οδικώς στην Ανατολική Ευρώπη

dpapatsimpas

Member
Μηνύματα
134
Likes
199
Επόμενο Ταξίδι
Barcelona
Ταξίδι-Όνειρο
Ιραν
Καλησπερα σ ολα τα μελη.Το ταξιδι μεσω Σκοπιων ειναι απολυτως ασφαλες.Μεσα Μαιου περασα απο Σκοπια για να φτασω Μαυροβουνιο και δεν υπαρχει απολυτως κανενα προβλημα.Στα συνορα για τα Σκοπια,επειδη εχω περασει αρκετες φορες δεν καθυστερηασα ποτα πανω απο 20 λεπτα.Ο κοσμος γενικα εκει ειναι πολυ φιλικος

Στα Σκοπια ο δρομος ειναι σχετικα καλος,θελεις 3 ευρω για να τα διασχησεις σε διοδια,η βενζινη ειναι γυρω στο 1,20.Στη Σερβια ο δρομος ειναι πολυ καλος,αξιζει μια διανυκτερευση στο Βελιγραδι και μεχρι περσι τουλαχιστον διοδια δεν υπηρχαν.Καλα ταξιδια
 
Last edited by a moderator:

aekman

New Member
Μηνύματα
4
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
Οδικώς Κεντρική Ευρώπη
Γ
Χαιρετώ ολους τους (συν)ταξιδιώτες....Παρακολουθώ αρκετό καιρό το site αλλά πρόσφατα γράφτηκα μέλος..
Συγχαρητήρια σε ολους..για όλα...Είναι θησαυροφυλάκιο εδώ μέσα..!!!
Ειμαστε 3μελής οικογένεια και σκεφτόμαστε ,να κάνουμε γύρω στα μέσα Ιουνίου, οδικώς ,ένα ταξίδι μέχρι την Κρακοβία της Πολωνίας ,με το αυτοκίνητό μας.
Ο αρχικός σχεδιασμός είναι FYROM-Σερβία-Ουγγαρία-Σλοβακία-Πολωνία...
'Εχουμε ξαναπάει στην Σερβία (Βελιγράδι), αεροπορικώς και στην Ουγγαρία με το αυτοκίνητό μας μέσω Αυστρίας...
Γενικά, έχουμε κάνει πολλά Km , σε Γαλλία-Γερμανία-Αυστρία-Ιταλία-Σλοβενία-Ελβετία-Λιχτενστάιν-Ουγγαρία τα τελευταία χρόνια..
Προτιμώ - όταν μπορώ-να "βγαίνω" από τις autoroutes-autostrada's-autobahns κλπ αυτοκινητόδρομους και να πηγαίνω μέσα από τους εθνικούς-επαρχιακούς δρόμους...Νομίζω ότι τότε βλέπει κάποιος πολλά και ενδιαφέροντα πράγματα από μια χώρα..Εχουμε αποκομίσει πολλές όμορφες εμπειρίες έτσι...
Αγαπημένη χώρα ? Γαλλία..!!! Aγαπημένη διαδρομή ? N5 στην Γαλλία...Jura κλπ.. Αγαπημένα μέρη ? Grossglockner Hochalpenstrasse στην Αυστρία και Δολομίτες στην Ιταλία...και...Αλπεις και ξερό ψωμί...χαχαχα
Σας κούρασα....αλλά είπα να συστηθώ....κι ετσι..αυτοί που ξέρουν με κατάλαβαν και με νοιώθουν...
Ερωτήσεις τώρα...
Υπάρχει κάτι, που πρέπει να λάβω σοβαρά υπ' οψιν σχετικά με την εν λόγω διαδρομή..?
Με τη FYROM "τι παίζει "..? (ασφάλεια κλπ )
Πόσο χρειάζομαι με νορμάλ οδήγηση να την διασχίσω ?
Σκέφτομαι..-μιάς και γνωρίσαμε καλά το Βελιγράδι-να μείνουμε για λίγο στο Novi Sad..Αξίζει ? μια μέρα φτάνει ?
Πολύ καλά επίσης γνωρίσαμε και την Βουδαπέστη...Visegrad...Esztergom ή Gyor ? Ακούω προτάσεις ...
Σλοβακία και Πολωνία...δεν ξέρω τίποτα....Ό,τι διαβάσω, ό,τι ψάξω κι ο,τι..μου πείτε...
Τέλος..ο καιρός του Ιουνίου- στατιστικά- τι λέει σ' αυτά τα μέρη...?
Ευχαριστώ για την υπομονή σας και είμαι..σε αναμμένα κάρβουνα...
υγ) Δεν θα "με χάλαγε" αν μου δίνατε και καμιά πληροφορία γύρω από τη διαχείριση των χρημάτων...(δλδ χρήση μετρητών-πιστωτικής κάρτας Visa-χρεωστικής Mastercard-μετατροπή συναλλάγματος...)
Καλά..τελείωσα...μη βαράτε...!!!!
Ευχαριστώ και πάλι...και περιμένωωω...!!!!
(οι παρέες πάντα με ακουγαν και με ρωτούσαν τι και πώς...αλλά κανείς ποτέ δεν πήρε το "τουτού" του να συνταξιδέψουμε....κι αυτό είναι κάτι που καμμιά φορά μας λείπει...σπάνια όμως...)
Γιάννη καλησπέρα,

το κάνατε το ταξίδι τελικά; Ετοιμάζω παρόμοια διαδρομή για τον Οκτώβρη και οι εμπειρίες σου θα ήταν χρήσιμες :)
 

sezar7

Member
Μηνύματα
748
Likes
606
Στα Σκοπια ο δρομος ειναι σχετικα καλος,θελεις 3 ευρω για να τα διασχησεις σε διοδια,η βενζινη ειναι γυρω στο 1,20.Στη Σερβια ο δρομος ειναι πολυ καλος,αξιζει μια διανυκτερευση στο Βελιγραδι και μεχρι περσι τουλαχιστον διοδια δεν υπηρχαν.Καλα ταξιδια
στην σερβια δεν εχει διοδια??προς θεου τη αλλο θα ακουσουμε
 

dimosf

Member
Μηνύματα
2.302
Likes
5.885
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΟΡΒΗΓΙΑ-ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ
Το 2011 έκανα σχεδόν το ίδιο ταξίδι, μόνο που δεν μπήκα Πολωνία γιατί αφιέρωσα 10 μέρες στην ανεπανάληπτη Σλοβακία. (Πολωνία έχω παει αεροπορικά 3 φορές οπότε δεν....)
Το ταξίδι γενικά χωρίς προβλήματα Σκόπια και Σερβία λίγα διόδια (ναι η Σερβία έχει διόδια), Κροατία διόδια με σύστημα αλά Ιταλία και μάλλον τσιμπιμένα, Ουγγαρία, Σλοβακία έχουν βινιέτα. Όπου σε αυτές τις χώρες έχει αυτοκινητόδρομο είναι από καλός ώς άριστος. Οι επαρχιακοί είναι όλων των τύπων. Από καλοί έως άθλιοι.
Στο Νόβι Σαντ αφιέρωσα μια ολόκληρη μέρα και μου άρεσε πολύ. Στην επιστροφή κατέβηκα από Βοσνία και είδα ένα από τα ωραιότερα τοπία που είχα δει. Μου άρεσε τόσο που θέλω να πάω ένα ταξίδι μόνο σε αυτή τη χώρα. Το Σαράγιεβο μοναδικό από κάθε άποψη. ΑΝΑΤΟΛΗ μέσα στην Ευρώπη!
Λεπτομέρειες από εκείνο το ταξίδι : http://www.travelstories.gr/community/threads/Οι-νύμφες-του-Δούναβη-και-άλλες-ομορφιές.50259/
 

aekman

New Member
Μηνύματα
4
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
Οδικώς Κεντρική Ευρώπη
Όπως έγραψα σε προηγούμενο post, σχεδιάζω παρόμοιο ταξίδι για τέλη του Οκτώβρη που μας έρχεται.
Λάτρεις του road trip (μεγαλύτερο μας το Θεσσαλονίκη - Άμστερνταμ-Θεσσαλονίκη) είχαμε αποφασίσει με την σύζυγο να πάμε φέτος οδικώς στην Κρακοβία. Στην πορεία προέκυψε και ένα επαγγελματικό meeting στο Βερολίνο, οπότε αποφασίσαμε να τα συνδυάσουμε όλα μαζί.
Ο σχεδιασμός μας μέχρι στιγμής είναι ο εξής:
2 βράδια Νόβι Σαντ,
2 Βουδαπέστη,
2 Poprad ή Zakopane (ακόμα δεν έχουμε κατασταλάξει),
3 Κρακοβία,
4 Βερολίνο (υποχρεωτικά λόγω δουλειάς)
Στην επιστροφή
2 Πράγα,
1 Μπρατισλάβα,
1 Νόβι Σαντ.

Αναχώρηση και επιστροφή είναι από βόρεια Ελλάδα.
Δεν έχουμε πρόβλημα με τα χιλιόμετρα, αλλά έτσι κι αλλιώς έχουμε σπάσει τα σκέλη ώστε να ειναι γύρω στις 4 ώρες το καθένα (εκτός από /προς Νόβι Σαντ). Για διαμονή ήδη κοιτάμε τα περισσότερα να ειναι μέσω airbnb για χαμηλότερες τιμές.
 

dimosf

Member
Μηνύματα
2.302
Likes
5.885
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΟΡΒΗΓΙΑ-ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ
Είδα πως έβαλες το Poprad. Σαν πόλη δεν λέει τίποτα. Έχει όμως διαμάντια ένα γύρω. Αν δεν έχεις σκοπό να πάς παραέξω να τα δεις καλύτερα κάντην για Ζακοπάνε
 

aekman

New Member
Μηνύματα
4
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
Οδικώς Κεντρική Ευρώπη
Είδα πως έβαλες το Poprad. Σαν πόλη δεν λέει τίποτα. Έχει όμως διαμάντια ένα γύρω. Αν δεν έχεις σκοπό να πάς παραέξω να τα δεις καλύτερα κάντην για Ζακοπάνε
Καλησπέρα Δήμο. Η αλήθεια είναι ότι αρχικά είχα σκεφτεί το Ζακοπάνε, αλλά διαβάζοντας την περιγραφή του δικού σου ταξιδιού άρχισα να σκέφτομαι το Poprad, με σκοπό φυσικά να τριγυρίσω και προς τα έξω. Ακόμα δεν έχουμε καταλήξει πάντως
 

NOSTIMON HMAP

Member
Μηνύματα
219
Likes
87
Επόμενο Ταξίδι
ΙΤΑΛΙΑ?
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΗΣΙΑ ΛΟΦΟΝΤΕΝ
3 βράδια στο Νόβι Σαντ, μου φαίνονται πολλά.
Εντάξει, ωραίο ιστορικό κέντρο (αν και Οκτώβριο δεν ευχαριστιέσαι το άραγμα στον πεζόδρομο) και ένα μικρό κάστρο. Φτάνοντας απόγευμα εκεί το καλύπτεις μέχρι το άλλο απόγευμα και ξεκινάς για 3 ώρες απόσταση προς Βουδαπέστη.
Έχεις και άλλη μία μεγάλη διαδρομή Κρακοβία-Βερολίνο 6-7 ώρες και δεν είμαι σίγουρος αν υπάρχουν περιορισμοί στην είσοδο αυτοκινήτων στον δακτύλιο και προμήθεια ειδικού σήματος, οπότε και άλλη καθυστέρηση.
 

aekman

New Member
Μηνύματα
4
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
Οδικώς Κεντρική Ευρώπη
Το Νοβι Σαντ το έχουμε επισκεφθεί στο παρελθόν. Το επιλέξαμε για στάση γιατί έχουμε φίλους εκεί και θέλουμε να περάσουμε λίγο χρόνο μαζί τους.
To Κρακοβία-Βερολίνο είναι 6 ώρες, αλλά επειδή η διαδρομή είναι όλη αυτοκινητόδρομος, το θεωρώ ευκολογοδήγητο.
Το ειδικό σήμα για πρόσβαση στον δακτύλιο του Βερολίνου θα το έχω παραγγείλει διαδικτυακά από εδώ και θα το έχω ήδη.
 

dimosf

Member
Μηνύματα
2.302
Likes
5.885
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΟΡΒΗΓΙΑ-ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ
Έχεις και άλλη μία μεγάλη διαδρομή Κρακοβία-Βερολίνο 6-7 ώρες και δεν είμαι σίγουρος αν υπάρχουν περιορισμοί στην είσοδο αυτοκινήτων στον δακτύλιο και προμήθεια ειδικού σήματος, οπότε και άλλη καθυστέρηση.
Το θέμα του ειδικού σήματος το είχαμε κουβεντιάσει κάποτε πολύ αναλυτικά εδώ (ίσως στο θέμα "Ταξιδευτές με αυτοκίνητο", δεν θυμάμαι ακριβώς). Αν το ψάξεις λίγο νομίζω πως μπορείς να το προμηθευτείς ηλεκτρονικά. Κάπου διάβασα κάτι τέτοιο σχετικά. Δεν έδωσα περισσότερη σημασία γιατί εγώ το έχω από το 2009.

Με πρόλαβες. Άκυρο το παραπάνω ποστ
 
Last edited by a moderator:

greengeorge

Member
Μηνύματα
27
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Τρανσυλβανία
Ταξίδι-Όνειρο
νεα υορκη
σκέπτομαι να ταξιδέψω οδικώς για Βουδαπέστη. Μήπως κάποιος γνωρίζει αν είναι απαραίτητο παιδιά ηλικίας 17 ετών , να έχουν διαβατήριο , εκτός από νέα αστυνομική ταυτότητα για τις περιοχές των Σκοπίων και της Σερβίας;
 

chris7

Member
Μηνύματα
3.094
Likes
23.907
Επόμενο Ταξίδι
Λουξεμβούργο
Ταξίδι-Όνειρο
Καναδάς
σκέπτομαι να ταξιδέψω οδικώς για Βουδαπέστη. Μήπως κάποιος γνωρίζει αν είναι απαραίτητο παιδιά ηλικίας 17 ετών , να έχουν διαβατήριο , εκτός από νέα αστυνομική ταυτότητα για τις περιοχές των Σκοπίων και της Σερβίας;
Αρκεί η νέα αστυνομική ταυτότητα.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.183
Μηνύματα
883.262
Μέλη
38.893
Νεότερο μέλος
stefanoss

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom