Φολέγανδρος Φολέγανδρος

Katerina ph

Member
Μηνύματα
63
Likes
14
/Αχ βρε παιδιά!! Δέχομαι τους προβληματισμούς όλων. Eleva συμφωνώ μαζί σου. Κατ' αρχήν στο θέμα ότι άργησα, λυπάμαι αλλά δε μπορώ να κλείσω διακοπές 3-4 μήνες νωρίτερα, 1ον γιατί η δουλειά μας είναι πολύ απαιτητική και ειδικά τώρα που ολοκληρώνεται ένα τεράστιο κατασκευαστικό έργο στην περιοχή μας. Και 2ον γιατί δεν το ήθελα κι εγώ. Τελικά έκλεισα στη Φολέγανδρο στο ανεμούσα. Δεν είχε δίκλινο και θα μου δώσει τρίκλινο στα 95 ευρώ. 16-19/8. Μακάρι να μπορούσα να μην πάω μέσα στο 15Αύγουστο διακοπές, αλλά το ελεύθερο επάγγελμα δεν έχει πολλές πολυτέλειες. Επίσης στο ανεμούσα ήταν πολύ ευγενικός ο κύριος, μου άρεσε το συγκρότημα πάρα πολύ. Βέβαια τα τρίκλινα είναι στο ισόγειο, αλλά βλέπω ότι η θέση του ξενοδοχείου είναι προνομιακή και θα έχω θέα θάλασσα. 14-16/8 θα είμαι Σίκινο όπου έκλεισα στη Γαλήνη με 40 το βράδυ.
Αυτό είναι το site: http://www.anemousahotel.gr/. Αναμένω σχόλια αν κάποιος έμεινε εκεί.
Έχω κλείσει κι εγώ στην Ανεμούσα με 80 για τέλος Αυγούστου. Οπότε θα μ' ενδιέφερε κι εμένα ν' ακούσω γνώμες :clap::clap:
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.310
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
@rulakigo Μπράβο, πολύ ευχάριστο που βολεύτηκες τέτοια εποχή.
Ιδανικος ο συνδυασμός με Σίκινο, θα περάσεις πολύ καλά.:)
Όσο για τη κράτηση, καταλαβαίνω να μη μπορεί κάποιος να κλείσει 3 και 4 μήνες πριν, αλλά με τις ιντερνετικές υπηρεσίες και τη δωρεάν ακύρωση, πλέον αυτά τα προβλήματα έχουν ξεπεραστει. Κράτα λοιπόν ένα δωμάτιο, περίπου τις μέρες που προγραμματίζεις κι αν δε σου βγει, δε βγήκε..
 

vaso1

Member
Μηνύματα
57
Likes
29
παιδια εκλεισα κι εγω για 19-22 αυγουστου στο μελτεμι..ακομη το αφεντικο δε το εχω ρωτησει για ποτε ακριβως αδεια αλλα καθε χρονο τοτε μου δινει ετσι το ρισκαρα και εκλεισα γιατι αν περιμενα μεχρι ποτε θα μου πει σιγουρα δε θα βρισκα οχι δωματιο αλλα ουτε καρεκλα στο νησι...διαβασα τα αρνητικα σχολια αλλα πιστευω οτι πριν πας σε ενα νησι πρεπει να ψαξεις που πας..η φολεγανδρος απο οτι εχω καταλαβει ειναι ενα πανεμορφο νησι πολυ ησυχο και πας για να χαλαρωσεις..αν θελετε φασαρια ξενυχτια και κρεπαλες απλα δε πας εκει..αν και αποψη μου ειναι οτι με καλη παρεα παντου περνας καλα..εγω εκλεισα με το αγορι μου..δεν εχει ξενυχτια δεν εχει κλαμπς και τι μαυτο΄για ποτο παω και εδω που ειμαι..ενα πανεμορφο τοπιο και αυτος μου αρκουν για να περασω ωραια..αλλωστε το νησι εχει μπαρακαι απο οτι μου ειπε μια φιλη που πηγε..απλα δεν ειναι αυτο το ντερντελο που γινεται σε αλλα μεγαλα νησια
 

isavella

Member
Μηνύματα
133
Likes
29
Επόμενο Ταξίδι
Φλωρεντία - Τοσκάνη
Ταξίδι-Όνειρο
ΝYC - ΠΕΡΟΥ
Παιδιά εκτός απο Σίκινο προσφέρεται κάποιο άλλο νησί για μονοήμερη διανυκτέρευση από Φολέγανδρο (και μετά επιστροφή για Πειραία);; Πχ κοίταζα για Πάρο πού είναι και φτηνή η σύνδεση αλλά δεν ξέρω τι θα προλλάβουμε να δούμε σε ούτε 24ώρες..
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.599
Likes
12.420
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Ίος, Κίμωλος, αν μιλάμε για τα πιο κοντινά και αν σε βολεύουν οι ώρες.
 

isavella

Member
Μηνύματα
133
Likes
29
Επόμενο Ταξίδι
Φλωρεντία - Τοσκάνη
Ταξίδι-Όνειρο
ΝYC - ΠΕΡΟΥ
Ευχαριστώ για την απάντηση.
Κανονικά είναι να πάμε 5 νύχτες, αλλά θα μπορούσαμε να προσθέσουμε ακόμη 1 και να το σπάσουμε σε 2 νησιά, (σε 3+3 ή 4+2) Πχ μήλο ή πάρο ή και νάξο..
Θεωρείτε ότι εξίζει ή άδικη ταλαιπωρια;
Βασικά ήταν να πάμε με ένα φιλικό μας ζευγάρι αλλά μάλλον δεν θα έρθουν και προβληματίζομαι μήπως είναι πολλές 6 μέρες στη Φολέγανδρο!!!
 

isavella

Member
Μηνύματα
133
Likes
29
Επόμενο Ταξίδι
Φλωρεντία - Τοσκάνη
Ταξίδι-Όνειρο
ΝYC - ΠΕΡΟΥ
Έχω να πω για το νησί τα καλύτερα!!! Καθίσαμε τελικά 6 νυχτες γιατί πέσαμε στα μπουρίνια και δεν κινούνταν πλοίο την μέρα που ήταν να φύγουμε, πράγμα που δεν μας χάλασε καθόλου, καθόμασταν και περισσότερες!!
Μπορεί να μην έχει τις τέλειες παραλίες που έχουν κάποια άλλα, παρολαυτά είναι αξιοπρεπέστατες, πεντακάθαρες και γαλαζοπράσινες!!
Έχει μια απίστευτη χώρα που πραγματικά δεν την χορταίνεις!! Εξαιρετικές ταβερνούλες για όλα τα γούστα και 3-4 μπραρακια για χαλαρό ποτάκι μέχρι τις 2!
Γενικά δεν βαρεθήκαμε καθόλου, για αυτά που ψάχναμε το νησί μας υπερκάλυψε και με το παραπάνω!!!
Πάντως μου έκανε εντύπωση το γεγονός ότι παντού άκουγες Γαλλικά και Ιταλικά.
 

Katerina ph

Member
Μηνύματα
63
Likes
14
Έχω να πω για το νησί τα καλύτερα!!! Καθίσαμε τελικά 6 νυχτες γιατί πέσαμε στα μπουρίνια και δεν κινούνταν πλοίο την μέρα που ήταν να φύγουμε, πράγμα που δεν μας χάλασε καθόλου, καθόμασταν και περισσότερες!!
Μπορεί να μην έχει τις τέλειες παραλίες που έχουν κάποια άλλα, παρολαυτά είναι αξιοπρεπέστατες, πεντακάθαρες και γαλαζοπράσινες!!
Έχει μια απίστευτη χώρα που πραγματικά δεν την χορταίνεις!! Εξαιρετικές ταβερνούλες για όλα τα γούστα και 3-4 μπραρακια για χαλαρό ποτάκι μέχρι τις 2!
Γενικά δεν βαρεθήκαμε καθόλου, για αυτά που ψάχναμε το νησί μας υπερκάλυψε και με το παραπάνω!!!
Πάντως μου έκανε εντύπωση το γεγονός ότι παντού άκουγες Γαλλικά και Ιταλικά.
Αν μπορείς πες μας που πήγες για ποτό , φαγητό και γενικά αν προτείνεις κάτι :):):)
 

isavella

Member
Μηνύματα
133
Likes
29
Επόμενο Ταξίδι
Φλωρεντία - Τοσκάνη
Ταξίδι-Όνειρο
ΝYC - ΠΕΡΟΥ
Για κρεατικα και καταπληκτική μπατσατα προτίνω το Άραξε, πολύ ωραίο φαγητό πραγματικά, εκεί πήγαμε 2 φορές.
Η χρυσοσπήλια κάνει πολύ ωραία θαλασσινά. ( εγώ πήρα γαριδομακαρονάδα και ηταν πεντανόστιμη).
Μας πρότιναν και το ζέφυρος ανεμος που δυστυχως δεν καταφέραμε να πάμε γιατί πηγαμε σε μια ψαροταβέρνα που την συνδιάσαμε μετά το μπάνιο, Το papageli που ειναι εκεί που είναι παραλιά του αγ. Νικολάου αλλά οκ δεν ητάν κάτι ιδιαίτερο τελικά.
Για πιο γκουρμέ φάγαμε στην evas garden! Λίγο προσοχή εδω στην επιλογή εγώ πήρα το πιάτο με το φιλέτο γαλοπούλας που ήταν πεντανόστιμο και με πολύ ωραία γλυκιά σος και πουρέ πατάτας, ενώ το φιλετο κοτόπουλο που πήρε ο φιλος μου ήταν κάπως σκέτο και δεν τον ενθουσιασε! Η σαλατα και τα ορεκτικά που πήραμε ήταν επίσης πολύ ωραία!
Παραδοσιακά φάγαμε επίσης στον Κριτικό και τη Μέλισσα.
Για γύρο στο χέρι προτίνω το mammas pitta.

Για ρακόμελα ειναι η λοτζιά και η ασταρτη που πάντα ειναι γεμάτη και δύσκολα βρίσκεις να καθίσεις! Το bizz και το baraki που κάνουν πολύ ωραία coctail και τα 2.
 

Katerina ph

Member
Μηνύματα
63
Likes
14
Για κρεατικα και καταπληκτική μπατσατα προτίνω το Άραξε, πολύ ωραίο φαγητό πραγματικά, εκεί πήγαμε 2 φορές.
Η χρυσοσπήλια κάνει πολύ ωραία θαλασσινά. ( εγώ πήρα γαριδομακαρονάδα και ηταν πεντανόστιμη).
Μας πρότιναν και το ζέφυρος ανεμος που δυστυχως δεν καταφέραμε να πάμε γιατί πηγαμε σε μια ψαροταβέρνα που την συνδιάσαμε μετά το μπάνιο, Το papageli που ειναι εκεί που είναι παραλιά του αγ. Νικολάου αλλά οκ δεν ητάν κάτι ιδιαίτερο τελικά.
Για πιο γκουρμέ φάγαμε στην evas garden! Λίγο προσοχή εδω στην επιλογή εγώ πήρα το πιάτο με το φιλέτο γαλοπούλας που ήταν πεντανόστιμο και με πολύ ωραία γλυκιά σος και πουρέ πατάτας, ενώ το φιλετο κοτόπουλο που πήρε ο φιλος μου ήταν κάπως σκέτο και δεν τον ενθουσιασε! Η σαλατα και τα ορεκτικά που πήραμε ήταν επίσης πολύ ωραία!
Παραδοσιακά φάγαμε επίσης στον Κριτικό και τη Μέλισσα.
Για γύρο στο χέρι προτίνω το mammas pitta.

Για ρακόμελα ειναι η λοτζιά και η ασταρτη που πάντα ειναι γεμάτη και δύσκολα βρίσκεις να καθίσεις! Το bizz και το baraki που κάνουν πολύ ωραία coctail και τα 2.
Σ'ευχαριστώ πολύ πολύ!!!
 

Katerina ph

Member
Μηνύματα
63
Likes
14
Έχω διαβάσει ότι στις περισσότερες παραλίες πηγαίνεις με καραβάκι Αλλά μπορείς και με πεζοπορία. Θα ήθελα να ρωτήσω αν αξίζουν τα τοπία που βλέπεις στην πεζοπορία την παραπάνω κούραση??
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.763
Μέλη
38.882
Νεότερο μέλος
aggelostzava

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom