πεις κανα κεντρο που να αξιζει για επισκεπτη απο Ελλαδα. Δηλ αουτλετ με μεγαλες διαφορες απο εδω. Προσωπικά θα με ενδιεφεραν μαγαζια με αθλητικα αν εχεις υποψη σου.
Για το Karstadt τι γνώμη έχετε;
Δεν έχω να σας δώσω κάποια αξιόπιστη πληροφορία για αυτά που ρωτάτε. :(
Λόγω περιορισμένου χρόνου, ο οποίος αναλώθηκε κυρίως στα αξιοθέατα, πήγαμε σε ελάχιστα μαγαζιά. Αυτά που ανέφερα προηγουμένως τα συναντήσαμε καθ΄οδόν.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.343
Likes
9.257
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Εξαρτάτε τι αθλητικά θέλεις,πχ για χειμερινά σπορ τα πολυκαταστήματα
ανάλογα την εποχή που θα πας βρίσκεις ξεφτίλα τιμές.
Kaufhaus,Mall of Berlin,είναι δύο μεγάλα πολυκαταστήματα που ίσως σε καλύψουν.
Σταματάω γιατί είμαστε λίγο οφ.
Χαλαρο θεμα ειναι, οχι στειρα παραθεση του ημερολογιου μας..
Τεσπα εχω παει στο Μοναχο σε καουφ τετοια, τρομερη ποικιλια αλλα ακομα και τα αντιντας ακριβότερα απο εδω. Ρώτησα οχι μονο γιατι η πολη ειναι στους στοχους μου αλλα κ επειδη δεν αντιληφθηκα καθολου οτι προκειται για σοπινγκ νεστινεισον. σοπινγκ του γουστου μου ας πουμε. Δηλ τι αξιζει στην πολη παραπανω απο τις αλλες ευρωπαικες?
 

EIRHNH2

Member
Μηνύματα
1.275
Likes
1.341
Επόμενο Ταξίδι
???
Ονειρεμένο Ταξίδι
ο κόσμος ΟΛΟΣ!!!!
Γεια σας από το πανέμορφο καλοκαιρινό Βερολίνο! Μας έχει βολέψει πολύ η εφαρμογή vbb για τα μέσα μεταφοράς τελικά! Βρίσκεις τα παντα!
Ήθελα να ρωτήσω γιανυχτερινη ζωή όμως.... Για μπαράκια χαλαρά τύπου παμπ μπυραρίας... Κοντά στην ορανιενμπουργκ δεν είχε τίποτα σήμεσήμεραπιγοητευτηκαμε. Ποια μέρη είναι καλά για βράδυ? Τελικά πήγαμε στο "cinema " κοντά στην Αλεξάντερ! Καλο ηταν! Που άλλου να πάμε?
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.074
Μηνύματα
879.688
Μέλη
38.807
Νεότερο μέλος
elendim7576

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom