Ξενοδόχοι βαζουν εξωφρενικες τιμες στο booking και δεν τηρούν τα συμφωνηθέντα

Μηνύματα
33
Likes
102
Στο συμβολαιο, συνεργαζομενα ξενοδοχεια με την booking.com δεν αναφερεται η τιμη του δωματιου.Τα ξενοδοχεια ειναι ελευθερα να κοστολογησουν οσο θελουν τα δωματια τους.
Βεβαιως και ειναι απλα "πονηρια",αλλα πολλα μικρα ξενοδοχεια το χρησιμοποιουν ως διαφημιστικο μεσο.
Επισης η booking.com εχει αρχικη προμηθεια 15% και αν θελει εξτρα προβολη ή καλυτερη καταταξη το ξενοδοχειο μπορει να ανεβασει την προμηθεια.
Με οποια τιμη δηλαδη και να κλεισει καποιος δωματιο με booking.com,αυτη βγαινει κερδισμενη.

Επισης στο συμβολαιο αναφερει το ξενοδοχειο ενα αριθμο δωματιων που μπορει να διαχειριστει η booking.com αλλα σε περιπτωση που τα κλεισει και μονος του ο ιδιοκτητης με απευθειας πελατες,επικοινωνει με την εταιρεια και καποιος αντιπροσωπος τα αφαιρει απο τη διαθεσιμοτητα(απλα δε μπορει να το κανει ο ιδιος ιδιοκτητης).Αλλα σε καμια περιπτωση δε τα διαχειριζεται εξ ολοκληρου η booking.

Επισης αλλος λογος των υψηλων τιμων,γιατι πολυ απλα και με ενα 30% στην δικη τους αρχικη τιμη ειναι κ παλι κερδισμενοι,ειναι οτι καποιοι δεν εχουν μηχανηματα πιστωτικων καρτων με αποτελεσμα να μη μπορουν να προεγκρινουν ή να χρεωσουν σε περιπτωση ακυρωσης ή μη εμφανιση,οποτε ετσι θελουν ναι μεν να διαφημιστουν αλλαοχι να εχουν κρατησεις με αυτο τον τροπο γιατι απλα δε μπορουν να τις διαχειριστουν!
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.865
Likes
26.632
Στο συμβολαιο, συνεργαζομενα ξενοδοχεια με την booking.com δεν αναφερεται η τιμη του δωματιου.Τα ξενοδοχεια ειναι ελευθερα να κοστολογησουν οσο θελουν τα δωματια τους.
Πολύ σωστά.Ελεύθερη αγορά υπάρχει.

Απορώ μόνο πως το δέχεται το μπούκινγκ κομ, δεν δημιουργείται θέμα με την αξιοπιστία του?
Ακριβώς αυτό που λεει ο Borealis.Γιατί το booking δεν τους βάζει στην μαύρη λίστα και μετα να σταματήσει την συνεργασία μαζί τους αν το κάνουν συστηματικά.Τι νόημα έχει να δείχνει διαθεσιμότητα με πανάκριβες τιμές;
Η booking το ξέρει,είναι μια πρακτική που την εφαρμόζουν πολλά ξενοδοχεία
για να αποφύγουν την προμήθεια στην μπούκινγκ,αλλά και στην κάθε μεσιτική
εταιρία.Δεν ασχολείται αν ο ξενοδόχος έχει κάποιες φορές ακριβές τιμές γιατί
ο πελάτης τους θα κλείσει με κάποιο άλλο ξενοδοχείο που θα έχει λογικές τιμές.
Απλά θα πρέπει να αναρωτηθούν οι ξενοδόχοι,(αν είναι έξυπνοι) γιατί δεν
εμφανίζονται τα ξενοδοχεία τους πάνω-πάνω στην λίστα,όταν γίνονται αναζητήσεις
σε περιόδους που δεν υπάρχει μεγάλη ζήτηση.
 

kill_bill

Member
Μηνύματα
183
Likes
261
Επόμενο Ταξίδι
Σικελία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αγία Πετρούπολη
Προσωπικά έχει τύχει κάποιες φορές να πάρω τηλέφωνο κατ' ευθείαν το ξενοδοχείο και να μου δώσει μία (ελαφρώς) καλύτερη τιμή αλλά αρκετοί ξενοδόχοι προτιμούν να μην το παίξουν σε διπλό ταμπλό και σου προσφέρουν την ίδια τιμή, οπότε προφανώς τα κλείνεις από το booking για να είσαι καλυμμένος.
 

Giwrgos10

Member
Μηνύματα
219
Likes
926
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Κάτι ΜΗ τουριστικό
Εμένα μ εχει τύχει να πάρω για δωμάτιο και να μου πουν δεν έχουμε. Μετα μπαίνω στη booking κλεινω κανονικά, βάζω τη γυναίκα να πάρει τηλέφωνο και μας επιβεβαιώνει την κράτηση κανονικά.
 
Μηνύματα
33
Likes
102
Ενα μικρο ξενοδοχειο,με λιγα δωματια προφανως και δε μπορει να δινει τις ιδιες τιμες απευθειας και με booking.com αφου ειναι δυσκολο να μπορεσει να κρατησει σε αυτη τη τιμη κ εξοδα,φπα αλλα και μια προμηθεια 15%.
Το λογικο ειναι,στο τηλεφωνο να δινει χαμηλοτερες τιμες ή εστω τις ιδιες με booking.com.

Εμενα προσωπικα μου εχει τυχει να θελω να κλεισω Κερκυρα,βρηκα μια τιμη στο ιντερνετ για ενα ξενοδοχειο με 45 ευρω,αλλα αποφασισα να παρω τηλεφωνο και να το κλεισω απευθειας ωστε να μη πληρωνει κ ο ιδιοκτητης την προμηθεια.Στο τηλεφωνο μου ειπε 50 ευρω κ οταν τ ανεφερα την τιμη στο ιντερνετ μου ειπε "εεεε αν το βρηκες φθηνοτερα εκει,κλειστο απο εκει"!!!
Καμια λογικη.
Και μιλαμε για μικρο ξενοδοχειο,οχι κανενα τεραστιο!

Παντως οτι αφορα τους ορους ιδιοκτητη και ξενοδοχειου ειναι αυτα που ανεφερα!

Το πως δουλευει ο καθε ιδιοκτης απο κει και περα ειναι αλλο θεμα και κουβεντα!

Για μενα απλα ψαχνεις κατι αλλο!
 

gianni1966

Member
Μηνύματα
210
Likes
68
Επόμενο Ταξίδι
Λατρεμενη Αβανα...
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ν. Αμερικη(Περου,Βολιβια)
Ναι, το ειχα δει κι εγω αυτο το φαινομενο...
Συγκεκριμενα για Σαντορινη, οπου οι τιμες που εδινε η booking ηταν αναμεσα σε 12.000 -15000 ευρω.....
Τωρα λυθηκε η απορια μου.
 

karfitsa

Member
Μηνύματα
4.545
Likes
8.033
Ναι, το ειχα δει κι εγω αυτο το φαινομενο...
Συγκεκριμενα για Σαντορινη, οπου οι τιμες που εδινε η booking ηταν αναμεσα σε 12.000 -15000 ευρω.....
Τωρα λυθηκε η απορια μου.
Στην Σαντορίνη,αν είναι πολυτελείας,μπορεί να είναι και πραγματική τιμή.
Αλλά,είπαμε αν είναι του μπαρμπα-Μήτσου με τα ρουστικ έπιπλα,υπάρχει κάποιο θέμα.
 

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.699
Στην Σαντορίνη,αν είναι πολυτελείας,μπορεί να είναι και πραγματική τιμή.
Αλλά,είπαμε αν είναι του μπαρμπα-Μήτσου με τα ρουστικ έπιπλα,υπάρχει κάποιο θέμα.
Ναι, με την Σαντορίνη το πρόβλημα είναι να καταλάβεις αν είναι αληθινές οι τιμές ή κάνουν πλάκα, μερικές φορές μπερδεύεσαι αν το πουλάνε ή το νοικιάζουν με το βράδυ.
 

izev

Member
Μηνύματα
20
Likes
11
Ας δουμε ενα διαφορετικο σεναριο:

-Εστω οτι ο Τοτος θέλει να παει διακοπες στη νησι Α και θελει να ξοδεψει για 5αστερο ξενοδοχειο 1.000ΕΥΡ/βραδυ (5 βραδια, συνολο 5000ΕΥΡ). Στο μερος ομως που θελει να παει τέτοια εποχή τα 5στερα έχουν 2.000-3.000ΕΥΡ/βραδυ (για 5 βραδια δλδ 10.000-15.0000ΕΥΡ), τα 4στερα είναι φουλ και υπάρχει μόνο 1 ξενοδοχείο 3αστερων,το το Μπαρμπα Γιωργης μπουτικ 3*.
-Βρίσκει το Μπαρμπα Γιωργης μπουτικ 3* που εχει βάλει ο ιδιοκτήτης τα δωματια 1.000ΕΥΡ το βραδυ γιατι δεν θέλει κράτηση μέσω Booking (και κάθε Booking).
-Κάνει κράτηση μέσω ιντερνετ.
-Ο Ξενοδόχος παθαίνει σοκ γιατι δεν έχει άλλη διαθεσιμότητα και του έχει έρθει μια κράτηση με 1000ΕΥΡ/βράδυ και πρέπει να επικοινωνησει με Booking για να λύσει το θεμα.
-To Customer Service του λέεί πως ο πελάτης πρεπει να μετακινηθεί σε ίδιας κατηγορίας δωμάτιο με ακριβώς ίδιες συνθήκες ('η ανώτερες) και παροχές.
-Ο ξενοδόχος πρέπει να μετακινήσει τον Τοτο στο ακριβό 5αστερο και να καλύψει την διαφορα στην συνολική τιμή, δλδ 5000-10000 ΕΥΡ.
-Ο Τοτος κάνει διακοπάρες και ο Ξενοδόχος κλάιει.


Συμπέρασμα: Αν ο ξενοδόχος είναι έξυπνος θα κοιμηθεί στη σκεπή για να βάλει τον Τοτο στο δωμάτιο του ετσι ώστε να αποφύγει το τεραστιο ποσό.

Συμπέρασμα2: Πρέπει πάντα να είμαστε πολύ προσεκτικοί είτε είμαστε από την πλευρά του ξενοδόχου είτε είμαστε ο πελάτης. Οταν νομίζουμε πως είμαστε έξυπνοι, πάντα κάποιος νομίζει πως είναι εξυπνότερος.

Συμπέρασμα3: Οκ, λογικά το Customer Service θα βοηθήσει τον ξενοδόχο και θα ενημερώσει τον πελάτη πως η κράτηση ακυρώνεται λόγω τυπογραφικού λάθους (ή οποιασδήποτε άλλης αιτίας) αλλά γιατι να παίζουμε με το ψωμάκι μας?

Αυτα απο εμένα. Καλες διακοπές σε όλους.
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.865
Likes
26.632
Συμπέρασμα3: Οκ, λογικά το Customer Service θα βοηθήσει τον ξενοδόχο και θα ενημερώσει τον πελάτη πως η κράτηση ακυρώνεται λόγω τυπογραφικού λάθους (ή οποιασδήποτε άλλης αιτίας) αλλά γιατι να παίζουμε με το ψωμάκι μας?
Λάθος συμπέρασμα.Το Customer Service δεν θα ακυρώσει καμία κράτηση (γιατί ξέρουν) θα χρεώσει τον Μπαρμπαγιώργη μπουτίκ με την αναβάθμιση στο 5στερο
και ο Τοτός θα βγάλει γούστα.
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.341
Likes
14.203
Το θέμα τότε είναι να μπλοφάρεις και να κάνεις την κράτηση.Αλλά τι γίνεται άν σου δώσει το δωμάτιο με την ακριβή χρέωση;Μένεις με την μπλόφα και τον πληρώνεις...Όποιος αντέχει το κάνει.

Εννοώ να βολέψει κάπου την δική του κράτηση και να εισπράξει την ακριβή χρέωση ακόμη και άν χρειασθεί να πληρώσει την προμήθεια του booking.Κερδισμένος θα είναι μάλλον.
 
Last edited:

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.699
Συγχαρητήρια τυχεράκηδες! πως φαίνεται ότι κάποιοι ζείτε στο εξωτερικό και δεν γνωρίζετε τον μπάρμπα μήτσο, τον αδερφό του μπάρμπα γιώργη που θα δώσει τη λύση και θα αρπάξει και το πεντακοσάρικο (με ένα ανάλογο τριάστερο, που το μόνο που θα διαφέρει από το προηγούμενο θα είναι το κάδρο, αντί γαζέλα θα έχει μια λεοπάρδαλη).
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.114
Μηνύματα
880.825
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom