ΗΠΑ Εστα η Βιζα?

arabickostas

Member
Μηνύματα
464
Likes
1.514
Το οτι εσύ κάνεις ηλεκτρονική αίτηση 24/7 δε σημαίνει ότι και η υπηρεσία που την επεξεργάζεται δουλεύει αυτές τις ώρες.... 100% αναμένεις λόγω Σαββκου!!
 

karfitsa

Member
Μηνύματα
4.546
Likes
8.034
Εγώ γιατί νομίζω ότι δεν πρέπει να τις βλέπει ανθρώπινο μάτι αυτές τις αιτήσεις;Όλα είναι στον "αυτόματο"...κομπιούτερ τις επεξεργάζεται.
Ισως κάποιες ελαχιστες αιτήσεις να τις βλέπουν πάλι και μακάρι να είναι του φίλου μας και να είναι θετική.
@max1990 Μπήκες στο σύστημα για να επαναφέρεις την αίτηση η περιμένεις μειλ;
https://help.cbp.gov/app/answers/de...do-i-know-if-my-esta-application-was-approved
 

eleni79

Member
Μηνύματα
23
Likes
2
Ταξίδι-Όνειρο
ΠΕΡΟΥ-ΒΡΑΖΙΛΙΑ
καλησπερα, θελω μια βοηθεια γιατι κατι διαβασα περι ΕΣΤΑ και αγχωθηκα. Θελω να κλεισω εισητηριο για Νεα Υορκη τον Δεκεμβριο που μας ερχεται.
1) Μπορω να κανω αιτηση ΕΣΤΑ πριν κλεισω εισητηρια και ξενοδοχειο???? Ρωταω γιατι σκεφτομαι αν δεν εγκριθει θα χασω λεφτα απο τα εισητηρια ......
2) Αυτο που με αγχωνει ειναι το διαβατηριο. Τα δικα μας διαβατηρια εχουν ληξει , οποτε θα πρεπει να βγαλουμε καινουργια.....θα εχω προβλημα που θα εχουν διαρκεια 5 χρονων ή πρεπει οπωςδηποτε να ληγουν σε 6 μηνες για να μου εγκρινουν την ΕΣΤΑ?
Οι λογοι που μπορει να μην στην εγκρινουν απο οτι εχω διαβασει ειναι συγκεκριμενοι.....Εμεις δεν εχουμε ξαναπαει ποτε Αμερικη , θα ειναι η πρωτη φορα, ελπιαω δηλαδη να πανε ολα καλα και να τα καταφερουμε!!
 

ThanasisU2

Member
Μηνύματα
3.469
Likes
3.433
Επόμενο Ταξίδι
Brno
Ταξίδι-Όνειρο
RTW
1) Ναι μπορείς
2) Βγάλτε νέα διαβατήρια, και κάντε την αίτηση.
 

eleni79

Member
Μηνύματα
23
Likes
2
Ταξίδι-Όνειρο
ΠΕΡΟΥ-ΒΡΑΖΙΛΙΑ
Τέλεια!!!
Αρα αυτο που χρειαζεται για να βγαλεις εστα ειναι μονο το νεο διαβατηριο ????
αρα η σειρα ειναι
1> Βγαζω νεο διαβατηριο
2> Κανω αιτηση για ΕΣΤΑ και αν εγκριθει
3> εισητηρια
4> ξενοδοχειο
 

karfitsa

Member
Μηνύματα
4.546
Likes
8.034
..πρεπει οπωςδηποτε να ληγουν σε 6 μηνες για να μου εγκρινουν την ΕΣΤΑ?
Που το άκουσες αυτό; Παραπληροφόρηση!
Τέλεια!!!
Αρα αυτο που χρειαζεται για να βγαλεις εστα ειναι μονο το νεο διαβατηριο ????
αρα η σειρα ειναι
1> Βγαζω νεο διαβατηριο
2> Κανω αιτηση για ΕΣΤΑ και αν εγκριθει
3> εισητηρια
4> ξενοδοχειο
Ακριβώς!
 

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.572
2) Αυτο που με αγχωνει ειναι το διαβατηριο. Τα δικα μας διαβατηρια εχουν ληξει , οποτε θα πρεπει να βγαλουμε καινουργια.....θα εχω προβλημα που θα εχουν διαρκεια 5 χρονων ή πρεπει οπωςδηποτε να ληγουν σε 6 μηνες για να μου εγκρινουν την ΕΣΤΑ?
Kαλησπέρα,
αυτό που διάβασες/άκουσες και μπερδεύτηκες είναι πως στα περισσότερα ταξίδια στο εξωτερικό το διαβατήριο θα πρέπει να έχει ισχύ πάνω από 6 μήνες μετά την επιστροφή σου για να σου επιτρέψουν να ταξιδέψεις. Να μη λήγει δηλαδή σύντομα.. Εσένα που θαναι καινούριο είσαι άνετη.. Στην Αμερική όμως δεν ισχύει αυτός ο περιορισμός γιατι υπάρχει συμφωνία με την Ελλάδα, και τους αρκεί να μη λήγει το διαβατήριο σου πριν την επιστροφή. Με την λήξη του διαβατηρίου λήγει αυτόματα και η esta. To έψαξα για μένα γιατί ταξιδεύω σύντομα και το διαβατήριο μου θα λήγει 4 μήνες μετά την επιστροφή μου. Για ΗΠΑ δεν υπάρχει πρόβλημα που θα ισχύει για λιγότερο από 6 μήνες. Αλλά αν κάποιος θέλει από εκεί να ταξιδέψει και σε άλλη χώρα τότε ισχύει ο περιορισμός του 6μηνου..
 

max1990

Member
Μηνύματα
47
Likes
11
Εγώ γιατί νομίζω ότι δεν πρέπει να τις βλέπει ανθρώπινο μάτι αυτές τις αιτήσεις;Όλα είναι στον "αυτόματο"...κομπιούτερ τις επεξεργάζεται.
Ισως κάποιες ελαχιστες αιτήσεις να τις βλέπουν πάλι και μακάρι να είναι του φίλου μας και να είναι θετική.
@max1990 Μπήκες στο σύστημα για να επαναφέρεις την αίτηση η περιμένεις μειλ;
https://help.cbp.gov/app/answers/de...do-i-know-if-my-esta-application-was-approved
Η ΑΙΤΗΣΗ ΣΑΣ ΕΓΚΡΙΘΗΚΕ. Νέα Υόρκη σου ρχομαιιιιιιιιιιιιι......
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.166
Μηνύματα
882.685
Μέλη
38.880
Νεότερο μέλος
fanisfanisfanis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom