Ταξίδι μέλιτος

traveler30

Member
Μηνύματα
24
Likes
118
Καλημέρα,

Ωραία λοιπόν ας κάνουμε ένα πρόχειρο υπολογισμό με ένα παράδειγμα ....

Mε μια ματιά που έριξα στο scyscanner υπάρχουν εισητήρια με επιστροφής και για τους δύο με 1300 ευρώ περίπου (british με μία στάση μόνο μέσω Λονδίνο ) και ξενοδοχείο μπορεί να βρεθεί και με 200 ευρώ το βράδυ (τετράστερο - HGU New York). Αν υποθέσουμε ότι θα μείνουμε 4 βράδυα στη Νεά Υόρκη (και τα υπόλοιπα σε κάποιο νησάκι στη Καραιβική), εισητήρια + διαμονή στη Νέα Υόρκη βγαίνει στα => 2100.

Μετά για Αγ.Δομήνικο πχ είναι ~600 εισητήρια με επιστροφή και για τους δύο + 840 (Τετράστερο all inclusive - Viva Wyndham Dominicus Beach) η διαμονή = > 1440

Άρα σύνολο 3540. Μετά γενικά μένει το τι θα χαλάμε. Όπου στον Αγ.Δομήνικο έχουμε και το all inclusive....

Εμένα πάλι δεν μου φαίνονται και λίγα ... Τώρα βέβαια για κάποιον άλλον το ίδιο ταξίδι μπορεί να βγει και με 20.000 ευρώ.

Αυτό που με προβληματίζει τώρα είναι αντι για Αγ.Δομήνικο μήπως είναι κάποιος άλλος ο δεύτερο προορισμός. πχ puerto rico ή κάτι αλλο

Πείτε μου την γνώμη σας

thanks
 

geopap

Member
Μηνύματα
208
Likes
234
Εγώ λέω να διαλέξετε ένα μέρος να πάτε (αφού όπως λες έχετε 10 μέρες) και να ζήσετε την εκεί ζωή με ότι αυτό συνεπάγεται.

Είτε Νέα Υόρκη, που σημαίνει πιο πολύ τρέξιμο, αξιοθέατα, μουσεία, πάρκα, θέατρα και ψώνια. Αυτή μπορεί να συνδυαστεί με μια δύο ημερήσιες εκδρομές είτε με μια εκδρομή τύπου καταρράκτες Νιαγάρα.

Είτε σε ένα εξωτικό μέρος τύπου Μπαλί, για άραγμα, ξεκούραση και ρομάντζο (λόγω και του γαμήλιου).

Συνδυασμός αυτών των δύο γίνεται αλλά πιστεύω θες πολλές περισσότερες μέρες για να τα χαρείς. Θεωρώ είναι τσάμπα λεφτά να πληρώσεις τόσα λεφτά για NY για 4-5 μέρες.
 

traveler30

Member
Μηνύματα
24
Likes
118
έχεις ένα point.... αλλά απ'την άλλη δεν μπορώ να καταλήξω σε κάποιο συμπέρασμα για Μπαλί, Πουκέτ κτπ γιατί έχουν τροπικό κλίμα και άλλοι λένε ότι είναι τέλειοι προορισμοί και άλλοι ότι καμία σχέση με εξωτικές παραλίες, έχουν υγρασία , βρωμιά κτπ

Εμείς θέλουμε να συνδυάσουμε ωραίο εξωτικό προορισμό με δραστηριότητες. Όχι μόνο άραγμα. Για μαλδίβες πχ έχω ακούσει ότι δεν έχει τίποτα άλλο να κάνεις πέρα του να κάθεσαι σε μια παραλία. Το ίδιο και για Σευχέλλες. Μετά τι μένει απαυτή τη μεριά? Μαυρίκιος, Μπαλί κ Πουκέτ ......
 

panlek30

Member
Μηνύματα
1.559
Likes
4.009
Επόμενο Ταξίδι
Κωνσταντινούπολη
Ταξίδι-Όνειρο
Περού - Βολιβία
Δε ξέρω αν το έχεις σκεφτεί αλλά νομίζω η Κούβα έχει πραγματα να δεις και εξωτικές παραλίες. Βέβαια η Ν.Υ θα βγει εντελώς για 10 μέρες που διαθέτεις!
 

_angie_

Member
Μηνύματα
48
Likes
42
Επόμενο Ταξίδι
Πορτογαλία
Ταξίδι-Όνειρο
Miami
Νίκο επειδή καταλαβαίνω είσαι προβληματισμένος, νομίζω αυτό που θα πρέπει να σκεφτείτε είναι τι ζητάτε κατά κύριο λόγο οι δυο σας από το ταξίδι σας. Αν δλδ επιθυμείτε χαλάρωση και ξεκούραση, προσανατολίσου προς εξωτικο προορισμό με παραλίες, αν θέλετε να δείτε περισσότερα αξιοθέατα και πολιτισμό η Νέα Υόρκη είναι πιο κατάλληλη, αλλά σίγουρα πιο κουραστική. Εμείς το ειχαμε σκεφτεί έτσι... Ναι μεν κουραστήκαμε με πολύ περπάτημα,αλλά με πολύ γεμάτες μέρες, όπου δεν χορταίνει το μάτι εικόνες και αναμνήσεις.Προσωπικά θα ξαναπήγαινα. Δεν μετανιώσαμε στιγμή την επιλογή μας και είπαμε ότι όντας νέοι στα 30 something μας, ας κουραστούμε και λίγο. Την ξεκούραση μπορούμε να την αναζητήσουμε κ σε μεγαλύτερη ηλικία ή ακόμη και σε παραλίες της Ελλάδας. Επίσης σκέψου αν τα μοιράσετε αν αδικήσεις τον έναν ή τον άλλον προορισμό, δλδ για τη ΝΥ οι 4-5 μέρες είναι λίγες όπως αναφέρθηκε ήδη, και απτην άλλη μπορεί τελικά οι επίσης λίγες ημέρες για χαλάρωση πχ στο Μαυρικιο, να μην σας φτάσουν και ειδικά αν μεσολαβήσει και δευτερο αεροπορικό για να μεταβείτε από τον έναν στον άλλο προορισμό, πακεταρισμα, ξεπακεταρισμα πάλι, κλπ. Οπότε ζυγίζετε εσείς τι θέλετε περισσότερο και αναλόγως αποφασίζετε.
 

Anastasiou mitsos

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Γεια σας εγω εχω κλεισει 5+5 μερες μπαχαμες και νεα υορκη(νεα υορκη εχω ξαναπαει) αρα εσυ μπορεις να προσθεσεις και 2μερες ακομα εκει. Και τα εξοδα μου εχουν βγει 2000 το ατομο για τον ερχομενο φλεβαρη (μεταφορες και ξενοδοχεια)απο γραφειο.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.661
Likes
50.501
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Αυτό που με προβληματίζει τώρα είναι αντι για Αγ.Δομήνικο μήπως είναι κάποιος άλλος ο δεύτερο προορισμός. πχ puerto rico ή κάτι αλλο
Απαπα, Πουέρτο Ρίκο με τίποτε, το μαύρο του το χάλι από όλες τις απόψεις. Κούβα δε γίνεται, και 7 μέρες να πάτε ελάχιστα θα προλάβετε να δείτε/καταλάβετε από τη μοναδικότητα της χώρας.

Τζαμάικα ναι και δεν είναι μόνο για μπάνιο, την προτιμώ κι από ΔΔ. Επίσης θα βάραγα άνετα κι ένα Κανκούν για μπάνια + μερικά ρχαία Μάγιας + cenotes. Ας πούμε 6 μέρες ΝΥ (αρκούν για μένα) και 4-5 μέρες Κανκούν. Θα σας βγει και οικονομικά.
 

traveler30

Member
Μηνύματα
24
Likes
118
Δεν ξέρω εάν είναι συχνό φαινόμενο αλλά αλλάξαμε πλάνα και μάλλον άρχισαμε να ψηνόμαστε για μπαλί και πουκετ :)
Βρήκα μία προσφορά απο ταξιδιωτικό κιολας που έχει πακέτο
4 βράδυα μπαλι+ 2 σιγκαπούρη + 4 πουκετ από 1000/άτομο (με 4στερα ξενοδ και χωρις φόρους αεροδρομίων).
Ψάχνοντας τιμές μόνο τα αεροπορικά εμένα μου βγαίνουν 3000+

ή κάνω κάτι εγώ λάθος ή αυτοί μας δουλεύουν/ψαρεύουν..... αλλά τόση διαφορά ? ?

Οι πτήσεις που αναφέρουν είναι οι εξής:
QR 212 ATHENS DOHA 2020 0040
QR 962 DOHA BALI 0245 1710
QZ 504 BALI SINGAPORE 0910 1145
FD 377 SINGAPORE PHUKET 1315 1400
QR 843 PHUKET DOHA 0820 1105
QR 211 DOHA ATHENS 1420 1920


αλλά δεν μου βγαίνουν τα νούμερα. ....
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.966
Likes
9.367
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Δεν ξέρω εάν είναι συχνό φαινόμενο αλλά αλλάξαμε πλάνα και μάλλον άρχισαμε να ψηνόμαστε για μπαλί και πουκετ
4 μέρες στο Μπαλί μου φαίνονται εξαιρετικά λίγες.
Το Πουκέτ είναι ότι χειρότερο στην Ταυλάνδη, διάλεξε άλλο νησί.
2 μέρες στη Σιγκαπούρη επίσης πολύ λίγες.
Τρεις διαφορετικές χώρες σε 10 μέρες? Αν είναι να πας προς τα κει, δώσε όλες τις μέρες σου είτε στο Μπαλί-Σιγκαπούρη, είτε στην Ταυλάνδη (Μπανγκόκ-κάποιο/α νησιά).

Αν δεν έφυγε τελείως από το μυαλό σου η αρχική ιδέα, αυτή με τη ΝΥ, προτείνω να τη συνδυάσετε με ένα μικρότερο νησάκι στην καραιβική. Κούβα-Τζαμάικα-Δομήνικος είναι πολύ μεγάλα, θα τα αδικήσεις με 4-5 μέρες και δε θα δεις τίποτα.
Προτείνω Turks and Caicos, ή κάποιο από τα Παρθένα νησιά που είναι και τα δύο μικρά και να μην ξεχνιόμαστε, έχουν και από τις καλύτερες παραλίες στον κόσμο.

Το Μεξικό σαφώς και είναι πολύ καλή ιδέα, αλλά για 10 μέρες όχι σε συνδυασμό με ΝΥ..μόνο του!

Προς Ασία που κοιτάς καλή ιδέα και καλό για μήνα Απρίλιο είναι και το Boracay.
 

traveler30

Member
Μηνύματα
24
Likes
118
4 μέρες στο Μπαλί μου φαίνονται εξαιρετικά λίγες.
Το Πουκέτ είναι ότι χειρότερο στην Ταυλάνδη, διάλεξε άλλο νησί.
2 μέρες στη Σιγκαπούρη επίσης πολύ λίγες.
Τρεις διαφορετικές χώρες σε 10 μέρες? Αν είναι να πας προς τα κει, δώσε όλες τις μέρες σου είτε στο Μπαλί-Σιγκαπούρη, είτε στην Ταυλάνδη (Μπανγκόκ-κάποιο/α νησιά).
Υπάρχει πακέτο που έχει αυτό το συνδυασμό και για να σου πω την αλήθεια είναι αρκετά δελεαστικό να δεις αρκετά πράγματα (ή έστω όσα προλάβεις) από 3 διαφορετικές χώρες. Η σιγκαπούρη δεν με συγκινεί πιστεύω αλλά είναι απαραίτητος ενδιάμεσος προορισμός για να πάμε από Μπαλί στο Πουκέτ.
Γιατί λες ότι το Πουκέτ είναι ότι χειρότερο υπάρχει στη Ταιλάνδη ? Απο κει έχω δει ότι μπορούμε να συνδυάσουμε κρουαζιέρες ημερήσιες προς τα phi phi islands και Maya Bay (εξαιρετικές παραλίες).
 

ThanasisU2

Member
Μηνύματα
3.469
Likes
3.433
Επόμενο Ταξίδι
Brno
Ταξίδι-Όνειρο
RTW
Επειδή είναι γεμάτο τουρίστες; Κράμπι αξίζει ή έστω Αο Νανγκ.
Από Κράμπι δίπλα είναι και το Railay Beach που αξίζει.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.184
Μηνύματα
883.267
Μέλη
38.893
Νεότερο μέλος
stefanoss

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom