Πηλιο για καλοκαιρι?

John1987

Member
Μηνύματα
37
Likes
8
Επόμενο Ταξίδι
Ρωμη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Λος Αντζελες
Καλησπέρα σε όλους!

Έχω κλείσει ξενοδοχείο στην Τσακαράδα Πηλίου με την κοπέλα μου για 5 διανυκτερεύσεις (30 Ιουλίου - 4 Αυγούστου).

Ήθελα να ρωτήσω:

1) Ποιές παραλίες προτείνετε στην πλευρά του αιγαίου και εναλλακτικές σε περίπτωση που έχει αέρα;

2) Μέρη για φαγητό στην Τσαγκαράδα ή τα γύρω μέρη;

3) Κοντινά χωριά για εναλλακτικές δραστηριότητες;

Επιπλέον είχα μια ιδέα να επεκτείνω για 1-2 μέρες τις διακοπές μου πηγαίνοντας σε κάποιο κοντινό μέρος του Πηλίου/Βόλου (είτε καλοκαιρινό ή χειμερινό) αλλά δεν έχω καταλήξει..Σημειωτέον ότι έχω μείνει (για χειμώνα) Πορταριά και έχω περάσει από Μακρυνίτσα/Βυζίτσα/Μηλιές.

Ευχαριστώ προκαταβολικά για τις απαντήσεις,

Γιάννης
 

chrisbd

Member
Μηνύματα
2.674
Likes
16.382
Καλησπέρα σε όλους!

Έχω κλείσει ξενοδοχείο στην Τσακαράδα Πηλίου με την κοπέλα μου για 5 διανυκτερεύσεις (30 Ιουλίου - 4 Αυγούστου).

Ήθελα να ρωτήσω:

1) Ποιές παραλίες προτείνετε στην πλευρά του αιγαίου και εναλλακτικές σε περίπτωση που έχει αέρα;

2) Μέρη για φαγητό στην Τσαγκαράδα ή τα γύρω μέρη;

3) Κοντινά χωριά για εναλλακτικές δραστηριότητες;

Επιπλέον είχα μια ιδέα να επεκτείνω για 1-2 μέρες τις διακοπές μου πηγαίνοντας σε κάποιο κοντινό μέρος του Πηλίου/Βόλου (είτε καλοκαιρινό ή χειμερινό) αλλά δεν έχω καταλήξει..Σημειωτέον ότι έχω μείνει (για χειμώνα) Πορταριά και έχω περάσει από Μακρυνίτσα/Βυζίτσα/Μηλιές.

Ευχαριστώ προκαταβολικά για τις απαντήσεις,

Γιάννης
1) Στη Τσαγκαράδα οπωσδήποτε Μηλοπόταμο όπου θα γίνεται ένας χαμός γι΄αυτό όσο δυνατόν πρωΐ .... είναι και η Φακίστρα αλλά με πολλά βράχια κάπως ιδιαίτερη και για λίγο κόσμο..και στις δύο περπατάς λίγο με τα πόδια ...

Μετά Αι Γιάννης και Παπά Νερό είναι κολλητά και Νταμούχαρη ίσως για μια επίσκεψη, σε ένα απο τα σκηνικά του "Μάμα Μία", αλλά όχι τόσο για μπάνιο (επειδή δεν έχει κάποιο μέρος να απλώσεις την πετσέτα και το κορμί σου αφου είναι γεμάτη κοτρόνες)...
Και πιο βόρεια Άγιοι Σαράντα (πολύ μου άρεσε) και Χορευτό η μεγαλύτερη παραλία αμμουδιά απο την μεριά του Αιγαίου ...
Πιο νότια έχει πολλές ακόμα ωραίες παραλίες λιγότερο αξιοποιημένες αλλά άστο είναι μακρυά θα μπλέξεις...

εναλλακτικές απο Παγασητικό μόνο στην Άφησσο παραλία Αμποβός βότσαλο η καλύτερη για μένα και Καλλιφτέρη αμμο.... πρώτα περνάς Καλλιφτέρη μετά απο 1-2 χιλ είναι η Άφφησος την οποία περνάς όλη και στο τέλος Αμποβός...άντε το πολύ και κανα Λεφόκαστρο λίγο πιο πέρα απο Αμποβό αλλά θα μπλέξεις με ενα σημείο του δρόμου που έχει πολύ ανήφορο οπότε άστο καλύτερα..

2) Τσαγκαράδα πλατεία Ταξιαρχών (πολύ όμορφα) έχει δύο ταβέρνες ... όπου δείς περισσότερο κόσμο πήγαινε..είναι και ο Δειπνοσοφιστής (δεν την ξέρω) και της Αλέκας που δεν μου άφησε και πολύ καλές εντυπώσεις..ρώτα και κει κανα 2-3 αυτόχθονες να σου πουν...

3) Κισσός, Ζαγορά (λίγο μακρυά 40-45 λεπτά περίπου), Αι Γιάννης βράδυ (υπάρχει ένα πρόβλημα με το πάρκινγκ που δεν επαρκεί για τη περίοδο που πας)..
Θα σου έλεγα οπωδήποτε Μηλιές (γυναικοχώρι) -Βυζίτσα all time classic αλλά είπες ότι έχεις πάει... βέβαια καλοκαίρι είναι τελείως διαφορετικά (χάνεις και το παναηρ είναι σήμερα αύριο και μεθαύριο, 35 λεπτά περίπου) ..

Υγ δυστυχώς δεν είμαι κάθε μέρα μέσα στο διαδίκτυο για να σου δώσω οποιαδήποτε πληροφορία αλλά πιθανόν να σου απαντήσει κάποιος άλλος...
 

alice~

Member
Μηνύματα
714
Likes
1.167
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iceland
Σε περίπτωση που εχει αέρα σου προτείνω να ΜΗΝ επισκεφτείς Άι Γιάννη, Χορευτο (δεν ειναι κόλπος,ειναι ανοιχτή παραλία και τα κύματα ειναι τεράστια), Παπά νερό. Αέρας απο αέρα διαφέρει βέβαια. Μπορει έξω να φυσάει και να γίνεται ο κακός χαμός αλλα να μπορεις να κανεις μπανιο σε κάποια ακριτσα απο τις παραλίες που ανέφερα. Μπορει επισης έξω να μην κουνιέται φύλλο και να εχει πελαγίσιο αέρα μεσα στη θαλασσα. Σε αυτη την περίπτωση ξεχνα το μπανιο,και αν σε μια απο αυτές τις παραλίες που ανέφερα εχει πολυ κύμα,μην κανεις τον κόπο να επισκεφτείς τις υπόλοιπες. Σε τέτοιες περιπτώσεις πρεπει να βρεις κάποιον κολπο,διαφορετικά να πας στον Παγασητικο. Αλλα στον Παγασητικο αξίζουν κυρίως οι παραλίες στην Αφησο,ισως και στη Μηλινα... Ειναι μετρημένες στα δάχτυλα οι καλές παραλίες στον Παγασητικο για να λέμε την αληθεια.
 

KonTiki

Member
Μηνύματα
19
Likes
47
Επόμενο Ταξίδι
Αυστρία (Τιρόλο)
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γαλλική Πολυνησία
Γυρίσαμε από Χορευτό όπου μείναμε (οικογένεια με 2 παιδιά 7 & 3 χρόνων) για 5 διανυκτερεύσεις σε ξενοδοχείο με πισίνα (λες και ξέραμε τί αέρα θα συναντούσαμε την 2η εβδομάδα του Αυγούστου).

Οι διαδρομές: Με είχαν τρομάξει για τις διαδρομές στο Πήλιο και διαπίστωσα ακριβώς το αντίθετο. Μαγευτικές. Πυκνή βλάστηση. Δροσιά. Βρύσες με νερά σε όλη τη διαδρομή. Μηλιές. Μας ανεβοκατέβασε υπέροχα ένα 1000άρι VW up.
Το ξενοδοχείο: 'Ομορφο. Μοντέρνο. 3κλινο άνετο στούντιο, εστιατόριο με πλούσιο πρωινό, πισίνα. Βέβαια, όπου υπάρχει ζήτηση...τα πληρώνεις ακατέβατα. Κτισμένο σε λάθος κατά την άποψή μου μέρος.
Το Χορευτό: μόνο για 2-3 ταβέρνες. Η παραλία αχανής, αδιάφορη και σε μερικά σημεία με σκουπίδια.
H καλύτερη παραλία που επισκεφτήκαμε: Άγιοι Σαράντα (όχι αναγκαστικά στο διαφημιζόμενο beach bar). Αν (λέω ΑΝ) δεν έχει μποφόρ από τις ομορφότερες παραλίες που έχω κολυμπήσει!

Πότε στο ανατολικό Πήλιο; Καλοκαίρι, αν έχεις μικρά παιδιά που θέλουν θάλασσα, ξανασκέψου το. Μετά ξανασκέψου το και πάλι, πάρε τηλ τον προσωπικό σου μετεωρολόγο/μάντη κι αν δεν σε πείσει κλείσε τουλάχιστον ξενώνα/ξενοδοχείο με πισίνα και τα παιδιά θα σε κάνουν θεό! Τα κύματα που υψώνονται στην πλευρά του Αιγαίου όταν φυσάνε τα μελτέμια είναι επικίνδυνα ακόμα και για τους μεγάλους. Εκτός αν σου αρέσει να πιτσιλιέσαι στα ρηχά (εκεί που οι "μάγκες" πατάνε) και να λες οτι βούτηξες. Δεν θέλω να είμαι αυστηρός αλλά έτσι είναι τα πράγματα. Είναι μια ζαριά. Αν σου κάτσει νοτιοδυτικός, κολυμπάς στα καλύτερα τοπία και θάλασσες. Αλλά Ιούλιο-Αύγουστο έχουμε μελτέμι με τουλάχιστον 4-5 μποφόρ. Θερμοκρασία νερού: Ιδανική! Ο καιρός είναι άστατος το καλοκαίρι και μπορεί να ξεσπάσει τη νύχτα μια γεμάτη μπόρα και γενικώς η συννεφιά να σε ξενίσει μέσα στο κατακαλόκαιρο αλλά δεν πρέπει να ξεχνάς ότι είσαι σε βουνό και να σταματήσεις να αναθεματίζεις την ώρα και τη στιγμή που δεν πήρες πλοίο για κυκλάδες. Βρες το ζεν σου άμεσα!

Ζαγορά περί ορέξεως: αξίζει με τα χίλια ένας ελληνικός καφές στην κεντρική πλατεία (Αγ. Γεωργίου) ένα γλυκό του κουταλιού από τον συνεταιρισμό γυναικών με δροσερό νερό αλλά και ένα βραδινό κοντοσούβλι χοιρινό κάτω από την Αγία Κυριακή. Στο πασίγνωστο"μειντάνι" της Νίκης πήγαινε και κάτσε στο μπαλκόνι και δοκίμασε κεφτεδάκια με θέα που κόβει την ανάσα.
 

alice~

Member
Μηνύματα
714
Likes
1.167
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iceland
Πότε στο ανατολικό Πήλιο; Καλοκαίρι, αν έχεις μικρά παιδιά που θέλουν θάλασσα, ξανασκέψου το. Μετά ξανασκέψου το και πάλι, πάρε τηλ τον προσωπικό σου μετεωρολόγο/μάντη κι αν δεν σε πείσει κλείσε τουλάχιστον ξενώνα/ξενοδοχείο με πισίνα και τα παιδιά θα σε κάνουν θεό! Τα κύματα που υψώνονται στην πλευρά του Αιγαίου όταν φυσάνε τα μελτέμια είναι επικίνδυνα ακόμα και για τους μεγάλους. Εκτός αν σου αρέσει να πιτσιλιέσαι στα ρηχά (εκεί που οι "μάγκες" πατάνε) και να λες οτι βούτηξες. Δεν θέλω να είμαι αυστηρός αλλά έτσι είναι τα πράγματα. Είναι μια ζαριά. Αν σου κάτσει νοτιοδυτικός, κολυμπάς στα καλύτερα τοπία και θάλασσες. Αλλά Ιούλιο-Αύγουστο έχουμε μελτέμι με τουλάχιστον 4-5 μποφόρ. Θερμοκρασία νερού: Ιδανική! Ο καιρός είναι άστατος το καλοκαίρι και μπορεί να ξεσπάσει τη νύχτα μια γεμάτη μπόρα και γενικώς η συννεφιά να σε ξενίσει μέσα στο κατακαλόκαιρο αλλά δεν πρέπει να ξεχνάς ότι είσαι σε βουνό και να σταματήσεις να αναθεματίζεις την ώρα και τη στιγμή που δεν πήρες πλοίο για κυκλάδες. Βρες το ζεν σου άμεσα!
.
Στα ρηχά ειναι ακομα πιο δύσκολη η κατασταση. Συνήθως εκει σκάνε τα κύματα...Αν εισαι στα βαθιά δεν εχεις προβλημα,αλλα αν εισαι εξω και έρθουν δυο-τρια μεγάλα και πιεις λιγο νερό,εισαι χαμένος απο χέρι. Θέλει πολλή προσοχή. Φέτος παντως το κύμα δεν λεει να σταματήσει. Εδω και μια εβδομάδα μας εχει ταράξει στο κύμα! Δεν μπορεις να ευχαριστηθείς θαλασσα. (Μπορώ να γίνω εγω ο προσωπικός σας μετεωρολόγος-ανταποκριτής :haha: )
 

Kati

Member
Μηνύματα
154
Likes
203
Στα ρηχά ειναι ακομα πιο δύσκολη η κατασταση. Συνήθως εκει σκάνε τα κύματα...Αν εισαι στα βαθιά δεν εχεις προβλημα,αλλα αν εισαι εξω και έρθουν δυο-τρια μεγάλα και πιεις λιγο νερό,εισαι χαμένος απο χέρι. Θέλει πολλή προσοχή. Φέτος παντως το κύμα δεν λεει να σταματήσει. Εδω και μια εβδομάδα μας εχει ταράξει στο κύμα! Δεν μπορεις να ευχαριστηθείς θαλασσα. (Μπορώ να γίνω εγω ο προσωπικός σας μετεωρολόγος-ανταποκριτής :haha: )
Καλά τα λες, λύσσαξε εφέτος. Προσωπικά καταφεύγω στο νότιο Πήλιο και κάνω μπάνιο ακίνδυνα. Βλέπω φωτο από Αη-Γιάννη και αναρωτιέμαι πότε θα κοπάσουν τα κύματα.
 

chrisbd

Member
Μηνύματα
2.674
Likes
16.382
Οι διαδρομές στο Πήλιο είναι σίγουρα μαγευτικές αλλά οι πολλές στροφές κουράζουν και ζαλίζουν .... γι αυτό θέλει ήρεμα και στάσεις ...

Καλά αυτό με τον αέρα είναι απρόβλεπτο... ίσως είναι καλύτερα αρχές Ιούλη αλλά τίποτα δεν είναι σίγουρο... και πιο νότια για Ποτιστικά (Ξυνόβρυση), Μελανή, Παλτση μία απο τα ίδια... εγώ ήμουν τυχερός προχθές στα Ποτιστικά, ήταν λάδι μέχρι τις 3 μετά άρχισε λίγο κύμα...

Ε τι να κάνουμε εμείς απο την μέσα μεριά πιο βρώμικη αλλά συνήθως λάδι και απο Αιγαίο πιο καθαρή αλλά κυματώδης... σ αυτή τη ζωή δεν μπρείς να τάχεις όλα..
 

ev@ki~1001

Member
Μηνύματα
7
Likes
0
Καλησπέρα! Είμαι νέο μέλος και διαβάζοντας τα σχόλιά σας, πήρα αρκετές ιδέες! Προγραμματίζω λοιπόν, διακοπές στο Ανατολικό Πήλιο μέσα Αυγούστου με τον φίλο μου κι έχω μερικές απορίες:
1) Ερχόμενοι από Β. Εύβοια, έχουμε μεν επαφή με θάλασσα και βάθη, αλλά όχι τόσο με τα θεόρατα κύματα που αναφέρετε. Είναι τόσο έντονο το 'πρόβλημα' τον Αύγουστο; Υπάρχουν παραλίες-κόλποι στην ανατολική πλευρά που δεν τις πιάνει τόσο το κύμα;
2) Είναι καλός προορισμός για ηλικίες 25-30 ή προτιμάται από οικογένειες κυρίως;
 

chrisbd

Member
Μηνύματα
2.674
Likes
16.382
Καλησπέρα! Είμαι νέο μέλος και διαβάζοντας τα σχόλιά σας, πήρα αρκετές ιδέες! Προγραμματίζω λοιπόν, διακοπές στο Ανατολικό Πήλιο μέσα Αυγούστου με τον φίλο μου κι έχω μερικές απορίες:
1) Ερχόμενοι από Β. Εύβοια, έχουμε μεν επαφή με θάλασσα και βάθη, αλλά όχι τόσο με τα θεόρατα κύματα που αναφέρετε. Είναι τόσο έντονο το 'πρόβλημα' τον Αύγουστο; Υπάρχουν παραλίες-κόλποι στην ανατολική πλευρά που δεν τις πιάνει τόσο το κύμα;
2) Είναι καλός προορισμός για ηλικίες 25-30 ή προτιμάται από οικογένειες κυρίως;
1) Τον Αύγουστο είναι πιο έντονο το θέμα με τα κύματα αλλά τι διαφορά να έχει με Β. Εύβοια; Καλά δεν είναι και Χαβάη τα κύματα αλλά δεν μπορείς να κάνεις μπάνιο και δυστυχώς δεν έχει κολπίσκους που να αποφεύγεται το μένος των κυμάτων (πιθανόν Νταμούχαρη η Φακίστρα αλλά μπα)..
2) Μόνο ο Αι Γιάννης στα υπόλοιπα θα πλήξετε απο νυκτερινή ζωή, είναι περισσότερο για οικογένειες και ανθρώπους τρελαμένους με τη φύση..
 

ev@ki~1001

Member
Μηνύματα
7
Likes
0
1) Τον Αύγουστο είναι πιο έντονο το θέμα με τα κύματα αλλά τι διαφορά να έχει με Β. Εύβοια; Καλά δεν είναι και Χαβάη τα κύματα αλλά δεν μπορείς να κάνεις μπάνιο και δυστυχώς δεν έχει κολπίσκους που να αποφεύγεται το μένος των κυμάτων (πιθανόν Νταμούχαρη η Φακίστρα αλλά μπα)..
2) Μόνο ο Αι Γιάννης στα υπόλοιπα θα πλήξετε απο νυκτερινή ζωή, είναι περισσότερο για οικογένειες και ανθρώπους τρελαμένους με τη φύση..
Η αλήθεια είναι πως δε μας ενδιαφέρουν τόσο τα club ή η διασκέδαση μέχρι το πρωί. Ψάχνουμε ένα μέρος με όμορφες παραλίες που να συνδυάζει καφετέριες, ταβέρνες και κάποιο χαλαρό μπαράκι να πιούμε ένα ποτό το βράδυ. Τουριστικό, αλλά όχι σε υπερβολικό βαθμό! Να προσθέσω ότι θα έχουμε αυτοκίνητο και πιθανό να πάρουμε μαζί κι ένα φουσκωτό σκαφάκι (αν και με τα μελτέμια, μάλλον δε θα χρησιμοποιηθεί). Θα μας καλύψει πιστεύεις ο Αι Γιάννης;
Α! Συζητάμε να μείνουμε 5 βράδια!
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.726
Επόμενο Ταξίδι
?
Εγώ πάντως καταενθουσιάστηκα πέρσι που πήγα για λίγες μέρες. Μέναμε Τσαγκαράδα και μια χαρά ήταν τα βράδια από κίνηση. Ταβέρνες και μπαράκια υπάρχουν. Ότι πρέπει για νεολαίους που δεν είναι party animals σαν εμάς:D Σίγουρα ο Αι Γιάννης θα έχει περισσότερη κίνηση. Βολεύει αν θέλετε να μένετε παραλιακά και όχι στο βουνό.

Για τις παραλίες τι να πω. Ξετρελάθηκα απλά. Στον Μυλοπόταμο και την Φακίστρα τα κύματα ήταν τρελά. Χαλαρά δεν κάναμε το μπάνιο μας σε καμία περίπτωση. δηλαδή τι μπάνιο. Απλά στεκόμασταν κόντρα μη παρασυρθούμε από τα κύματα. Στην Φακίστρα πήγαμε στο σούρουπο και ήμασταν μόνοι μας. Απλά όνειρο. Στις παραλίες Παπά νερό, Πλάκα και Νταμούχαρη δεν είχε κύμα και ήταν ωραιότατα για μπάνιο! Πάντως και μόνο για φωτογράφιση αυτές οι παραλίες είναι απλά εξαιρετικές!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.688
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom