ΗΠΑ Εστα η Βιζα?

eleni79

Member
Μηνύματα
23
Likes
2
Ταξίδι-Όνειρο
ΠΕΡΟΥ-ΒΡΑΖΙΛΙΑ
ευχαριστω πολυ !!!!!!
Kαλησπέρα,
αυτό που διάβασες/άκουσες και μπερδεύτηκες είναι πως στα περισσότερα ταξίδια στο εξωτερικό το διαβατήριο θα πρέπει να έχει ισχύ πάνω από 6 μήνες μετά την επιστροφή σου για να σου επιτρέψουν να ταξιδέψεις. Να μη λήγει δηλαδή σύντομα.. Εσένα που θαναι καινούριο είσαι άνετη.. Στην Αμερική όμως δεν ισχύει αυτός ο περιορισμός γιατι υπάρχει συμφωνία με την Ελλάδα, και τους αρκεί να μη λήγει το διαβατήριο σου πριν την επιστροφή. Με την λήξη του διαβατηρίου λήγει αυτόματα και η esta. To έψαξα για μένα γιατί ταξιδεύω σύντομα και το διαβατήριο μου θα λήγει 4 μήνες μετά την επιστροφή μου. Για ΗΠΑ δεν υπάρχει πρόβλημα που θα ισχύει για λιγότερο από 6 μήνες. Αλλά αν κάποιος θέλει από εκεί να ταξιδέψει και σε άλλη χώρα τότε ισχύει ο περιορισμός του 6μηνου..[/QUOT
 

max1990

Member
Μηνύματα
47
Likes
11
Έτσι για να κάνουμε και λίγο χιούμορ... Η κοπέλα σου έχει κανονίσει το δικό της ESTA ή σε ενδιέφερε μόνο το δικό σου :haha::haha::haha::haha: ?
Φιλαράκι μου αυτό είναι άλλο ένα θέμα. Είναι Κύπρια και σύντομα θα κάνουμε αίτηση για βίζα από τη Κύπρο.
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.370
Likes
14.270
Λίγο άσχετο με έστα/βίζα αλλά ας το ρωτήσω εδώ.΄Οταν φεύγεις από ΗΠΑ δεν γίνεται έλεγχος διαβατηρίου ούτε μπαίνει κάποια σφραγίδα.Σε αντίθεση με την είσοδο.Σωστά;
 

karfitsa

Member
Μηνύματα
4.546
Likes
8.035
Λίγο άσχετο με έστα/βίζα αλλά ας το ρωτήσω εδώ.΄Οταν φεύγεις από ΗΠΑ δεν γίνεται έλεγχος διαβατηρίου ούτε μπαίνει κάποια σφραγίδα.Σε αντίθεση με την είσοδο.Σωστά;
Έλεγχος διαβατηρίου η έλεγχος ταυτοπροσωπίας καλύτερα γίνεται πριν πας για την πύλη,αλλα σφραγίδα δεν νομίζω...
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.370
Likes
14.270
Έλεγχος διαβατηρίου η έλεγχος ταυτοπροσωπίας καλύτερα γίνεται πριν πας για την πύλη,αλλα σφραγίδα δεν νομίζω...
Ναι αυτό γίνεται από την ιδιωτική εταιρεία ασφαλείας πρίν από τον έλεγχο ασφαλείας(σωματικό και χειραποσκευών).Εννούσα έλεγχο και σφραγίδα στο διαβατήριο από αστυνομικό ή υπάλληλο της υπηρεσίας μετανάστευσης όπως γίνετε κατά την είσοδο με καταγραφή διαβατηρίου κτλ.Τέτοιος έλεγχος δεν έγινε και μου έκανε εντύπωση καθώς άκουγα για την αυστηρότητα των ελέγχων εκεί.Πως ξέρουν ότι έφυγα;Από την λίστα επιβατών της αεροπορικής;Από περιέργεια ρωτάω φυσικά καθώς είναι δεδομένο ότι έφυγα.....
 

karfitsa

Member
Μηνύματα
4.546
Likes
8.035
Δεν θυμάμαι να μου έγινε αυτός ο έλεγχος...υποθέτω οτι από την ώρα που περνάς τον έλεγχο αυτόν,θα φύγεις.Δεν υπάρχει δίοδος διαφυγής :)
Σφραγίδα δεν σου βάζουν γιατί ελέγχουν αν είσαι στό τρίμηνο που δικαιούσαι με την εστα και αυτό τους ενδιαφέρει.
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.370
Likes
14.270
Το ψάχνω χωρίς να υπάρχει ιδιαίτερος λόγος....
Για την σφραγίδα εντάξει,δεν μπαίνει.Απλά κάνει εντύπωση ότι το διαβατήριο δεν ελέγχεται και δεν καταγράφεται η έξοδος από κρατική υπηρεσία(υπηρεσία διαβατηρίων,μετανάστευσης ή οτιδήποτε άλλο).Απλά ελέγχεται η ταυτοπροσωπία(από εταιρεία security) πρίν από τον σωματικό έλεγχο ασφαλείας.Τέλος πάντων μπορεί να μην τους ενδιαφέρει η έξοδος αλλά μόνον η είσοδος.Και όσο ισχύει το ΕΣΤΑ να μπορείς να μπαινοβγαίνεις και να ελέγχεσαι μόνον στην είσοδο.
 

Lexuss

Member
Μηνύματα
312
Likes
169
πριν περασεις τον ελενχο χειραποσκευων απο το scanner TSA εχει αστυνομικους που τους δινεις το passport και σκαναρι το barcode σε ενα μηχανημα. σφραγιδα οταν φευγεις απο της ΗΠΑ δεν μπαινει εκτος αν περασεις την 3 μηνη εστα. αν και γνωστος μου εκατσε 4 μηνες και δεν του μπηκε σφραγιδα αλλα τσπ. Εγω την δευτερη φορα που πηγα ΗΠΑ πηγα στα αυτοματα μηχανακια που βγαινεις photo μονος σου , παιρνεις δακτυληκα μονος σου και σου βγαζει το χαρτι και μετα πας και το δινεις στο αστυνομικο και φευγεις.
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.370
Likes
14.270
Μάλλον δεν θυμάμαι η δεν πρόσεξα το σκανάρισμα.Είχα την εντύπωση ότι μόνον είδε το διαβατήριο χωρίς να το σκανάρει.Λίγη σημασία έχει πάντως.Τα μηχανήματα που λες ούτε που τα είδα.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.166
Μηνύματα
882.739
Μέλη
38.880
Νεότερο μέλος
Adamamdia

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom