Τουρκία Κωνσταντινούπολη πληροφορίες

elli@@@

Member
Μηνύματα
23
Likes
11
@mpampis1979 εφτασαν οι μερες.φευγω το σαββατο.τρεις ερωτησεις
α)απο που να παρω οδηγο με πληροφοριες για τα αξιοθεατα στα ελληνικα.(μην πηγαινω στα χαμενα να βλεπω και να ξερω δυο πραγματα)
β)ενα καλο χαμαμ οχι πολυ ακριβο αλλα καθαρο
γ)ενα μερος μεχορο της κοιλιας
ευχαριστω!!!!
 

gnrfreak

Member
Μηνύματα
53
Likes
8
Αγαπητοί μου συμφορουμίτες, με αφορμή τη σε λίγες μέρες επίσκεψή μου στη πόλη για πρώτη φορά, μερικές πρακτικές απορίες:
Δεδομένου ότι θα έχω παρέα τις πρώτες 3 μέρες όμως τις υπόλοιπες θα μετακινούμαι μόνος μου και μάλιστα απογεύματα, είναι πόλη που περπατιέται εύκολα; Έχει εύκολη αρχιτεκτονική; Αναφέρομαι βέβαια στις κεντρικές περιοχές της.
Μου είπε κάποιος ότι επειδή οι κάτοικοι δεν μιλάνε Αγγλικά είναι δύσκολο να κυκλοφορήσεις. Ισχύει; Δεν μιλάω μόνο για το να γυρνάς μόνο με ένα χάρτη στα χέρια στα διάφορα αξιοθέατα, αλλά να βγαίνεις σε καφέ, μπαρ κτλ. Υπάρχουν συγκεκριμένα μέρη όπου τη πέφτουν οι πιο εξευρωπαϊσμένου τύπου Τούρκοι (ή φυσικά οι αλλογενείς κάτοικοι), οπότε υπάρχει και η πιθανότητα να ανταλλάξεις μια κουβέντα στα Αγγλικά;
Τα απογεύματα και τα βράδια, τι θα βρει κάποιος από επιλογές διασκέδασης;

Δεν βρήκα το τρόπο να ποστάρω φώτο του χάρτη.., θα μένω στο Acıbadem, Kadıköy.
 

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.700
Αγαπητοί μου συμφορουμίτες, με αφορμή τη σε λίγες μέρες επίσκεψή μου στη πόλη για πρώτη φορά, μερικές πρακτικές απορίες:
Δεδομένου ότι θα έχω παρέα τις πρώτες 3 μέρες όμως τις υπόλοιπες θα μετακινούμαι μόνος μου και μάλιστα απογεύματα, είναι πόλη που περπατιέται εύκολα; Έχει εύκολη αρχιτεκτονική; Αναφέρομαι βέβαια στις κεντρικές περιοχές της.
Μου είπε κάποιος ότι επειδή οι κάτοικοι δεν μιλάνε Αγγλικά είναι δύσκολο να κυκλοφορήσεις. Ισχύει; Δεν μιλάω μόνο για το να γυρνάς μόνο με ένα χάρτη στα χέρια στα διάφορα αξιοθέατα, αλλά να βγαίνεις σε καφέ, μπαρ κτλ. Υπάρχουν συγκεκριμένα μέρη όπου τη πέφτουν οι πιο εξευρωπαϊσμένου τύπου Τούρκοι (ή φυσικά οι αλλογενείς κάτοικοι), οπότε υπάρχει και η πιθανότητα να ανταλλάξεις μια κουβέντα στα Αγγλικά;
Τα απογεύματα και τα βράδια, τι θα βρει κάποιος από επιλογές διασκέδασης;

Δεν βρήκα το τρόπο να ποστάρω φώτο του χάρτη.., θα μένω στο Acıbadem, Kadıköy.
Όλα αυτά που περιγράφεις θα τα βρεις σε αφθονία στο Ταξίμ (Πέραν) με την διαφορά ότι από εκεί που μένεις θα είναι μια μικρή περιπέτεια να φτάσεις (θες λεωφορείο, καράβι και φουνίκολαρ), εναλλακτικά το μπέιογλου δεν ξέρω πόσο μπορεί να ανταποκριθεί για τις βραδυνές ώρες. Το καντίκιοι έχει την δική του ζωή αλλά είναι χειμώνας.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.487
Likes
28.954
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Υπάρχουν συγκεκριμένα μέρη όπου τη πέφτουν οι πιο εξευρωπαϊσμένου τύπου Τούρκοι (ή φυσικά οι αλλογενείς κάτοικοι), οπότε υπάρχει και η πιθανότητα να ανταλλάξεις μια κουβέντα στα Αγγλικά;
Τα απογεύματα και τα βράδια, τι θα βρει κάποιος από επιλογές διασκέδασης;

Δεν βρήκα το τρόπο να ποστάρω φώτο του χάρτη.., θα μένω στο Acıbadem, Kadıköy.
Κάτω στο κέντρο του Kadikoy έχει μπόλικα εστιατόρια, μπαράκια κλπ, μια χαρά είναι. Μπορεί να είναι στην Ασία, αλλά είναι μια από τις πιο "Ευρωπαϊκές" γειτονιές στην πόλη, από τις καλύτερες επιλογές για βράδυ (μου έχει τύχει δυο φορές με άσχετες παρέες Τούρκων να πάμε από Ταξίμ εκεί για φαγητό και ποτάκι...)
Και το Ταξίμ είναι ένα Dolmus μακριά (προσοχή όμως στην κίνηση στις ώρες αιχμής).
 

thessaris

Member
Μηνύματα
599
Likes
871
Επίσης και Bagdat caddesi, η μεγάλη λεωφόρος της ασιατικής πλευράς ξεκινάς από Καντίκιοι και περπατάς μέχρι Bostanci. Η πιο αστική και ευρωπαϊκή περιοχή όλης της Κωνσταντινούπολης.
 

gnrfreak

Member
Μηνύματα
53
Likes
8
Ένα link στον περίφημο "οδηγό της Έρσης για την πόλη", μπορώ να έχω παρακαλώ;
Ευχαριστώ!
 

emouli

Member
Μηνύματα
1.239
Likes
3.531
Ταξίδι-Όνειρο
Καταρράκτες Βικτώρια, ε;

elli@@@

Member
Μηνύματα
23
Likes
11
Καλημερα!!!μια ερωτηση :που μπορω να βρω αυτο το υπεροχο τσαι μηλο που επινα στην Κωνσταντινουπολη?Πηρα και χυμα,πηρα και κουτι κανενα δεν εχει τη γευση και τη μυρωδια απο αυτο που ηπια σχεδον σε ολα τα μερη της Κωνσταντινουπολης.Σας ευχαριστω!!!!!
 

sif.....

Member
Μηνύματα
366
Likes
1.690
Επόμενο Ταξίδι
Κιργιστάν - Ιαπωνία
Ταξίδι-Όνειρο
Περού - Κίνα
Εγώ από την αγορά των μπαχαρικων είχα αγοράσει ένα υπέροχο τσάι ακριβώς σαν αυτό που έπινα εκεί,με κόστος βέβαια 30 λίρες ένα σακουλάκι χύμα περίπου 200 γραμμάρια!
 

mpampis1979

Member
Μηνύματα
490
Likes
1.684
Επόμενο Ταξίδι
ΤΑΝΖΑΝΙΑ
Ταξίδι-Όνειρο
εγινε! ΙΝΔΙΑ 2018
Καλημερα!!!μια ερωτηση :που μπορω να βρω αυτο το υπεροχο τσαι μηλο που επινα στην Κωνσταντινουπολη?Πηρα και χυμα,πηρα και κουτι κανενα δεν εχει τη γευση και τη μυρωδια απο αυτο που ηπια σχεδον σε ολα τα μερη της Κωνσταντινουπολης.Σας ευχαριστω!!!!!
κυριως απο την αγορα των μπαχαρικων βρισκεις τις καλυτερες ποικιλιες για μπαχαρικα κ τσαι αλλα νομιζω οτι παιζει ρολο κ ο τροπος που το φτιαχνουν το τσαι τους! ειναι ολοκληρη διαδικασια!!! αλλα ειναι υπεροχο!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.184
Μηνύματα
883.300
Μέλη
38.894
Νεότερο μέλος
mikesf

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom