Τι νόημα έχει στη ζωή σας σήμερα το να ταξιδεύετε;

Samion

Member
Μηνύματα
10.360
Likes
9.285
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
θλιμμενο το πιο φωτεινό κτίριο του κεντρου? θλιμμένο το κατάλευκο του μαρμαρου της Carrara? μάλλον η διάθεσή σου δεν ήταν στα ύψη εκείνη τη μέρα...
 

Action

Member
Μηνύματα
117
Likes
411
Ταξίδι-Όνειρο
Γαλλική Πολυνησία
θλιμμενο το πιο φωτεινό κτίριο του κεντρου? θλιμμένο το κατάλευκο του μαρμαρου της Carrara? μάλλον η διάθεσή σου δεν ήταν στα ύψη εκείνη τη μέρα...
η δική μου ή του καιρού που είχαμε γίνει μουσκίδι μέχρι το κόκκαλο και έβρεχε καρεκλοπόδαρα τις 3 από τις 4 ημέρες της πρωτοχρονιάτικης διαμονής μας , αγαπητέ; (εντύπωση μου κάνει που από όλο το κείμενο εμείνατε σε αυτό μόνο ... βλέπουμε το δένδρο και χάνουμε το δάσος μήπως; λέω εγώ τώρα)
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.360
Likes
9.285
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
η δική μου ή του καιρού που είχαμε γίνει μουσκίδι μέχρι το κόκκαλο και έβρεχε καρεκλοπόδαρα τις 3 από τις 4 ημέρες της πρωτοχρονιάτικης διαμονής μας , αγαπητέ; (εντύπωση μου κάνει που από όλο το κείμενο εμείνατε σε αυτό μόνο ... βλέπουμε το δένδρο και χάνουμε το δάσος μήπως; λέω εγώ τώρα)
τι σχεση εχουν τα δαση με το σχολιο δεν καταλαβαινω. αλλα βεβαια ειναι πτωχη και η σχεση μου με την Τεχνη. απο το κειμενο μου εκανε εντυπωση πώ; ενα σχεδον λευκο κτιριο μπορει να φαινεται θλιμενο σε καποιον. μονο αυτο. τα υπολοιπα του κειμενου ας τα σχολιασουν πιο καλαισθητοι απο μενα.
 

Estet

Member
Μηνύματα
234
Likes
111
Επόμενο Ταξίδι
Λυών
Ταξίδι-Όνειρο
Τόκιο
"Ταξιδεύει κανείς για να αλλάξει, όχι μέρος, αλλά ιδέες"
Hippolyte Adolphe Taine
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.005
Likes
40.907
Ας γίνω εγώ λίγο πεζή: ταξιδεύω όταν και επειδή έχω τα λεφτά και τον χρόνο. Σε λίγους μήνες θα μου λείψουν και τα δύο λόγω εκπαιδευτικών υποχρεώσεων εμού και εκπαιδευτικών και ιατρικών υποχρεώσεων του βλασταριού μου . Τα ταξίδια θα μειωθούν -και ελπίζω να μην καταργηθούν τελείως. Επειδή βρέθηκα πριν λίγα χρόνια στην ίδια θέση ξανά, ξέρω ότι κι αυτό "ταξίδι" είναι. Θα τελείωσει κάποια στιγμή και θα ξαναρχίσουν τα χιλιομετρικά :). Μίλια να 'χουμε και υγεία, παιδιά...
 

gotthard

Member
Μηνύματα
74
Likes
40
Επόμενο Ταξίδι
kusadasi
Ταξίδι-Όνειρο
ΣΚΩΤΙΑ
θυμάται κανείς συζητήσεις με παππούδες ή γονείς που πάντα είχαν μια ιστορία να πουν για το κάθε πράγμα ? Αυτή την όμορφη γνώση που είχαν , δίχως το ιντερνετ ή ακόμα και το επίπεδο μορφώσεως και πληροφοριών που έχουμε εμείς. Εμείς στα δικά μας παιδιά θα έχουμε λίγα να τους πούμε εκτός του ''πήγα στην δουλειά, γύρισα και ξαναπήγα''. Κάπως έτσι το σκέφτομαι και προσπαθώ να κάνω ταξίδια μαζί με τα παιδιά μου για να αποκτήσουν γνώσεις , εμπειρίες , άποψη. Ελπίζω κάποτε να τις θυμόμαστε τις περιπέτειες μας και να περνάμε όμορφα γύρω απο ένα οικογενειακό δείπνο.
 

kill_bill

Member
Μηνύματα
183
Likes
261
Επόμενο Ταξίδι
Σικελία
Ταξίδι-Όνειρο
Αγία Πετρούπολη
Η διαδικασία να ψάχνεις εισιτήρια, προορισμούς, ξενοδοχεία, σημεία ενδιαφέροντος κλπ συνοδεύεται από ένα ευχάριστο συναίσθημα, που προσωπικά δε μπορώ να το προσδιορίσω περαιτέρω! Η γλυκιά προσμονή του ταξιδιού αποτελεί μία ανάσα, ειδικά εάν η καθημερινότητα είναι γκρίζα και κουραστική! Πιθανότατα κάποιοι καταλαβαίνουν τί εννοώ, κάποιοι όχι βέβαια! :)
 

soudianos

Member
Μηνύματα
3.698
Likes
6.305
Ταξίδι-Όνειρο
Βερακρούζ
θυμάται κανείς συζητήσεις με παππούδες ή γονείς που πάντα είχαν μια ιστορία να πουν για το κάθε πράγμα ? Αυτή την όμορφη γνώση που είχαν , δίχως το ιντερνετ ή ακόμα και το επίπεδο μορφώσεως και πληροφοριών που έχουμε εμείς. Εμείς στα δικά μας παιδιά θα έχουμε λίγα να τους πούμε εκτός του ''πήγα στην δουλειά, γύρισα και ξαναπήγα''. Κάπως έτσι το σκέφτομαι και προσπαθώ να κάνω ταξίδια μαζί με τα παιδιά μου για να αποκτήσουν γνώσεις , εμπειρίες , άποψη. Ελπίζω κάποτε να τις θυμόμαστε τις περιπέτειες μας και να περνάμε όμορφα γύρω απο ένα οικογενειακό δείπνο.
μην ανησυχείς, μόλις ξεπεταχτούνε δηλ απαλαχτούν από σπουδές αλλά και πριν, θα έχουν γίνει σαΐνια και στην εύρεση εισιτηρίων και στην οργάνωση και το ταξίδι θα έρχετε το ένα μετά το άλλο. Στο λέω εκ πείρας...
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.659
Likes
50.482
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
θλιμμενο το πιο φωτεινό κτίριο του κεντρου? θλιμμένο το κατάλευκο του μαρμαρου της Carrara? μάλλον η διάθεσή σου δεν ήταν στα ύψη εκείνη τη μέρα...
Nαι γιατί το Μιλάνο είναι μια πόλη όλο αλεγκρία, πανέμορφα κτίρια, καταγάλανους ουρανούς και χαλαρούς ανθρώπους και σου ανεβάζει την ψυχολογία με το που το βλέπεις... Καταθλιπτική είναι η πόλη γενικώς, έως θλιβερή.
 

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.700
Nαι γιατί το Μιλάνο είναι μια πόλη όλο αλεγκρία, πανέμορφα κτίρια, καταγάλανους ουρανούς και χαλαρούς ανθρώπους και σου ανεβάζει την ψυχολογία με το που το βλέπεις... Καταθλιπτική είναι η πόλη γενικώς, έως θλιβερή.
Φλωρεντία έλεγε η Action, όχι για το ''ηλιόλουστο'' Μιλάνο, (το οποίο πάντως του πάει μια χαρά η ομίχλη).
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.360
Likes
9.285
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
αρχείο λήψης.jpg
Nαι γιατί το Μιλάνο είναι μια πόλη όλο αλεγκρία, πανέμορφα κτίρια, καταγάλανους ουρανούς και χαλαρούς ανθρώπους και σου ανεβάζει την ψυχολογία με το που το βλέπεις... Καταθλιπτική είναι η πόλη γενικώς, έως θλιβερή.
italy-map.gif
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.785
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom